Droguri și alcool/ Consumul în rândul adolescenților europeni a scăzut puternic în ultimii 10 ani
Consumul de tutun, alcool și canabis în rândul adolescenților de 16 ani a scăzut drastic în Europa în ultimul deceniu, potrivit Observatorului francez al drogurilor și toxicomaniilor (OFDT), care a prezentat joi rezultatele unei anchete europene desfășurate în 2024, informează AFP.
Scăderea observată între 2015 și 2024 este ''semnificativă'' în numeroase țări europene și ''în special pronunțată în Franța'', subliniază OFDT.
Peste 113.000 de tineri europeni de 16 ani au fost chestionați, dintre care 3.376 francezi, pentru această ultimă ediție.
Franța se află ''în prezent sub media europeană pentru toți indicatorii de consum'' de droguri, tutun și alcool la tinerii de 16 ani, conform anchetei europene privind consumul de substanțe adictive, realizată o dată la patru ani în 37 de țări ale continentului.
În 2024, 20% dintre francezii de 16 ani încercaseră deja tutunul, ''unul dintre cele mai scăzute niveluri din Europa'', arată OFDT: ''în zece ani, proporția adolescenților de 16 ani care fumau zilnic țigări s-a redus de cinci ori'', coborând de la 16% în 2015 la 3,1% în 2024, ajungând astfel la nivelurile din țările nordice.
Această ''scădere puternică'', observată în ''aproape toate'' țările Europei de Vest, reflectă politici eficiente de combatere, în special creșterea prețurilor la tutun, a indicat OFDT.
Experimentarea canabisului de către adolescenții francezi înregistrează, de asemenea, o scădere ''spectaculoasă'': în zece ani, aceasta s-a diminuat de trei ori, după ce în 2015 tinerii francezi se numărau printre cei mai mari consumatori din Europa. Circa 8,4% dintre tinerii de 16 ani consumaseră deja canabis în 2024, față de 31% în 2015.
Pentru a explica această scădere, OFDT menționează procesul de ''denormalizare'' treptată a fumatului care, ''ținând cont de legătura dintre cele două produse, probabil contribuie și la o denormalizare a consumului de canabis în rândul noilor generații''.
Șapte adolescenți francezi din 10 încercaseră alcoolul în 2024, un nivel care rămâne ''ridicat'', deși ''Franța se află în treimea țărilor europene cu cel mai scăzut consum de băuturi alcoolice'', precizează, de asemenea, studiul.
Frecvența ''consumului excesiv ocazional de alcool'' rămâne și ea ridicată, atât în Franța (22%), cât și în jumătate dintre țările participante la studiu (30%).
Celelalte droguri ilicite îi atrag, de asemenea, mult mai puțin pe tineri: în 2024, 3,9% dintre adolescenții francezi le încercaseră, față de 7,5% în 2015, un nivel sub media europeană (5%). AGERPRES/ (AS - editor: Ana Alecu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
ONU atenționează din nou asupra deficiențelor sistemului global de vaccinare
Nivelul global de vaccinare a copiilor a înregistrat o ușoară îmbunătățire anul trecut, a anunțat miercuri Organizația Națiunilor Unite, avertizând totodată că reducerile drastice ale ajutorului internațional, conflictele și dezinformarea creează lacune periculoase în acoperirea vaccinală și alimentează reapariția focarelor de boală, informeaz
OMS anunță primul studiu clinic al unui medicament antiviral împotriva Ebola
Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat că marți a început primul studiu clinic menit să evalueze eficacitatea unui medicament antiviral la pacienții expuși la tulpina mortală de Ebola care afectează Republica Democratică Congo, informează AFP. Studiu, denumit EBO-PEP, urmărește să evalueze eficacitatea profilaxiei post-expunere
Incendiu în Spania: Toate corpurile au fost identificate, 12 străini printre cei 13 morți, dintre care 7 britanici
Cele 13 persoane decedate în incendiul violent declanșat joi seară în Andaluzia, în sudul Spaniei, sunt în majoritate străini, cu șapte britanici, trei belgieni, o franțuzoaică, o americancă și un spaniol, au anunțat marți seară autoritățile, după finalizarea autopsiilor, notează AFP. Marți 'după-amiază s-a în
Cel puțin doi morți într-un incendiu izbucnit pe un șantier din centrul Bruxellesului
Cel puțin două persoane și-au pierdut viața marți la Bruxelles în urma izbucnirii unui incendiu într-o clădire rezidențială aflată în curs de renovare, unde lucrau peste 200 de muncitori, au anunțat autoritățile locale, relatează AFP. Conform primelor informații, mai mulți muncitori au rămas blocați într-un ascensor, în momentul &
Ebola /Amploarea epidemiei ar putea depăși ''de două până la patru ori'' estimările
Amploarea epidemiei de Ebola din Republica Democrată Congo (RDC) ar putea depăși ''de două până la patru ori'' estimările oficiale, a precizat marți Organizația Mondială a Sănătății (OMS), potrivit AFP. ''Conform estimărilor noastre (...) amploarea epidemiei reprezintă de cel puțin două până la patru ori numărul cazurilor re
CEDO condamnă Italia în cazul unui deținut care a murit după ce a slăbit 25 de kilograme
Curtea Europeană a Drepturilor Omului a condamnat marți Italia în cazul unui deținut în vârstă de 28 de ani, decedat la sfârșitul anului 2019 după ce a slăbit 25 de kilograme în șapte luni, relatează ANSA. Bărbatul, Antonio Raddi, a susținut că nu a putut mânca în închisoarea din Torino, în
Franța/ Pompierii continuă lupta împotriva incendiului forestier de lângă Paris; două persoane au fost arestate (GALERIE FOTO)
Pompierii s-au luptat toată noaptea de luni spre marți cu flăcările care au cuprins o pădure istorică de lângă Paris. Cel puțin două persoane au fost arestate sub suspiciunea că ar fi provocat incendiul din apropierea unuia dintre cele mai cunoscute palate regale din Franța, transmite Reuters.
Nitrații din apa potabilă ar fi răspunzători de 120 de nașteri premature pe an în Noua Zeelandă (studiu)
Aproximativ 120 de nașteri premature pe an înregistrate în Noua Zeelandă ar putea fi cauzate de expunerea la apa potabilă contaminată cu nitrați proveniți din sectorul agricol al țării, conform unui nou studiu național, transmite marți Reuters. Cercetătorii de la universitățile Canterbury, Otago și Massey au descoperit o asociere &
Valul de caniculă din luna iunie a stabilit recorduri de temperatură în Germania
Valul excepțional de caniculă care s-a abătut în cea de-a doua jumătate a lunii iunie asupra Germaniei și asupra unor regiuni extinse din Europa a stabilit recorduri meteorologice istorice, informează DPA. Valul de caniculă a doborât recorduri statistice după ce la 467 din cele 488 de stații meteorologice de pe teritoriul Germaniei s-au înreg
Italia / ''Canicula aceasta este alegerea politicienilor'', au scris activiștii de la Extinction Rebellion pe afișe etalate în Torino
Valul de caniculă extremă care a cuprins Italia este o alegere a politicienilor, susține grupul de activiști climatici Extinction Rebellion pe afișele pe care le-au lipit duminică seară în diverse locuri din Torino, informează ANSA.
'Strategie deliberată' a rușilor pentru a 'distruge sistemul de sănătate' din #Ucraia (MSF)
Organizația neguvernamentală Medici fără Frontiere (MSF) a denunțat luni 'o strategie deliberată' a Rusiei 'vizând să distrugă sistemul de sănătate' în Ucraina, țintă a numeroase atacuri de la declanșarea invaziei ruse în 2022, relatează AFP. Într-un raport, MSF afirmă că a înregistrat între aprilie 2022 și d
Germania: Un cuplu irakian condamnat la închisoare pentru că a ținut în sclavie două fete din minoritatea yazidi
Un cuplu irakian a fost condamnat în Germania pentru că a ținut în sclavie două fete din minoritatea yazidi și pentru apartenență la gruparea teroristă Stat Islamic, informează luni dpa. În verdictul de luni, tribunalul regional superior din Munchen a găsit cuplul vinovat de genocid, crime de război și crime împotriva u
China/ Drumuri inundate și mașini luate de apă în nordul țării
Mai multe drumuri din provincia Hebei, situată în nordul Chinei, dar și din provincia Liaoning, în nord-estul țării, au fost afectate de inundații grave, numeroase mașini fiind luate de ape, în timp ce oamenii înotau și sau vâsleau pe străzile cartierelor, conform imaginilor video postate pe rețelele sociale, transmite luni Reuters.
Bilanțul incendiilor de vegetație din Spania crește la 13 decese; o femeie britanică de 93 de ani a decedat în urma rănilor
O femeie britanică a decedat în urma rănilor suferite în incendiile care au cuprins, începând de joi, provincia Almeria din sud-estul Spaniei, bilanțul victimelor crescând astfel la 13, a anunțat duminică seara guvernul regional, transmite Reuters. Femeia, în vârstă de 93 de ani, se afla printre cele o
Venezuela: Bilanțul dublului cutremur se apropie de 4.500 de morți
Bilanțul dublului seism care a lovit pe 24 iunie Venezuela a fost revizuit în creștere și se ridică la aproximativ 4.500 de morți, potrivit cifrelor oficiale publicate duminică, transmite AFP. Guvernul venezuelean raportează în prezent 4.490 de morți și în continuare 16.740 de răniți. Bilanțul precedent, de s&a











