logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Vrancea: Campanie de screening pentru hepatita B şi C, în localităţile din judeţ

Image

Campania de informare, educare şi conştientizare LIVE(RO)2 - EST, care îşi propune prevenirea, depistarea şi tratarea pacienţilor depistaţi cu virusul hepatitei B şi C în localităţile din judeţul Vrancea, a fost lansată, joi, la Focşani.

"Prin acest proiect ne propunem să screenăm, să depistăm toţi cetăţenii infectaţi cu virus B şi C din această parte a României, ne propunem să-i stadializăm şi să-i tratăm. Aceste lucruri înseamnă că România nu va mai fi pe locul întâi prin mortalitatea bolii hepatice cronice, datorate în mare parte hepatitei virale B şi C, că România nu va mai fi pe primul loc la populaţia infectată cu virus B şi C. Înseamnă că pacienţii nu vor mai deceda între 40 şi 60 de ani, sau, mai frecvent, în decada a şasea, între 50 şi 60 de ani, că vom avea populaţie activă într-o mai mare măsură, că nu vom mai avea spitalele, în special secţiile de Gastroenterologie, pline de boli hepatice terminale, nu vom mai avea lista pentru transplant hepatic depăşită mult de posibilităţi", a declarat managerul proiectului LIVE(RO)2 - EST, Anca Trifan, profesor universitar la Facultatea de Medicină şi Farmacie "Grigore T. Popa" Iaşi.

Ea a subliniat importanţa acestui proiect şi prin faptul că aceste afecţiuni sunt "silenţioase", adică nu au simptome până în stadiile avansate.

"Acest proiect poate face o schimbare în viaţa pacienţilor care habar nu au că sunt infectaţi cu virusul hepatitei B sau C. Aceste afecţiuni sunt, ca multe alte afecţiuni cronice, silenţioase, nu dau niciun fel de simptom până când este aproape prea târziu. Deci pentru pacientul respectiv înseamnă viaţă, pentru familia pacientului respectiv înseamnă viaţă, dar înseamnă şi o viaţă mai bună, pentru că nu vor avea un pacient în familie şi nu vor cheltui din resursele familiei. Pentru societate înseamnă enorm, atât prin faptul că nu va cheltui cu bolnavi în stadii terminale, dar va avea şi forţă de muncă activă", a evidenţiat Anca Trifan.

În evidenţele Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) "Sf. Pantelimon" din Focşani se află la acest moment peste 200 de astfel de pacienţi, dintre care circa 150 sunt infectaţi cu virusul B şi alţi 50 infectaţi cu virusul C, aflaţi în tratament în diverse centre universitare din ţară.

"Din păcate, ne confruntăm pe zi ce trece cu tot mai multe cazuri sociale, pacienţi care, cu dificultate, accesează serviciile medicale, pe care, din păcate, îi diagnosticăm cu steatoză hepatică, ca urmare a consumului cronic de etanol. Cu această ocazie, sperăm să avem o contribuţie semnificativă în eradicarea hepatitelor virale în orizontul de timp 2040 - 2050", a spus directorul medical al SJU Focşani, Mihai Dumitrescu.

Potrivit organizatorilor, obiectivul proiectului constă în furnizarea de servicii medicale de prevenire, depistare precoce (screening), diagnostic şi direcţionare către tratament al pacienţilor cu boli hepatice cronice, secundare infecţiilor virale cu virusuri hepatitice B/D şi C, din regiunile de dezvoltare Nord-Est şi Sud-Est, respectiv din judeţele Bacău, Botoşani, Iaşi, Neamţ, Suceava, Vaslui, Brăila, Buzău, Constanţa, Galaţi, Tulcea şi Vrancea.

Organizatorii au invitat cât mai mulţi medici de familie din Vrancea să se alăture programului de screening pentru virusul hepatitei B şi C, astfel încât cât mai multe persoane, mai ales din zonele defavorizate, persoane pentru care accesul la servicii medicale este greoi, să poată beneficia de campania de screening. De altfel, circa 70% din grupul ţintă al proiectului va fi din zonele defavorizate, persoane care au cea mai mare nevoie de aceste servicii.

Până în prezent, la nivel naţional, în cadrul proiectului au beneficiat de servicii de screening aproape 120.000 de cetăţeni, iar aproximativ 3% din populaţie a rezultat pozitivă la virusul B sau C. Peste 1.000 de pacienţi au fost deja stadializaţi şi trataţi.

Campania de informare, educare şi conştientizare LIVE(RO)2 - EST este organizată de către Universitatea de Medicină şi Farmacie "Grigore T. Popa" din Iaşi, alături de Asociaţia Română Anti-Sida şi Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă "Sf. Spiridon" Iaşi. AGERPRES / (A - autor: Dana Lepădatu, editor: Marius Frăţilă, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 23

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 28-08-2026 11:50

Tulcea: Unii marinari de pe nava scufundată primesc în continuare îngrijiri medicale

Trei din persoanele salvate de pe nava comercială scufundată în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României, rămân internate în Spitalul Județean de Urgență din Tulcea, în timp ce celelalte cinci, care au fost transportate la spitalul din municipiul Constanța, au fost externate. Nava ''Progr

Sanatate 27-08-2026 19:23

Ministerul Sănătății simplifică normele pentru aprovizionarea cu medicamente prin procedura de nevoi speciale

Ministerul Sănătății a pus în dezbatere publică proiectul de ordin pentru modificarea Normelor privind aprovizionarea cu medicamente prin procedura de nevoi speciale. 'Așa cum am anunțat ieri (n.r. - miercuri), am demarat procesul pentru simplificarea normelor pentru aprovizionarea cu medicamente prin procedura de nevoi speciale. Am eficientizat circ

Sanatate 27-08-2026 15:41

Managerul SCJU Bistrița: Sperăm să închidem astăzi recepția lucrărilor pe ultima componentă din proiectul PNRR

Managerul Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Bistrița, Paul Szekely, a declarat joi, pentru AGERPRES, că recepția lucrărilor pe cea din urmă componentă din proiectul cu finanțare din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) s-ar putea finaliza în cursul acestei zile, astfel încât să fie respectate termenele impuse de Comisia Europeană.

Sanatate 27-08-2026 15:31

Cluj: Emil Boc anunță construirea unui spital de îngijiri paliative, investiție în valoare de 50 de milioane de euro

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunțat joi, pe rețelele de socializare, că urmează să fie construit în oraș un spital de îngrijiri paliative, printr-o investiție în valoare de 50 de milioane de euro. 'Spital de îngrijiri paliative la Cluj-Napoca, pe Valea Gârbăului, în valoare de 50 milioane de euro. &Ici

Sanatate 27-08-2026 15:22

INSP: 46 de cazuri de infecție cu virusul West Nile

Un număr de 46 de cazuri de infecție cu virusul West Nile, dintre care 38 confirmate și 8 probabile, s-au înregistrat în perioada 3 iunie - 25 august, a informat joi Institutul Național de Sănătate Publică. În aceeași perioadă, s-au înregistrat două decese la persoanele infectate cu acest virus. Este vorba despre persoa

Sanatate 27-08-2026 15:19

Botoșani: Un copil de șase ani a intrat în comă după ce i s-a aplicat un plasture pe o rană

Un copil în vârstă de șase ani a ajuns în comă la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență (SJU) 'Mavromati' din cauza unui plasture cu analgezice puternice, a declarat purtătorul de cuvânt al unității medicale, Ioan Asaftei. Potrivit acestuia, băiețelul s-a rănit, iar sora sa, în vârstă de zece a

Sanatate 27-08-2026 12:06

Brașov: Salvamont face apel la donarea de sânge: stocurile CTS sunt critice

Stocurile de sânge din Brașov se află la nivel minim sau insuficient pentru toate grupele sanguine, se arată într-un apel la donare lansat de Salvamont Brașov. 'ASV România și Salvamont Brașov fac un apel către întreaga comunitate: dacă sunteți eligibili, vă rugăm să donați sânge. Este un gest simplu de solida

Sanatate 26-08-2026 17:19

Ministrul interimar al Sănătății a dispus demararea unui audit asupra mecanismului de monitorizare și supraveghere a disponibilității medicamentelor

Ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a dispus demararea 'de urgență' a unui audit asupra întregului mecanism de monitorizare și supraveghere a disponibilității medicamentelor, inclusiv asupra procedurii de eliberare a autorizației pentru nevoi speciale - ANS. 'Este inadmisibil ca România să nu aibă încă un sistem digita

Sanatate 26-08-2026 16:33

FABC: Lipsa unor medicamente oncologice sau discontinuitatea în aprovizionare - risc direct pentru viața pacienților

Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer din România a transmis o scrisoare deschisă premierului interimar Ilie Bolojan și președintelui CNAS, Horațiu Moldovan, în care atrage atenția că lipsa unor medicamente oncologice sau discontinuitatea în aprovizionarea cu acestea reprezintă un risc direct pentru viața pacienților. Potrivit F

Sanatate 26-08-2026 13:44

SANITAS respinge ultima variantă a Legii salarizării; problemele de fond au rămas nerezolvate

Federația SANITAS din România a anunțat miercuri că respinge ultima variantă a proiectului Legii privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, propusă de Guvernul interimar, și afirmă că, ''în ciuda modificărilor'' anunțate, problemele esențiale semnalate de sindicaliști au rămas nerezolvate. Potrivit

Sanatate 26-08-2026 12:32

Vaslui: Doi bebeluși intoxicați cu nitriți de la începutul anului; DSP avertizează cu privire la calitatea apei potabile

Doi bebeluși din Huși și suburbia Rediu a municipiului Vaslui au fost intoxicați cu nitriți de la începutul acestui an, în urma consumului de apă contaminată, au informat, miercuri, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică (DSP) Vaslui, în cadrul ședinței Colegiului Prefectural. Autoritățile sanitare au atras atenția cu p

Sanatate 26-08-2026 11:55

Colegiul Medicilor din România: Accesul pacienților la tratament trebuie să reprezinte o prioritate

Accesul pacienților la tratament trebuie să reprezinte o prioritate, iar bolnavii nu pot fi puși în situația de a căuta singuri soluții pentru continuarea terapiei de care au nevoie, afirmă reprezentanții Colegiului Medicilor din România (CMR), în contextul discuțiilor privind disponibilitatea unor medicamente, în special pentru pacienții onco

Sanatate 25-08-2026 23:30

Bolojan estimează că în câteva zile se va rezolve situația medicamentelor care necesită autorizații speciale

Premierul interimar Ilie Bolojan estimează că în câteva zile ar urma să se rezolve problemele legate de aprovizionarea cu medicamente care necesită autorizații speciale, pentru bolnavii oncologici. 'Înțeleg de la Casă - pentru că am căutat să mă interesez, să văd în permanență care sunt problemele - că cea mai mare

Sanatate 25-08-2026 16:42

Maramureș: Transportat sanitar neasistat pentru pacienții stabili - un nou serviciu al SAJ

Pacienții care intenționează să ajungă la spital în afara cazurilor de urgență pot beneficia de serviciul unui echipaj de transport sanitar neasistat, a declarat, marți, pentru AGERPRES, managerul Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Maramureș, Alexandru Oros. 'E un serviciu special, altul decât cel de urgență și se adreseaz

Sanatate 25-08-2026 12:50

Timiș: La Spitalul Municipal, medicina nucleară extinde investigațiile cu PET-CT pentru pacienții oncologici și hematologici

La Spitalul Municipal din Timișoara, medicina nucleară extinde investigațiile cu PET-CT pentru pacienții oncologici și hematologici, având un rol important în diagnostic, stadializarea bolii, evaluarea răspunsului la tratament, monitorizarea evoluției și identificarea recidivelor, a declarat, marți, dr. Ionuț Rus, medic primar de medicină nucleară din cad