logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Mureș: Festivalul Bujorului la Castel, dedicat bujorului de stepă de la Zau de Câmpie, la ediția a II-a

Imagine din galeria Agerpres

A doua ediție a Festivalului Bujorului la Castel, dedicat bujorului de stepă de la Zau de Câmpie, organizat de Asociația Visit Mureș în parteneriat cu Primăria Comunei Zau de Câmpie și Asociația 'Manifest pentru Patrimoniu', va fi organizat în zilele de 26 și 27 aprilie la Castelul Ugron.

'Inițiativa început odată cu proiectul Flori la Castel, în anul 2020, proiect care își propune să urmărească obiectivele de patrimoniu de pe teritoriul României, mai puțin cunoscute sau aflate într-o stare avansată degradare, dar care au povești fabuloase. Proiectul a început la Zau de Câmpie cu povestea Castelului Ugron și odată cu acest prim episod ne-am gândit că ar fi minunat să putem să relaționăm cele două obiective de patrimoniu de pe teritoriul comunei Zau de Câmpie, castelul Ugron și rezervația Bujorilor de Stepă (...). După 2 ani, în 2022, odată cu declararea bujorului ca floare națională, ne-am gândit că acesta este cel mai bun moment să trecem de la idei la fapte și am reușit să capacităm autorități locale, județene, artiști, meșteri populari, producători din zonă, au îmbrățișat ideea noastră și ne-au cerut să venim cu un plan. Așa că în momentul de față am ajuns la o a doua ediție în care punem în centrul atenției elementele de patrimoniu local și județean', a declarat presei, joi, reprezentantul Asociației 'Manifest pentru Patrimoniu', Florin Moldovan.

Potrivit inițiatorului Festivalului Bujorului la Castel, scopul manifestării este atragerea cât mai multor vizitatori din afara județului, care să afle despre frumusețea unică a bujorului de stepă, dar și despre castelul Ugron, care are numeroase legende.

'De câțiva ani, a apărut și pe harta comunei o plantație de Paulownia care a ajuns la maturitate, o inițiativă privată, și începând cu ediția din acest an încercăm să integrăm și această plantație în itinerariul vizitatorilor care ajung la Castel și la Rezervația de Bujori de Stepă. În plus, față de prima ediție a festivalului, pentru a avea și un cadru concret de relaționare a acestor obiective, am luat inițiativa să organizăm împreună cu un partener specializat un itinerariu cu biciclete electrice. Atracția este să încercăm să fim cât mai ecologici și punem la dispoziție 20 de biciclete electrice. Însă toți cei care vor să se alăture turului sunt invitați. Practic noi dăm startul, dăm un mesaj și invităm oamenii să ni se alăture în această în acest traseu de descoperire a obiectivelor și a frumuseților de pe teritoriul comunei', a afirmat organizatorul.

Asociația Visit Mureș a anunțat, joi, că, pe parcursul a două zile, vizitatorii sunt invitați să se bucure de tururi ghidate ale castelului în limbile română și maghiară, oferite de Asociația AntePortum. Pe toată durata festivalului, în Zau de Câmpie vor funcționa puncte gastronomice fixe, unde vizitatorii pot degusta: ciorbă de pește și pește la grătar, gulaș la ceaun, papanași, plăcinte ardelenești și prăjituri cu mere. Un moment special al festivalului va fi inaugurarea unui mural spectaculos, realizat de artistul timișorean Flaviu Roua, care va aduce o notă artistică vibrantă pe una dintre clădirile din zonă - punctul de plecare spre rezervația de bujori', a arătat Asociația Visit Mureș, într-un comunicat de presă.

Din motive de siguranță, accesul în castelul Ugron va fi limitat.

În programul festivalului figurează recitaluri susținute de Dan Helciug & Spitalul de Urgență și The Pipers Band, proiecția documentarului 'Apă și Talpă', o aventură de 1.400 km pe Via Transilvanica, recitaluri de muzică și dansuri populare din zona Câmpiei Transilvaniei, teatru și ateliere pentru copii, expoziții de costume populare și fotografie.

În plus, va fi organizat un târg cu produse tradiționale (balmoș, brânzeturi, plăcinte, dulciuri de casă, lavandă, langoși, miere, vin și pălincă) și obiecte de artizanat, în curtea castelului și tururi cu biciclete electrice între castel și Rezervația de bujori de stepă. AGERPRES/(A, AS - redactor: Dorina Matiș, editor: Karina Olteanu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 558

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Social 18-04-2025 11:29

Prognoză meteo București: Maxime de 20 de grade, înnorări și vânt moderat până sâmbătă dimineața

Meteorologii prognozează că valorile termice vor scădea ușor pe parcursul zilei de vineri în zona Capitalei, astfel că maxima va fi în jurul a 20 de grade, iar minima de 6-8 grade. Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), în intervalul 18 aprilie, ora 10:00 - 19 aprilie, ora 9:00, în zona Municipiului București, cerul va

Social 18-04-2025 11:07

Caraș-Severin: Accident pe DN6, la Topleț; o persoană a murit carbonizată, două au suferit răni grave

O persoană a murit carbonizată, iar alte două au suferit răni grave, în urma unui accident de circulație care a avut loc, în cursul nopții de joi spre vineri, pe DN6, în afara localității Topleț din județul Caraș-Severin, autoturismul în care se aflau victimele luând foc în urma impactului cu un ansamblu de vehicule condus de un șofer turc

Social 18-04-2025 11:03

Atenționare de călătorie MAE - Bulgaria: Timp de așteptare crescut la trecerea prin punctele de trecere a frontierei

Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români care intenționează să călătorească în Bulgaria sau să tranziteze teritoriul acestui stat către Grecia sau Turcia asupra faptului că, în perioada minivacanței de Paște, a celei de 1 Mai, dar și în perioada sezonului turistic estival, timpul de așteptare va fi crescut la trecerea prin punctele de

Administratie 18-04-2025 10:30

REPORTAJ/Șimleu Silvaniei, orașul în care bugetul de dezvoltare a crescut de patru ori în ultimii patru ani

Șimleu Silvaniei, al doilea oraș ca mărime al Sălajului, a înregistrat, în ultimii patru ani, o creștere a bugetului de dezvoltare de aproape patru ori, evoluție reflectată în numeroase proiecte prin care administrația locală și-a dorit să schimbe fața orașului, majoritate dintre ele fiind finanțare din fonduri europene. Primarul orașului Șim

Social 18-04-2025 10:26

Cod galben de vânt cea mai mare parte a Moldovei, vineri; informare de vreme instabilă, în rest

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o atenționare Cod galben de intensificări ale vântului, valabilă în cea mai mare parte a Moldovei, precum și o informare de instabilitate atmosferică, cantități de apă însemnate, intensificări ale vântului în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Oltenia, vestul Munteniei, precum ș

Administratie 17-04-2025 22:14

VIDEO/ANPC: Amendă de 35.000 de lei pentru o societate de transport persoane din sectorul 4

Comisarii pentru protecția consumatorilor din sectorul 4 au desfășurat joi o acțiune de control la SC Mototolea Com Serv SNC - Autogara Mototolea Berceni, în vederea verificării respectării prevederilor legale privind serviciile de transport persoane, societatea fiind amendată cu 35.000 de lei. De asemenea, s-a dispus oprirea temporară a

Social 17-04-2025 20:19

Termoenergetica București anunță reducerea treptată a temperaturii agentului termic și pregătirea instalațiilor pentru sezonul cald

Compania Municipală Termoenergetica București informează joi că, având în vedere prognoza meteo și tendința de încălzire a vremii, precum și numărul asociațiilor care au închis vanele din subsol, a inițiat un proces gradual de tranziție către finalul sezonului de încălzire, prin reducerea treptată a temperaturii agentului termic și pregă

Social 17-04-2025 19:55

Prefectul județului Hunedoara despre barajul Valea de Pești: Nu se pune problema ca populația să fie în pericol

Prefectul județului Hunedoara, Constantin Fulga, a dat declarat, joi, că barajul de la Valea de Pești este în siguranță și că populația nu este în pericol, precizând, totodată, că fisurile care au apărut la fața locului sunt prezente în masca de asfalt a barajului și nu în structura acestuia. 'Este exclus să s

Social 17-04-2025 19:35

Vâlcea: Festival de mâncăruri de post, la Prundeni; elevi din 11 localități s-au întrecut în a găti rețetele străbunicilor (GALERIE FOTO)

Zeci de elevi și cadre didactice din 11 localități din sudul județului Vâlcea s-au întrecut în Joia Mare, zi cu semnificație aparte pentru creștinii ortodocși din această veche zonă viticolă, să gătească bucate de post, în cadrul festivalului-concurs 'Rețeta străbunicii', care este găzduit de Școala Gimnazială din comuna Prundeni.

Social 17-04-2025 18:41

Mureș: Au înflorit primii bujori de stepă în Rezervația din Zau de Câmpie; sezonul de vizitare - deschis oficial

Custodele Rezervației de Bujori de Stepă de la Zau de Câmpie, Ciprian Cenan, a anunțat, joi, înflorirea primilor bujori, sezonul oficial de vizitare fiind astfel deschis. 'Cu o oarecare întârziere față de anii trecuți, dar totuși în grafic, azi dimineață am avut bucuria să găsesc trei bujori înfloriți, i

Social 17-04-2025 17:45

Tulcea: Cursuri gratuite de dezvoltare a competențelor digitale, organizate în satele Deltei

Câteva zeci de persoane au participat, zilele trecute, în trei sate din Delta Dunării, la primele cursuri gratuite de dezvoltare a competențelor digitale organizate în cadrul proiectului '5G Connect Danube Delta'. Proiectul este derulat de fundația Orange România, asociația Ivan Patzaichin - Mila 23 și fundația

Administratie 17-04-2025 17:37

Nicușor Dan spune că jumătate dintre locurile de joacă nu pot fi modernizate din cauza bugetului mic

Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, spune că jumătate dintre locurile de joacă administrate de Municipalitate nu pot fi modernizate din cauza bugetului mic pe care îl are PMB în acest an. El menționează că au fost semnate contractele și că furnizorii sunt pregătiți pentru executarea amenajărilor, dar că PMB nu poate achita

Administratie 17-04-2025 16:54

Prahova: CJ anunță finalizarea lucrărilor de consolidare a blocurilor afectate de surparea de la Slănic

Consiliul Județean Prahova anunță, joi, finalizarea lucrărilor de consolidare a blocurilor care au fost afectate de surparea produsă în urmă cu un an pe strada 23 August din orașul Slănic. De asemenea, au fost finalizate și lucrările de reabilitare a sediului Poliției, afectat de același eveniment. 'La aproape un an de

Administratie 17-04-2025 16:49

Nicușor Dan: Primăria a emis bonduri în valoare de 555.000.000 lei; subscrierea a fost de 190%

Primăria Capitalei a reușit să emită obligațiuni municipale în valoare de 555 de milioane de euro, pentru a refinanța împrumutul contractat în anul 2005, anunță edilul general, Nicușor Dan. Subscrierea față de suma pe care PMB voia să o obțină a fost de 190%, ceea ce dovedește faptul că Primăria beneficiază 'încrede

Social 17-04-2025 15:56

S-a dat startul înscrierilor pentru cursa caritabilă Race for the Cure România

Fundația Renașterea a dat start înscrierilor pentru cea de-a 11-a ediție a cursei caritabile Race for the Cure România - Cursa de alergare / plimbare 4 kilometri sau de 0,7 kilometri, informează organizatorii într-un comunicat transmis, joi, AGERPRES. 'Ne dorim ca în acest an, la Race for the Cure România, un