logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

CNAS după investigația jurnalistică privind unele servicii de imagistică: Situațiile descrise reprezintă practici grave

Imagine din galeria Agerpres

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a transmis vineri, după publicarea unor investigații jurnalistice privind modul de funcționare a unor servicii de imagistică medicală și utilizarea parafelor medicilor radiologi în relația dintre sectorul public și cel privat, că aceste situații reprezintă 'practici grave', fiind rezultatul unor deficiențe structurale și al lipsei de reforme sistemice coerente.

O investigație a G4Media arată că ar exista zeci de cazuri în care medici radiologi din spitalele de stat și-ar fi 'vândut' parafele unor clinici private pentru ca acestea să poată obțină contracte cu Casele județene de asigurări de sănătate. Acești doctori nu ar fi prezenți în acele clinici, care s-ar afla în unele cazuri la sute de kilometri de unitățile publice în care lucrează.

'Urmare a investigațiilor jurnalistice publicate privind modul de funcționare a unor servicii de imagistică medicală și utilizarea parafelor medicilor radiologi în relația dintre sectorul public și cel privat, Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) face următoarele precizări: Situațiile descrise reprezintă practici grave, care, deși izolate, au justificat preocupările noastre recente de eficientizare a sistemului de asigurări sociale de sănătate. Exemplele menționate sunt parte a unui conglomerat de disfuncționalități perpetuate în sistemul de sănătate în ultimii 10 - 15 ani, ca efect cumulat al unor deficiențe structurale și al lipsei unor reforme sistemice coerente. Considerăm că practicile semnalate pot fi stopate prin reformarea modului în care sistemul de sănătate este organizat, finanțat și controlat, iar demersurile realizate până acum sunt aliniate în această direcție', se arată într-un comunicat al CNAS semnat de președintele Horațiu-Remus Moldovan, transmis AGERPRES.

Potrivit acestuia, se acționează pe cinci paliere: control inteligent, unitar; digitalizare și transparență; reorganizarea modului de contractare și finanțare a serviciilor medicale; creșterea calității actului medical și reglementarea telemedicinei.

În prezent, are loc reorganizarea structurilor de control ale Caselor de Asigurări de Sănătate, prin comasarea acestora într-o structură națională unică, cu responsabilități regionale clare. 'Acest lucru înseamnă trecerea efectivă de la control formal, retrospectiv, la control bazat pe analiză de date, Business Intelligence și indicatori de risc', a precizat șeful CNAS.

Dezvoltarea noii Platforme Informatice din Asigurările de Sănătate (PIAS) integrează soluții digitale care permit analiza suprapunerilor de programe de lucru; analiza raportărilor de servicii medicale; integrarea feedback-ului pacientului; implementarea unei platforme naționale de programări online, care să permită trasabilitatea reală a serviciilor; asigurarea accesului medicului curant la imaginile brute (DICOM), nu doar la rezultatele interpretate, se mai explică în comunicat.

Conform sursei citate, în ceea ce privește contractarea și finanțarea serviciilor medicale, Casele de asigurări de sănătate vor solicita strategii de servicii adaptate nevoilor reale de sănătate ale populației din fiecare zonă, iar finanțarea spitalelor va fi corelată progresiv cu tipurile de competențe, complexitatea serviciilor și nevoile reale, nu exclusiv cu istoricul raportărilor.

Pentru creșterea calității actului medical, se va face, potrivit președintelui CNAS, analiza recomandărilor imagistice la nivelul medicului prescriptor, pentru a identifica suprainvestigarea sau utilizarea nejustificată a resurselor și se introduc mecanisme de feedback sistematic din partea pacienților.

De asemenea, se mai are în vedere reglementarea clară a rambursării serviciilor de telemedicină, cu tarife diferențiate, criterii de calitate, mecanisme de control, feedback și analiză de business, se mai arată în comunicat.

Horațiu-Remus Moldovan menționează ca provocări structurale 'majore' care afectează sustenabilitatea și calitatea serviciilor din sistemul sanitar public din România, inclusiv a serviciilor de radiologie - imagistică medicală, următoarele:

- exodul constant al personalului medical din sectorul public către cel privat, determinat de salarii mai mari, condiții de muncă mai bune și flexibilitate crescută;

- plata gărzilor la un nivel necorelat cu responsabilitatea și volumul de muncă, incomparabil mai mic față de veniturile obținute în sectorul privat;

- redirecționarea pacienților din sectorul public către sectorul privat, în lipsa unor trasee clare și predictibile de îngrijire;

- perpetuarea modului de lucru în care pacientul ajunge să fie perceput ca aparținând medicului, iar traseul său în sistem - de la medicul de familie la ambulatoriu, investigații și spitalizare - nu este clar definit, predictibil sau transparent;

- absența unui mecanism funcțional de distribuire și echilibrare a volumului de muncă în interiorul spitalelor publice;

- pasivitatea managerială în unele unități sanitare publice, inclusiv lipsa asumării deciziilor organizatorice necesare;

- rolul adesea formal sau simbolic al unor consilii de administrație ale spitalelor, fără implicare reală în guvernanța, eficientizarea și sustenabilitatea acestora.

'Obiectivul principal rămâne încrederea fiecărui pacient, care trebuie să beneficieze de un traseu medical clar, sigur și echitabil, indiferent de forma de proprietate a furnizorului de servicii', a mai transmis președintele CNAS. AGERPRES/(AS - redactor: Claudia Stănescu, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 471

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 19-02-2026 10:29

Serviciul de Ambulanță București-Ilfov: 1.291 de solicitări în ultimele 24 de ore

Un număr de 1.291 de persoane au avut nevoie, în ultimele 24 de ore, de serviciile Ambulanței București-Ilfov, 812 dintre acestea fiind cazuri foarte grave și grave, a declarat joi, pentru AGERPRES, managerul SABIF, Alis Grasu. 'În ultimele 24 de ore, 1.291 de persoane au nevoie de Ambulanța București-Ilfov. Dintre acestea 812

Sanatate 19-02-2026 06:38

Tulcea: Un georgian, transportat la spital, după ce a rămas înzăpezit

Un bărbat din Georgia a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență din Tulcea, în noaptea de miercuri spre joi, după ce a rămas înzăpezit pe un drum din județ, a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență Delta. Bărbatul din Georgia, aflat în hipotermie și dezorientat, a fost văzut în apropiere de satul Izvoarele de o persoa

Sanatate 18-02-2026 17:10

Brașov: Oncologia de la SCJU va fi dotată, în premieră, cu sistem de preparare a dozelor individualizate pentru tratamentul neoplazicilor imunodeficienți

Brașov, 18 feb /Agerpres/ - Secția Oncologie a Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Brașov va fi dotată, în premieră pentru sistemul medical din județ, cu un sistem complet de preparare a dozelor individualizate pentru tratamentul cu citostatice al pacienților neoplazici imunodeficienți, o achiziție cu fonduri europene în valoare de aproape 1,5 milioane d

Sanatate 18-02-2026 14:47

Cluj: Cercetătorii UBB contribuie la dezvoltarea vaccinurilor împotriva bacteriilor rezistente

Universitatea 'Babeș-Bolyai' (UBB) din Cluj-Napoca devine partener într-una dintre cele mai competitive rețele europene de formare doctorală, EVADERE, finanțată prin programul 'Marie Sklodowska-Curie', pentru a dezvolta vaccinuri împotriva bacteriilor extrem de rezistente la antibiotice. 'Rezistența antimicrobia

Sanatate 18-02-2026 14:46

(P)Reȋntinerirea: o poveste devenită realitate

Ȋn urmă cu cȃteva zile compania americană Life Biosciences, fondată de către profesorul David Sinclair de la Universitatea Harvard, a primit avizul FDA pentru a ȋncepe ȋn Statele Unite ale Americii experimentele de reȋntinerire a celulelor folosind subiecţi umani. După mai bine de 30 de ani de cercetare intensivă şi folosind puterea uriaşă de anali

Sanatate 18-02-2026 10:12

Serviciul de Ambulanță București-Ilfov: 485 de solicitări în ultimele 12 ore; se circulă cu dificultate

Un număr de 485 de persoane au avut nevoie în ultimele 12 de ore de serviciile Ambulanței București-Ilfov, 335 dintre acestea fiind urgențe, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, managerul Alis Grasu. 'Pe timpul nopții au fost 485 de cazuri, dintre acestea 335 de urgențe. (... ) De aseară până azi dimineață. (...) Au fost 35 de

Sanatate 17-02-2026 18:36

Campanie de informare privind consecințele tulburărilor metabolice asociate steatozei hepatice

Asociația Pacienților cu Afecțiuni Hepatice din România (APAH-RO) a lansat, marți, o campanie de informare privind consecințele tulburărilor metabolice asociate steatozei hepatice asupra ficatului și a inimii. Președintele APAH-RO, Marinela Debu, a declarat, pentru AGERPRES, cu prilejul lansării campaniei, că reprezentanți ai aso

Sanatate 17-02-2026 15:39

Neamț/Scăderea ratei mortalității din cauza complicațiilor survenite în spital, obiectiv al noului manager al SJU Piatra-Neamț

Președintele Consiliului Județean (CJ) Neamț, Daniel-Vasilică Harpa, a semnat, marți, contractul de management al managerului Spitalului Județean de Urgență (SJU) Piatra-Neamț, conf. dr. Alexandru Pătrașcu. Contractul de management are o valabilitate de patru ani, până pe data de 16 februarie 2030 iar în cadrul acestuia, conf. dr.

Sanatate 17-02-2026 14:27

Alexandru Rogobete crede că trebuie luate măsuri legislative care să apere personalul medical de agresori

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, este de părere că trebuie luate măsuri legislative pentru a apăra personalul medical de agresori, care ar trebui să răspundă în fața legii. 'Am discutat inclusiv cu doamna președinte Poiană, președintele Colegiului Medicilor din România, și încercăm nu doar să venim cu sfaturi, sig

Sanatate 17-02-2026 14:13

Ministrul Rogobete: Dezinformarea pe tema vaccinării împotriva rujeolei poate fi combătută doar cu o informare corectă

Dezinformarea pe tema vaccinării împotriva rujeolei poate fi combătută doar cu o informare completă, corectă și continuă, pentru ca oamenii să poată înțelege beneficiile acesteia, a declarat marți ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete. 'Campaniile de informare derulate de Ministerul Sănătății în ultimele șase luni exact

Sanatate 17-02-2026 13:41

Vaslui: Anchetă la Spitalul Județean de Urgență după moartea unei fetițe de două luni

Conducerea Spitalului Județean de Urgență (SJU) Vaslui a demarat verificări în cazul unei fetițe în vârstă de două luni care, după ce a stat internată timp de o săptămână în unitatea sanitară și nu ar fi fost diagnosticată și tratată corespunzător, a fost transferată la un spital din Iași unde a decedat. 'Am demarat o anchetă

Sanatate 17-02-2026 13:27

Ministrul Rogobete: Tăierea cu 10% a veniturilor personalului medical ar însemna o criză fără precedent

Tăierea cu 10% a veniturilor personalului medical ar însemna o criză 'fără precedent' în sistemul de sănătate, având în vedere deficitul de personal din multe unități sanitare, faptul că gărzile sunt plătite la valoarea anului 2017 și se realizează cu dificultate, a atras atenția, marți, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.

Sanatate 17-02-2026 12:00

(P)Premieră pentru medicii rezidenți: Prima platformă de pregătire online care aduce claritate în incertitudinea Examenului de Specialitate 2026

Ecosistemul medical din România traversează o perioadă de incertitudine majoră. Începând cu toamna anului 2026, examenul de specialitate – pragul decisiv pentru obținerea dreptului de liberă practică – se va schimba radical, trecând la subiecte unice la nivel național. În lipsa unor norme metodologice clare de la Minister sau

Sanatate 17-02-2026 11:32

Timiș: Cazurile de hepatită A, în creștere la Spitalul 'Victor Babeș'

Numărul cazurilor de hepatită A înregistrate în Spitalul 'Victor Babeș' din Timișoara a crescut, 19 pacienți fiind internați de la începutul anului, a declarat, marți, șefa Secției de Boli Infecțioase II a unității medicale, dr. Voichița Lăzureanu. Potrivit medicului, pacienții provin din mai multe localități din județ.

Sanatate 17-02-2026 10:24

Dr Poiană (CMR): Nicio formă de agresiune la adresa personalului medical nu poate fi tolerată; protejarea medicilor nu e opțională

Nicio formă de agresiune la adresa personalului medical nu poate fi tolerată într-o societate care respectă profesia medicală și înțelege rolul medicului, a transmis, marți, președinta Colegiului Medicilor din România, Cătălina Poiană. Colegiul Medicilor din România pledează pentru derularea unei campanii publice de prevenire a violențe