Cutremur în Turcia/ VIDEO Arafat: Echipa RO-USAR care va pleca în Turcia, formată din 60 de persoane şi 4 câini de căutare (GALERIE FOTO)
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a anunţat că România va trimite în Turcia o echipă de salvare RO-USAR formată din 60 de persoane şi 4 câini de căutare, precum şi trei aeronave, care vor transporta şapte tone de echipamente.
El a mai precizat că echipa care pleacă din partea României este autorizată de Naţiunile Unite, fiind pregătită pentru intervenţii internaţionale.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
"Am oferit sprijinul prin Mecanismul de Protecţie Civilă Europeană, prin care s-a primit solicitarea din partea autorităţilor turce. Am fost acceptaţi. Am fost a doua echipă acceptată, după Olanda, pentru trimiterea de echipe de căutare, salvare. La acest moment, echipa noastră este formată din 60 de persoane, care includ: 52 de persoane din partea Unităţii de căutare-salvare a Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă; personal medical - doi medici şi doi asistenţi de la SMURD Bucureşti: doi voluntari de la Clubul de câini utilitari, cu doi câini care au mai participat la misiuni, pe lângă cei doi câini care sunt trimişi şi de IGSU. Deci, vorbim de patru câini de căutare, din zonele de cutremur, antrenaţi în acest sens", a spus Arafat, pe aeroportul Otopeni.
Arafat a menţionat că Forţele Aeriene Române din cadrul Ministerul Apărării au pus la dispoziţie trei avioane, care vor transporta 7 tone de echipamente de căutare-salvare, inclusiv corturi şi mâncare, deoarece echipele vor trebui să fie complet independente pentru o perioadă de cel puţin 14 zile.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
"Primele două avioane (...) vor face două ore şi jumătate până la punctul unde vor ateriza, care este aeroportul din Adana, după care al treilea avion, la diferenţă de vreo două ore, va pleca cu restul echipamentelor", a spus el.
Arafat a adăugat că în cursul zilei s-a desfăşurat o videoconferinţă organizată de Comisia Europeană, la care au participat şi alte state europene care intenţionează să susţină Turcia.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
"Aproape toată Europa se mobilizează şi vor veni foarte multe oferte şi deja multe au fost acceptate pe parcursul dimineţii", a spus Arafat.
Şeful DSU a precizat că eforturile de susţinere trebuie coordonate cu autorităţile din Turcia, prin intermediul Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
"Orice persoană care pleacă pe cont propriu sau neorganizat riscă să fie întoarsă sau să nu fie inclusă în nicio echipă de căutare-salvare, pentru că dacă nu este anunţată şi nu este acceptată, nu poate să fie inclusă în aceste echipe. Rugămintea noastră: dacă e nevoie de voluntari, de organizare de echipe suplimentare, vom anunţa aceste lucru, dar numai în comun acord cu autorităţile din Turcia şi cu Mecanismul de Protecţie Civilă Europeană", a afirmat el.
În ce priveşte pregătirea României pentru o astfel de situaţie, pe plan intern, Raed Arafat a declarat că ţara noastră a cheltuit pe parcursul ultimilor ani "sume imense" din fonduri europene pentru echipamente.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
"În ţară, echipamente de căutare-salvare noi am adus prin fondurile europene: două containere, două seturi de echipamente în fiecare judeţ. Echipa noastră naţională a instruit echipele din ţară astfel încât în fiecare judeţ, pentru fiecare container, 20-25 de persoane sunt instruite pentru containerul respectiv. Se consideră că sunt echipe de intervenţie ce pot fi mobilizate în ţară, dacă este nevoie", a declarat Arafat.
În ţară vor fi aduşi nouă studenţi Erasmus, dar România a acceptat să preia şi alţi cetăţeni europeni, pentru a-i aduce din Turcia, a mai afirmat Arafat.
Cutremurul cu magnitudinea 7,8, conform Serviciului de prospectare geologică al Statelor Unite (USGS), a lovit centrul Turciei şi nord-vestul Siriei la ora locală 4.17 (1.17 GMT). Seismul a avut epicentrul în apropierea oraşului turc Gaziantep, nu departe de graniţa cu Siria.
Un alt seism, cu magnitudinea 6,7, a avut loc în aceeaşi regiune, aproximativ zece minute mai târziu, la ora 4:28 (1:28 GMT), la o adâncime de circa 9 kilometri, a indicat USGS. AGERPRES/(AS - autor: Irinela Vişan, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Mișcarea pentru Reconstrucția României: Apel pentru o economie națională competitivă
Asociația pentru Studii și Prognoze Economico-Sociale (ASPES) lansează Mișcarea pentru Reconstrucția României, alături de un apel pentru clădirea unei economii naționale competitive. Potrivit unui comunicat transmis, miercuri, AGERPRES, ASPES este o organizație care reunește membri ai Academiei Române, profesori universitari, cercetători, economișt
Olguța Vasilescu: Includerea Craiovei în topul destinațiilor 'magice' din Europa confirmă succesul investițiilor în cultură
Primarul municipiului Craiova, Lia Olguța Vasilescu, afirmă că includerea orașului în clasamentul prezentat de publicația americană Forbes al celor mai 'magice' 17 destinații din Europa reprezintă o confirmare a strategiei administrației locale de a investi în cultură și evenimente cu impact turistic. 'Este o mare bucur
IGSU: Campanie împotriva incendiilor de vegetație; arderea vegetației este interzisă - amenzi de până la 100.000 de lei
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) desfășoară la nivel național, în perioada 15 iulie - 15 octombrie, campania de informare și prevenire 'Nu aprinde pericolul! Arderea vegetației uscate este interzisă', ce are ca obiectiv principal creșterea gradului de conștientizare a populației cu privire la riscurile majore generate de incendiil
Constanța: Monitorizare cu peste 900 de camere de supraveghere în municipiul reședință, prin proiectul Safe City
Peste 900 de camere de supraveghere sunt instalate în municipiul Constanța prin proiectul Safe City, derulat de administrația locală pentru siguranța cetățenilor, supravegherea făcându-se în timp real în dispeceratul de monitorizare al Poliției Locale, instituție al cărei nou sediu a fost miercuri inaugurat oficial. Pot
Hidrologi: Cod galben de inundații pe râuri din cinci județe, până vineri dimineața
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, miercuri, o atenționare Cod galben de inundații, valabilă până vineri dimineața pe râuri din cinci județe. Potrivit hidrologilor, în intervalul 16 iulie, ora 12:00 - 17 iulie, ora 9:00, pe fondul situației hidrometeorologice ac
Primăria Arad organizează două zile de festival de muzică rock cu intrare liberă
Un festival de muzică rock cu intrare liberă va fi organizat timp de două zile, în 31 iulie și 1 august, de Primăria Arad, iar printre trupele anunțate pe scenă se numără Phoenix și Celelalte cuvinte. Festivalul 'Rock Maris' va fi organizat în noua zonă de agrement de pe strada Mărului, din apropiere de Pădurea Ceala, '
Maramureș: Eroii căzuți în cele două războaie mondiale, comemorați printr-un pelerinaj în Munții Țibleș
Localnicii din comuna Groșii Țibleșului vor comemora eroii militari căzuți în cele două războaie mondiale printr-un pelerinaj parcurs pe jos până la monumentul situat la peste 1.800 metri altitudine în Munții Țibleș, a informat, miercuri, asociația Descoperă Țara Lăpușului. 'Ne apropiem cu pași repezi de acea perioadă din
Vremea redevine caniculară în București, dar apar și intervale cu instabilitate atmosferică, în următoarele zile (meteorologi)
Vremea va redeveni caniculară în București, în următoarele zile, timp în care și instabilitatea atmosferică va fi accentuată, conform prognozei publicată, miercuri, de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul 15 iulie, ora 12:00 - 16 iulie, ora 9:00, în Capitală, vremea
Bacău: S-a amânat închiderea circulației rutiere pe Varianta Ocolitoare Bacău A7
Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău a anunțat, miercuri, că a fost amânată închiderea circulației rutiere pe Varianta Ocolitoare Bacău A7. 'În ceea ce privește închiderea circulației în perioada 15.07 - 31.08.2026, pe Varianta Ocolitoare Bacău (A7), intre km 0+000 și 20+300, pentru realizarea lucrări
Cod galben de caniculă în patru județe, joi și vineri; informare de vreme călduroasă în toată țara, până sâmbătă dimineața
Meteorologii au emis un Cod galben de caniculă, valabil joi și vineri în patru județe din Banat și Crișana, precum și o informare de vreme călduroasă, care vizează întreaga țară până sâmbătă seara. Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), în intervalul 16 iulie, ora 12:00 - 17 iulie, ora
ANM: Atenționări Cod galben de vreme instabilă în aproape jumătate din țară, miercuri și joi
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, valabile miercuri și joi, în aproape jumătate din țară. Potrivit meteorologilor, pe parcursul zilei de miercuri, 15 iulie, între orele 12:00 - 23:00, în z
Constanța: Trei persoane transportate la spital în urma unui accident cu cinci autoturisme, pe DN 39, la Eforie Sud
Trei persoane, printre care și o minoră de 6 ani, au fost rănite și transportate la spital în urma unui accident rutier care a avut loc, marți după-amiază, pe drumul național DN 39, la Eforie Sud, în care au fost implicate cinci autoturisme. Potrivit Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Constanța, la fața locului au fost mobilizate patru ambulan
Iași: Strategie pentru dezvoltarea infrastructurii de biciclete din municipiu și zona metropolitană
Municipalitatea ieșeană regândește infrastructura pentru biciclete printr-un nou document strategic care va stabili direcțiile de dezvoltare a rețelei velo atât din Iași cât și din Zona Metropolitană. Potrivit reprezentanților Primăriei Iași, schimbările legislative recente privind circulația bicicletelor în mediul urban impun o serie d
Bihor: Viorel Pașca solicită autorităților sprijin pentru 'intrarea în legalitate' a caselor pentru sărmani de la Dumbrava
Fondatorul așezămintelor pentru persoane vulnerabile din localitățile bihorene Dumbrava și Tinca, Viorel Pașca, a solicitat, marți, autorităților să găsească soluții pentru autorizarea caselor construite pentru oamenii sărmani, afirmând că este dispus să colaboreze pentru 'intrarea în legalitate' a acestora. El le cere prefectului județului
Covasna: Primăria Sfântu Gheorghe va expune în spațiul public plăcuțele bilingve înlocuite prin decizie judecătorească
Primăria Sfântu Gheorghe a început schimbarea plăcuțelor bilingve cu denumirile străzilor din municipiu, în urma unei decizii definitive a instanței de judecată privind inscripționarea acestora, dar indicatoarele demontate nu vor fi aruncate, ci vor fi expuse în spațiul public, a declarat, marți, primarul Antal Arpad. Acesta a m










