'Stop hipertensiunii' - măsurarea tensiunii arteriale, un obicei esențial pentru sănătate; acțiuni în Herăstrău pe 17 mai
Universitatea de Medicină și Farmacie 'Carol Davila' din București anunță participarea la inițiativa 'Stop hipertensiunii' prin implicarea specialiștilor săi în activități educaționale, screening medical și recomandări personalizate pentru depistarea precoce a acestei afecțiuni.
Potrivit unui comunicat de presă al instituției de învățământ superior transmis miercuri AGERPRES, hipertensiunea arterială afectează peste 40% din populația adultă din România și rămâne unul dintre principalii factori de risc pentru infarct miocardic, accident vascular cerebral și insuficiență cardiacă.
În același timp, un fenomen tot mai îngrijorător, susțin specialiștii, este creșterea prevalenței hipertensiunii arteriale la copii și adolescenți.
'Hipertensiunea pediatrică este adesea subdiagnosticată, în principal pentru că măsurarea tensiunii arteriale nu este încă o rutină sistematică în evaluarea copiilor', se arată în comunicatul de presă.
UMF 'Carol Davila' contribuie cu expertiză medicală, resurse educaționale și participare directă a cadrelor didactice și specialiștilor în cadrul evenimentului, având rolul de a crește nivelul de conștientizare și de a promova o abordare integrată în prevenția hipertensiunii atât la copii, cât și la adulți.
La inițiativa 'Stop hipertensiunii' participă, alături de UMF 'Carol Davila' din București, Fundația Română a Inimii, Societatea Română de Cardiologie, Asociația Împreună pentru Copii Luna, Asociația pentru Lupta Împotriva AVC.
'Prin 'Stop hipertensiunii', organizatorii își propun să aducă prevenția mai aproape de oameni și să transforme gesturi simple - precum măsurarea tensiunii arteriale - într-un obicei esențial pentru sănătate. În același timp, inițiativa își propune să crească nivelul de conștientizare asupra faptului că prevenția trebuie începută devreme, pentru că o inimă sănătoasă la adult se construiește încă din copilărie', se arată în comunicatul UMF 'Carol Davila'.
De asemenea, inițiativa propune o abordare modernă și necesară în prevenția cardiovasculară, structurată pe două direcții complementare: componenta pediatrică - prevenție precoce și sprijin pentru copii și componenta pentru adulți - screening, educație și intervenție timpurie.
Evenimentul central al inițiativei este crosul organizat de Asociația Luna, 'Alergăm până la Lună și înapoi', care va avea loc pe 17 mai, începând cu ora 12:00, în Parcul Herăstrău și care își propune să transforme energia comunității într-un sprijin pentru copii.
Fondurile colectate vor fi direcționate către Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului 'Alessandrescu-Rusescu', contribuind la îmbunătățirea îngrijirii pediatrice și la dezvoltarea programelor de depistare precoce a hipertensiunii arteriale.
Participarea este deschisă tuturor, pe traseele de 3 km sau 7 km. Cei interesați vor avea acces și la zone de screening pentru măsurarea tensiunii arteriale.
În paralel, activități educaționale dedicate copiilor vor promova importanța unui stil de viață sănătos și a recunoașterii semnelor de urgență medicală, alături de ALIA, prin campania 'Eroii FAST'.
Activitățile dedicate adulților, programate în intervalul 10:00 - 13:00, sunt susținute de Fundația Română a Inimii și Societatea Română de Cardiologie, cu implicarea specialiștilor UMFCD, și vizează depistarea hipertensiunii arteriale în comunitate, evaluarea riscului cardiovascular global, identificarea factorilor de risc modificabili și orientarea către investigații suplimentare, inclusiv pentru cauze secundare, precum apneea în somn. AGERPRES/(AS - redactor: Roberto Stan, editor: Claudia Stănescu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
MS solicită creșterea coeficienților din legea salarizării pentru mai multe categorii profesionale din domeniu
Ministerul Sănătății a precizat joi că, în urma consultărilor tehnice cu privire la proiectul noii legi a salarizării bugetare, a transmis un prim set de propuneri și observații care vizează corectarea unor dezechilibre majore și consolidarea atractivității sistemului public de sănătate. Ministerul spune într-un comunicat de presă că personalul din
Șefa Patronatului Medicilor de Familie Brașov: În doar două-trei localități, primăria oferă sprijin pentru cabinete
Medicii de familie, în special cei tineri, nu își doresc să înființeze cabinete în mediul rural deoarece primăriile continuă să nu le ofere facilități în pofida prevederilor Legii Sănătății, a declarat, pentru AGERPRES, dr. Ana Șestacova, președintele Patronatului Medicilor de Familie Brașov, care a menționat că la nivelul județului Braș
Sinescu: Constatăm o creștere a numărului de afecțiuni oncologice; au crescut educația în urologie și competența profesională
Statisticile Institutului Clinic Fundeni arată că afecțiunile tumorale ale aparatului urinar reprezintă una dintre principalele categorii de patologii tratate în cadrul clinicii, a declarat prof. acad. Ioanel Sinescu, la Congresul Asociației ROMURO 2026. Potrivit datelor oficiale, în Centrul pentru Uronefrologie și Transplant Renal
Bihor: Centrul Regional de Genetică Medicală are un nou sistem de secvențiere ADN pentru diagnostic modern
Centrul Regional de Genetică Medicală Bihor, care funcționează în cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență, și-a extins capacitatea de diagnostic prin achiziția și implementarea sistemului Spectrum Compact CE System, un secvențiator Sanger de ultimă generație dedicat analizelor de ADN și investigațiilor de biologie moleculară, a informat, marți, conducerea
Tulcea: Caravană pentru depistarea precoce a tuberculozei - peste 200 de persoane au beneficiat de consultații gratuite
Peste 200 de persoane din patru orașe și comune din județul Tulcea au beneficiat de consultații gratuite în cadrul proiectului ''Screening TB - Organizarea programului de depistare precoce a tuberculozei la populația vulnerabilă'', populația din alte 17 unități administrativ-teritoriale fiind așteptată să-și verifice starea de sănătate în
Vrancea: Pagube importante la blocul operator, arhivă și stocuri de materiale medicale ale Spitalului Județean, în urma inundațiilor (GALERIE FOTO)
Inundațiile produse în urma ploilor abundente din ultimele zile au provocat pagube semnificative la Spitalul Județean de Urgență ''Sf. Pantelimon'' Focșani, fiind afectate spații esențiale ale unității medicale, a informat, marți, Prefectura. Potrivit sursei citate, au fost afectate inclusiv blocul operator, arhiva, spălă
Cluj: Peste 23 de milioane de lei din fonduri europene pentru modernizări la Spitalul de Boli Infecțioase
Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca va beneficia de peste 23 de milioane de lei din fonduri europene pentru modernizarea și dotarea ambulatoriului unității medicale. 'Consiliul Județean Cluj și Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene au semnat contractul de finanțare pentru 'Extinderea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului Sp
Harghita: Membrii Sanitas, în grevă japoneză în spitalele și unitățile DGASPC; protestează împotriva proiectului legii salarizării
Membrii Sanitas din județul Harghita au intrat marți în grevă japoneză, alăturându-se acțiunilor de protest organizate la nivel național împotriva proiectului noii legi a salarizării. Președinta Sanitas Harghita, Nyulas Emma, a declarat pentru AGERPRES că protestul se desfășoară în toate spitalele și unitățile de asistență socială din j
Sindicaliștii de la Sanitas, în grevă japoneză
Sindicaliștii de la Sanitas au intrat de marți în grevă japoneză, nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării. 'A început greva japoneză. Angajații din sănătate și asistență socială merg la muncă. Îngrijesc, operează, salvează vieți. Și poartă banderola Sanitas - pentru că dreptatea nu vine de la sine. Greva japoneză a început
Buzău: Grevă japoneză a farmaciștilor din spital, nemulțumiți de legea salarizării
Farmaciștii din Spitalul Județean Buzău, membri ai Sindicatul Promedica Farmaciști, organizație afiliată Federației Sanitas, au declanșat marți greva japoneză, ca formă de protest față de menținerea inechităților salariale din noul proiect al legii salarizării unitare. Farmaciștii vor purta însemne specifice protestului pe durata programului de lucru, fă
Președinta CMR susține necesitatea unei legi a profesiei medicale
Președinta Colegiului Medicilor din România, Cătălina Poiană, a reiterat luni necesitatea adoptării unei legi a profesiei medicale. 'O să mă întrebați ce se poate schimba. Ceea ce am spus de la începutul acestui mandat, și anume o lege a profesiei medicale. Necesitatea unei legi a profesiei medicale am adus-o în ate
Campanie a Crucii Roșii de conștientizare a nevoii permanente de sânge în România
Crucea Roșie Română împreună cu Institutul Național de Transfuzie Sanguină lansează o campanie națională de informare și conștientizare dedicată promovării donării voluntare și regulate de sânge. Campania 'Faci bine, te simți bine. DONEAZÃ! Sânge pentru viață' a pornit de la o realitate esențială: nevoia de sânge es
Harghita: Pacienții din Valea Rece internați cu simptome de toxiinfecție alimentară rămân sub supravegehere medicală
Cele șapte persoane internate duminică noaptea la Spitalul Județean de Urgență Miercurea-Ciuc cu simptome de toxiinfecție alimentară sunt în continuare sub supraveghere medicală în Secția de Boli Infecțioase, fiind în formă clinică medie. Potrivit informațiilor transmise la solicitarea AGERPRES de Spitalul Județean de Urgență Miercurea-Ciuc,
Societatea Medicilor Rezidenți: Moartea colegului de la Floreasca, semnal de alarmă al unui sistem care îi abandonează pe rezidenți
Societatea Multidisciplinară a Medicilor Rezidenți a transmis, duminică, un mesaj de condoleanțe familiei medicului rezident de la Spitalul Floreasca, decedat sâmbătă, subliniind că acest caz nu este singular și reprezintă semnalul de alarmă al unui sistem care ''își epuizează și își abandonează tinerii medici''.
Iași: Victimele exploziei de la Sinești, internate la Chirurgie Plastică în stare gravă, cu arsuri pe o treime din corp
Cei doi soți răniți duminică dimineața, în urma exploziei unei butelii în locuința lor din comuna ieșeană Sinești, au fost internați în secția de terapie intensivă a Clinicii de Chirurgie Plastică din cadrul Spitalului ''Sf. Spiridon'', fiind intubați și cu arsuri pe o treime din corp, potrivit informațiilor furnizate AGERPRES de căt










