Iași: Tudor Gheorghe, externat din Spitalul de Neurochirurgie
Managerul Spitalului Clinic de Urgențe 'Prof.Dr. Nicolae Oblu' din Iași, dr Lucian Eva, a declarat, vineri, presei, că artistul Tudor Gheorghe a fost externat din unitate.
Potrivit acestuia, cântărețul și compozitorul Tudor Gheorghe a ajuns la spital vineri dimineața, după ce a suferit câteva leziuni minore care au necesitat doar supraveghere medicală și explorări de specialitate.
'Maestrul a fost internat în spital, s-au făcut toate investigațiile necesare în acest caz, starea lui este foarte bună și a fost externat către domiciliu. Detaliile pentru care a ajuns în spital au fost aduse la cunoștință de alte instituții ale statului. La noi a ajuns pentru leziuni minore care nu au necesitat intervenții, ci doar supraveghere medicală și explorări de specialitate. Din punctul nostru de vedere poate să își reia activitatea și să facă în continuare ceea ce face foarte bine', a spus Lucian Eva.
Cântărețul și compozitorul Tudor Gheorghe a fost transportat la un spital din Iași după ce, în cursul serii de joi, i s-ar fi făcut rău în incinta unui hotel din municipiu, au declarat surse judiciare.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași, cel care a anunțat incidentul este fiul artistului.
'La data de 23 aprilie, Secția nr. 3 Poliție Iași a fost sesizată, prin apel 112, de către un bărbat, de 52 de ani, cu privire la faptul că tatăl său, de 80 de ani, în timp ce se afla în incinta unui hotel, din municipiul Iași, a căzut și s-a lovit la nivelul capului. La fața locului s-au deplasat polițiștii, precum și un echipaj medical, constatând faptul că cele sesizate se confirmă, bărbatul de 80 de ani fiind transportat la o unitate medicală pentru îngrijiri', a informat, vineri, IPJ.
Artistul ar fi suferit un traumatism minor și este internat pentru investigații medicale suplimentare la Spitalul de Neurochirurgie din Iași, au transmis reprezentanți ai unității medicale.
Tudor Gheorghe se află la Iași, unde a susținut un spectacol care face parte dintr-un turneu național, alături de Corul și Orchestra Concertino, sub bagheta dirijorului Marius Hristesc. AGERPRES/(A, AS - redactor: Daniela Malache, editor: Irina Poenaru, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Iași: Copil de cinci ani, în comă profundă după ce s-a înecat la ștrand
Un copil în vârstă de cinci ani se află internat în stare gravă la Spitalul ''Sf. Maria'' din Iași, după ce, în cursul zilei de duminică, s-a înecat la ștrandul municipal. Potrivit reprezentanților unității medicale, copilul este internat la terapie intensivă în comă grad IV. &
Program de guvernare/ Reforma sistemului de sănătate - prin digitalizare și infrastructură modernizată
Reforma profundă a sistemului de sănătate, bazată pe digitalizare, infrastructură modernizată, prevenție și servicii integrate, cu accent pe echitate, accesibilitate și calitate, pentru a crește speranța de viață și a asigura un sistem sanitar sustenabil și performant sunt priorități ale programului de guvernare al premierului desemnat, Eugen Tomac, care va fi depus
Procedurile pentru finanțarea finalizării Centrului de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi, aprobate de Guvern
Guvernul a aprobat vineri, prin memorandum, procedurile pentru asigurarea finanțării necesare finalizării ''Centrului de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi, București - spital nou'', destinat Institutului de Pneumoftiziologie ''Marius Nasta''. Potrivit unui comunicat al Executivului, proiectul, fin
Președinte ARPP: Poiectul 'O comunitate pentru sănătatea mintală' dezvoltat la Sibiu și Deva, poate fi extins în țară
Președintele Asociației Române de Psihiatrie și Psihoterapie (ARPP), psihiatrul Ciprian Băcilă, a declarat, joi, la Deva, că proiectul 'O comunitate pentru sănătatea mintală', lansat în octombrie 2025 la Sibiu și dezvoltat ulterior la Deva, poate fi replicat în toată țara, deoarece este un model de prevenție, educație și combatere a stigmati
MS solicită creșterea coeficienților din legea salarizării pentru mai multe categorii profesionale din domeniu
Ministerul Sănătății a precizat joi că, în urma consultărilor tehnice cu privire la proiectul noii legi a salarizării bugetare, a transmis un prim set de propuneri și observații care vizează corectarea unor dezechilibre majore și consolidarea atractivității sistemului public de sănătate. Ministerul spune într-un comunicat de presă că personalul din
Șefa Patronatului Medicilor de Familie Brașov: În doar două-trei localități, primăria oferă sprijin pentru cabinete
Medicii de familie, în special cei tineri, nu își doresc să înființeze cabinete în mediul rural deoarece primăriile continuă să nu le ofere facilități în pofida prevederilor Legii Sănătății, a declarat, pentru AGERPRES, dr. Ana Șestacova, președintele Patronatului Medicilor de Familie Brașov, care a menționat că la nivelul județului Braș
Sinescu: Constatăm o creștere a numărului de afecțiuni oncologice; au crescut educația în urologie și competența profesională
Statisticile Institutului Clinic Fundeni arată că afecțiunile tumorale ale aparatului urinar reprezintă una dintre principalele categorii de patologii tratate în cadrul clinicii, a declarat prof. acad. Ioanel Sinescu, la Congresul Asociației ROMURO 2026. Potrivit datelor oficiale, în Centrul pentru Uronefrologie și Transplant Renal
Bihor: Centrul Regional de Genetică Medicală are un nou sistem de secvențiere ADN pentru diagnostic modern
Centrul Regional de Genetică Medicală Bihor, care funcționează în cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență, și-a extins capacitatea de diagnostic prin achiziția și implementarea sistemului Spectrum Compact CE System, un secvențiator Sanger de ultimă generație dedicat analizelor de ADN și investigațiilor de biologie moleculară, a informat, marți, conducerea
Tulcea: Caravană pentru depistarea precoce a tuberculozei - peste 200 de persoane au beneficiat de consultații gratuite
Peste 200 de persoane din patru orașe și comune din județul Tulcea au beneficiat de consultații gratuite în cadrul proiectului ''Screening TB - Organizarea programului de depistare precoce a tuberculozei la populația vulnerabilă'', populația din alte 17 unități administrativ-teritoriale fiind așteptată să-și verifice starea de sănătate în
Vrancea: Pagube importante la blocul operator, arhivă și stocuri de materiale medicale ale Spitalului Județean, în urma inundațiilor (GALERIE FOTO)
Inundațiile produse în urma ploilor abundente din ultimele zile au provocat pagube semnificative la Spitalul Județean de Urgență ''Sf. Pantelimon'' Focșani, fiind afectate spații esențiale ale unității medicale, a informat, marți, Prefectura. Potrivit sursei citate, au fost afectate inclusiv blocul operator, arhiva, spălă
Cluj: Peste 23 de milioane de lei din fonduri europene pentru modernizări la Spitalul de Boli Infecțioase
Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca va beneficia de peste 23 de milioane de lei din fonduri europene pentru modernizarea și dotarea ambulatoriului unității medicale. 'Consiliul Județean Cluj și Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene au semnat contractul de finanțare pentru 'Extinderea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului Sp
Harghita: Membrii Sanitas, în grevă japoneză în spitalele și unitățile DGASPC; protestează împotriva proiectului legii salarizării
Membrii Sanitas din județul Harghita au intrat marți în grevă japoneză, alăturându-se acțiunilor de protest organizate la nivel național împotriva proiectului noii legi a salarizării. Președinta Sanitas Harghita, Nyulas Emma, a declarat pentru AGERPRES că protestul se desfășoară în toate spitalele și unitățile de asistență socială din j
Sindicaliștii de la Sanitas, în grevă japoneză
Sindicaliștii de la Sanitas au intrat de marți în grevă japoneză, nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării. 'A început greva japoneză. Angajații din sănătate și asistență socială merg la muncă. Îngrijesc, operează, salvează vieți. Și poartă banderola Sanitas - pentru că dreptatea nu vine de la sine. Greva japoneză a început
Buzău: Grevă japoneză a farmaciștilor din spital, nemulțumiți de legea salarizării
Farmaciștii din Spitalul Județean Buzău, membri ai Sindicatul Promedica Farmaciști, organizație afiliată Federației Sanitas, au declanșat marți greva japoneză, ca formă de protest față de menținerea inechităților salariale din noul proiect al legii salarizării unitare. Farmaciștii vor purta însemne specifice protestului pe durata programului de lucru, fă
Președinta CMR susține necesitatea unei legi a profesiei medicale
Președinta Colegiului Medicilor din România, Cătălina Poiană, a reiterat luni necesitatea adoptării unei legi a profesiei medicale. 'O să mă întrebați ce se poate schimba. Ceea ce am spus de la începutul acestui mandat, și anume o lege a profesiei medicale. Necesitatea unei legi a profesiei medicale am adus-o în ate











