logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Prahova: Petiție pentru menținerea Spitalului CFR ca unitate medicală de sine stătătoare

Image

O petiție pentru menținerea Spitalului CFR Ploiești ca unitate medicală de sine stătătoare a fost lansată în mediul online în urma unei vizite în județul Prahova a ministrului Sănătății, Alexandru Rogobete, care a anunțat că susține preluarea acestei unități sanitare de către Consiliul Județean (CJ).

Petiția ''URGENȚĂ! Mențineți Spitalul CFR Ploiești ca Unitate Medicală de Sine Stătătoare - STOP Comasării cu Spitalul Județean de Urgență 'Dr. Constantin Andreoiu''' a fost lansată de către conferențiarul universitar Mihai Apostolache, care este și consilier local la Ploiești.

El subliniază, în mesajul adresat Ministerului Sănătății, Guvernului și CJ Prahova că Spitalul CFR Ploiești este ''un model, nu o secție'' și cere renunțarea la decizia de comasare a acestui spital cu SJU Ploiești.

''Cerem menținerea Spitalului CFR Ploiești ca unitate medicală de sine stătătoare, cu personalitate juridică proprie, bazându-ne pe managementul performant, calitatea actului medical și dotarea sa corespunzătoare de care beneficiază comunitatea'', se arată în textul petiției.

Inițiatorul aduce argumente pentru independența acestei unități sanitare, între care calitatea înaltă a actului medical recunoscută de pacienți, faptul că spitalul deține un profil medical distinctiv care completează rețeaua SJU, precum și riscul de pierdere a cadrelor medicale valoroase.

De asemenea, Mihai Apostolache subliniază managementul performant și dotarea corespunzătoare a spitalului.

''Nu există un beneficiu real în a transfera o unitate medicală funcțională și bine administrată sub umbrela unei structuri deja supradimensionate. Dimpotrivă, centralizarea deciziilor la Spitalul Județean de Urgență ar putea reduce flexibilitatea și eficiența Spitalului CFR. (...) Spitalul CFR funcționează ca un pol medical esențial, preluând un volum semnificativ de pacienți, decongestionând Spitalul Județean, care este cronic suprasolicitat. (...) Comasarea ar transfera toată presiunea și aglomerația asupra SJU, conducând la blocarea activității acestuia și deteriorarea calității îngrijirilor în întregul județ'', arată sursa citată.

În acest context, inițiatorul cere anularea de urgență a demersului de transformare a Spitalului CFR Ploiești în secție exterioară a SJU Ploiești și menținerea acestuia ca unitate medicală de sine stătătoare cu personalitate juridică, precum și sprijinirea și finanțarea suplimentară pentru dezvoltarea continuă a spitalului, conform profilului său unic și performant.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a afirmat, sâmbătă, într-o conferință de presă susținută la Ploiești, că susține CJ Prahova pentru preluarea Spitalului CFR Ploiești.

''Vă susțin din Guvern să-l luați în administrarea Consiliului Județean și să relocați acolo o anumită zonă de activitate pentru că avem foarte multe clădiri, însă gradul de ocupare nu este ridicat în niciuna din ele și atunci gândirea ar fi să reorganizăm totul pe specialități. (...) Prima modificare legislativă care are un rol de debirocratizare, de fapt, a fost deja făcută de către Ministerul Sănătății. Joi se va aproba o ordonanță de urgență, prin care acel comitet interministerial, care aproba aceste transferuri, se dizolvă, iar aprobarea pentru transfer de la CFR către autoritățile locale se va face prin ordin de ministru. Adică o activitate administrativă mult mai simplă și mult mai rapidă. (...) Eu cred că undeva în luna decembrie putem deja semna ordinul de ministru pentru transfer'', a declarat ministrul. AGERPRES/(AS - redactor: Anamaria Constantin, editor: Irina Poenaru, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 503

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 24-04-2026 17:19

Olt: Deficit de stomatologi în mediul rural - 15 cabinete în 104 localități

Cabinetele stomatologice din mediul rural din județul Olt sunt insuficiente, la sate fiind deficit de medici dentiști, potrivit directorului Casei de Asigurări de Sănătate (CAS) Olt, Sorina Oancea, care a îndemnat autoritățile locale să încerce atragerea stomatologilor prin punerea la dispoziție a spațiilor și chiar și a aparaturii. În prezen

Sanatate 24-04-2026 16:25

Sibiu/Specialist în adicții: Sondajul din municipiul reședință arată o poziție clară împotriva jocurilor de noroc

Rezultatul sondajului organizat de Primăria Municipiului Sibiu privind interzicerea jocurilor de noroc în oraș este 'categoric' și oferă un semnal clar pentru decizia Consiliului Local de luni, consideră Holger Lux, medic psihoterapeut și președinte al Centrului de tratament pentru dependența de alcool și alte droguri din cadrul Asociației Crucea Albast

Sanatate 24-04-2026 16:22

Rogobete: Infecțiile nosocomiale sunt prea mult ascunse în România

Ministrul demisionar al Sănătății, Alexandru Rogobete, a pledat vineri pentru raportarea corectă a infecțiilor nosocomiale din spitale, subliniind că în timpul mandatului său au fost realizate investiții de aproape 2 miliarde de lei pentru prevenirea acestora. 'Investițiile (...) vor schimba, nu peste noapte, dar vor schimba înfățișarea secțiil

Sanatate 24-04-2026 14:49

Rogobete: Când mi s-a recomandat să tai 10% din veniturile doctorilor, relația cu premierul s-a deteriorat

Ministrul demisionar al Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat vineri că relația sa cu premierul Ilie Bolojan 's-a deteriorat' în momentul în care i s-a recomandat fie să taie 10% din veniturile personalului medical, fie să dea afară 10% dintre aceștia. Rogobete a avut vineri o conferință de presă în care și-a prezentat bilanțul ce

Sanatate 24-04-2026 13:55

Iași: Tudor Gheorghe, externat din Spitalul de Neurochirurgie

Managerul Spitalului Clinic de Urgențe 'Prof.Dr. Nicolae Oblu' din Iași, dr Lucian Eva, a declarat, vineri, presei, că artistul Tudor Gheorghe a fost externat din unitate. Potrivit acestuia, cântărețul și compozitorul Tudor Gheorghe a ajuns la spital vineri dimineața, după ce a suferit câteva leziuni minore care au necesita

Sanatate 23-04-2026 20:13

Olt: Neurologul Renică Diaconescu, care a salvat pacienți în stare vegetativă, solicită secții de recuperare în spitale

Medicul neurolog Renică Diaconescu, șeful Secției Neurologie de la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Slatina, a susținut joi, într-o conferință de presă, necesitatea unor secții de recuperare, în contextul în care a prezentat cazul a doi pacienți salvați în acest an și recuperați în proporție de peste 70% după ce au ajuns în stare vegetat

Sanatate 23-04-2026 16:09

Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private: Accesul pacienților oncologici la tratament, tot mai dificil

Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private din România (PALMED) a avertizat joi asupra 'deteriorării' accesului pacienților oncologici la radioterapie, un tratament necesar în aproximativ jumătate dintre cazurile de cancer. Organizația își exprimă sprijinul față de poziția transmisă recent de asociațiile de pacienți.

Sanatate 23-04-2026 14:25

Medicul Bogdan Popescu spune că aproape un milion de români au boli neurologice rare

Aproape un milion de români au boli neurologice rare, a afirmat prof. univ. dr. Bogdan Popescu, joi, la o conferință de presă prilejuită de deschiderea celei de-a IV-a ediții a Forumului Național de Neurologie - 'Terapiile inovative în contextul sustenabilizării sistemului de sănătate'. 'Scleroza multiplă - în ultimii 20 de ani s-

Sanatate 23-04-2026 13:44

UMF va înființa un centru de excelență în cercetare, diagnostic clinic, studii translaționale și bioinformatică

Universitatea de Medicină și Farmacie 'Carol Davila' din București a înființat un centru de excelență care va integra cercetarea, diagnosticul clinic, studiile translaționale și bioinformatica într-o singură structură dedicată medicinei de precizie. Universitatea a anunțat, joi, câștigarea proiectului EXCELY - 'Ex

Sanatate 23-04-2026 13:44

Timiș: Creștere a cazurilor de insuficiență respiratorie la copii; cauza - astmul bronșic declanșat de alergii

Numărul cazurilor de copii cu dificultăți accentuate de respirație, care ajung în Compartimentul de Pneumologie Pediatrică din Clinica de Pediatrie II Bega, a crescut în ultimele zile, cauza fiind astmul bronșic declanșat de alergiile de primăvară, a declarat, joi, dr. Ioana Ciucă, medic primar pneumolog pediatru, coordonatorul Compartimentului de Pneumol

Sanatate 23-04-2026 12:08

Crucea Roșie anunță o campanie de informare și vaccinare ROR în opt județe

Crucea Roșie Română va derula, în perioada 27-30 aprilie, în localități din opt județe, o campanie de informare și vaccinare ROR (rujeolă-oreion-rubeolă), pentru ca părinții să cunoască beneficiile vaccinării și riscurile asociate refuzului imunizării copiilor, în contextul scăderii ratei vaccinării în țara noastră.

Sanatate 23-04-2026 11:28

INSP: 53.283 cazuri de infecții respiratorii în săptămâna 13 - 19 aprilie

Un număr de 53.283 cazuri de infecții respiratorii - gripă clinică, IACRS și pneumonii - au fost raportate în săptămâna 13 - 19 aprilie, a informat, joi, Institutul Național de Sănătate Publică (INSP). 'În săptămâna 13 - 19 aprilie s-au înregistrat 53.283 cazuri de infecții respiratorii (gripă clinică, IACRS ș

Sanatate 23-04-2026 06:15

Începe Forumul Național de Neurologie; se vor prezenta cele mai recente progrese științifice

Peste 300 de experți se vor reuni joi și vineri, la Palatul Parlamentului, la cea de-a IV-a ediție a Forumului Național de Neurologie, cu tema 'Terapiile inovative în contextul sustenabilizării sistemului de sănătate', eveniment organizat de Societatea pentru Studiul Neuroprotecției și Neuroreabilitării și Societatea de Neurologie din România, cu

Sanatate 22-04-2026 17:49

Nicolae Zamfir (Academia Română): Secolul XX a fost al fizicii, cel actual e al biologiei și medicinei

Vicepreședintele Academiei Române, Nicolae Zamfir, a declarat, miercuri, în deschiderea ediției a treia a Conferinței naționale cu participare internațională 'Tehnologia & iHealth în medicina secolului XXI' de la Târgu Mureș, că secolul XX a fost unul al fizicii, în timp ce actualul secol este al biologiei și medicinei.

Sanatate 22-04-2026 17:29

Rogobete: Economiile la buget nu se pot face din limitarea accesului la diagnostic

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat miercuri că economiile reale în sistemul de sănătate nu pot fi făcute prin limitarea accesului pacienților cronici la investigații de diagnostic și monitorizare din programele naționale. Potrivit ministrului, măsura de a deconta o singură investigație de tip MONITOR pe an pentru fiecare pacient - introd