logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Sondaj al Salvați Copiii: Aproape 50% dintre minori au fost jigniți pe internet

Imagine din galeria Agerpres

Aproape 50% dintre minori au fost jigniți pe internet, potrivit unui sondaj al Salvați Copiii, a declarat președintele executiv al organizației, Gabriela Alexandrescu, marți, într-o conferință de presă.

Potrivit acesteia, a crescut foarte mult procentul cazurilor de copii victime ale cyberbullying-ului față de acum doi ani, când era de 40%, potrivit unui alt studiu al Salvați Copiii.

La rândul său, sociologul Ciprian Grădinaru a punctat că în ceea ce privește bullying-ul offline, care are loc în școală, grupul de prieteni ai copilului sau în cel de egali, aproape 50% dintre minori spun că au fost agresați verbal.

'În ceea ce privește structura de gen, vedem că este relativ similară - fetele spun în măsuri mai ridicate puțin, la fel, copiii de vârstă mai mică, cei sub 12 ani, iarăși, un procent destul de ridicat, 33% dintre copii spun că au fost agresați fizic, prin diferite metode, de la tras de păr, până la piedică, lovit cu palma, dar vorbim despre agresare în sens repetat, în sens de bullying', a spus Ciprian Grădinaru.

El a menționat că principalele tipuri de cyberbullying care apar sunt: excluderea sau răspândirea de zvonuri, bârfe, cuvinte răutăcioase, în mod repetat, despre un copil, urmat de excluderea din grupul de prieteni sau trimiterea mesajelor de amenințare pe diferite platforme de socializare, însă în procente foarte ridicate se manifestă și acțiuni cu impact mult mai dur asupra copilului, cum ar fi răspândirea de imagini intime, furtul de identitate, urmat de alte efecte negative, de punerea copilului într-o situație neplăcută față de egalii săi.

A adăugat că studiul a fost făcut pe internet, metoda de culegere a datelor a fost reprezentată de chestionare anonime autocompletate de copii cu vârsta între 7 și 17 ani, iar în total au fost 6.311 chestionare valide, datele fiind culese la finalul anului trecut.

Potrivit unui comunicat al Salvați Copiii, aproape 10% dintre copii au fost expuși public, prin distribuirea unor imagini intime sau mesaje private, ceea ce poate avea 'consecințe devastatoare' pe termen lung.

Aproximativ 50% dintre copiii victime ale cyberbullying-ului se așteaptă ca agresiunile să se repete în viitorul apropiat.

Șase din zece copii afirmă că sunt afectați de experiențele negative avute online.

Un procent de 26% dintre minori spun că au avut dificultăți de a adormi după un incident online, 6% afirmând că acest lucru se întâmplă frecvent.

Opt din zece copii au simțit cel puțin o dată că pierd timpul pe internet, în loc să se concentreze pe activități mai productive, pentru trei din zece acest lucru întâmplându-se cu o frecvență foarte ridicată.

Copiii care au fost victima a cel puțin unui tip de cyberbullying au avut, într-o măsură semnificativ mai ridicată comparativ cu ceilalți, dificultăți de concentrare, sunt neliniștiți când trebuie să meargă la școală sau se gândesc să lipsească, se simt lipsiți de speranță, afirmă că au coșmaruri sau că s-au gândit să își facă rău, mai arată sondajul. AGERPRES/(A, AS - redactor: Iulia Carciog, editor: Florin Marin, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 234

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Social 14-02-2025 11:34

Constanța: Incendiul de la rafinăria Petromidia, stins; pompierii intervin pentru răcirea zonei afectate

Incendiul de la rafinăria Petromidia a fost lichidat și, în prezent, se lucrează pentru răcirea zonei afectate, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) 'Dobrogea'. Un in

Social 14-02-2025 11:18

Constanța: Incendiu la rafinăria Petromidia; intervin mai multe echipaje

Un incendiu a izbucnit vineri la rafinăria Petromidia, mai multe echipaje de intervenție deplasându-se la fața locului. Conform Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) 'Dobrogea', focul a apărut la una dintre instalații. 'Incendiu instalație din cadrul Petromidia. Intervin 6 ASAS, 2 autoscari, 1 ATPVM

Social 14-02-2025 10:38

Prognoză București: Vreme deosebit de rece, ninsori și strat de zăpadă, până marți dimineața

Vremea se va răci semnificativ în București și vor apărea precipitațiile sub formă de lapoviță și ninsoare, în următoarele zile, informează Administrația Națională de Meteorologie (ANM), în prognoza publicată vineri. Potrivit sursei citate, în Capitală, în intervalul 14 februarie, ora 20:00 - 15 februarie, ora 8:0

Social 14-02-2025 10:28

Cod galben de ninsoare viscolită în 12 județe, sâmbătă; informare de lapoviță, ninsori și polei, în întreaga țară, până marți dimineața

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o atenționare Cod galben de ninsori și viscol, valabilă pe parcursul zilei de sâmbătă în zone din 12 județe din Moldova, Muntenia și Dobrogea, respectiv o informare de lapoviță, vânt, polei și vreme rece în cea mai mare parte a țării, până marți dimineața.

Social 14-02-2025 10:16

Dolj: Un polițist a reușit să salveze viețile a două persoane ale căror case au ars într-un incendiu

Un polițist din județul Dolj a reușit să salveze viețile a două persoane din comuna Predești ale căror case au fost cuprinse de un incendiu puternic în noaptea de 12 spre 13 februarie, în urma unei intervenții contracronometru. Potrivit IPJ Dolj, agentul șef adjunct de poliție Gheorghe Piscureanu a reușit să salveze un bărbat de 55

Administratie 14-02-2025 09:31

Prahova: Primăria Ploiești a sesizat Poliția în legătură cu activitatea societății de transport public

Primăria Ploiești a sesizat Poliția în legătură cu activitatea companiei locale de transport public în urma unor suspiciuni privind numărul de kilometri facturați de Transport Călători Express (TCE), anunță, vineri, primarul Mihai Polițeanu. 'Primăria Ploiești a trimis joi la Poliția Prahova o sesizare cu privire la posibila să

Social 14-02-2025 09:00

Suceava: Un bărbat de 91 de ani a fost găsit carbonizat într-o bucătărie de vară cuprinsă de flăcări

Un bătrân în vârstă de 91 de ani a fost găsit carbonizat într-o bucătărie de vară cuprinsă de flăcări în localitatea Frătăuții Noi, au anunțat, vineri dimineața, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Suceava. Potrivit acestora, pentru stingerea incendiului au intervenit militarii Detașame

Social 14-02-2025 07:14

Două cutremure cu magnitudinea de 3,4 s-au produs vineri în județele Vrancea și Buzău

Două cutremure cu magnitudinea 3,4 s-au produs vineri în județele Vrancea și Buzău, zona seismică Vrancea, potrivit informațiilor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). Primul seism a avut loc în județul Vrancea, la ora 1:00, la adâncimea de 139,9 kilometri (km) și s-

Social 13-02-2025 23:09

UPDATE Seismologii au revizuit la 4,4 magnitudinea cutremurului produs joi, la ora 22:44, în judeţul Buzău

Seismologii au revizuit în creștere la 4,4, de la 4,2, magnitudinea cutremurului produs joi, la ora locală 22:44, în județul Buzău, potrivit informațiilor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). De asemenea, a fost revizuită și adâncimea la care a avut loc cutremurul,

Social 13-02-2025 22:14

Suceava: Doi răniți după ce o mașină a intrat în peretele unui bloc din municipiul reședință

O mașină a ajuns, joi seară, în peretele unui bloc de pe strada Ana Ipătescu din municipiul Suceava, două persoane fiind rănite în urma incidentului, au anunțat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Suceava. Potrivit sursei citate, unul dintre dintre cei doi răniți a fost transportat la Unitatea de Primiri

Social 13-02-2025 21:44

Alba: Un camion încărcat cu lemne s-a răsturnat pe A1; trafic restricționat pe sensul de mers Sibiu-Deva

Un autocamion încărcat cu lemne s-a răsturnat pe carosabil, joi seara, pe autostrada A1, pe sensul de mers Sibiu - Deva, în urma accidentului traficul rutier fiind restricționat. 'Traficul rutier este restricționat pe A1, la kilometrul 372, sensul de mers Sibiu - Deva, din cauza unui autocamion care s-ar fi răsturnat pe carosabil', a transm

Social 13-02-2025 19:33

Galați: Incendiu puternic cu 9 proprietăți afectate, la Tecuci; au intervenit 43 de pompieri cu 6 mașini de stingere și o cisternă

Un incendiu puternic care a afectat 9 proprietăți, două locuințe și șapte spații comerciale, a avut loc joi seară, în municipiul Tecuci, pentru stingerea flăcărilor intervenind 43 de pompieri cu șase mașini de stingere, o cisternă, o autoscară mecanică și o ambulanță SMURD, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Galați. Potrivit sursei

Administratie 13-02-2025 18:50

Licitație pentru expertiza tehnică a Arenei Naționale; valoare estimată - 1,6 milioane lei

Primăria Capitalei anunță pe SEAP licitație pentru expertiza tehnică a stadionului Arena Națională. Valoarea totală estimată a contractului este de 1.665.596 lei. Termenul limită pentru primirea ofertelor este 18 martie, iar durata contractului este de 120 de zile. 'Scopul prezentei proceduri este reprezentat de evaluarea comportării î

Social 13-02-2025 18:02

Tulcea: Persoane din Reni afectate de atacul Rusiei, sprijinite de Centrul educațional multicultural al Crucii Roșii

Unele persoane din localitatea ucraineană Reni, atacată cu drone de Rusia, în noaptea de miercuri spre joi, au găsit sprijin în județul Tulcea, la Centrul educațional multicultural pentru refugiații ucraineni, înființat anul trecut de filiala teritorială a Crucii Roșii Române, existând posibilitatea de a le fi acordat suport persoanelor din Ucra

Social 13-02-2025 17:47

MApN: Fragmente de drone rusești descoperite în două zone de pe malul Dunării

O echipă de specialiști din Ministerul Apărării Naționale, Serviciul Român de Informații și Ministerul Afacerilor Interne au efectuat, joi, investigații în două zone de pe teritoriul național, în proximitatea frontierei româno-ucrainene, unde au fost descoperite fragmente rezultate în urma impactului unor drone de tip Geran 1/2, folosite de Fede