Campanie națională: Peste 19.000 de copii identificați ca restanțieri la vaccinarea ROR; aproape 700 imunizați
Un număr de 19.528 de copii au fost identificați ca 'restanțieri' la vaccinarea ROR (rujeolă-oreion-rubeolă), iar 694 dintre aceștia au fost imunizați în cadrul campaniei naționale 'Copil vaccinat = copil protejat', desfășurată în perioada 20 - 30 aprilie.
Campania a fost organizată de Institutul Național de Sănătate Publică și Ministerul Sănătății, cu sprijinul Crucii Roșii Române, și s-a desfășurat în peste 30 de localități din opt județe ale țării.
Acțiunea a avut loc în contextul Săptămânii Europene a Imunizării (20 - 25 aprilie) și pe fondul unui context epidemiologic îngrijorător.
'În perioada 2024 - 2025, rata de acoperire vaccinală pentru unele vaccinuri esențiale incluse în Calendarul Național de Vaccinare a scăzut la minime istorice. Totodată, între 1 ianuarie 2023 și 31 decembrie 2025, în România au fost raportate 35.736 de cazuri de rujeolă și 30 de decese asociate acestei boli', se arată într-un comunicat de presă al Crucii Roșii din România.
Campania a inclus o amplă componentă de informare și mobilizare comunitară prin: vizite din ușă în ușă în comunități și zone cu risc epidemiologic ridicat, distribuirea de materiale informative tipărite (fluturași, pliante și postere), promovare online pe canalele oficiale ale filialelor Crucii Roșii Române, activități educative în școli și grădinițe, cu implicarea cadrelor didactice, mediatorilor și medicilor școlari, aplicarea unui chestionar online privind percepțiile și nivelul de informare despre vaccinare în 13 unități de învățământ din județul Iași, colaborarea cu presa locală dar și întâlniri de coordonare cu reprezentanți ai Primăriilor și ai Direcțiilor de sănătate publică județene.
Vaccinarea s-a realizat atât prin intermediul caravanelor mobile ale Crucii Roșii Române - ambulanțe și cabinete medicale mobile, cât și în cabinetele medicilor de familie implicați în proiect. În fiecare punct de vaccinare a fost prezent personal medical al DSP, în timp ce voluntarii Crucii Roșii au asigurat suportul logistic și comunicarea cu beneficiarii.
Potrivit sursei citate, campania a evidențiat și o serie de provocări: nivel redus de adresabilitate în mediul urban, observat în special în județul Iași, refuzul vaccinării din partea unor părinți, în ciuda activităților de informare, diferențe între numărul copiilor prezenți și cel al copiilor vaccinați efectiv, generate de condiții medicale sau refuz.
Organizatorii recomandă pentru viitoarele campanii orientarea prioritară a caravanelor către mediul rural, adaptarea mesajelor și canalelor de comunicare la specificul fiecărei comunități, implicarea mai activă a medicilor de familie în promovarea vaccinării, extinderea perioadei de informare premergătoare vaccinării pentru consolidarea încrederii în comunități, integrarea unor servicii medicale complementare în cadrul caravanelor pentru creșterea adresabilității și consolidarea parteneriatelor instituționale și implicarea liderilor locali, educatorilor și diriginților în transmiterea mesajelor de informare privind vaccinarea.
Pentru implementarea activităților de teren, Crucea Roșie Română a alocat și utilizat 40.000 de lei din surse proprii, fondurile fiind destinate acoperirii cheltuielilor logistice și operaționale necesare desfășurării campaniei în cele opt filiale participante din județele Arad, Brașov, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Iași, Sălaj și Timiș. AGERPRES/(AS - redactor: Roberto Stan, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Societatea Medicilor Rezidenți: Moartea colegului de la Floreasca, semnal de alarmă al unui sistem care îi abandonează pe rezidenți
Societatea Multidisciplinară a Medicilor Rezidenți a transmis, duminică, un mesaj de condoleanțe familiei medicului rezident de la Spitalul Floreasca, decedat sâmbătă, subliniind că acest caz nu este singular și reprezintă semnalul de alarmă al unui sistem care ''își epuizează și își abandonează tinerii medici''.
Iași: Victimele exploziei de la Sinești, internate la Chirurgie Plastică în stare gravă, cu arsuri pe o treime din corp
Cei doi soți răniți duminică dimineața, în urma exploziei unei butelii în locuința lor din comuna ieșeană Sinești, au fost internați în secția de terapie intensivă a Clinicii de Chirurgie Plastică din cadrul Spitalului ''Sf. Spiridon'', fiind intubați și cu arsuri pe o treime din corp, potrivit informațiilor furnizate AGERPRES de căt
Bihor: Focarul colectiv de Salmonella, la o școală din Oradea, nu a fost determinat de alimente, transmite DSP
Focarul colectiv de Salmonella, înregistrat în luna mai la 29 de copii și un cadru didactic într-o școală din Oradea, nu a avut cauze alimentare, a transmis Direcția de Sănătate Publică (DSP) Bihor, care a finalizat ancheta epidemiologică. ''Ipoteza transmiterii Salmonellei exclude alimentul, dar include elemente de m
Horațiu Suciu: Spitalele noi cer finanțare specială; risc de incapacitate de plată din prima lună
Șeful Clinicii de Chirurgie Cardiovasculară din Institutul de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant (IUBCvT) Târgu Mureș, doctorul Horațiu Suciu, a atras atenția, vineri, că noile spitale moderne vor necesita o finanțare suplimentară, afirmând că, în lipsa unor formule noi de plată, unitățile respective, cum este și noul Institut al Inimii, vor
Ministerul Sănătății a efectuat o nouă tranșă de plăți pentru accelerarea proiectelor finanțate prin PNRR
Ministerul Sănătății a efectuat, în perioada 2-5 iunie, o nouă tranșă de plăți în valoare de aproximativ 19,7 milioane de lei, destinată accelerării proiectelor de infrastructură medicală finanțate prin PNRR. Potrivit MS, fondurile vor susține modernizarea și dotarea cabinetelor de medicină de familie, reducerea infecțiilor nosocomiale în spi
Colegiul Medicilor: Domeniul sănătății trebuie să beneficieze de un capitol esențial și prioritar în viitorul plan de guvernare
Reprezentanții Colegiului Medicilor din România (CMR) susțin că sănătatea trebuie să reprezinte un capitol esențial și prioritar în viitorul program de guvernare, în contextul desemnării lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru. Potrivit CMR, politicile din domeniul sănătății trebuie construite pe obiective clare, măsurabile și evaluab
Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș
Ministerul Sănătății a anunțat vineri că prelungește până la 31 august contractul pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție aflată la 90% execuție. Potrivit unui comunicat remis presei, Ministerul Sănătății a aprobat prelungirea până la data de 31 august a contractului pentru realizarea proiectului
Cseke: 190 milioane de lei, alocate pentru Institutul Inimii Târgu Mureș; nu avem probleme de finanțare
Ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a declarat, vineri, în timpul vizitei la noua clădire a Institutului de Urgență de Boli Cardiovasculare și Transplant (IUBCvT) din Târgu Mureș, finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), că cele 190 de milioane de lei care lipseau din finanțare acestei investiții, care presupune contri
Bistrița-Năsăud: Spitalul Județean, dotat în premieră pentru un spital public cu un robot chirurgical Da Vinci 5
Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița este primul spital public din România care va fi dotat cu un robot chirurgical de ultimă generație, Da Vinci 5, a anunțat, joi, președintele Consiliului Județean (CJ) Bistrița-Năsăud, Radu Moldovan. Achiziția s-a făcut din bugetul județean și reprezintă, în opinia președintelui CJ, 'un nou pas import
Sector 1: Test Babeș Papanicolau gratuit, în lunile iunie și iulie, la Complexul Caraiman
La Complexul Caraiman se vor face gratuit în lunile iunie și iulie teste Babeș Papanicolau pentru doamnele care locuiesc în Sectorul 1, în cadrul campaniei de prevenție medicală care este derulată în această zonă administrativ-teritorială. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis joi AGERPRES, tot în această peri
Harghita: Program de voluntariat, introdus în premieră la SJU Miercurea-Ciuc; mai multe persoane oferă sprijin pacienților
Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a anunțat, joi, introducerea, în premieră, a unui program de voluntariat la care participă în prezent 13 persoane care oferă sprijin pacienților internați. Potrivit unei
Curs de neuromonitorizare intraoperatorie, la Spitalul Clinic de Urgență 'Bagdasar-Arseni'
Un curs de neuromonitorizare intraoperatorie va avea loc în zilele de 8 și 9 iunie la Spitalul Clinic de Urgență 'Bagdasar-Arseni', acesta fiind desfășurat de Asociația pentru Neurochirurgie 'Constantin-Arseni' în parteneriat cu o echipă de medici de la Spitalul Universitar Marques de Valdencia din Santander din Spania.
Leonard Azamfirei (UMFST): Există un hiatus în România între sistemul de urgență și restul sistemului
Rectorul Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie 'George Emil Palade' din Târgu Mureș, Leonard Azamfirei, a afirmat, joi, în cadrul Congresului Național de Medicină de Urgență și Medicina Dezastrelor (CongrEMs 2026), că există un hiatus în România între sistemul de urgență și restul sistemului sanitar, dar că s
Mureș: Organizația Studențească de Medicină de Urgență din UMFST, distinsă cu Emblema de Onoare a DSU
Organizația Studențească de Medicină de Urgență (OSMU) din cadrul Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie 'George Emil Palade' din Târgu Mureș a primit, joi, în deschiderea ediției a III-a a Congresului Național de Medicină de Urgență și Medicina Dezastrelor, Emblema de Onoare din partea Departamentului pentru Situații de Urgenț
Arafat: Medicina de urgență capătă un rol tot mai important, alături de medicina dezastrelor
Medicina de urgență și medicina dezastrelor capătă o importanță tot mai mare în contextul provocărilor actuale, a declarat, joi, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat, la deschiderea celei de-a III-a ediții a Congresului Național de Medicină de Urgență și Medicină a Dezastrelor (CongrEMs 2026) de la Târgu Mureș.










