logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Sibiu: Băiețelul găsit după două zile în pădure a fost externat; toate analizele au fost normale

Imagine din galeria Agerpres

Băiețelul în vârstă de cinci ani, găsit săptămâna trecută în viață după aproape două zile petrecute în pădure, în zona Sebeșu de Jos - Sebeșu de Sus, a fost externat luni, din Spitalul Clinic de Pediatrie din Sibiu, starea lui fiind foarte bună, a declarat, pentru AGERPRES, managerul unității medicale, medicul Camelia Grigore.

'Copilul a fost externat azi. Este foarte bine. Peste trei săptămâni vine la control, dar nu avea absolut nimic, toate analizele erau normale', a precizat medicul Camelia Grigore.

Aceasta a explicat recent, pentru AGERPRES, că băiețelul a supraviețuit deoarece nu a conștientizat pericolul așa cum ar fi făcut-o un adult.

'Eu, în calitate de medic, pot explica astfel: copilul nu a fost speriat, fiind prea mic pentru a înțelege ce i s-a întâmplat. S-a ascuns într-o scorbură și a stat acolo. Nu i-a fost frică în sensul 'vai de mine, vine ursul' sau 'vai de mine, vine lupul'', a spus aceasta.

Managerul Spitalului Clinic de Pediatrie a arătat că băiețelul s-a adăpostit într-un loc protejat de frig și ploaie.

'A stat sigur undeva, acoperit, pentru că nu a venit înghețat de frig, deci sigur nu a stat în bătaia vântului. Și, nefiind emoționat că îl mănâncă lupul, ursul sau altceva, cum ar fi fost un om mare, a supraviețuit', a afirmat Camelia Grigore.

Grigore a arătat că micuțul a avut avantajul că era obișnuit să petreacă mult timp în aer liber, la ferma familiei.

'Era un copil care se ducea cu tatăl să repare gardul, să facă una, să facă alta, deci era obișnuit cu a sta afară. Nu era un copil de la oraș, pe care îl înfofolești și îl duci cu mașina la grădiniță', a spus medicul.

Camelia Grigore consideră că băiețelul a avut mult noroc și că găsirea lui la timp a fost decisivă.

'O întâmplare fericită. Un norocos, care a reușit să reziste în ploaie. Bine că l-au găsit în două zile, pentru că dacă mai stătea încă vreo trei, probabil că nu era același deznodământ', a concluzionat directorul Spitalului Clinic de Pediatrie din Sibiu.

Copilul în vârstă de cinci ani, dispărut în urmă cu o săptămână, în localitatea Sebeșu de Jos, a fost găsit după 48 de ore, în viață, în extravilanul localității Sebeșu de Sus, la aproximativ doi kilometri de locul dispariției, cu ajutorul elicopterului Inspectoratului General de Aviație.

La acțiunea de căutare au participat aproximativ 250 de polițiști, jandarmi, cadre ISU, salvamontiști, voluntari, studenți ai Academiei Forțelor Terestre, specialiști ai IGAv și polițiști ai Centrului Chinologic Sibiu. Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, i-a felicitat pe salvatori pentru intervenție. AGERPRES/(A, AS - redactor: Isabela Paulescu, editor: Karina Olteanu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 1074

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 07-06-2026 13:47

Societatea Medicilor Rezidenți: Moartea colegului de la Floreasca, semnal de alarmă al unui sistem care îi abandonează pe rezidenți

Societatea Multidisciplinară a Medicilor Rezidenți a transmis, duminică, un mesaj de condoleanțe familiei medicului rezident de la Spitalul Floreasca, decedat sâmbătă, subliniind că acest caz nu este singular și reprezintă semnalul de alarmă al unui sistem care ''își epuizează și își abandonează tinerii medici''.

Sanatate 07-06-2026 13:45

Iași: Victimele exploziei de la Sinești, internate la Chirurgie Plastică în stare gravă, cu arsuri pe o treime din corp

Cei doi soți răniți duminică dimineața, în urma exploziei unei butelii în locuința lor din comuna ieșeană Sinești, au fost internați în secția de terapie intensivă a Clinicii de Chirurgie Plastică din cadrul Spitalului ''Sf. Spiridon'', fiind intubați și cu arsuri pe o treime din corp, potrivit informațiilor furnizate AGERPRES de căt

Sanatate 06-06-2026 12:22

Bihor: Focarul colectiv de Salmonella, la o școală din Oradea, nu a fost determinat de alimente, transmite DSP

Focarul colectiv de Salmonella, înregistrat în luna mai la 29 de copii și un cadru didactic într-o școală din Oradea, nu a avut cauze alimentare, a transmis Direcția de Sănătate Publică (DSP) Bihor, care a finalizat ancheta epidemiologică. ''Ipoteza transmiterii Salmonellei exclude alimentul, dar include elemente de m

Sanatate 05-06-2026 15:41

Horațiu Suciu: Spitalele noi cer finanțare specială; risc de incapacitate de plată din prima lună

Șeful Clinicii de Chirurgie Cardiovasculară din Institutul de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant (IUBCvT) Târgu Mureș, doctorul Horațiu Suciu, a atras atenția, vineri, că noile spitale moderne vor necesita o finanțare suplimentară, afirmând că, în lipsa unor formule noi de plată, unitățile respective, cum este și noul Institut al Inimii, vor

Sanatate 05-06-2026 14:27

Ministerul Sănătății a efectuat o nouă tranșă de plăți pentru accelerarea proiectelor finanțate prin PNRR

Ministerul Sănătății a efectuat, în perioada 2-5 iunie, o nouă tranșă de plăți în valoare de aproximativ 19,7 milioane de lei, destinată accelerării proiectelor de infrastructură medicală finanțate prin PNRR. Potrivit MS, fondurile vor susține modernizarea și dotarea cabinetelor de medicină de familie, reducerea infecțiilor nosocomiale în spi

Sanatate 05-06-2026 14:13

Colegiul Medicilor: Domeniul sănătății trebuie să beneficieze de un capitol esențial și prioritar în viitorul plan de guvernare

Reprezentanții Colegiului Medicilor din România (CMR) susțin că sănătatea trebuie să reprezinte un capitol esențial și prioritar în viitorul program de guvernare, în contextul desemnării lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru. Potrivit CMR, politicile din domeniul sănătății trebuie construite pe obiective clare, măsurabile și evaluab

Sanatate 05-06-2026 11:32

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș

Ministerul Sănătății a anunțat vineri că prelungește până la 31 august contractul pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție aflată la 90% execuție. Potrivit unui comunicat remis presei, Ministerul Sănătății a aprobat prelungirea până la data de 31 august a contractului pentru realizarea proiectului &#

Sanatate 05-06-2026 11:22

Cseke: 190 milioane de lei, alocate pentru Institutul Inimii Târgu Mureș; nu avem probleme de finanțare

Ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a declarat, vineri, în timpul vizitei la noua clădire a Institutului de Urgență de Boli Cardiovasculare și Transplant (IUBCvT) din Târgu Mureș, finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), că cele 190 de milioane de lei care lipseau din finanțare acestei investiții, care presupune contri

Sanatate 04-06-2026 19:23

Bistrița-Năsăud: Spitalul Județean, dotat în premieră pentru un spital public cu un robot chirurgical Da Vinci 5

Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița este primul spital public din România care va fi dotat cu un robot chirurgical de ultimă generație, Da Vinci 5, a anunțat, joi, președintele Consiliului Județean (CJ) Bistrița-Năsăud, Radu Moldovan. Achiziția s-a făcut din bugetul județean și reprezintă, în opinia președintelui CJ, 'un nou pas import

Sanatate 04-06-2026 17:56

Sector 1: Test Babeș Papanicolau gratuit, în lunile iunie și iulie, la Complexul Caraiman

La Complexul Caraiman se vor face gratuit în lunile iunie și iulie teste Babeș Papanicolau pentru doamnele care locuiesc în Sectorul 1, în cadrul campaniei de prevenție medicală care este derulată în această zonă administrativ-teritorială. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis joi AGERPRES, tot în această peri

Sanatate 04-06-2026 15:38

Harghita: Program de voluntariat, introdus în premieră la SJU Miercurea-Ciuc; mai multe persoane oferă sprijin pacienților

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a anunțat, joi, introducerea, în premieră, a unui program de voluntariat la care participă în prezent 13 persoane care oferă sprijin pacienților internați. Potrivit unei

Sanatate 04-06-2026 13:53

Curs de neuromonitorizare intraoperatorie, la Spitalul Clinic de Urgență 'Bagdasar-Arseni'

Un curs de neuromonitorizare intraoperatorie va avea loc în zilele de 8 și 9 iunie la Spitalul Clinic de Urgență 'Bagdasar-Arseni', acesta fiind desfășurat de Asociația pentru Neurochirurgie 'Constantin-Arseni' în parteneriat cu o echipă de medici de la Spitalul Universitar Marques de Valdencia din Santander din Spania.

Sanatate 04-06-2026 13:41

Leonard Azamfirei (UMFST): Există un hiatus în România între sistemul de urgență și restul sistemului

Rectorul Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie 'George Emil Palade' din Târgu Mureș, Leonard Azamfirei, a afirmat, joi, în cadrul Congresului Național de Medicină de Urgență și Medicina Dezastrelor (CongrEMs 2026), că există un hiatus în România între sistemul de urgență și restul sistemului sanitar, dar că s

Sanatate 04-06-2026 11:58

Mureș: Organizația Studențească de Medicină de Urgență din UMFST, distinsă cu Emblema de Onoare a DSU

Organizația Studențească de Medicină de Urgență (OSMU) din cadrul Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie 'George Emil Palade' din Târgu Mureș a primit, joi, în deschiderea ediției a III-a a Congresului Național de Medicină de Urgență și Medicina Dezastrelor, Emblema de Onoare din partea Departamentului pentru Situații de Urgenț

Sanatate 04-06-2026 11:48

Arafat: Medicina de urgență capătă un rol tot mai important, alături de medicina dezastrelor

Medicina de urgență și medicina dezastrelor capătă o importanță tot mai mare în contextul provocărilor actuale, a declarat, joi, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat, la deschiderea celei de-a III-a ediții a Congresului Național de Medicină de Urgență și Medicină a Dezastrelor (CongrEMs 2026) de la Târgu Mureș.