logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

VIDEO Arafat: Ne confruntăm cu o situație gravă datorită incendiilor de vegetație; o femeie a murit carbonizată

Image

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a anunțat duminică faptul că ne confruntăm cu o situație gravă la nivel național datorită incendiilor de vegetație, izbucnite ca urmare a acțiunilor intenționate ale oamenilor pe câmpuri.

 


Astfel, în primele opt zile ale lunii martie, au ars 4.600 de hectare, o femeie din Maramureș a fost găsită carbonizată, iar un pompier se află rănit în spital.

'Am hotărât să convocăm o conferință de presă având în vedere situația gravă cu care ne confruntăm la nivel național pe problemă incendiilor de vegetație uscată și de pădure (...) În luna ianuarie, a fost vorba de 650 hectare arse de la incendii, în luna februarie - 4.400 hectare, iar în luna martie, numai în primele opt zile, 4.600 de hectare arse. Clar, la acest moment, nu putem pune aceste incendii de vegetație pe seama temperaturilor crescute, pe seama fulgerului. Noi le putem pune doar pe seama unor acțiuni intenționate ale unor oameni, care fie s-au obișnuit să facă acest lucru de mult timp, fie intenționat să curețe unele câmpuri, să dea foc într-o zonă unde există vegetație uscată (...) Am avut deja un deces, al unei femei de 67 de ani, în județul Maramureș, găsită carbonizată de Secția de Pompieri Târgu Lăpuș. La Zătreni, în județul Vâlcea, avem o persoană rănită de 54 de ani, iar la Caraș - Severin am avut un pompier rănit, asupra căruia a căzut o creangă. Pompierul este cu fractură de șold și traumatism cranio-cerebral, aflându-se internat în spital, dar în afara oricărui pericol', a spus Arafat, în cadrul unei conferințe de presă.

 

BUCURESTI - CONFERINTA DE PRESA - MINISTERUL AFACERILOR INTERNE

 

Șeful DSU a menționat că, la acest moment, sunt intervenții de mare amploare pentru stingerea incendiilor, cu un efort conjugat al forțelor din mai multe instituții: pompieri, Poliția de Frontieră, alte forțe ale MAI și MApN, voluntari, SMURD și serviciile de Ambulanță, piloții MAI și MApN, care acționează, în prezent, cu un avion militar de tip Spartan în Caraș-Severin și un elicopter Black Hawk în județul Hunedoara.

'Zeci de ore, sute de ore, în care s-a intervenit deja numai în ultimele zile, iar la Hunedoara a apărut și un fenomen al fumului dens, care a îngreunat inclusiv intervenția pe cale aeriană a elicopterului. Mai mult, acest fum poate să impacteze în mod foarte serios asupra intervențiilor elicopterelor SMURD în misiunile de salvare, pentru că piloții nu mai au deloc vizibilitate spre sol și nu mai știu exact unde pot să aterizeze, dacă este fumul mai dens, lucru care l-au semnalat, ieri, deja, la intervenția în județul Hunedoara', a mai spus Arafat.

În contextul incendiilor, au fost aplicate amenzi de către pompieri, în cuantum total de 43.000 lei, dintre care amenzi de 5.000 de lei în județul Alba, 18.000 de lei în județul Hunedoara, 1.500 de lei în județul Caraș-Severin, 3.000 lei în Maramureș, 9.000 de lei în județul Vâlcea.

 

BUCURESTI - CONFERINTA DE PRESA - MINISTERUL AFACERILOR INTERNE

 

Arafat a făcut un apel la autoritățile locale să le explice oamenilor despre pericolul incendiilor de vegetație, inclusiv cu ajutor din partea preoților.

'De astăzi, la solicitarea noastră, preoții din zonele rurale, după slujbă, vor citi un mesaj, am rugat să fie citit în fiecare săptămână după slujbă, cât trecem prin această perioadă. Am solicitat sprijinul inclusiv Bisericii pentru a transmite mesajul nostru, pe lângă celelalte căi, mass-media și toate căile de social media și alte modalități de informare a populației', a precizat Arafat.

 

BUCURESTI - CONFERINTA DE PRESA - MINISTERUL AFACERILOR INTERNE

 

La rândul său, secretarul de stat în MAI Bogdan Despescu a anunțat că în ultimele zile au fost întocmite 15 dosare penale, fiind vizate cinci persoane. AGERPRES/(AS - redactor: Eusebi Manolache, editor: Florin Marin, editor online: Anda Badea)

 

Citeşte şi:

 

Harghita: Pagube de 500.000 lei produse în incendiul de la atelierul de tâmplărie din localitatea Satu Mare

 

VIDEO Hunedoara: Opt persoane, amendate de pompieri pentru folosirea focului la igienizarea pășunilor

 

Foto: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO

 

Mai multe fotografii pe AGERPRES FOTO

Afisari: 638

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Social 20-04-2025 13:25

Sibiu: Coliziune între trei mașini, soldată cu rănirea a două femei, din care una însărcinată

Două femei, dintre care una însărcinată, au fost transportate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu, după ce au fost rănite într-o coliziune în lanț a trei autoturisme, duminică, pe strada Bahluiului din municipiul reședință de județ, au anunțat reprezentanții Inspectoratelor de Poliție și pentru Situații de Urgență. &

Social 20-04-2025 12:30

Maramureș: Ucrainean aflat pe munte a solicitat ajutorul autorităților române; a fost localizat la 1.700 metri altitudine

Un cetățean ucrainean în vârstă de 40 de ani care a trecut granița în România prin Munții Maramureșului urmează a fi recuperat, duminică, de echipa de salvamontiști și polițiști de frontieră, a informat directorul Serviciului Public Județean Salvamont Maramureș, Dan Benga. Ucraineanul se află în vecinătatea V&acir

Social 20-04-2025 11:18

Gorj: Un băiețel de 10 ani a cântat ''Hristos a Înviat'' la vioară în noaptea de Înviere, la o biserică din Târgu Jiu

Un băiețel de 10 ani din Târgu Jiu a cântat ''Hristos a Înviat'' la vioară, în noaptea de Înviere, la biserica din zona Paralela 45 din municipiu, fiind ''dorința lui cea mai mare''. Purtătorul de cuvânt al Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradițion

Social 20-04-2025 08:22

Tulcea: În bisericile starovere, se sfințesc preparatele de Paști

Curțile bisericilor de rit vechi și străvechi din județul Tulcea se umplu, duminică dimineața, de coșuri pline cu cozonaci, ouă și alte preparate specifice sărbătorilor pascale, care așteaptă să fie sfințite de preoți la finele ceremonialului religios din prima zi de Paști.

Administratie 19-04-2025 18:00

AGERPRES vă urează Paște fericit!

Echipa Agenției Naționale de Presă AGERPRES vă urează Paște binecuvântat alături de cei dragi! Vă mulțumim pentru colaborare și pentru încrederea pe care ne-o acordați în fiecare zi. Paște fericit!

Social 19-04-2025 17:35

Bistrița-Năsăud: Trei persoane rănite într-un accident rutier, la Florești; a intervenit elicopterul SMURD

Trei persoane, printre care și un copil de 12 ani, au fost rănite, sâmbătă după-amiază, într-un accident rutier produs în localitatea Florești din județul Bistrița-Năsăud. Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență, o femeie de 28 de ani, care conducea mașina în care se aflau și celelalte două persoane, a fost cel mai grav răni

Social 19-04-2025 17:34

UPDATE Incendiu de vegetație în Argeș - elicopterul a efectuat sâmbătă 21 de aruncări cu apă; încă o aeronavă IGAv la intervenție

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a informat sâmbătă că suprafața afectată de incendiul de la Cetățeni, județul Argeș, este de aproximativ 30 de hectare. Până în prezent, elicopterul Black Hawk a efectuat 21 de aruncări cu apă. 'Resursele de intervenție vor fi suplimentate cu încă o aeronavă a Inspector

Social 19-04-2025 16:11

Pompierul căzut în lacul Siriu a fost găsit decedat; trupul neînsuflețit a fost adus la mal

Pompierul căutat în lacul de acumulare de la Siriu a fost găsit decedat și a fost adus la mal de echipele de intervenție, a anunțat ISU Buzău. 'Persoana căutată a fost identificată decedată și adusă la mal de echipele de intervenție. La fața locului este așteptat Serviciul criminalistic, care va efectua cercetările specifice în astfel de situaț

Social 19-04-2025 11:59

Neamț: Mesaj RO-ALERT după apariția unei ursoaice cu doi pui, la Farcașa

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Neamț a emis, sâmbătă, un mesaj RO-ALERT după apariția unei ursoaice cu doi pui, în apropierea gospodăriilor, în comuna Farcașa. 'În jurul orei 11:15 a fost semnalată prezența unei ursoaice cu doi pui în comuna Farcașa, zona Vadu Rău. ISU Neamț a transmis mesaj RO-ALERT cetățenilor din

Social 19-04-2025 11:11

Poliția, Jandarmeria și Pompierii - la datorie de Paște; zilnic acționează 9.600 de polițiști, 6.000 de jandarmi și 5.000 de pompieri

Un număr de 9.600 de polițiști vor fi prezenți, zilnic, în proximitatea lăcașurilor de cult în perioada Sărbătorilor Pascale, pentru asigurarea siguranței publice, a informat, sâmbătă, purtătorul de cuvânt al Poliției Române, comisar șef de poliție Bogdan Ghebaur, într-o declarație de presă susținută pe Dealul Patriarhiei.

Social 19-04-2025 09:08

O echipă de la Salvamont Brașov participă la acțiunea de căutare a pompierului căzut în lacul Siriu

O echipă de căutare-salvare din cadrul Serviciului Public Județean Salvamont - Salvaspeo Brașov s-a deplasat sâmbătă la barajul Siriu, în județul Buzău, cu un scanner acvatic dotat cu inteligență artificială, pentru a sprijini operațiunea de căutare a pompierului căzut în lacul de acumulare. Potrivit Dispeceratului Național Salvamont, echipa

Social 18-04-2025 21:50

UPDATE Cinci scafandri îl caută pe pompierul căzut în lacul de acumulare Siriu

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Buzău a declanșat vineri, în jurul orei 17:00, o misiune de căutare-salvare pe lacul de acumulare Siriu, după ce o hidrobicicletă cu trei persoane, între care și un pompier, s-a răsturnat în larg. Cinci scafandri și echipamentele necesare au ajuns în zona de intervenție, fiind tr

Social 18-04-2025 21:33

UPDATE/Incendiu de vegetație într-o zonă greu accesibilă din Argeș; elicopterul IGAv a efectuat 11 aruncări cu apă

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a informat vineri seara că elicopterul IGAv, care a intervenit la incendiul de vegetație în zona greu accesibilă din localitatea Cetățeni, județul Argeș, a efectuat 11 aruncări cu apă. Acesta va continua misiunea de stingere în cursul zilei de sâmbătă, în funcție de evolu

Social 18-04-2025 16:44

Neamț: Mesaj RO-Alert după apariția unui urs lângă o cabană din Bicaz Chei

Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț a emis, vineri după-amiază, un mesaj RO-Alert privind prezența unui urs lângă o cabană din localitatea Bicaz Chei. 'În jurul orei 15:55, a fost semnalată prezența unui urs în localitatea Bicaz Chei, în apropierea unei cabane. ISU Neamț a transmis mesaj RO-Alert cetățenilor din zon

Social 18-04-2025 13:51

Timiș: Mieii sunt căutați mai ales la export, pentru carnea lor fragedă și gustul natural

În satele Banatului, odată cu venirea primăverii, începe sezonul pastoral, bogat în activități zilnice susținute, care înseamnă scosul mioarelor la pășunat, mulsul lor la stâne, pregătirea cașului dulce și al savuroaselor brânzeturi de oaie, numai bune pentru masa de Paști. Transhumanța i-a adus în ultimii ani