logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Spot de interes public al Ministerului Sănătății privind recunoașterea unui AVC, aprobat de CNA

Imagine din galeria Agerpres

Consiliul Național al Audiovizualului a dat undă verde, miercuri, unui spot de interes public al Ministerului Sănătății din cadrul campaniei de informare privind recunoașterea simptomelor unui accident vascular cerebral (AVC).

'Un accident vascular cerebral apare atunci când nu te aștepți. Fața căzută pe o parte, braț fără putere, vorbire care nu se înțelege. Învață-ți copilul să recunoască simptomele unui AVC cu ajutorul caietului Fast Heroes 112. Intrați în clubul Supereroilor Salvatori. Detalii pe alia.org.ro. Un proiect susținut de Ministerul Sănătății și Asociația Alia', se arată în spotul Ministerului Sănătății.

Prezent online pentru a susține campania, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a precizat că proiectul, inițiat de Organizația Angels din Belgia, se desfășoară în prezent în peste 20 de țări din cadrul Uniunii Europene.

'Avem o incidență destul de mare la nivelul României și, din păcate, de foarte multe ori se ajunge la spital prea târziu, pentru că nu se sună la 112 sau pentru că nu se recunoaște simptomatologia, care este simplă din acest punct de vedere. (...) Ne dorim să creștem acest grad de educație pentru sănătate la copii de a recunoaște semnele unui AVC, dar sigur că putem discuta de mai multe, de a-i învăța să facă zona de resuscitare și prim ajutor. Au existat foarte multe cazuri în care copilul era în casă cu bunicul, de exemplu, bunicul face AVC, copilul nu știe cum să reacționeze și de acolo s-a ajuns - și nu e un caz izolat - în multe cazuri la situații dramatice în care copilul stă cu bunicul cu AVC în pat fără să recunoască că e o problemă reală, de fapt. Și au fost câteva situații dramatice de acest gen în care lucrurile n-au decurs prea bine ulterior', a spus Rogobete.

Ministrul a menționat că, până în momentul de față, au fost realizate cursuri în școli și au fost antrenați peste 30.000 de elevi despre cum să recunoască un AVC și care sunt primele acțiuni pe care trebuie să le facă.

'Îi învățăm să recunoască AVC și să sune la 112, să descrie simptomele minimale astfel încât cei din dispecerat să înțeleagă rapid că este vorba despre un accident vascular cerebral. Copiii beneficiază de fapt în școli de un training foarte scurt, o formă de joacă cu acel caiet interactiv în care sunt învățați cum să recunoască, să nu se sperie, să sune la 112, să facă aceste lucruri și ne dorim acum să promovăm acest proiect, care din punctul nostru de vedere este extraordinar de important, pentru că din păcate în rândul copiilor, dar și în rândul adulților cunoștințele despre resuscitare, despre prim ajutor, despre cum se intervine în cazul unui AVC sau unui infarct miocardic sau pur și simplu resuscitarea cardiorespiratorie nu este atât de dezvoltată precum ar trebui să fie și ne dorim să facem acest lucru', a adăugat ministrul.

Alexandru Rogobete a anunțat că în perioada următoare Ministerul Sănătății va promova screeningul pentru cancerul de sân și pentru cancerul de col uterin. 'Infrastructura medicală este deja realizată. Programul este aprobat, acum se lucrează la modul de promovare', a afirmat ministrul Sănătății.

Spotul, aprobat cu unanimitate de membrii CNA, va fi promovat de televiziuni timp de șase luni. 'Perioada de șase luni sunt standard de la noi. O să vă propun redirecționarea solicitării Ministerului Sănătății doar către televiziuni, nu și radio, nu aveți și spot radio', a transmis președintele de ședință, Monica Gubernat. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Popescu, editor: Antonia Niță, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 1434

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 06-08-2026 16:50

Vâlcea: Deficit de personal la Centrul de Transfuzie Sanguină

Criza de personal din sistemul de sănătate afectează și Centrul de Transfuzie Sanguină Vâlcea, care se confruntă cu un deficit de specialiști, în special pe partea de laborator. Directoarea centrului, dr. Narcisa Ionașcu-Ispas, a declarat că din cauza lipsei de personal, au fost nevoiți chiar să suspende campaniile de donare pe car

Sanatate 06-08-2026 16:26

Agenția Națională a Medicamentului a dispus blocarea temporară a unor serii din medicamentele Colebil și Panzcebil

Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR) a anunțat joi blocarea temporară a unor serii din medicamentele Colebil drajeuri (APP nr. 13377/2020/01) și Panzcebil drajeuri gastrorezistente (APP nr. 5223/2012/01-02), produse de Biofarm SA și comercializate în România. Potrivit unui comun

Sanatate 06-08-2026 16:12

Vâlcea: Numărul donatorilor de sânge e în scădere; deficit mare pe grupele 0 (I) pozitiv și A (II) pozitiv și negativ

Numărul donatorilor a scăzut în această perioadă de vară, însă nevoia de sânge pentru pacienții internați în spitale este acută, în special pe grupele 0 (I) pozitiv și A (II) pozitiv și negativ, transmit reprezentanții Centrului de Transfuzie Sanguină Vâlcea, care fac apel la cei care pot să doneze să vină în sprijinul semeni

Sanatate 06-08-2026 14:29

Maramureș: Echipamente medicale de ultimă generație și o extindere a SJU Baia Mare, investiții preconizate ale CJ

Investițiile în dotarea cu echipamente de ultimă generație a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Baia Mare vor continua în paralel cu proiectul de extindere a unității medicale, a declarat joi, pentru AGEPRES, președintele Consiliului Județean (CJ) Maramureș, Gabriel Zetea. 'Ne-am planificat o investiție de aproape 30 de milio

Sanatate 06-08-2026 12:20

Bistrița-Năsăud: Două noi prelevări de organe și țesuturi la spitalul din Bistrița, inclusiv de la o femeie de 85 de ani

Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Bistrița a anunțat, joi, o nouă intervenție de prelevare de organe și țesuturi, de la doi pacienți aflați în moarte cerebrală, printre care se numără și o femeie de 85 de ani. Intervenția a avut loc în colaborare cu specialiști din Cluj și București, a informat SCJU, pe pagina proprie de socializare.

Sanatate 05-08-2026 19:13

Agenția Națională a Medicamentului: Un nou lot de vaccin antirabic a fost livrat către distribuitorii autorizați

Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR) a informat miercuri că un nou lot de vaccin antirabic VERORAB de peste 12.000 de doze a fost livrat către distribuitorii angro autorizați. Anterior Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale anunțase neconformități la un lot de vacci

Sanatate 05-08-2026 13:50

Medic: Laptele matern protejează nou-născutul împotriva infecțiilor și contribuie la dezvoltarea neurologică

Laptele matern oferă nou-născutului toți nutrienții necesari, îl protejează împotriva infecțiilor și contribuie la dezvoltarea neurologică, a declarat miercuri șefa Clinicii Obstetrică-Ginecologie de la Spitalul Universitar de Urgență București (SUUB), Monica Cîrstoiu. 'Alăptarea este unul dintre cele mai importante gestu

Sanatate 04-08-2026 19:24

Biofarm: A fost emisă o decizie de blocare a vânzării de drajeuri Colebil și Panzcebil pe întregul lanț de distribuție

Vânzarea de Colebil și Panzcebil drajeuri a fost blocată pe întregul lanț de distribuție ca urmare a solicitării Agenției Naționale a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România, în scopul clarificării documentației pentru aceste produse, informează Biofarm printr-un raport transmis, marți, Bursei de Valori București.

Sanatate 04-08-2026 17:52

Peste 3.200 de solicitări la SABIF în două zile; 2.177 au fost urgențe

Serviciul de Ambulanță București - Ilfov (SABIF) a înregistrat 3.260 de solicitări începând de duminică, ora 8:00, până marți, ora 16:00, urgențe fiind 2.177 de cazuri, a declarat managerul instituției, Alis Grasu, pentru AGERPRES. ''S-au înregistrat 3.260 de solicitări de duminică, de la ora 8:00, pâ

Sanatate 04-08-2026 17:18

Iași: Pacienți cu arsuri grave, aduși din alte județe la Spitalul ''Sf. Spiridon''

Spitalul Clinic Județean de Urgență ''Sfântul Spiridon'' din Iași a primit, în ultimele 24 de ore, doi pacienți cu arsuri severe transferați fiind din alte județe, fapt care confirmă rolul unității medicale ca centru regional de referință pentru tratarea marilor arși, a declarat, marți, coordonatorul UPU-SMURD Iași, dr Diana Cimpoeșu.

Sanatate 04-08-2026 10:01

Tulcea: Centrul de transfuzii sanguine caută sponsorizări

Centrul de transfuzii sanguine din Tulcea a început demersurile pentru a atrage fonduri private în vederea achiziției unui aparat necesar efectuării analizelor donatorilor de sânge, în condițiile în care nici în acest an instituția nu are bani pentru investiții. Entitatea din subordinea Ministerului Sănătății dorește să cump

Sanatate 03-08-2026 13:48

Medic 'C.I. Parhon' Iași: Rinichii, printre primele victime ale caniculei; este necesar consumul de lichide

Valurile de căldură din această perioadă pun o presiune suplimentară asupra organismului, iar rinichii sunt printre primele organe afectate de deshidratare și de excesele alimentare, a declarat, pentru AGERPRES, șeful Compartimentului de Transplant Renal al Spitalului Clinic 'Dr. C.I. Parhon' din Iași, Adrian Covic. Medicul avertizează

Sanatate 03-08-2026 13:05

Timiș: Numărul copiilor cu exacerbări ale problemelor respiratorii, în creștere din cauza caniculei

Numărul copiilor cu probleme respiratorii anterior diagnosticate a crescut în perioada caniculară din acest an față de anii precedenți, crizele de astm bronșic fiind adesea confundate cu răceli, a declarat, luni, pentru AGERPRES, pneumolog Ioana Ciucă, șefa Secției Pneumologie Pediatrică Bega II a Spitalului Județean Timișoara. Mediul at

Sanatate 03-08-2026 12:09

Federația 'Solidaritatea Sanitară': Forma legii salarizării convenită cu Ministerul Sănătății nu este o opțiune negociabilă

Forma proiectului de lege a salarizării convenită de cele două federații reprezentative din sănătate și Ministerul Sănătății nu este o opțiune negociabilă în minus, ci pragul minim obligatoriu de la care proiectul poate deveni acceptabil și refuzul de a transpune fidel soluțiile comune ar însemna eșecul dialogului social și ar legitima acțiunile sindicale de prot

Sanatate 03-08-2026 10:44

Patronatul Medicilor Stomatologi: Extinderea listei tratamentelor stomatologice decontate trebuie însoțită de o majorare reală a bugetului

Patronatul Medicilor Stomatologi din România (PMSR) a salutat intenția Casei Naționale de Asigurări de Sănătate de a extinde lista tratamentelor stomatologice decontate, inclusiv cu cele care necesită anestezie generală sau sedare pentru copii și persoane cu dizabilități, și de a actualiza tarifele oferite medicilor, dar atrage atenția că, fără o majorare reală a buget