logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

ARPIM: România - printre ultimele ţări din Europa cu privire la accesul la medicamente de ultimă generaţie

Imagine din galeria Agerpres

România se situează "din nou" printre ultimele ţări din Europa cu privire la accesul la medicamente de ultimă generaţie, a transmis, joi, Asociaţia Română a Producătorilor Internaţionali de Medicamente.

Potrivit unui comunicat al organizaţiei, un nou medicament ajunge cel mai repede la pacienţii din Germania în 128 de zile, în comparaţie cu 918 zile în România, în timp ce media europeană este de 517 zile de la obţinerea autorizaţiei de punere pe piaţă.

În opinia ARPIM, principalele cauze care duc la întârzieri sunt legate, în primul rând, de lipsa de predictibilitate a circuitului legislativ de actualizare a Listei medicamentelor compensate şi de publicare a protocoalelor terapeutice aferente.

Alţi factori care afectează timpul de acces sunt criteriile de evaluare a tehnologiilor medicale, precum şi întârzierile datorate negocierilor pentru contractele cost-volum, în cazul medicamentelor cu decizie de includere condiţionată.

ARPIM propune actualizarea listei cu medicamente rambursate de 3 - 4 ori pe an, prin includerea tuturor medicamentelor care au primit raport de includere din partea Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR).

Federaţia Europeană a Industriilor şi Asociaţiilor Farmaceutice (EFPIA), organizaţie din care face parte şi Asociaţia Română a Producătorilor Internaţionali de Medicamente (ARPIM), a publicat la finalul lunii aprilie o serie de rapoarte care prezintă cea mai clară imagine de până acum cu privire la disponibilitatea noilor medicamente în toată Europa.

În Europa, rata medie de disponibilitate a medicamentelor în toate ariile terapeutice a scăzut la 47% - cu două puncte procentuale mai puţin faţă de cifrele de anul trecut.

Conform ARPIM, din 168 de medicamente inovatoare care au primit autorizaţie centralizată de punere pe piaţă în perioada 2018 - 2021, în România erau disponibile la 5 ianuarie doar 51, adică o rată de disponibilitate de 30%.

ARPIM a menţionat că, în cazul medicamentelor oncologice, doar 14 din 46 care au primit autorizaţie de punere pe piaţă în această perioadă au fost puse la dispoziţia pacienţilor români şi doar jumătate din acestea în regim de disponibilitate completă.

"Din nefericire, România a atins un îngrijorător record negativ: am depăşit pragul de 900 de zile pentru accesul pacienţilor la medicamente de ultimă generaţie. Apreciem eforturile din ultimii ani ale autorităţilor, care au decis rambursarea unor medicamente importante. Este nevoie să continuăm parteneriatul şi să depunem în mod constant eforturi pentru a îmbunătăţi aceste statistici. Companiile membre ARPIM şi-au asumat o misiune importantă, aceea de a depune dosarele pentru aprobarea preţurilor şi rambursare într-un timp cât mai scurt, însă de aici este responsabilitatea autorităţilor să finalizeze procesul cât mai rapid", a declarat Cecilia Radu, preşedinte ARPIM, citată în comunicat.AGERPRES/(AS - autor: Roberto Stan, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 14

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sanatate 16-06-2025 19:04

Ministerul Sănătății: Ordin cu privire la programele de studii complementare pentru viitorii medici

Ministrul interimar al Sănătății, Alexandru Rafila, a emis ordinul care permite viitorilor medici accesul la programele de studii complementare încă din timpul Rezidențiatului. ''Ministrul Sănătății a emis Ordinul nr. 1.677/2025 ce modifică și completează Ordinul nr. 418/2005 cu privire la programele de studii complementare, &ici

Sanatate 16-06-2025 17:49

Timiș: Spitalul Județean își extinde secția ATI, cu fonduri europene

Secția ATI a Spitalului Județean Timișoara se va extinde prin fonduri europene, după ce Consiliul Județean (C) Timiș a semnat, luni, contractul de finanțare cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Potrivit unui comunicat de presă transmis luni de CJ Timiș, investiția se va derula în cadrul unui proiect transfrontalier accesat de

Sanatate 16-06-2025 16:57

Mureș: Testare gratuită HPV, la SCJU, în cadrul Programului Național de Screening pentru Cancerul de col uterin

Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Târgu Mureș a demarat, luni, o campanie de testare gratuită HPV pentru femeile cu vârste cuprinse între 25 și 65 de ani, în cadrul Programului Național de Screening pentru Cancerul de col uterin. 'Testarea HPV se va desfășura în Ambulatoriul Integrat Adulți, Cabinet O

Sanatate 16-06-2025 15:48

Rafila: Lucrări de construcție în 13 spitale finanțate prin PNRR; gradul de execuție, între 15-90%

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a informat, luni, că, în prezent, se efectuează lucrări de construcție în 13 spitale noi finanțate prin PNRR, iar gradul de execuție a acestor proiecte este cuprins între 15 și 90%. El a subliniat că reducerea de buget de peste 700 de milioane de euro din 2023 nu are legătură cu activita

Sanatate 16-06-2025 11:59

Spitalul 'Agrippa Ionescu': Afecțiunea pulmonară de care suferă Ion Iliescu este de natură oncologică

Comisia medicală multidisciplinară de la Spitalul Clinic de Urgență 'Prof. Dr. Agrippa Ionescu' a stabilit că afecțiunea pulmonară de care suferă fostul președinte Ion Iliescu este de natură oncologică, a informat unitatea medicală. 'În urma evaluărilor de specialitate, imagistice și histopatologice, efectuate până la a

Sanatate 15-06-2025 13:38

Spitalul 'Dr. Agrippa Ionescu': Iliescu, internat în continuare la terapie intensivă; starea generală se menține stabilă

Fostul președinte Ion Iliescu va fi menținut în continuare în secția de terapie intensivă, anunță spitalul Clinic de Urgență 'Prof. Dr. Agrippa Ionescu'. Starea generală se menține stabilă sub tratament, cu tendință de ușoară ameliorare, transmit reprezentanții unității medicale, duminică, pe Facebook. 'Având î

Sanatate 14-06-2025 11:28

Sibiu: Cel mai activ donator de la Centrul de Transfuzii a oferit sânge de 136 de ori

Cel mai activ donator sibian de sânge este Petru Fehervari, în vârstă de 46 de ani, care oferit sânge de 136 de ori în ultimii 26 de ani, echivalentul a aproximativ 54,4 litri de sânge, a informat, sâmbătă, Direcţia de Sănătate Publică (DSP) pe pagina de Facebook.   "Am zis să fac un bine, să salvez vieţ

Sanatate 13-06-2025 09:42

Tulcea: Telemedicina, un proiect așteptat de medicii din județ

Sistemul de telemedicină, proiect implementat inclusiv în Tulcea încă din anul 2012, este în continuare o inițiativă așteptată de medicii din județ să se concretizeze, în contextul deficitului de specialiști și al lipsei de conectivitate, probleme cu care zona de la granița româno-ucraineană se confruntă de foarte mulți ani. Aproa

Sanatate 12-06-2025 15:00

VIDEO Douăzeci de ambulanțe noi intră în dotarea Serviciilor Publice de Ambulanță și SMURD (GALERIE FOTO)

Un număr de 20 de ambulanțe noi au intrat, joi, în dotarea salvatorilor, fiind primul lot din cele 470 de autospeciale ce urmează a fi livrate pentru a fi folosite de Serviciile Publice de Ambulanță și SMURD. 

Sanatate 12-06-2025 12:33

Galați: Spitalul Județean, dotat cu aparatură performantă pentru detectarea cancerului în stadii incipiente

Secția de anatomie patologică a Spitalului Clinic Județean de Urgență Galați a fost dotată cu 16 echipamente medicale de ultimă generație pentru detectarea cancerului în stadii incipiente, a anunțat joi președintele Consiliului Județean (CJ), Costel Fotea. 'Secția de anatomie patologică a Spitalului Județean Galați a fost dotată cu 16 echipamente med

Sanatate 11-06-2025 12:48

Ziua de Luptă împotriva Cancerului de Prostată - Medic: Această afecțiune nu reprezintă o condamnare în condițiile depistării precoce

Cancerul de prostată nu reprezintă o condamnare în condițiile depistării precoce, pentru că poate fi tratat eficient, a declarat medicul oncolog Daniela Zob, care susține că lipsa de informare, rușinea sau teama îi determină pe mulți bărbați să amâne consultul medical. Ea a subliniat importanța educației și a campaniilor de conștientizare.

Sanatate 11-06-2025 10:44

Crucea Roșie Română: Peste 1.900 de persoane pregătite să ofere prim-ajutor psihologic în situații de criză

Crucea Roșie Română a anunțat miercuri dezvoltarea unei rețele naționale de peste 1.900 de persoane instruite să ofere sprijin emoțional imediat în cazuri de urgență - de la calamități naturale la migrații forțate și conflicte armate. Potrivit unui comunicat remis AGERPRES, această capacitate, care a fost construită în ultimii trei ani, inclu

Sanatate 10-06-2025 14:12

Vaslui: E-coli și stafilococ în sarmalele și cașul aduse de organizatorii unui eveniment la un restaurant din Negrești

Autoritățile sanitare din Vaslui au transmis că analiza probelor din alimentele aduse de organizatorii unui eveniment și consumate la un restaurant din Negrești, în urma căruia mai multe persoane au ajuns la spital cu simptome de toxiinfecție alimentară, a relevat prezența e-coli în sarmalele gătite într-o gospodărie și a stafilococului în caș

Sanatate 09-06-2025 15:05

Bihor: Finanțare de aproape 90 de milioane de lei pentru reabilitarea Secției pentru copii din Băile 1 Mai

Managerul Spitalului Clinic de Recuperare Medicală Băile Felix, dr. Nioleta Suciu, a anunțat luni semnarea contractului de finanțare, în valoare de aproape 90 de milioane de lei, pentru reabilitarea Secției de copii cu afecțiuni neuropsihomotorii de la Băile 1 Mai. Se estimează o durată de doi ani pentru realizarea lucrărilor.

Sanatate 09-06-2025 07:36

Vaslui: Incendiu într-un salon al Secției Chirurgie din cadrul SJU; nu au fost înregistrate victime

Un incendiu a izbucnit, luni dimineață, într-un salon al Secției Chirurgie din cadrul Spitalului Județean de Urgență 'Sf. Chiriachi' Vaslui, nefiind înregistrate victime, au informat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Vaslui. La fața locului, Detașamentul de Pompieri Vaslui a acționat cu trei autospec