VIDEO Silvicultorii au protestat în Piața Victoriei, nemulțumiți de tăierea salariilor
Sindicatele din silvicultură au protestat în Piața Victoriei, între orele 10:00 - 14:00, ca urmare a deciziei Guvernului de a diminua salariile angajaților din sectorul silvic românesc cu 25%, dar și a altor drepturi.
'Alimentat, cel mai probabil, de înverșunarea ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor față de toți cei care îngrijesc pădurile României, Guvernul a tăiat veniturile silvicultorilor și le-a anulat o parte din drepturi! Mai întâi, în urmă cu mai puțin de o lună, prin OUG nr. 4/2025, fără nicio explicație, Guvernul a diminuat salariile silvicultorilor cu 25% începând de la 1 ianuarie anul acesta. Săptămâna trecută, Guvernul a modificat, prin OUG nr. 14/2025, Statutul personalului silvic. Au fost tăiate mai multe drepturi pe care Parlamentul României le-a aprobat și le-a asumat prin lege! Personalul silvic avea dreptul să primească anual 6 mc de lemn pentru încălzirea locuinței și, la pensionare, o gratificație egală cu de minimum 5 ori salariul brut pe ultima lună de activitate. Acum, personalul silvic va avea dreptul la lemn de foc doar 'dacă venitul salarial lunar net din luna anterioară acordării acestuia este mai mic decât salariul mediu brut pe economie.' Iar gratificația de la pensionare dispare!', susține președintele Federației Sindicatelor din Silvicultură 'Silva', Silviu Geană.
Conform sursei citate, 'noile modificări legislative, făcute fără nicio consultare, pe repede înainte, afectează drepturile întregii categorii profesionale'.
Astfel, peste 25.000 de silvicultori au fost puși la zid, susțin sindicaliștii.
'Aceștia lucrează în Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, în Gărzile Forestiere, la Institutul Național de Cercetare și Dezvoltare în Silvicultură 'Marin Drăcea', în facultăți și licee de silvicultură, în RNP Romsilva, în direcții și ocoale silvice de stat, în cadrul administrațiilor ariilor naturale protejate, în ocoale silvice de regim și ocoale private din cadrul Asociației Administratorilor de Păduri, din cadrul Asociației Proprietarilor și Administratorilor APAPET, în structuri de administrare a faunei cinegetice, în ONG-uri care au în obiectul de activitate conservarea și dezvoltarea fondului forestier național, în companii din sectorul de exploatare, transport și prelucrare a lemnului, în structuri ale profesioniștilor persoane juridice și fizice atestate să desfășoare activități și să presteze servicii în domeniul silviculturii și, nu în ultimul rând, în cadrul organizațiilor și asociațiilor sindicale și profesionale din acest domeniu', precizează Silviu Geană, într-un comunicat transmis AGERPRES.
Prin urmare, Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva 'contestă toate aceste măsuri abuzive, promovate de un demnitar care ar trebui să protejeze această categorie profesională, despre a cărei activitate știe mult prea puțin pentru a fi în fruntea acesteia'.
'Atragem atenția Guvernului României că pădurile reprezintă bun de siguranță națională și, conform Legii 51/1991 privind securitatea națională, acțiunile care lezează interesele economice strategice ale României, cele care au ca efect periclitarea, degradarea ori distrugerea resurselor naturale, fondului forestier și altor asemenea resurse, cu consecințe la nivel național sau regional, constituie amenințări la adresa securității naționale a României. Pădurile statului reprezintă un patrimoniu cu o valoare ecologică, socială și economică inestimabilă pentru această țară și sunt în prezent printre puținele resurse naturale pe care România le mai administrează cu forțe proprii, în ciuda piedicilor puse de diverse grupuri de interese în ultimii ani', a adăugat liderul Federației Silva. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editori online: Adrian Dădârlat, Andreea Preda)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Sector 4: Tarif anual pentru parcarea publică stradală de 593 de lei
Primăria Sectorului 4 anunță că a fost introdus tariful anual pentru parcarea publică stradală, în cuantum de 593 de lei, prin care cei interesați pot beneficia de acces la toate parcările publice aflate în zona verde, cu excepția celor dotate cu bariere sau alte sisteme de restricționare a accesului. De asemenea, reprezentanții Pr
IGSU: Intervenții ale pompierilor în 12 localități din 10 județe, afectate de furtuni
Fenomenele hidrometeorologice au necesitat, miercuri, intervenția pompierilor în 12 localități din județele Alba, Bihor, Buzău, Călărași, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Prahova și Vrancea, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Prahova: Manifestație de protest în fața IJP față de ancheta în cazul panourilor cu mesajul 'Stop Vexler.ro'
Câteva zeci de persoane au protestat, miercuri, în fața Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Prahova față de decizia acestei instituții de a deschide un dosar penal după ce pe DN 1 au apărut panouri cu mesaje precum 'Stop Vexler.ro', cu referire la legea privind combaterea extremismului, inițiată de deputatul Silviu Vexler și adoptată î
Sector 2: Normele privind stabilirea și sancționarea contravențiilor - actualizate
Un proiect de hotărâre care își propune să actualizeze normele privind stabilirea și sancționarea faptelor ce constituie contravenții în Sectorul 2 și să introducă măsuri de protecție a sănătății publice a fost adoptat de Consiliul Local în ședința de miercuri. Potrivit unui raport de specialitate al actului normativ, s
VIDEO Bihor: Adolescent înecat în Balta de la Șimian, unde intrase să se scalde
Un adolescent a murit înecat, miercuri după-amiază, în apa Bălții de la Șimian, unde a intrat să se scalde împreună cu un alt minor, care a reușit să iasă la mal, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bihor. 'În cursul acestei zile, în jurul orei 18:20, o persoană a apelat numărul unic 112,
Atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru București și localități din Timiș
Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru municipiul București și localități din județul Timiș. Potrivit meteorologilor, până la ora 19:20, în Capitală se vor semnala averse torențiale care vor acumula local 15...20 l/mp, descărcări electrice și, izolat, grindină de mici dime
Alba: Festivalul Cetăților Dacice, în apropiere de Piatra Craivii, vechiul Apoulon
Cel mai vechi festival de reconstituire antică din România, Festivalul Cetăților Dacice, se va desfășura de vineri până duminică (26-28 iunie, în apropiere de Piatra Craivii. 'Vă invităm în acest weekend la o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediție a Festivalului Cetăților Dacice. Pe parcur
Un secol de aviație comercială - celebrat de autorități din România și R. Moldova pe Aeroportul Iași
Autoritățile din România și Republica Moldova au celebrat 100 de ani de la inaugurarea primei rute comerciale de aviație din România, București-Galați-Iași-Chișinău, printr-un eveniment aniversar organizat, miercuri, pe aeroportul ieșean, în parteneriat cu Liga Aeriană Română și Consiliul Județean Iași. Manifestarea, de
UPDATE Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C - Transalpina
Traficul rutier a fost reluat pe DN 67C - Transalpina, după ce a fost blocat de aluviuni timp de o oră în zona Căpâlna, pe Valea Sebeșului, în urma precipitațiilor abundente căzute miercuri după-amiaza. UPDATE ORA 17.53 Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C - Transalpina Trafi
PMB: Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu', date în folosință de la 1 iulie
Primăria Capitalei informează că Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu' urmează să fie date în folosință de la 1 iulie. Cele două parcări cu plată totalizează 1.746 de locuri. 'Ambele au zăcut nefolosite de 4, respectiv de 15 ani, de când au fost construite. Cea de la Pantelimon se transformas
Argeș: Amplu exercițiu de intervenție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice
Un amplu exercițiu de interveție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice s-a desfășurat, miercuri, în comuna Valea Mare Pravăț și orașul Mioveni, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș.
MApN: Sistemul antidronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Sistemul antidronă Merops, pus la dispoziția României de către Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului Strategic bilateral, a fost operaționalizat și integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României, a informat, miercuri, Ministerul Apărării Naționale. Potrivit unui comunicat al MApN transmis AGERPRE
Mureș: Tehnici autentice de luptă - predate în premieră la Festivalul Sighișoara Medievală de o trupă de reenactment din Ungaria
O trupă de reconstituire istorică din Ungaria, Debreceni Történelmi Korok Hagyományorzo Egyesület, va prezenta, în premieră, tehnici autentice de luptă medievală în cadrul celui mai vechi eveniment de profil din România, Festivalul 'Sighișoara Medievală', în perioada 24 - 26 iulie 2026. &
Hidrologi: Cod galben de inundații pe râuri din județele Timiș, Caraș-Severin și Galați, până la miezul nopții
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, miercuri, o atenționare Cod galben de inundații, ce va fi în vigoare până la miezul nopții pe cursuri de apă din trei județe din Banat și Moldova. Potrivit hidrologilor, până la ora 00:00, ca urmare a precipitațiilor înregistrate în ultimele
Administrația Fluvială a Dunării de Jos: Lucrări de dragaj în mai multe zone de pe Dunăre, pentru asigurarea navigabilității
Administrația Fluvială a Dunării de Jos (AFDJ) Galați asigură adâncimile minime necesare navigației pe sectorul românesc al fluviului, iar de la începutul anului a executat mai multe lucrări de dragaj, în contextul cotelor scăzute ale Dunării. Liderul Compartimentului hidrografic din cadrul instituției din subor











