Cutremur în Turcia/ VIDEO Arafat: Echipa RO-USAR care va pleca în Turcia, formată din 60 de persoane şi 4 câini de căutare (GALERIE FOTO)
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a anunţat că România va trimite în Turcia o echipă de salvare RO-USAR formată din 60 de persoane şi 4 câini de căutare, precum şi trei aeronave, care vor transporta şapte tone de echipamente.
El a mai precizat că echipa care pleacă din partea României este autorizată de Naţiunile Unite, fiind pregătită pentru intervenţii internaţionale.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
"Am oferit sprijinul prin Mecanismul de Protecţie Civilă Europeană, prin care s-a primit solicitarea din partea autorităţilor turce. Am fost acceptaţi. Am fost a doua echipă acceptată, după Olanda, pentru trimiterea de echipe de căutare, salvare. La acest moment, echipa noastră este formată din 60 de persoane, care includ: 52 de persoane din partea Unităţii de căutare-salvare a Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă; personal medical - doi medici şi doi asistenţi de la SMURD Bucureşti: doi voluntari de la Clubul de câini utilitari, cu doi câini care au mai participat la misiuni, pe lângă cei doi câini care sunt trimişi şi de IGSU. Deci, vorbim de patru câini de căutare, din zonele de cutremur, antrenaţi în acest sens", a spus Arafat, pe aeroportul Otopeni.
Arafat a menţionat că Forţele Aeriene Române din cadrul Ministerul Apărării au pus la dispoziţie trei avioane, care vor transporta 7 tone de echipamente de căutare-salvare, inclusiv corturi şi mâncare, deoarece echipele vor trebui să fie complet independente pentru o perioadă de cel puţin 14 zile.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
"Primele două avioane (...) vor face două ore şi jumătate până la punctul unde vor ateriza, care este aeroportul din Adana, după care al treilea avion, la diferenţă de vreo două ore, va pleca cu restul echipamentelor", a spus el.
Arafat a adăugat că în cursul zilei s-a desfăşurat o videoconferinţă organizată de Comisia Europeană, la care au participat şi alte state europene care intenţionează să susţină Turcia.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
"Aproape toată Europa se mobilizează şi vor veni foarte multe oferte şi deja multe au fost acceptate pe parcursul dimineţii", a spus Arafat.
Şeful DSU a precizat că eforturile de susţinere trebuie coordonate cu autorităţile din Turcia, prin intermediul Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
"Orice persoană care pleacă pe cont propriu sau neorganizat riscă să fie întoarsă sau să nu fie inclusă în nicio echipă de căutare-salvare, pentru că dacă nu este anunţată şi nu este acceptată, nu poate să fie inclusă în aceste echipe. Rugămintea noastră: dacă e nevoie de voluntari, de organizare de echipe suplimentare, vom anunţa aceste lucru, dar numai în comun acord cu autorităţile din Turcia şi cu Mecanismul de Protecţie Civilă Europeană", a afirmat el.
În ce priveşte pregătirea României pentru o astfel de situaţie, pe plan intern, Raed Arafat a declarat că ţara noastră a cheltuit pe parcursul ultimilor ani "sume imense" din fonduri europene pentru echipamente.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
"În ţară, echipamente de căutare-salvare noi am adus prin fondurile europene: două containere, două seturi de echipamente în fiecare judeţ. Echipa noastră naţională a instruit echipele din ţară astfel încât în fiecare judeţ, pentru fiecare container, 20-25 de persoane sunt instruite pentru containerul respectiv. Se consideră că sunt echipe de intervenţie ce pot fi mobilizate în ţară, dacă este nevoie", a declarat Arafat.
În ţară vor fi aduşi nouă studenţi Erasmus, dar România a acceptat să preia şi alţi cetăţeni europeni, pentru a-i aduce din Turcia, a mai afirmat Arafat.
Cutremurul cu magnitudinea 7,8, conform Serviciului de prospectare geologică al Statelor Unite (USGS), a lovit centrul Turciei şi nord-vestul Siriei la ora locală 4.17 (1.17 GMT). Seismul a avut epicentrul în apropierea oraşului turc Gaziantep, nu departe de graniţa cu Siria.
Un alt seism, cu magnitudinea 6,7, a avut loc în aceeaşi regiune, aproximativ zece minute mai târziu, la ora 4:28 (1:28 GMT), la o adâncime de circa 9 kilometri, a indicat USGS. AGERPRES/(AS - autor: Irinela Vişan, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
O nouă creșă - în Sectorul 6 al Capitalei; la inaugurare este așteptat și premierul interimar Ilie Bolojan
O nouă creșă, cu o capacitate de 60 de locuri, va fi inaugurată joi în Sectorul 6 al Capitalei. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 6, clădirea construită pe bulevardul Iuliu Maniu nr. 11B are regim de înălțime subsol + parter + etaj, o suprafață construită de 854 de metri pătrați și o suprafață desfășurată de 2.402 de
UPDATE Sibiu: Autoturism căzut în râul Olt la Barajul Scoreiu
Angajații Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Sibiu intervin, miercuri seară, în zona Barajului Scoreiu, unde un autoturism a căzut în râul Olt. 'ISU Sibiu intervine de urgență la Barajul Scoreiu unde un autoturism a căzut în râul Olt. La fața locului sunt mobilizate două bărci o autospecială de s
Hunedoara: Incendii de vegetație uscată în mai multe zone ale județului; peste 60 de hectare, afectate
Peste 60 de hectare de vegetație uscată au foat afectate, miercuri, de mai multe incendii care au izbucnit în diverse zone ale județului Hunedoara, pompierii militari intervenind pentru limitarea și stingerea focului care amenința comunitățile și fondul forestier, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU). Astfel, un ince
Caraș-Severin: Incendiul de fond forestier și vegetație uscată din zona Lindenfeld a fost lichidat
Incendiul de fond forestier și vegetație uscată din zona Lindenfeld a fost lichidat, miercuri după-amiază, fiind afectată o suprafață de aproximativ 35 de hectare de fond forestier și vegetație uscată, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Caraș-Severin. Pentru stingerea focarelor și lichidarea incendiului pompierii militar
Sector 6: Perdele de apă și puncte de prim ajutor pe perioada caniculei
Unsprezece sisteme de răcorire și șapte puncte de prim ajutor sunt la dispoziția cetățenilor, pentru perioada caniculei, în Sectorul 6. Reprezentanții Primăriei Sectorului 6 au scris, miercuri, pe Facebook, că toate cele unsprezece sisteme de răcorire sunt în funcțiune, zilnic, între orele 10:00 și 19:00, în zone intens
Constanța: Rămășițele unei drone, fără elemente pirotehnice, găsite în apa mării pe o plajă la Mamaia
Rămășițele unei drone au fost descoperite, miercuri după-amiază, în apa mării, în apropierea unei plaje din Mamaia, iar din primele cercetări rezultă că nu avea elemente pirotehnice. Prefectul județului Constanța, Adrian Picoiu, a transmis că rămășițele au fost ridicate de Garda de Coastă. 'Au fost găsite rămășiț
Covasna: 'Salvați-ne de numărul excesiv de urși!' - petiție pentru promulgarea de urgență a legii privind ursul brun
'Salvați-ne de numărul excesiv de urși!' este mesajul unei petiții lansate, miercuri, de către autoritățile locale și reprezentanții asociațiilor crescătorilor de animale din județul Covasna, care solicită promulgarea de urgență a legii privind majorarea cotelor de prevenție și intervenție pentru ursul brun, precum și adoptarea unor măsuri legislative pentru
Alba: Acțiune amplă de toaletare a vegetației din proximitatea liniilor electrice din Apuseni
Peste 120 de electricieni, personal silvic, angajați ai administrațiilor publice locale și ai altor instituții implicate au participat, miercuri, în Apuseni, la o acțiune de amploare pentru toaletarea vegetației din proximitatea liniilor electrice, desfășurată pe raza a trei comune, coordonată de Instituția Prefectului - județul Alba. In
Harghita: La Miercurea-Ciuc a fost inaugurată cea mai tehnică pistă de karting din România
O pistă de karting, despre care inițiatorii afirmă că este cea mai tehnică din România, a fost inaugurată miercuri, la Miercurea-Ciuc, în urma unei investiții private care își propune să susțină atât pregătirea sportivilor de performanță, cât și dezvoltarea turismului în județul Harghita. Purtătorul de cuv&a
Giurgiu: Șapte hectare de miriște au ars la Frătești; fumul a ajuns la DN 5 Giurgiu-București
O suprafață de șapte hectare de miriște de rapiță, vegetație uscată, lăstăriș, mărăciniș și deșeuri menajere a ars, miercuri după-amiază, pe un teren viran și într-o lizieră din comuna Frătești, din cauza focului deschis nesupravegheat, iar fumul a ajuns până aproape de drumul național DN 5 Giurgiu-București, informează Inspectoratul pentru Situații de Ur
Sector 1: Piețe agroalimentare mai moderne și mai multe piețe volante în Sectorul 1
Piețele agroalimentare din Sectorul 1 vor avea o direcție clară de dezvoltare în următorii ani, printr-o strategie care urmărește modernizarea spațiilor și extinderea piețelor volante, după ce Consiliul Local a adoptat în ședința de miercuri un proiect de hotărâre în acest sens. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sect
Sector 1: Program de afterschool care include masă zilnică și activități educaționale, aprobat de Consiliul Local
Elevii din școlile de stat din Sectorul 1 vor putea beneficia, începând cu anul școlar 2026-2027, de programul multianual de afterschool 'Educație pentru viață', care include masă zilnică, sprijin pentru teme și activități educaționale, după ce Consiliul Local a adoptat în ședința de miercuri un proiect de hotărâre în acest sens.
SRI: Au fost semnalate tentative de fraudă prin utilizarea de tehnici de falsificare a identității apelantului
Serviciul Român de Informații a informat, miercuri, că au fost semnalate tentative de fraudă în cadrul cărora persoane necunoscute utilizează tehnici de falsificare a identității apelantului (spoofing) astfel încât pe ecranul telefonului apelatului să fie afișat numărul SRI dedicat relației cu publicul. Potrivit unei po
Regimul hidrologic va fi deficitar în luna august (INHGA)
Regimul hidrologic va fi deficitar în luna august, iar debitul Dunării la Baziaș va coborî la 1.400 mc/s, a anunțat miercuri Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA). De asemenea, regimul hidrologic al râurilor din România se va situa, în general, la valori cuprinse între 30% și 50%
Prahova: Măsuri pentru reducerea consumului de energie în imobilele deținute de Consiliul Județean
Consiliului Județean (CJ) Prahova ia măsuri pentru a reduce consumul de energie electrică în imobilele pe care le are în proprietate, între care oprirea iluminatului arhitectural, a anunțat, miercuri, instituția. Potrivit unui comunicat de presă, președintele CJ Prahova, Virgiliu-Daniel Nanu, a dispus 'măsuri pentru reduc














