logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

CNSU propune prelungirea stării de alertă pe teritoriul României cu încă 30 de zile

Imagine din galeria Agerpres

Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a adoptat, miercuri, o nouă hotărâre prin care se propune prelungirea stării de alertă pe teritoriul României, pentru o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 12 februarie.

Prezentăm integral textul documentului CNSU:


"HOTĂRÂRE nr. 8 din 10.02.2021 privind propunerea prelungirii stării de alertă şi a măsurilor necesar a fi aplicate pe durata acesteia pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19

Având în vedere analiza factorilor de risc privind managementul situaţiei de urgenţă generată de virusul SARS-CoV-2, pe teritoriul României la data de 04.02.2021, realizată la nivelul Centrului Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei şi propunerea Ministrului Sănătăţii aprobată la nivelul Grupului de Suport Tehnico-Ştiinţific privind gestionarea bolilor înalt contagioase pe teritoriul României,

luând în considerare solicitarea Primăriei Oraşului Isaccea din judeţul Tulcea referitoare la deschiderea punctului de trecere a frontierei de la graniţa de sud-est a României Isaccea - Orlivka (Ucraina) şi punctelor de vedere formulate de către Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră şi Direcţia de Sănătate Publică a judeţului Tulcea,

în contextul necesităţii menţinerii condiţiilor socio-economice necesare desfăşurării activităţilor specifice economiei naţionale, concomitent cu realizarea unui nivel de alertă adecvat la nivelul componentelor Sistemului Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă,

în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) lit. c) şi art. 81 din O.U.G. nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, cu modificările şi completările ulterioare,

în temeiul prevederilor art. 4 şi art. 11 alin. (1) din Legea nr. 136/2020 republicată, privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătăţii publice în situaţii de risc epidemiologic şi biologic, art. 9 alin. (1), art. 32 alin. (2), art. 37, art. 38 alin. (14), art. 41, art. 42 alin. (1), art. 43 alin. (1), art. 44 alin. (2) şi (3), art. 45 alin. (1) şi art. 71 din Legea nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, ale art. 20 lit. l) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 15/2005, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale art. 2 şi art. 4 din Hotărârea Guvernului nr. 94/2014 privind organizarea, funcţionarea şi componenţa Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă,

Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă adoptă prezenta

HOTĂRÂRE:

Art. 1 - Se propune prelungirea stării de alertă pe întreg teritoriul naţional, pentru o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 12.02.2021.

Art. 2 - Măsurile de prevenire şi control a infecţiilor generate de virusul SARS-CoV-2, necesar a fi adoptate începând cu data de 12.02.2021, în contextul epidemiologic actual, sunt prevăzute în anexă la prezenta.

Art. 3 - Prezenta hotărâre se comunică tuturor componentelor Sistemului Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, pentru punere în aplicare prin ordine şi acte administrative ale conducătorilor acestora.

PREŞEDINTELE COMITETULUI NAŢIONAL PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ
PRIM-MINISTRU
FLORIN-VASILE CÎŢU"

Documentul urmează să fie supus aprobării Guvernului. AGERPRES/(AS - autor: Andreea Rotaru, editor: Florin Marin, editor online: Simona Aruştei)

 

Citeşte şi:

 

Anexa hotărârii CNSU privind prelungirea stării de alertă (text integral)

Afisari: 61

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 22-06-2026 14:35

REPORTAJ/Tulcea: Delta Dunării și-a deschis porțile turiștilor și îi așteaptă cu evenimente de prestigiu (GALERIE FOTO)

Sulina îi așteaptă pe turiști cu coduri QR prin care le este pus la dispoziție un ghid audio cu istoria unor clădiri de patrimoniu din oraș și informații despre păsările Deltei Dunării, narate de liceeni, iar multe din localitățile județului Tulcea, inclusiv cele situate în perimetrul Parcului Național Munții Măcinului, le pregătesc evenimente și invitați

Social 22-06-2026 14:21

Covasna: Un urs a fost extras la Sfântu Gheorghe; se menține activă o capcană pe strada Lunca Oltului

Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autoritățile mențin activă o capcană pe strada Lunca Oltului, unde au fost semnalate, de asemenea, indicii ale prezenței urșilor, a informat administrația locală. Potrivit informațiilor postate pe site-ul instituției, intervenția

Social 22-06-2026 13:54

ANM: Vremea va continua să se încălzească în întreaga țară, în intervalul 22 iunie - 5 iulie

Regimul termic va intra într-un proces de încălzire treptată, pe parcursul intervalului 22 iunie - 5 iulie, la nivelul întregii țări, când maximele vor ajunge la 36-37 de grade, în unele regiuni, timp în care se vor semnal, pe alocuri, averse slabe cantitativ, arată prognoza publicată, luni, de Administrația Națională de Meteorologie (ANM)

Social 22-06-2026 12:46

Vreme călduroasă în Capitală și disconfort termic ridicat, în următoarele trei zile

Temperaturile maxime în Capitală vor atinge 31 - 32 de grade luni și marți, în timp ce miercuri vor coborî în jur de 30 de grade, iar disconfortul termic va fi ridicat, potrivit prognozei speciale emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru intervalul 22 iunie, ora 10:30 - 24 iunie, ora 21:00. Luni, vremea va fi căldur

Social 22-06-2026 12:35

Bihor: Fetiță de 9 ani, electrocutată într-un spațiu de divertisment, la Băile Felix; Protecția Consumatorilor face verificări

O fetiță de nouă ani s-a electrocutat, duminică seara, într-un spațiu de divertisment din Băile Felix, și a fost internată în spital, pentru monitorizare medicală. Verișoara ei, de 11 ani, care a intervenit să o ajute, a fost de asemenea transportată la spital, dar a fost externată. Incidentul a avut loc în incinta Ștra

Social 22-06-2026 12:31

INHGA: Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, până marți dimineața

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o atenționare Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, care a intrat în vigoare luni, la ora 12:00 și e valabilă până marți la ora 9:00. Sunt vizate de atenționare bazinele hidrografice Someș, Barcău, Crișul Repede, Crișul Negru, Crișul Alb, Mureș, Bega Veche, Bega, Timi

Social 22-06-2026 12:28

Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei, sub Cod galben de ploi torențiale, marți

Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei se vor afla pe parcursul zilei de marți sub o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul

Social 22-06-2026 12:21

ANM: Averse torențiale și furtuni în 22 de județe din vest, sud-vest și centrul țării pe parcursul zilei de luni

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ pe parcursul zilei de luni în zona de munte și în județe din Banat, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Atenționarea a intrat în vigoare la ora 12:00 ș

Social 22-06-2026 12:16

Informare meteo de vreme călduroasă în toată țara până miercuri seara; Cod galben de caniculă în 12 județe, luni

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis luni o nouă informare de vreme călduroasă și disconfort termic valabilă în toată țara până miercuri seara și o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, pe parcursul zilei de luni, ce vizează 12 județe din nord-vest, centru, sud și nord-estul țării.

Social 22-06-2026 11:52

Argeș: Patru copii și doi adulți, transportați la spital după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1

Patru copii și doi adulți au transportați la spital, luni, după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1, în zona municipiului Curtea de Argeș. Potrivit informațiilor comunicate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, în evenimentul rutier au fost implicate două autoturisme. Pompierii au intervenit cu două a

Social 22-06-2026 11:35

Arad: Irigațiile în zona Păuliș, oprite peste vară pentru lucrări de betonare a canalului

Irigarea terenurilor agricole din zona Păuliș - Vladimirescu nu se va putea face peste vară, pentru că în următoarea perioadă încep lucrările de impermeabilizare prin betonare a 2,7 kilometri din canalul în care este pompată apa din Mureș, proiect de 6,7 milioane de lei plus TVA. Directorul Filialei Arad a Agenției Naționale de Îmbunătă

Social 22-06-2026 11:17

Buzău: Copiii experimenteză jocurile copilăriei părinților, la ludoteca din curtea Muzeului Județean

Biblioteca Județeană 'V. Voiculescu' va deschide pentru copii 'Ludoteca din grădină' în curtea interioară a Muzeului Județean Buzău, un spațiu în care cei mici vor putea experiment jocurile copilăriei părinților, ca o alternativă de petrecere a timpului liber în timpul vacanței de vară. 'Ludoteca din grădină' va funcți

Social 22-06-2026 08:54

Sălaj: Opt persoane transportate la spital după un accident rutier, pe DN 1F

Opt persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri, în urma unui accident rutier produs, luni dimineață, pe Drumul Național 1F, în localitatea Sutor din județul Sălaj. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Sălaj, accidentul s-a produs după ce un autoturism care circula din direcția Zalău spre Cluj-Napoca ar fi pătruns p

Social 22-06-2026 08:49

Buzău: Veterinarii recomandă pregătirea prietenilor necuvântători înainte de concedii; pot dezvolta afecțiuni rare și letale

Zeci de consultații acordă zilnic medicii veterinari în perioada sezonului estival, când mulți dintre proprietari aleg să își petreacă concediile alături de patrupede în țară sau în străinătate, specialiștii atrăgând atenția că, fără o pregătire prealabilă, prietenii patrupezi pot dezvolta afecțiuni rare și potențial letale.

Social 21-06-2026 20:41

Olt: Un tânăr de 17 ani care s-ar fi înecat în Olteț, găsit fără viață de scafandri

Un tânăr în vârstă de 17 ani, care s-ar fi înecat duminică după amiaza în râul Olteț, la Voineasa, a fost găsit fără viață de către echipa de scafandri de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Olt, au informat reprezentanții instituției. El s-ar fi înecat în timp ce se scălda în