UNESCO: Libertatea de exprimare în lume a scăzut cu 10% din 2012
Libertatea de expresie în lume a scăzut cu 10% între 2012 și 2024, un regres comparabil cu cel înregistrat după Primul Război Mondial, în preambulul celui de-al Doilea Război Mondial și în perioadele cele mai grele ale Războiului Rece din anii 1970, a avertizat luni Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură (UNESCO), relatează luni EFE.
Aceasta este una din principalele concluzii ale studiului 'Tendințe mondiale, jurnalism: modelând o lume în pace 2022/2025', publicat luni, care subliniază legătura fenomenului cu curente îngrijorătoare din ecosistemul media, precum creșterea autocenzurii în rândul reporterilor.
De asemenea, situația actuală reflectă aspecte mai largi, precum slăbirea parlamentelor și a instituțiilor judiciare, scăderea nivelului de încredere publică sau adâncirea polarizării.
În plus, s-a înregistrat un 'regres în materie de egalitate, împreună cu o ostilitate crescândă față de jurnaliști, oameni de știință și cercetători în domeniul mediului', avertizează studiul, în timp ce dominația marilor companii tehnologice a creat 'un teren fertil pentru răspândirea discursului urii și a dezinformării pe internet'.
'În ansamblu, aceste presiuni politice, sociale și comerciale subminează libertatea, pluralismul și diversitatea mass-media', mai evidențiază UNESCO, în plus față de avertizarea privind efectele negative ale inteligenței artificiale generative, care, în ultimii doi ani, a reușit deja să aprofundeze criza valorii în mass-media tradiționale.
Între 2012 și 2019, contracția indicelui libertății de exprimare a fost moderată, dar s-a accelerat începând cu 2020 și, mai ales, din 2022, cu o rată anuală de 1,30%, mult peste media perioadei 2012-2024 (0,86%).
Acest indice este realizat pe baza cifrelor furnizate de cel mai mare set de date la nivel mondial privind democrația, colectat de o rețea internațională de mii de academicieni și experți și coordonat de Institutul V-Dem de la Universitatea din Goteborg (Suedia), ținând cont de factori precum cenzura mass-media, hărțuirea jurnaliștilor sau libertatea de expresie academică și culturală.
Având în vedere că acest regres este foarte legat de situația jurnalismului, UNESCO subliniază că, pentru reporteri, este o epocă de hărțuire și de creștere a amenințărilor fizice, în special în zonele de conflict.
În perioada 2022 - 2025, 185 de jurnaliști și-au pierdut viața, ceea ce reprezintă o creștere de 67% față de perioada anterioară de patru ani. Doar în 2025 au murit 91 de jurnaliști, 41% fiind victime ale unor atacuri deliberate. În plus, impunitatea acestor infracțiuni continuă să rămână foarte ridicată, întrucât UNESCO estimează că, până în 2024, 85% dintre autorii acestor decese nu fuseseră condamnați.
Autocenzura în rândul reporterilor crește cu aproape 5% anual și, în total, între 2012 și 2024 a crescut cu 63%. Aceasta înseamnă că jurnaliștii se controlează atunci când raportează subiecte controversate, precum corupția, de teama represaliilor.
În raport se amintește că doar în America Latină și Caraibe, unde pericolul de a practica jurnalismul a crescut semnificativ în țări precum Mexicul, aproape o mie de informatori au fost strămutați în mod forțat între 2018 și 2024.
Supravegherea digitală și legile restrictive au crescut cu 48%, ceea ce îngreunează în special jurnalismul independent, și au crescut, de asemenea, hărțuirea online, procesele legale abuzive și nefondate și practicile de intimidare.
Jurnaliștii specializați în mediu sunt expuși unui risc mai mare, cu 46 de decese înregistrate din 2010 (și doar 6 condamnări) și 749 de atacuri de diverse tipuri comise între 2009 și 2023.
Deși există vești pozitive, precum creșterea accesului la internet la nivel global, toate acestea se petrec în timp ce democrația se contractă la nivel mondial, deoarece pentru prima dată în ultimele două decenii regimurile autocratice depășesc democrațiile. Astfel, 72% din populația planetei trăiește sub reguli nedemocratice, cel mai înalt nivel din 1978.
'Ceea ce demonstrează datele pentru unii dintre noi este evident, dar pentru milioane de oameni nu atât de evident, și anume că soarta libertății de exprimare este legată de soarta democrației', a subliniat Catalina Botero, președinta Catedrei UNESCO pentru libertatea de exprimare de la Universitatea Los Andes, care a colaborat la redactarea acestui studiu.
Baza conversației democratice este ca 'participanții să împărtășească aceleași fapte', a considerat Catalina Botero într-o conferință de presă, dar acest lucru este perturbat de campaniile de dezinformare, care atacă în special sursele tradiționale de informare, precum jurnalismul. AGERPRES/(AS - redactor: Raluca-Elena Anghel, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Venezuela: Eliberarea a 16 deținuți politici care au legătură cu sectorul petrolier
Cel puțin 16 deținuți politici acuzați de infracțiuni legate de industria petrolieră din Venezuela au obținut marți libertatea condiționată, au declarat pentru AFP surse apropiate dosarului. Acest mic grup face parte din cele aproximativ 170 de persoane arestate în cadrul dosarului PDVSA Obrero, printre care se numără angajați ai compani
Un iranian eliberat după zece ani de închisoare în Iran s-a întors în SUA unde locuiește (ONG)
Un cetățean iranian a fost eliberat după ce a ispășit o pedeapsă de zece ani de închisoare în Iran și s-a putut întoarce în Statele Unite, unde deține statutul de rezident permanent, a indicat marți ONG-ul Human Rights Activists News Agency (HRANA), citat de AFP. Shahab Dalili a fost întemnițat în 2016 &icir
Danemarca va efectua totuși o autopsie a balenei 'Timmy'
Autoritățile daneze intenționează să îndepărteze cadavrul balenei cu cocoașă cunoscută sub numele de 'Timmy' din apele de lângă insula Anholt pentru a permite efectuarea unei examinări post-mortem a acestui mamifer marin, informează DPA. Agenția Daneză pentru Protecția Mediului a anunțat marți că animalul decedat se află în ape puțin
Pacientul american care a contractat Ebola va fi spitalizat și tratat în Germania
Cetățeanul american care a contractat virusul Ebola în Republica Democratică Congo (RDC) va fi internat într-o secție specializată a Spitalului Carității din Berlin, a anunțat marți Ministerul Sănătății din Germania, citat de AFP. 'Pacientul va fi internat și îngrijit în secția specială de izolare de la Spitalul Carității din Berlin
OMS dă undă verde pentru prelungirea cu până la un an a negocierilor privind partajarea vaccinurilor
Statele membre ale Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) au dat undă verde pentru prelungirea cu până la un an a negocierilor ce vizează un element cheie al tratatului privind pandemiile, a anunțat marți această agenție din cadrul ONU, relatează AFP. Decizia a fost luată la cea de-a 79-a Adunare Mondială a Sănătății organizată de OMS, care se desfășoar
Ebola/ Crucea Roșie activează cel mai înalt nivel al său de intervenție
Federația Internațională a Societăților de Cruce Roșie și Semilună Roșie (IFRC) a anunțat marți că a activat cel mai înalt nivel al său de intervenție în fața epidemiei de Ebola, care ar fi provocat deja 131 de decese în Republica Democratică Congo (RDC), informează AFP. 'IFRC a declanșat cel mai înalt nivel de intervenție de urgenț
Alimentația sănătoasă îmbunătățește memoria; consumul de zahăr perturbă, însă, acest proces (studiu)
Îmbunătățirea calității alimentației poate stimula memoria, însă consumul ridicat de zahăr poate provoca leziuni cognitive de durată, conform unui studiu australian citat marți de agenția Xinhua. Studiul condus de cercetători de la Universitatea de Tehnologie din Sydney (UTS) a analizat modul în care schimbările în alim
Ebola/ Directorul OMS, 'profund îngrijorat de amploarea și rapiditatea' epidemiei
Directorul general al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) s-a declarat marți 'profund îngrijorat de amploarea și rapiditatea' epidemiei de Ebola, care a provocat 131 de decese în Republica Democrată Congo (RDC), transmite AFP. Șeful OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a declarat duminică dimineața o urgență de sănătate pub
Ecuador: Justiția aprobă extrădarea în Statele Unite a unui șef de cartel
Curtea națională de justiție din Ecuador a aprobat luni extrădarea către Statele Unite a responsabilului cu controlul operațiunilor și alianțelor cartelului 'Los Choneros', al cărui principal lider este deja încarcerat într-o închisoare din New York, transmite AFP. Celso Moreira, zis 'Patucho', este 'căuta
VIDEO SUA: Trei morți într-o moschee din San Diego, presupușii atacatori găsiți morți în apropiere
Trei persoane au fost ucise într-o moschee din San Diego, în California, după pătrunderea a doi presupuși atacatori care au fost găsiți morți nu departe de lăcașul de cult, au anunțat luni autoritățile americane, transmite AFP. 'În acest stadiu, se pare că suspecții au murit din cauza unor răni prin împușcare pe car
Statele Unite implementează restricții de călătorie în contextul focarului de Ebola
Statele Unite au anunțat luni că își vor spori controalele sanitare la frontieră împotriva virusului Ebola, care a infectat un cetățean american care se afla în Republica Democrată Congo (RDC), informează AFP. Măsurile, anunțate de Centrele americane pentru controlul și prevenirea bolilor (CDC), survin după ce Organizația Mon
Ministerul Educației de la Chișinău va acorda stimulente financiare pentru instalarea de noi profesori de limba română în Găgăuzia
Chișinău - Trimisul special al AGERPRES, Cristian Lupașcu, transmite: Ministerul Educației din Republica Moldova va oferi, începând din acest an, stimulente financiare pentru cadrele didactice vorbitoare de limba română pentru a se transfera în unitățile de învățământ din Găgăuzia, în scopul creșterii ofertei educaționale î
Poliția din Austria a înregistrat 500 de tentative de atacuri cibernetice asupra Eurovision
Poliția din Austria a înregistrat circa 500 de atacuri cibernetice asupra concursului muzical Eurovision, desfășurat la Viena, au spus luni autoritățile, potrivit DPA. Michael Takacs, comandantul poliției federale din Austria, a spus că tentativele de sabotaj cibernetic au fost dejucate. Atacurile au vizat nu doar site-ul Eurovision, ci și sistemele pent
UPDATE/Turcia: Un bărbat înarmat a ucis şase persoane şi a rănit alte opt, anunţă preşedintele Erdogan
Șase persoane au fost ucise și alte opt au fost rănite luni de un bărbat înarmat în provincia Mersin, în sudul Turciei, a anunțat președintele turc Recep Tayyip Erdogan, informează AFP. 'Mă rog la Dumnezeu să le dăruiască mila celor șase concetățeni care și-au pierdut viața (...) și le urez însănătoșire grabnică celor opt răniți car
'Trăim în vremuri dificile și periculoase', a declarat directorul OMS
Cea de-a 79-a Adunare Mondială a Sănătății a început luni la Geneva, iar directorul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus, a subliniat provocările cu care se confruntă această agenție din cadrul ONU, informează DPA. 'Trăim în vremuri dificile, periculoase și dezbinate', a declarat el în deschiderea reuniu









