logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Vicepreşedintele BNS: Salariaţii Poştei Române organizează grevă de avertisment miercuri dimineaţa; următorul pas va fi greva generală

Imagine din galeria Agerpres

Angajaţii Poştei Române vor intra în grevă de avertisment miercuri dimineaţa, timp de două ore, iar dacă situaţia negocierilor pe contractul colectiv de muncă nu se va remedia va fi declanşată greva generală, a anunţat, marţi, într-o conferinţă de presă, vicepreşedintele Blocului Naţional Sindical (BNS), Mircea Burlacu.

"Scopul acestei conferinţe este să anunţăm că mâine, 20 martie, între orele 8:00 şi 10:00, va avea loc greva de avertisment în cadrul Companiei Naţionale Poşta Română, având în vedere situaţia conflictuală gravă din Poşta Română. Facem această precizare, pentru că dacă se va ajunge în situaţia grevei propriu-zise, a grevei generale, în cadrul companiei Poşta Română, aproape jumătate din populaţia României va avea de suferit ţinând cont de obiectul de activitate al Poştei Române, acela de a distribui pensiile către peste 5 milioane de pensionari, de a distribui toate ajutoarele sociale şi alte beneficii pe care Ministerul Muncii le acordă persoanelor aflate în situaţii de subzistenţă. Nu în ultimul rând, ţinând cont că Poşta Română distribuie toate citaţiile şi convocările de ordin procedural ale instanţelor de judecată, problema de disfuncţionalitate în cadrul ţării va fi una majoră", a spus Burlacu.

Acesta a adăugat că, până la momentul de faţă, nu s-a ajuns la niciun consens pe tema contractului colectiv de muncă din cadrul Companiei Naţionale "Poşta Română" (CNPR).

"La momentul de faţă, peste două treimi din salariaţii Poştei Române sunt la nivelul minim de subzistenţă, aceştia fiind salarizaţi cu salariul minim pe economie. Raportat la această situaţie, revendicările pe care le-am avut în cadrul negocierilor colective, a fost vorba despre o creştere salarială de 400 de lei net şi o creştere a sporului de loialitate cu un procent între 5% şi 10%. Restul a fost să se menţină textul contractului colectiv de muncă în forma în care a fost agreat la negocierea anterioară textul care reglementează în general drepturile şi obligaţiile părţilor prin contractul de muncă. Nu s-a ajuns la niciun consens până la momentul de faţă. Conducerea Poştei Române, prin directorul general Valentin Ştefan, nu a fost niciodată interesată de negocierea colectivă, nu şi-a dorit încheierea unui contract colectiv de muncă cu rolul de a stabili pacea socială în cadrul Poştei Române. Nu a participat la niciuna dintre şedinţele de negociere colectivă din cadrul companiei, trimiţând acolo nişte persoane fără mandat, cu precizarea că la niciuna dintre şedinţe directorul general Valentin Ştefan nu a prezentat mandatul dat de Consiliul de Administraţie pentru negocierea colectivă", a afirmat liderul sindical.

Potrivit acestuia, în cazul în care lucrurile nu vor fi rezolvate, faza următoare a protestelor va fi greva generală.

"În paralel, vizavi de faptul că negocierea colectivă la nivel de unitate este o obligaţie de la care nu se poate sustrage nici angajatorul şi nici lucrătorii în toate formele lor de organizare, directorul general Valentin Ştefan nu a dat curs acestei obligaţii prevăzute imperativ în lege, în timp ce a negociat în paralel un alt tip de act juridic nelegal, cu o organizaţie sindicală care nu avea capacitatea juridică de a negocia colectiv, organizaţie sindicală care a fost constituită cu concursul a doi directori general ai Poştei Române - fostul şi actualul - cu scopul de a nu mai avea un contract colectiv de muncă în unitate. De altfel, directorul general s-a exprimat public spunând că un contract colectiv de muncă la nivel de unitate nu este necesar, lucru care a fost transmis şi salariaţilor. Aşadar, în momentul de faţă suntem în faza în care am declarat greva de avertisment pentru data de mâine (miercuri, 20 martie, n.r.), urmând ca, într-un termen rezonabil între 2 şi 5 zile, să declanşăm greva propriu-zisă care va presupune oprirea lucrului în compania Poşta Română", a subliniat Mircea Burlacu.

În data de 27 februarie 2024, Compania Naţională "Poşta Română" (CNPR) a transmis, într-un comunicat de presă, că, în urma discuţiilor avute cu Sindicatul Naţional Poştă Curierat (SNPC), s-a stabilit semnarea unui acord privind salariile, condiţiile de muncă şi alte drepturi care decurg din relaţiile contractuale, precum şi un calendar de creşteri salariale pe întreg anul 2024.

Astfel, este vorba despre creşterea valorii pachetului salarial cu 250 de lei, dar şi despre reluarea discuţiilor privind o nouă majorare salarială în luna noiembrie 2024.

De asemenea, s-a agreat angajarea pe o perioadă determinată a până la 500 de înlocuitori, pentru a suplini personalul operaţional, posturi unice din zona rurală, reprezentând o cheltuială suplimentară din bugetul CNPR, în valoare de două milioane de lei. În plus, cuantumul de bonusare va creşte de la 50 de bani la un leu, pentru încasare facturi utilităţi.

Totodată, s-a stabilit un calendar pentru acordarea de uniforme după cum urmează: în prima jumătate a lunii martie se va acorda primul kit care va conţine şapcă, pelerină şi pantaloni; în luna mai, se va acorda al doilea kit compus din tricou şi cămaşă; în funcţie de rapiditatea procesului de licitaţie, vor fi acordate, până la sfârşitul anului 2024, salopetă, eşarfă, vestă şi genţi poştale.

Nu în ultimul rând, reprezentanţii CNPR s-au angajat să eficientizeze procedurile poştale pentru realizarea de economii, "având în vedere că instrucţiunile poştale din prezent au fost implementate la nivelul anului 1965", precum şi să deruleze un program pentru renormarea activităţilor poştale.

În replică, reprezentanţii BNS şi cei ai Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România (SLPR) au precizat că acordul convenit între conducerea Poştei Române şi SNPC este "netemeinic, nelegal şi abuziv", deoarece directorul general al companiei, Valentin Ştefan, nu are mandat din partea Consiliului de Administraţie pentru un astfel de document.

Totodată, liderii celor două organizaţii sindicale au atras atenţia asupra faptului că SNPC nu are reprezentativitate şi nu poate negocia colectiv şi, totodată, prin încheierea acestui acord, se urmăreşte limitarea şi constrângerea unor drepturi şi libertăţi fundamentale - dreptul la negociere colectivă, dreptul la grevă, dreptul la liberă exprimare, dreptul la asociere etc. - dar şi acoperirea "managementului dezastruos şi plin de încălcări ale legii al lui Valentin Ştefan, SLPR fiind singurul opozant la toate abuzurile manageriale administrate de acesta şi echipa lui".

Compania Naţională "Poşta Română" este operatorul naţional din domeniul serviciilor poştale şi se află în proprietatea statului român, reprezentat de Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării (93,52% din pachetul de acţiuni) şi Fondul Proprietatea (6,48% din pachetul de acţiuni). AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea. editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 71

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 23-06-2026 15:31

Mehedinți: Cinci persoane transportate la spital în urma unui accident rutier pe DN 56A, la Cujmir

Cinci persoane au fost transportate la spital, marți, în urma coliziunii între un autoturism și un autotren pe DN 56A, în localitatea mehedințeană Cujmir. Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Mehedinți, la fața locului s-au deplasat polițiștii din cadrul Serviciului Rutier și Poliției Vânj

Social 23-06-2026 15:09

Neamț: Echipa 'Cheile Turzii' a câștigat 'Bison Advdenture Race'; 250 de kilometri de anduranță în Ținutul Bizonului

Echipa 'Cheile Turzii' a câștigat ediția din acest an 'Bison Advdenture Race', concurs de anduranță organizat de Parcul Natural Vânători-Neamț în 'inima' Ținutului Bizonului. La startul competiției s-au înscris opt echipe mixte formate din patru membri, care timp de două zile și două nopți au tra

Social 23-06-2026 15:01

Vaslui: Incendiu la două locuințe din Gârceni; unul dintre proprietari a decedat după un atac de panică

Un incendiu a afectat, marți, două case din localitatea Racova, comuna Gârceni, unul dintre proprietari decedând în urma unui atac de panică instalat când a văzut că locuința sa este cuprinsă de flăcări. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vaslui, la locul solicitării au fost mobil

Administratie 23-06-2026 14:51

Harghita: Lucrările de reabilitare a fostei Policlinici Stomatologice din Miercurea-Ciuc, finanțate prin PNRR, finalizate la timp

Lucrările de reabilitare a fostei Policlinici Stomatologice din Miercurea-Ciuc, finanțate prin PNRR, vor fi finalizate la timp, conform informațiilor prezentate presei marți, în timpul unei vizite pe șantier, de președintele Consiliului Județean (CJ) Harghita, Bíró Barna-Botond. Clădirea are o suprafață de aproximativ 1.000

Social 23-06-2026 14:28

Giurgiu: Un proiectil de artilerie a fost descoperit la Băneasa, în timpul unor lucrări agricole

Un proiectil exploziv, calibru 75 de milimetri, a fost scos la suprafață în urma unor lucrări agricole efectuate pe un teren din localitatea Băneasa, a anunțat marți Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Giurgiu. Acesta este al optulea proiectil exploziv descoperit în județul Giurgiu de la începutul acestui an.

Administratie 23-06-2026 13:41

Gorj: Contractele pentru primele două pasaje subterane de pe bulevardul Unirii din Târgu Jiu - semnate

Contractele pentru primele două pasaje subterane care vor fi realizate pe bulevardul Unirii din municipiul Târgu Jiu au fost semnate, urmând ca ordinul de începere a lucrărilor să fie dat în jurul datei de 15 iulie. În zona centrală a municipiului Târgu Jiu sunt prevăzute să fie realizate trei pasaje subterane pentru degajar

Social 23-06-2026 12:51

Alba: Proiectil exploziv descoperit în timp ce se amenaja un gard între două case

Un proiectil exploziv, fără focos, a fost descoperit marți într-o curte din localitatea Vinerea, în timp ce se săpa pentru amenajarea unui gard între două proprietăți, anunță Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Alba. 'Echipajul pirotehnic din cadrul Detașamentului de pompieri Alba Iulia a fost solicitat să intervină pentru asan

Social 23-06-2026 12:38

INHGA: Cod galben de viituri în nouă bazine hidrografice și afluenți mici ai Dunării, până miercuri dimineața

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, marți, o avertizare Cod galben de inundații, ce vizează până miercuri dimineața nouă bazine hidrografice și afluenți mici ai Dunării, aferenți sectorului amonte la confluență cu șapte râuri. Potrivit hidrologilor, în intervalul 23 iunie, ora 12:00 - 24 iunie, ora 9:00,

Administratie 23-06-2026 12:37

Bihor: Proiect pentru combaterea secetei în Bazinul hidrografic Ier, propus de ABA Crișuri

Administrația Bazinală de Apă (ABA) Crișuri intenționează să realizeze un proiect pentru păstrarea apei în natură și combaterea secetei în Bazinul hidrografic Ier, în zona acumulării nepermanente Andrid, pe o suprafață de circa 160 de hectare, potrivit unui comunicat de presă remis marți. 'Gestionarea apei în contextul schimbărilor

Administratie 23-06-2026 12:15

Sector 2: Sesiune de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale; bugetul alocat - un milion de lei

Primăria Sectorului 2 lansează sesiunea de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale desfășurate în anul 2026, în baza O.G. nr. 51/1998, bugetul total alocat fiind de un milion de lei. Reprezentanții Primăriei Sectorului 2

Administratie 23-06-2026 12:12

Galați: Infrastructura de irigații din județ, modernizată cu peste 100 milioane euro în perioada 2021-2026

Județul Galați a beneficiat, în perioada 2021-2026, de investiții și lucrări de modernizare a infrastructurii principale de irigații în valoare de peste 100 de milioane de euro, iar suprafața pregătită pentru irigații a ajuns la aproximativ 115.000 de hectare, cel mai ridicat nivel din ultimii ani, informează directorul executiv al Filialei de Îmbunătățiri

Social 23-06-2026 11:56

Cod galben de caniculă în șase județe din vestul și nord-vestul țării, miercuri; averse și vijelii în zona montană

Șase județe din vestul țării se vor afla sub atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate pe parcursul zilei de miercuri, iar zonele montane vor intra sub incidența unui Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ. Potrivit meteorologilor, miercuri, 24 iunie, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în Crișan

Social 23-06-2026 11:15

Vreme călduroasă în toată țara până miercuri seara; Coduri galbene de caniculă și instabilitate atmosferică, marți

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare de vreme călduroasă și disconfort termic valabilă până miercuri seară în toată țara, precum și două atenționări Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică pe parcusul zilei de marți, ce vizează mai mult de jumătate din teritoriul țării. Potrivit meteorologilor, în inter

Social 23-06-2026 11:10

Visit Harghita va selecta reprezentantul județului pentru World Gastronomy Summit 2026

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Harghita (Visit Harghita) a lansat un apel pentru selectarea unui tânăr care să reprezinte județul la cea de a doua ediție a World Gastronomy Summit 2026, eveniment ce va avea loc în perioada 14-17 octombrie, în provincia Manabí din Ecuador. Într-un anunț publicat pe site-u

Social 23-06-2026 09:54

Tulcea: Un investitor din Bacău vrea să înființeze Muzeul caselor tăcute, la Dunavățu de Sus

Un întreprinzător din Bacău dorește să înființeze, în satul Dunavățu de Sus din Delta Dunării, Muzeul caselor tăcute, care să le prezinte turiștilor obiecte vechi, distruse de intemperii sau incendii, aruncate și nefolosite, demersul său antreprenorial începând încă de acum cinci ani. Codrin Condurache, din județul Bacău, a