logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Catastrofă aeriană în India: Continuă procesul de identificare a victimelor

Image

Munca minuțioasă de identificare a victimelor zborului Air India 171 continuă luni la Ahmedabad, în nord-vestul Indiei, concomitent cu ceremoniile funebre pentru victimele ale căror corpuri au fost identificate și returnate familiilor lor, transmite AFP.

Prăbușirea avionului Boeing 787 Dreamliner al companiei aeriene indiene, joi, imediat după decolarea spre Londra, a făcut cel puțin 279 de morți, conform celui mai recent bilanț oficial al morților, fiind cel mai grav dezastru aerian din lume din 2014.

Până luni dimineață, autoritățile identificaseră 92 de victime folosind probe de ADN furnizate de rudele lor, a declarat reporterilor Dr. Rajnish Patel de la Spitalul Civil din Ahmedabad.

Un total de 47 de cadavre au fost returnate familiilor lor, permițând primele ceremonii funebre, care s-au desfășurat luni în oraș și în afara acestuia, conform jurnaliștilor AFP.

În districtul Anand, sicriul alb al lui Kinal Mistry, în vârstă de 24 de ani, bucătăreasă la un restaurant londonez, a fost incinerat pe un rug, conform tradiției hinduse, în fața câtorva zeci de membri ai familiei. Printre aceștia s-a numărat și tatăl ei, Suresh, care a declarat pentru AFP că fata sa și-a amânat întoarcerea în Marea Britanie de la 7 iunie la 12 iunie. 'Nu-mi pot lua gândul de la faptul că, dacă ar fi ales să se întoarcă pe 7, ar fi fost încă printre noi', repeta el, neconsolat.

Multe rude ale victimelor și-au exprimat frustrarea și consternarea față de ritmul lent al procesului de identificare.

'Ne-au spus că va dura 48 de ore (...) dar încă nu avem un răspuns', a declarat duminică pentru AFP Rinal Christian, în vârstă de 23 de ani, al cărui frate mai mare se afla la bordul zborului 171. 'Fratele meu era singurul care întreținea întreaga familie. Ce vom face acum?', se întreba el.

Avionul Boeing 787 al Air India, care transporta 242 de pasageri și membri ai echipajului, s-a prăbușit joi într-o zonă rezidențială din Ahmedabad la un minut după decolare, la ora locală 13:39 (8:39 a.m. GMT).

Potrivit Autorității Aviației Civile Indiene, aeronava transporta 230 de pasageri - 169 de indieni, 53 de britanici, 7 portughezi și un canadian - și 12 membri ai echipajului.

Un singur pasager, așezat lângă o ieșire de urgență din partea din față a aeronavei, a supraviețuit în mod miraculos prăbușirii avionului peste o clădire dintr-un cartier dincolo de pista aeroportului.

Conform celui mai recent raport oficial, cel puțin 38 de persoane au fost ucise la sol.

Aviația civilă, însărcinată cu ancheta, a descoperit duminică a doua cutie neagră a Boeingului, cea care înregistrează vocile din cabina de pilotaj.

Prima, care conține parametrii tehnici ai zborului (viteză, altitudine, traiectorie, motoare etc.), a fost recuperată vineri din coada aeronavei, găsită aproape intactă deasupra unei clădiri. Conform investigațiilor preliminare, pilotul a efectuat un apel de urgență imediat după decolarea avionului, care apoi s-a prăbușit într-o minge de foc portocalie.

Ministrul indian al aviației, Ram Mohan Naidu Kinjarapu, a promis că 'se va face tot ce este necesar' pentru a determina cauzele accidentului.

Accidentul zborului 171 a fost primul în care a fost implicat un Boeing 787 de la intrarea sa în serviciu în 2011.

Un alt Dreamliner operat de Air India, care tocmai decolase din Hong Kong spre New Delhi, a fost forțat să se întoarcă luni în urma unei 'probleme tehnice' nespecificate, a relatat compania aeriană.AGERPRES/(AS - editor: Codruț Bălu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 451

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social Ex 05-06-2026 12:45

Prințesa Mette-Marit, pe lista de așteptare pentru o grefă pulmonară

Viitoarea regină a Norvegiei, prințesa Mette-Marit, care suferă de o boală pulmonară incurabilă și a cărei sănătate s-a deteriorat recent, a fost plasată pe lista de așteptare pentru un transplant pulmonar, a anunțat vineri palatul regal, transmite AFP. În vârstă de 52 de ani, Mette-Marit a fost diagnosticată în 2018 cu o for

Social Ex 05-06-2026 12:33

Liban: ONU și-a dublat apelul la donații pentru următoarele șase luni

ONU și-a dublat vineri apelul la donații pentru Liban, cerând aproape 640 de milioane de dolari pentru următoarele șase luni, în contextul în care țara este devastată de războiul dintre Israel și organizația șiită pro-iraniană Hezbollah, transmite AFP. ''Criza umanitară din Liban este gravă și se amplifică'',

Social Ex 05-06-2026 01:22

VIDEO Mexic: Patru corpuri decapitate descoperite într-o mașină în apropierea unui parlament regional

Patru cadavre decapitate au fost descoperite joi de poliție în interiorul unui vehicul abandonat în apropierea parlamentului statului mexican Guerrero, la Chilpancingo (sud), notează AFP. Guerrero, celebru pentru că pe teritoriul său se află stațiunea turistică Acapulco, este măcinat de confruntări între carteluri pentru cont

Social Ex 04-06-2026 23:49

Proiectul imobiliar Kushner: Mii de manifestanți pe străzile capitalei Albaniei (GALERIE FOTO/VIDEO)

Mii de persoane au manifestat joi la Tirana pentru a patra seară consecutiv, scandând 'Albania nu este de vânzare!', pentru a cere oprirea unui proiect turistic legat de ginerele președintelui american Donald Trump, adunări care iau amploare de la o zi la alta, notează AFP.

Social Ex 04-06-2026 19:52

Atacul la târgul de Crăciun de la Magdeburg: Parchetul cere închisoare pe viață pentru inculpatul saudit

Parchetul general a cerut joi o condamnarea la închisoare pe viață la procesul psihiatrului saudit care a intrat cu mașina în mulțime la târgul de Crăciun din Magdeburg, în Germania, omorând șase persoane și rănind peste 300 în decembrie 2024, relatează AFP. Actul comis de acuzat, care depășește 'orice dimensiune intelig

Social Ex 04-06-2026 17:05

Germania: Mai mulți răniți pe aeroportul din Frankfurt după ruperea trenului de aterizare față al unui Boeing-787

Mai mulți membri ai personalului au fost răniți după ce partea din față (jamba de bot) a trenului de aterizare al unui avion Boeing 787 al companiei Lufthansa s-a rupt joi în timp ce aeronava era parcată la o poartă de îmbarcare a aeroportului din Frankfurt, a anunțat compania aeriană germană, potrivit Reuters. Pasagerii încă nu erau îm

Social Ex 04-06-2026 15:48

Croația: Un avion de mici dimensiuni s-a prăbușit în peninsula Istria; cel puțin patru persoane decedate

Cel puțin patru persoane și-au pierdut viața joi într-un accident de avion în apropiere de Medulin, în sudul peninsulei Istria de pe litoralul croat al Mării Adriatice, a anunțat poliția locală într-un comunicat, informează AFP și HINA. 'Potrivit informațiilor disponibile în acest moment, patru persoane au decedat', a indi

Social Ex 04-06-2026 14:44

Google vrea să elibereze 64 de milioane de țânțari purtători ai unei bacterii în California și Florida

Compania Google a trimis o cerere către Agenția americană pentru Protecția Mediului (EPA) în care susține că vrea să elibereze 64 de milioane de țânțari infestați cu o anumită bacterie în California și Florida, în cadrul unui experiment care, în mod contraintuitiv, ar putea reduce populațiile de țânțari care transmit boli, informează joi L

Social Ex 04-06-2026 14:30

Un buncăr și un tunel secret al mafiei, descoperite în sudul Italiei

Poliția italiană a descoperit în regiunea Calabria (sudul Italiei) un buncăr subteran complex, prevăzut de asemenea cu un tunel de 120 de metri conceput pentru a facilita fuga, buncăr ce pare a avea legătură cu mafia locală 'Ndrangheta, relatează joi agenția EFE. Structura era ascunsă perfect și protejată de sisteme de camuflaj 'demne de un plato

Social Ex 04-06-2026 12:46

SUA: Atac armat la o ceremonie de absolvire la un liceu din California; un adolescent a fost ucis

Un bărbat înarmat a deschis focul miercuri la ceremonia de absolvire de la un liceu din California, omorând un adolescent și rănind alți trei, inclusiv un copil de 11 ani, conform autorităților, relatează AFP. Poliția a intervenit în urma unor sesizări privind focuri de armă în parcarea Liceului Fairfield, la 80 de kilo

Social Ex 04-06-2026 08:44

Subvențiile pentru internet școlar din SUA sunt revizuite, pe fondul îngrijorărilor privind timpul de ecran

Comisia Federală pentru Comunicații a SUA a anunțat miercuri că reexaminează programul de subvenții pentru internet pentru școli și biblioteci în valoare de 3 miliarde de dolari, pe fondul îngrijorărilor privind timpul excesiv petrecut de copii în fața ecranelor, precizând că ar putea reforma acest program sau chiar ar putea să-i pună capăt, t

Social Ex 04-06-2026 01:51

VIDEO Un veteran american a fost ucis, după ce a luat ostatici 10 oameni folosind explozibili

Un veteran al armatei americane a fost ucis de poliție miercuri, după ce a luat ostatici 10 persoane în clădirea unei banci din California și a atașat explozibili unor captivi, au anunțat autoritățile, notează AFP. Luarea de ostatici, care a durat 15 ore, a început marți, în jurul prânzului, când Anthony Sear

Social Ex 03-06-2026 23:07

VIDEO Chile: Confruntări între poliție și studenți în timpul unei manifestații antiguvernamentale

Între poliția antirevoltă și studenți au avut loc ciocniri miercuri la Santiago de Chile în timpul unui protest masiv împotriva tăierilor bugetare aplicate de guvernul președintelui de extremă dreaptă José Antonio Kast, notează AFP. Manifestația a avut loc la două zile după ce președintele chilian a anunțat un proiect

Social Ex 03-06-2026 20:42

Epidemia de Ebola rămâne 'în avans' față de reacția sanitară, avertizează OMS

Epidemia de Ebola din Republica Democratică Congo (RDC) rămâne scăpată de sub control, a avertizat miercuri directorul general al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), citat de DPA. 'Boala a avut un avans, iar noi suntem încă în urma ei', a declarat, la Geneva, directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, după ce a vizita

Social Ex 03-06-2026 16:10

Două activiste anti-coride, reținute la Vatican înainte de audiența generală a papei Leon al XIV-lea

Două activiste care militează împotriva coridelor au încercat să perturbe audiența generală a papei Leon al XIV-lea, miercuri dimineață, înainte să fie reținute de forțele de ordine, cu doar câteva zile înainte de plecarea suveranului pontif într-o vizită de stat în Spania, informează AFP. Într-o înregistra