Neamț: Conducerea SJU solicită transferarea a 20 de paturi din zona acută în cea de îngrijiri paliative
Conducerea Spitalului Județean de Urgență (SJU) Piatra-Neamț a solicitat Direcției de Sănătate Publică (DSP) și Casei de Asigurări de Sănătate (CAS) ca paturile reduse în urma hotărârii de guvern luate săptămâna trecută să fie relocate către secția de îngrijiri paliative.
Managerul SJU Piatra-Neamț, Alexandru Patrașcu, a declarat, pentru AGERPRES, că ar fi vorba de circa 20 de paturi, după aplicarea cotei de 4% la numărul de paturi finanțate direct de CAS.
'Am avut prima negociere cu reprezentanți ai DSP și CAS privind proiectul de reducere a numărului de paturi. Este o reorganizare de fapt a unităților sanitare privind finanțarea paturilor pentru pacienții acuți. Noi ne-am expus punctul de vedere și importanța SJU Piatra-Neamț. (...) După prima negociere am propus o reașezare, prin transferul paturilor către altă specialitate și aici vorbesc de mărirea numărului de paturi la îngrijiri paliative. Avem doar 12 paturi, iar necesitatea e mai mare', a precizat managerul SJU Piatra-Neamț.
Alexandru Patrașcu a mai solicitat să nu fie luate în calcul secțiile din cadrul SJU Piatra-Neamț care sunt unice în județ, și de la care nu ar putea fi tăiate paturi.
'Trebuie să gândim și la nivel județean privind importanța SJU, iar Piatra-Neamț și Roman oferă servicii unice în județ și nu pot fi reduse paturi. Avem Oftalmologia, unde vrem să dezvoltăm urgența și linie de gardă, la fel și Chirurgia Plastică. La Boli infecțioase avem o singură linie de gardă în județ. De asemenea, la Piatra-Neamț și Roman sunt singurele Maternități de gradul al doilea', a explicat Patrașcu.
SJU Piatra-Neamț are un total de 883 de paturi, dintre care 820 sunt finanțate prin CAS, iar restul sunt pentru diverse afecțiuni finanțate prin programe naționale.
Numărul paturilor destinate spitalizării continue va fi redus cu 14.000, etapizat, pe parcursul următorilor trei ani, conform unei hotărâri aprobate în ședința Guvernului de miercurea trecută.
Planul național de paturi pentru perioada 2026-2028, aprobat de Guvern, prevede optimizarea numărului de paturi pentru spitalizare continuă finanțate de casele de asigurări de sănătate.
Actul normativ a intrat în vigoare la 1 mai. AGERPRES/(A - redactor: Gabriel Apetrii, editor: Irina Poenaru, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
MS solicită creșterea coeficienților din legea salarizării pentru mai multe categorii profesionale din domeniu
Ministerul Sănătății a precizat joi că, în urma consultărilor tehnice cu privire la proiectul noii legi a salarizării bugetare, a transmis un prim set de propuneri și observații care vizează corectarea unor dezechilibre majore și consolidarea atractivității sistemului public de sănătate. Ministerul spune într-un comunicat de presă că personalul din
Șefa Patronatului Medicilor de Familie Brașov: În doar două-trei localități, primăria oferă sprijin pentru cabinete
Medicii de familie, în special cei tineri, nu își doresc să înființeze cabinete în mediul rural deoarece primăriile continuă să nu le ofere facilități în pofida prevederilor Legii Sănătății, a declarat, pentru AGERPRES, dr. Ana Șestacova, președintele Patronatului Medicilor de Familie Brașov, care a menționat că la nivelul județului Braș
Sinescu: Constatăm o creștere a numărului de afecțiuni oncologice; au crescut educația în urologie și competența profesională
Statisticile Institutului Clinic Fundeni arată că afecțiunile tumorale ale aparatului urinar reprezintă una dintre principalele categorii de patologii tratate în cadrul clinicii, a declarat prof. acad. Ioanel Sinescu, la Congresul Asociației ROMURO 2026. Potrivit datelor oficiale, în Centrul pentru Uronefrologie și Transplant Renal
Bihor: Centrul Regional de Genetică Medicală are un nou sistem de secvențiere ADN pentru diagnostic modern
Centrul Regional de Genetică Medicală Bihor, care funcționează în cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență, și-a extins capacitatea de diagnostic prin achiziția și implementarea sistemului Spectrum Compact CE System, un secvențiator Sanger de ultimă generație dedicat analizelor de ADN și investigațiilor de biologie moleculară, a informat, marți, conducerea
Tulcea: Caravană pentru depistarea precoce a tuberculozei - peste 200 de persoane au beneficiat de consultații gratuite
Peste 200 de persoane din patru orașe și comune din județul Tulcea au beneficiat de consultații gratuite în cadrul proiectului ''Screening TB - Organizarea programului de depistare precoce a tuberculozei la populația vulnerabilă'', populația din alte 17 unități administrativ-teritoriale fiind așteptată să-și verifice starea de sănătate în
Vrancea: Pagube importante la blocul operator, arhivă și stocuri de materiale medicale ale Spitalului Județean, în urma inundațiilor (GALERIE FOTO)
Inundațiile produse în urma ploilor abundente din ultimele zile au provocat pagube semnificative la Spitalul Județean de Urgență ''Sf. Pantelimon'' Focșani, fiind afectate spații esențiale ale unității medicale, a informat, marți, Prefectura. Potrivit sursei citate, au fost afectate inclusiv blocul operator, arhiva, spălă
Cluj: Peste 23 de milioane de lei din fonduri europene pentru modernizări la Spitalul de Boli Infecțioase
Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca va beneficia de peste 23 de milioane de lei din fonduri europene pentru modernizarea și dotarea ambulatoriului unității medicale. 'Consiliul Județean Cluj și Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene au semnat contractul de finanțare pentru 'Extinderea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului Sp
Harghita: Membrii Sanitas, în grevă japoneză în spitalele și unitățile DGASPC; protestează împotriva proiectului legii salarizării
Membrii Sanitas din județul Harghita au intrat marți în grevă japoneză, alăturându-se acțiunilor de protest organizate la nivel național împotriva proiectului noii legi a salarizării. Președinta Sanitas Harghita, Nyulas Emma, a declarat pentru AGERPRES că protestul se desfășoară în toate spitalele și unitățile de asistență socială din j
Sindicaliștii de la Sanitas, în grevă japoneză
Sindicaliștii de la Sanitas au intrat de marți în grevă japoneză, nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării. 'A început greva japoneză. Angajații din sănătate și asistență socială merg la muncă. Îngrijesc, operează, salvează vieți. Și poartă banderola Sanitas - pentru că dreptatea nu vine de la sine. Greva japoneză a început
Buzău: Grevă japoneză a farmaciștilor din spital, nemulțumiți de legea salarizării
Farmaciștii din Spitalul Județean Buzău, membri ai Sindicatul Promedica Farmaciști, organizație afiliată Federației Sanitas, au declanșat marți greva japoneză, ca formă de protest față de menținerea inechităților salariale din noul proiect al legii salarizării unitare. Farmaciștii vor purta însemne specifice protestului pe durata programului de lucru, fă
Președinta CMR susține necesitatea unei legi a profesiei medicale
Președinta Colegiului Medicilor din România, Cătălina Poiană, a reiterat luni necesitatea adoptării unei legi a profesiei medicale. 'O să mă întrebați ce se poate schimba. Ceea ce am spus de la începutul acestui mandat, și anume o lege a profesiei medicale. Necesitatea unei legi a profesiei medicale am adus-o în ate
Campanie a Crucii Roșii de conștientizare a nevoii permanente de sânge în România
Crucea Roșie Română împreună cu Institutul Național de Transfuzie Sanguină lansează o campanie națională de informare și conștientizare dedicată promovării donării voluntare și regulate de sânge. Campania 'Faci bine, te simți bine. DONEAZÃ! Sânge pentru viață' a pornit de la o realitate esențială: nevoia de sânge es
Harghita: Pacienții din Valea Rece internați cu simptome de toxiinfecție alimentară rămân sub supravegehere medicală
Cele șapte persoane internate duminică noaptea la Spitalul Județean de Urgență Miercurea-Ciuc cu simptome de toxiinfecție alimentară sunt în continuare sub supraveghere medicală în Secția de Boli Infecțioase, fiind în formă clinică medie. Potrivit informațiilor transmise la solicitarea AGERPRES de Spitalul Județean de Urgență Miercurea-Ciuc,
Societatea Medicilor Rezidenți: Moartea colegului de la Floreasca, semnal de alarmă al unui sistem care îi abandonează pe rezidenți
Societatea Multidisciplinară a Medicilor Rezidenți a transmis, duminică, un mesaj de condoleanțe familiei medicului rezident de la Spitalul Floreasca, decedat sâmbătă, subliniind că acest caz nu este singular și reprezintă semnalul de alarmă al unui sistem care ''își epuizează și își abandonează tinerii medici''.
Iași: Victimele exploziei de la Sinești, internate la Chirurgie Plastică în stare gravă, cu arsuri pe o treime din corp
Cei doi soți răniți duminică dimineața, în urma exploziei unei butelii în locuința lor din comuna ieșeană Sinești, au fost internați în secția de terapie intensivă a Clinicii de Chirurgie Plastică din cadrul Spitalului ''Sf. Spiridon'', fiind intubați și cu arsuri pe o treime din corp, potrivit informațiilor furnizate AGERPRES de căt










