logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Iași/Dr. Lucian Paziuc: Spitalele de psihiatrie pentru măsuri de siguranță sunt supraaglomerate; riscăm sancțiuni europene

Imagine din galeria Agerpres

Președintele Asociației Spitalelor Publice de Psihiatrie din România, dr. Lucian Constantin Paziuc, atrage atenția asupra gradului foarte mare de ocupare din spitalele de psihiatrie și pentru măsuri de siguranță, situația fiind catalogată drept 'fără precedent'.

Potrivit acestuia, managerii acestor spitale de psihiatrie și pentru măsuri de siguranță nu pot controla fluxul de internări și externări, deoarece acestea sunt dispuse prin instanța de judecată.

'Situația este fără precedent. Toată lumea știe despre ea. Am fost și la Guvern. Am povestit și la Guvern. Suntem incluși în Planul național de acțiune 2023 - 2030. (...) În spitalul pentru măsuri de siguranță managerul nu poate să regleze nici internările și nici externările, fiindcă ele vin prin aplicarea art. 110 din Codul Penal, adică la solicitarea instanței de judecată. Practic, acolo se adună tot felul de pacienți, unii dintre ei sunt cazuri sociale, alții sunt aduși într-un spital de măsuri de siguranță, unde nu-i vede nimeni, unde practic sunt inexistenți pentru ceea ce înseamnă autoritățile publice locale, și așa mai departe', a explicat, pentru AGERPRES, dr. Lucian Constantin Paziuc, medic primar la Spitalul de Psihiatrie Câmpulung Moldovenesc.

Dr. Paziuc a opinat că soluțiile trebuie căutate în modelele aplicate în alte state europene, precum Germania, Franța sau Italia, unde accentul este pus pe psihiatria comunitară și pe sprijinul acordat pacienților după externare.

'De aceea cred că soluția cu siguranță nu e să reinventăm noi roata. Ne uităm ce fac țările din Europa precum Germania, Franța, Italia. Aceste țări au mers pe partea de psihoterapie comunitară, au deschis și au reușit să găsească în comunitate personal, de la medici, la asistenți sociali, asistenții comunitari, care să ajute la reintegrarea pacientului', afirmă dr. Paziuc.

În România, spune el, reintegrarea este extrem de dificilă, mai ales în situațiile dramatice în care pacienții se întorc în familii afectate de tragedii provocate chiar de boala lor.

'După ce pleacă dintr-un spital de psihiatrie pentru măsuri de siguranță, după poate 7 - 10 ani, când se întoarce acasă ori nu mai este nimeni, ori, să vă dau exemplul unei persoane care și-a ucis mama din cauza unor boli psihice, după ce își ispășește pedeapsa se întoarse acasă, caz în care ar trebui să locuiască cu tatăl său. Oare cum poate tatăl să gestioneze o situație cu un fiu care i-a omorât soția și are o boală psihică și nu este sprijinit de comunitatea locală? Pentru astfel de situații ideal ar fi politici adaptate de sănătate mintală, politici care să fie coerente, să fie adaptate la realitatea din teren. Stăm foarte bine la teorie, dar trebuie să înțelegem un pic sistemul acesta', afirmă dr. Lucian Paziuc.

El a reiterat faptul că supraaglomerarea din unele spitale de psihiatrie a atras deja atenția instituțiilor europene.

'România a intrat în vizorul Comitetului European pentru Prevenirea Torturii și a Pedepselor sau Tratamentelor Inumane sau Degradante și este somată să îndrepte situația. Există inclusiv riscul declanșării procedurii de infringement dacă nu sunt remediate problemele privind tratamentul persoanelor vulnerabile', a declarat dr. Paziuc.

Problema, susține acesta, nu poate fi rezolvată doar de Ministerul Sănătății.

'Cred că e momentul în care ar trebui să avem dialog cu celelalte ministere - Ministerul Justiției, cu Ministerul Muncii și a Protecției Sociale', a punctat dr Lucian Paziuc.

Medicul psihiatru a subliniat că în prezent costurile cu astfel de pacienți sunt semnificative. Pentru a fi mai elocvent, dr Paziuc a dat exemplul unui pacient cu dizabilitate severă, abandonat în sistem după moartea mamei sale, pentru care cheltuielile de îngrijire au ajuns la aproximativ 90.000 de euro în trei ani, deși locul lui ar fi trebuit să fie într-o unitate medico-socială.

Un alt exemplu dat este al spitalelor de psihiatrie și pentru măsuri de siguranță unde gradul de ocupare ajunge la aproximativ 160 la sută sau chiar mai mult.

'În unele saloane sunt și 20-27 de pacienți. Pat lângă pat. Ca să iasă un pacient să meargă la baie trebuie să treacă peste toate paturile. Asta știe toată lumea, nu e un secret', a spus medicul.

Psihiatrul consideră că ar trebui dezvoltate unități medicale concepute pentru saloane cu unul sau doi pacienți. Totodată, el subliniază că sănătatea mintală a fost mult timp ignorată în politicile publice, iar societatea ar trebui să acorde mai multă atenție persoanelor vulnerabile.

'Gradul de dezvoltare al unei societăți se vede în modul în care în care aceasta înțelege să aibă grijă de persoanele vulnerabile, bolnavi psihici, copii, bătrâni', a concluzionat, parafrazându-l pe Senneca, dr. Paziuc. AGERPRES/(A, redactor: Daniela Malache, editor: Karina Olteanu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 821

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 16-08-2026 10:04

Peste 4.200 de consultații oferite de medicii voluntari ai UMFCD în campania de prevenție 'Asumă-ți să fii sănătos!'-Litoral 2026

Campania Universității de Medicină și Farmacie 'Carol Davila' din București - 'Asumă-ți să fii sănătos!', prin cei 46 de medici voluntari, a oferit turiștilor aflați în stațiunile din sudul litoralului românesc, în perioada 10-15 august, un număr de 4.214 consultații dermatologice, endocrinologice, pediatrice și pneumologice.

Sanatate 14-08-2026 16:21

Cseke Attila: Închiderea investițiilor prin PNRR la spitale, prioritară pentru Ministerul Sănătății

Ministrul interimar al Sănătății, precum și al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a declarat, vineri, la Blaj, că pe cele două șantiere de la Institutul 'Marius Nasta' din București și Spitalul Județean de Urgență Bistrița, obiective finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), se lucrează intens, iar la Institutul I

Sanatate 14-08-2026 14:46

Iași: Peste 3.000 de persoane vulnerabile din zona Moldovei, înscrise în programul COLONPREV

Peste 3.000 de persoane vulnerabile din zona Moldovei s-au înscris într-un program de screening pentru cancerul colorectal, COLONPREV, derulat de Institutul Regional de Oncologie (IRO) Iași și Universitatea de Medicină și Farmacie 'Gr.T.Popa' Iași. Potrivit reprezentanților UMF Iași, obiectivul este ca, până la finalul anului 2029, 31

Sanatate 14-08-2026 10:53

Prahova: Flux normal de donatori la Centrul de Transfuzie Sanguină în ciuda concediilor, spre deosebire de anii trecuți

Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS) - Ploiești a înregistrat, pe perioada verii, un flux normal de donatori în ciuda concediilor, spre deosebire de anii trecuți când numărul acestora scădea, conducerea centrului vorbind despre un comportament mai responsabil al donatorilor. 'Noi avem în fiecare zi mulți donatori, &

Sanatate 13-08-2026 14:53

Maramureș: Spitalul de Boli Infecțioase și Psihiatrie a introdus sistem eHealth printr-o finanțare PNRR

Serviciile medicale, serviciile administrative și de relații cu pacienții vor fi complet digitalizate în urma proiect cu finanțare asigurată prin PNRR, a declarat, joi, într-o conferință de presă, managerul Spitalul de Boli Infecțioase și Psihiatrie (SBIP) Baia Mare, Ludovica Rusu. 'Marcăm un moment important, implementarea unui sistem integrat

Sanatate 13-08-2026 12:46

Ministerul Sănătății: Unitățile sanitare dispun de 948 grupuri electrogene în 340 unități sanitare

Unitățile sanitare din România dispun de 948 de grupuri electrogene, instalate în 340 de unități, potrivit datelor centralizate de Ministerul Sănătății. Ministerul a solicitat direcțiilor de sănătate publică să centralizeze situația acestor grupuri electrogene, pentru a verifica nivelul de pregătire și capacitatea reală a unitățilo

Sanatate 12-08-2026 14:29

Colegiul Medicilor Stomatologi solicită Ministerului Educației includerea sănătății orale în curricula de educație

Colegiul Medicilor Stomatologi din România solicită Ministerului Educației și Cercetării includerea sănătății orale și a prevenției afecțiunilor stomatologice în curricula de educație pentru sănătate destinată elevilor de liceu. Potrivit unui comunicat transmis, miercuri, AGERPRES, demersul are loc în contextul actualului proces de reformă cu

Sanatate 12-08-2026 12:25

Brăila: Gala ''Ana Aslan'', ajunsă la cea de-a treia ediție, se va desfășura pe 3 octombrie

Gala ''Ana Aslan'', eveniment dedicat excelenței în cercetarea și îmbunătățirea calității vieții la vârsta matură, ajuns la cea de-a treia ediție, va reuni și anul acesta, la Brăila, orașul natal al savantei de renume mondial Ana Aslan, personalități ale lumii medicale și academice românești, potrivit informațiilor transmise de

Sanatate 12-08-2026 10:40

Brașov: A treia victimă a accidentului din centrul orașului - în stare gravă, pe secția ATI a SCJU

Una dintre victimele accidentului produs marți seara, în centrul orașului Brașov, este în stare gravă, internată pe secția ATI a Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Brașov, cu politraumatisme, intubată și ventilată, au precizat reprezentanții spitalului. Conform SCJU, și șoferul care a produs

Sanatate 11-08-2026 15:39

Timiș: Peste 60.000 de pacienți oncologici vor beneficia anual de servicii medicale moderne, în viitorul IROT

Peste 60.000 de pacienți oncologici vor beneficia anual de servicii medicale moderne la viitorul Institut Regional de Oncologie din Timișoara (IROT), care va fi construit cu sprijinul fondurilor europene, prin Programul Sănătate, în condițiile în care, în Regiunea Vest, peste 55.000 de persoane trăiesc cu un diagnostic oncologic, iar anual sunt depistate ap

Sanatate 11-08-2026 14:37

Alba: Prelevare de organe și țesuturi, pentru prima dată în ultimii 15 ani

Spitalul Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia a anunțat, marți, că, pentru prima dată în ultimii 15 ani, a fost realizată o prelevare de organe și țesuturi, de la un donator aflat în moarte cerebrală. Potrivit unui comunicat de presă transmis AGERPRES de SJU Alba Iulia, prelevarea a avut loc duminică, iar intervenția a mobilizat patru echipe medica

Sanatate 11-08-2026 09:57

Buzău: Spitalul Județean scoate la concurs 17 posturi; insuficiente, apreciază Sanitas

Spitalul Județean de Urgență (SJU) Buzău va scoate la concurs 17 posturi de asistenți medicali, infirmiere debutante și îngrijitoare, un număr insuficient, apreciază conducerea Sanitas, raportat la nevoile unității medicale, sindicaliștii sperând totuși că în perioada următoare vor fi organizate și alte selecții pentru încadrarea de personal.

Sanatate 11-08-2026 09:50

Timișoara va deveni capitala pneumologiei pediatrice; Inteligența Artificială în ecografia pulmonară, o temă a conferinței

Inteligența Artificială (IA) în ecografia pulmonară va fi, în premieră, una dintre temele Conferinței Naționale PNEUMOPED 2026, de pneumologie pediatrică, la care vor participa, la Timișoara, în perioada 7 - 10 octombrie, peste 500 de medici din țară și străinătate. Cea de-a VIII-a ediție a evenimentului care se va derula sub

Sanatate 10-08-2026 16:26

Giurgiu: Valul de caniculă care afectează județul a determinat o creștere a cazurilor prezentate la UPU

Valul de caniculă care afectează județul Giurgiu de aproximativ 7 zile a determinat o creștere semnificativă a numărului de prezentări în Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență, iar în această perioadă în UPU au fost consultați și tratați aproximativ o mie de pacienți, dintre care un număr important au fost cazurile pe

Sanatate 10-08-2026 15:40

Galați: Au început lucrările la noua secție de îngrijiri paliative de la Maternitatea 'Buna Vestire'

Primăria municipiului Galați anunță că au început lucrările pentru înființarea unei secții moderne de îngrijiri paliative la Spitalul Clinic de Obstetrică Ginecologie 'Buna Vestire', valoarea totală a proiectului fiind de peste 19 milioane de lei. Potrivit unui comunicat de presă transmis luni de municipalitate, proiectul presupune de