logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Vasile Petrariu (sindicat STB): Vom informa angajaţii de decizia instanţei, oamenii vor decide ce au de făcut

Imagine din galeria Agerpres

Sindicatul din STB îi va informa pe angajaţi cu privire la decizia Tribunalului Bucureşti privind suspendarea grevei, iar aceştia vor decide ce au de făcut mai departe, a declarat, joi, pentru AGERPRES, preşedintele Sindicatului Transportatorilor din Bucureşti, Vasile Petrariu.

"Nu am primit încă nicio decizie, nicio comunicare de la tribunal, doar am văzut la televizor. Dacă asta va fi decizia, îi vom informa pe oameni şi oamenii vor decide ce au de făcut. Suntem obligaţi să-i informăm, iar oamenii vor decide, pentru că şi până acum noi nu am avut treabă cu acest conflict. S-a tot vehiculat că e grevă, dar nu, nici pe departe, pentru că nici nu aveam cum să facem grevă. Îi vom informa pe oameni şi rămâne la latitudinea lor, desigur", a afirmat Vasile Petrariu.

Anterior, liderul sindicatului reprezentativ din STB a subliniat că nici conducerea STB şi nici Primăria nu au contactat angajaţii în timpul zilei de joi pentru a rezolva conflictul.

"Tocmai am plecat acum de la tribunal, STB SA a cerut la tribunal încheierea acţiunii de protest, au făcut o solicitare de ordonanţă preşedinţială, a rămas în pronunţare şi aşteptăm să vedem ce decide instanţa. Ne-au făcut plângere nouă, sindicatului. Vom vedea ce se întâmplă şi în funcţie de ce decide instanţa vom informa salariaţii. N-am încă nicio informaţie despre decizia instanţei, noi abia acum am plecat de la tribunal. Nu am avut azi discuţii cu conducerea STB, nu au dat niciun semnal, nici de la Primărie, nici de la STB. Oamenii sunt dezinteresaţi să rezolve această problemă şi s-au concentrat pe a recurge la ameninţări. Aceste lucruri nu îi ajută cu nimic pe cetăţeni. Aşteptăm pronunţarea instanţei. Trebuie să ne comunice decizia prin adresă. E greu de spus dacă mâine vom circula, nu mă pot pronunţa, pentru că starea de spirit a angajaţilor e destul de încinsă, mai ales faptul că nu există reacţie din partea autorităţilor în sensul de a aplana, de a găsi o soluţie de mijloc. Aceste lucruri, ameninţările, mai mult deranjează, mai mult incită. Instanţa va decide şi vedem ce facem. Noi ne-am susţinut cauza, am explicat ce se întâmplă, ei au venit cu avocaţii lor, cu speculaţii, în sfârşit, acum e clar că instanţa e cea care va decide", a menţionat Vasile Petrariu.

Tribunalul Bucureşti a admis joi cererea Societăţii de Transport Bucureşti (STB) de suspendare a grevei declanşate de sindicalişti, activitatea în transportul public din Capitală urmând a fi reluată imediat.

Decizia instanţei este executorie.

Conducerea societăţii de transport public a depus joi la tribunal două cereri, în care solicită suspendarea grevei sindicaliştilor, precum şi constatarea nelegalităţii protestului organizat de angajaţi.

În primul dosar, cel privind suspendarea grevei, instanţa a dat dreptate STB, urmând ca cererea privind nelegalitatea protestului să fie judecată vineri.

Joi dimineaţă, şoferii de pe autobuzele, troleibuzele şi tramvaiele din Capitală au declanşat o grevă generală, fiind nemulţumiţi de faptul că cererile lor de natură salarială nu au fost soluţionate.

În replică, conducerea STB a transmis că întreruperea lucrului este o acţiune ilegală şi nu se vor plăti orele nelucrate salariaţilor implicaţi.

"Greva declanşată în această dimineaţa este ilegală. Există conexiuni directe, pe surse deschise, prin care domnul Petrariu, în calitate de lider de sindicat, alături de alţi lideri de sindicat, a provocat această grevă. Aceasta nu este o grevă ivită din senin, este o grevă ilegală în condiţii de pandemie, având în vedere că obligaţia legală era să scoată pe traseu măcar o treime din parc. (...) Există materiale şi documente care vor sta la baza unei plângeri penale, ce va fi îndreptată împotriva unor lideri care s-au implicat în acest lucru", a declarat directorul general al STB, Adrian Criţ, într-o conferinţă de presă.

În opinia sa, angajaţii au fost manipulaţi de sindicat pentru a declanşa această grevă. AGERPRES/(AS - autor: George Coman; editor: Mariana Nica, editor online: Adrian Dădârlat)

 

Citeşte şi:

 

LIVE UPDATE STB: Mai multe vehicule sunt blocate în depouri şi autobaze; sindicaliştii STB au întrerupt lucrul joi dimineaţa

Afisari: 168

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 08-06-2026 17:02

Predoiu: Crima organizată lucrează integrat; răspunsul instituțiilor trebuie să fie în aceeași manieră

Crima organizată lucrează integrat, organizat și din ce în ce mai sofisticat, iar răspunsul instituțiilor de aplicare a legii trebuie să fie în aceeași manieră: integrat, organizat, bazat pe cooperare extinsă și aprofundată, a declarat, luni, ministrul interimar al Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, la o conferință bilaterală română-americană, car

Social 08-06-2026 15:58

Iași: Anchete demarate de compania locală CTP după dispariția unei cantități mari de combustibil

Conducerea Companiei de Transport Public (CTP) Iași a demarat o anchetă internă și a sesizat și organele penale după ce au fost constatate depășiri semnificative ale combustibilului vehiculelor aflate în exploatare față de valorile normale estimate. Directorul CTP Iași, Cristian Stoica, a declarat că în încercarea de a explic

Social 08-06-2026 15:50

REPORTAJ Vrancea: Oameni evacuați în miez de noapte, case inundate și terenuri distruse după revărsarea Slimnicului (FOTO/VIDEO)

La primele ore ale dimineții, ulițele din satul Bogza, comuna Sihlea, erau încă acoperite de bălți și noroi. În curțile oamenilor, urmele viiturii se vedeau peste tot: grădini îngropate sub mâl, mobilier scos la uscat și gospodari care încercau să salveze ce se mai putea salva după o noapte în care apa a intrat în zeci de loc

Social 08-06-2026 15:00

VIDEO Bihor: Firmă de apă-canal - amendată de comisarii de mediu cu peste 200.000 de lei pentru deversări în Ier și Barcău

Comisarul șef al Gărzii de Mediu Bihor, Sever Șerbănescu, a declarat luni, pentru AGERPRES, că o firmă de apă-canal care deservește mai multe localități aferente cursurilor de apă Ier și Barcău a fost amendată pentru că în loc să trateze corespunzător apele uzate în stația de epurare, le-a deversat în cele două râuri, care au și traseu transfr

Social 08-06-2026 14:41

Arad: Nouă primării se asociază cu producători de vin pentru a salva podgoria județului

Nouă primării și mai mulți producători de vin înființează o asociație comună pentru a salva Podgoria Aradului, care după 1990 s-a redus ca suprafață cultivată cu viță de vie la doar 1.000 de hectare aflate pe rod, față de 6.500 de hectare, principalul scop al organizației fiind promovarea turistică a zonei și a cramelor, unele recunoscute internațional.

Administratie 08-06-2026 14:21

Valea Țiglinei din Galați, cunoscută ca 'Râpa Țiglinei', va fi reabilitată cu fonduri europene

Primăria municipiului Galați a anunțat, luni, că a lansat în licitație contractul de lucrări pentru amenajarea Văii Țiglinei, cunoscută ca 'Râpa Țiglinei', investiție estimată la aproximativ 52 milioane de lei, care va fi realizată cu fonduri europene. Potrivit sursei citate, contractul vizează implementarea a două proiecte

Social 08-06-2026 14:01

Alba: Urs observat la Cetatea de Baltă; a fost emis mesaj RO-ALERT

Un urs a fost observat, luni, pe raza comunei Cetatea de Baltă de angajați ai ROMGAZ care au un punct de lucru în zonă. Pentru prevenirea apariției unor situații de risc la adresa sănătății, integrității sau a vieții populației din zonă, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Alba a emis mesaj RO-ALERT. La fața locului s

Social 08-06-2026 13:52

Buzău: DN 10 - surpat în fața Primăriei Siriu; zeci de drumuri și podețe afectate de ploi în ultimele zile

Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Buzău a informat, luni, că va demara lucrări de consolidare a drumului național DN 10, după ce o porțiune din suprafața carosabilă, aflată în imediata apropiere a sediului Primăriei Siriu, s-a tasat și riscă să se surpe, pe fondul ploilor abundente înregistrate în ultima perioadă. Potrivit conduc

Social 08-06-2026 13:03

Harghita: Starea de alertă la Praid, prelungită cu încă 30 de zile; se monitorizează permanent debitele pârâului Corund

Comitetul Local pentru Situații de Urgență (CLSU) Praid a decis prelungirea stării de alertă la nivelul comunei pentru încă 30 de zile, începând cu data de 8 iunie și până la 7 iulie 2026 inclusiv. Potrivit unei informări transmise luni de Instituția Prefectului Județului Harghita, pe durata stării de alertă, prelungite prin hotărâ

Social 08-06-2026 12:56

Bihor: Președintele CJ afirmă că două treimi din bugetul județului pe 2026 e pentru proiecte de dezvoltare

Președintele Consiliului Județean (CJ) Bihor, Mircea Mălan, a declarat, luni, că instituția are în 2026 un buget de 1,34 miliarde de lei, din care două treimi sunt alocate proiectelor de dezvoltare. Mircea Mălan a afirmat, într-o conferință de presă în care și-a prezentat bilanțul unui an de la preluarea mandatului său, că aceste proiecte de

Social 08-06-2026 12:32

Salvamont România, recomandări de vară pentru turiști: Urșii și viperele coboară tot mai des în poteci

Salvamontiștii vin cu o serie de recomandări pentru desfășurarea activităților montane în siguranță pe perioada verii, ei atenționându-i pe turiști să nu încerce să își forțeze pregătirea fizică, să se echipeze corespunzător și să fie pregătiți pentru schimbări bruște ale vremii, dar și pentru întâlnirea cu animalele sălbatice, fiind tot m

Social 08-06-2026 12:27

Cluj: Angajat al ROMATSA, depistat că a consumat substanțe interzise

Un angajat al ROMATSA a fost depistat că ar fi consumat substanțe interzise în timp ce se afla în serviciu, la Aeroportul Internațional 'Avram Iancu' din Cluj-Napoca. Potrivit ROMATSA, persoanei în cauză i-a fost suspendat accesul în locațiile instituției. 'Referitor la informațiile apărute în spațiul pu

Social 08-06-2026 11:45

Vâlcea: Bărbat accidentat grav de tren într-o haltă din Râmnic; traficul feroviar este oprit

Un bărbat în vârstă de 45 de ani a fost rănit grav de un tren Săgeata Albastră, luni dimineața, într-o haltă din Râmnicu Vâlcea, traficul feroviar pe relația Craiova-Sibiu fiind oprit. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vâlcea, la fața locului se intervine cu mai multe autospeciale, in

Social 08-06-2026 11:42

Satu Mare: Autoutilitară cu butelii de freon, lovită de tren; șoferul a fost transportat la spital

O autoutilitară a fost lovită de un tren, luni dimineață, la o trecere la nivel cu calea ferată din localitatea Balta Blondă, județul Satu Mare, iar șoferul vehiculului a fost transportat la spital, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Satu Mare.

Social 08-06-2026 11:42

INHGA: Risc de inundații pe râuri din 14 județe

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a instituit un Cod portocaliu de inundații, care vizează râul Miletin (afluent al râului Jijia), pe sectorul aferent stației hidrometrice Șipote, în județul Iași, în intervalul 8 iunie, ora 12:00 - 9 iunie, ora 06:00. Totodată, un Codul galben vizează, în același interval,