Forumul EUROSFAT 2022: O campanie de vaccinare trebuie să se bazeze pe o comunicare temeinică şi credibilă
O campanie de vaccinare trebuie să se bazeze pe o comunicare temeinică şi credibilă, în condiţiile în care România are toate şansele să facă paşi înainte către tot ceea ce oferă ştiinţa şi tehnologia, consideră secretarul de stat din Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu şi senatorul USR Anca Dragu.
Prezent la Forumul EUROSFAT 2022, ediţia a X-a: "Drumul spre maturitatea europeană", organizat de Europuls - Centrul de Expertiză Europeană, Andrei Baciu a atras atenţia asupra percepţiei deja existente despre vaccinare, în condiţiile în care vaccinul anti HPV poate duce la combaterea cancerului de col uterin.
Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
"Vaccinul împotriva COVID-19 în România s-a finalizat cu unul din doi români vaccinaţi. Este esenţial să înţelegem fenomenul mai departe, iar aici demararea unei campanii de vaccinare, campanii de informare, trebuie să ţină cont de multe lucruri, şi cel mai important cred că ar trebui să ţină cont de toate lecţiile pe care le putem învăţa în urma acestui fenomen prin care am fost forţaţi să trecem. România are toate valenţele şi toate şansele să facă pasul către tot ceea ce oferă ştiinţa şi tehnologia în momentul de faţă. (...) 40 % din cancere sunt prevenibile prin diverse acţiuni", a declarat Andrei Baciu.
Potrivit acestuia, percepţia generală este că, în momentul diagnosticării cu cancer, impresia este una legată de o condamnare, o sentinţă la moarte, dar ştiinţa şi medicina fac ca lucrurile să nu fie aşa în viaţa reală.
"Însă pentru a ajunge acolo este foarte mult de lucru. În privinţa acestui tip de cancer (cancerul de col uterin - n.r.) lucrurile sunt cu potenţial mult mai mare faţă de alte cancere care, de exemplu, nu au tratament. S-au făcut demersuri importante, s-a făcut un pas cu stângăcie în anii 2010 - 2011, dar cred că avem acum toate elementele necesare astfel încât să putem, ca nivel de actori importanţi în sistemul de sănătate public, să definim un plan şi să şi să ne ţinem de acel plan ca să facem cum este în Australia - să nu mai existe ceva ce poate să nu existe", a adăugat secretarul de stat.
Andrei Baciu consideră că "putem scoate la lumină toate valorile europene" şi a amintit că există suma de 2,8 miliarde de euro din PNRR - "oportunitate fără precedent" - care poate îmbunătăţi în mod direct sistemul de sănătate din România care necesită investiţii semnificative.
Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
Preşedintele Comisiei pentru drepturile omului, egalitate de şanse, culte şi minorităţi din Senat, Anca Dragu, a remarcat că după ultima campanie de vaccinare împotriva SARS-CoV-2 au fost câteva concluzii despre ce limitări există şi a accentuat nevoia de comunicare în astfel de campanii, în condiţiile în care societatea nu mai are încredere în politicieni.
"Eu, sinceră să fiu, n-aş fi crezut că toată campania de vaccinare anti-SARS-CoV-2 ajunge în această demagogie şi în acest populism. Am văzut că şi in alte state s-a întâmplat acest lucru. Concluzia este că o pregătire temeinică a comunicării trebuie foarte bine făcută, luată în serios. Nu este un moft comunicarea, ci este elementul principal în succesul unei campanii. Trebuie identificaţi toţi vectorii care pot ajuta. Vectorii politici nu pot ajuta în România şi o spun cu părere de rău, dar încrederea societăţii în partide politice şi în Parlament este cea mai scăzută dintre toate entităţile din România. Guvernul stă puţin mai bine. Ştiţi că pe primele locuri se află Armata şi Biserica. Deci trebuie deci să ne uităm la toţi cei care pot fi vectori de comunicare, să-i punem deoparte pe politicieni şi e foarte important să mergem la nivelul autorităţilor locale", a afirmat Anca Dragu.
Senatoarea a amintit că în Parlamentul României s-a înfiinţat o comisie specială pentru prevenirea şi combaterea cancerului din care fac parte nume importante din medicină, care a elaborat un plan naţional pentru prevenirea şi combaterea cancerului care ar putea fi adoptat până la finele acestui an.
Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
Liana Goran, consilier la Reprezentanţa Comisiei Europene în România, a subliniat că pentru implementarea PNRR "este foarte importantă o coordonare tehnică fermă din partea autorităţilor din România, ceea ce nu este uşor" şi, de asemenea, "de o voinţă politică puternică, fără de care planul nu poate fi implementat".
"Pe lângă PNRR, unde sunt cuprinse nişte măsuri clare, aduc în discuţie şi Programul Operaţional de Sănătate, pentru că anul acesta România se află în faţa unei şanse istorice. Pentru prima dată de când România este membru al Uniunii Europene, avem un program naţional dedicat sistemului medical din România. (...) Schimbarea este spre a facilita accesul la finanţări într-un singur program operaţional. Cumva PNRR vine tot pentru a oferi soluţii rapide, pentru ca avem nevoie de soluţii rapide. Şi atunci şansa istorică pe care o avem este că în următorii 10 ani România are ocazia unei finanţări de peste 5 miliarde de euro pentru problemele de sănătate, inclusiv problemele de resurse umane, de încercare de retenţie a personalului care pleacă", a spus reprezentanta Comisiei Europene în România.
Europarlamentarul Cristian Buşoi a vorbit despre politicile europene din domeniul sănătăţii şi a subliniat că "România trebuie să folosească orice oportunitate la nivel european pentru a-şi spune punctul de vedere".
"Este foarte important - politicile de sănătate încep să capete o importanţă şi o implicare din ce în ce mai mare la nivelul instituţiilor europene. (...) Trebuie să folosim toate oportunităţile europene pentru a dezvolta sistemul de sănătate din România (...), să fim mult mai prezenţi în programele de cercetare europene", a adăugat Buşoi.
Au mai avut intervenţii în cadrul dezbaterilor Ioana Pop, consilier, Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Gabriel Dina - director Corporate Affairs Pfizer România. AGERPRES/(A-autor: Cătălina Matei, editor: Mihai Simionescu, editor online: Gabriela Badea)
* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
** Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Neamț: Investiție de 27 de milioane de lei la SJU Piatra-Neamț pentru pacienții critici cu politraumă
Spitalul Județean de Urgență (SJU) Piatra-Neamț beneficiază, prin intermediul Consiliului Județean (CJ) Neamț, de o investiție cu fonduri europene nerambursabile de peste 27 de milioane de lei, destinată pacienților critici cu politraumă. Managerul SJU Piatra-Neamț, Alexandru Patrașcu, a declarat joi, pentru AGERPRES, că proiectul prevede cons
VIDEO Premieră medicală la Spitalul Clinic de Urgență 'Dimitrie Gerota' - proceduri de chimioterapie intraperitoneală presurizată
O premieră medicală în sistemul public de sănătate din România a avut loc miercuri, la Spitalul Clinic de Urgență 'Prof. Dr. Dimitrie Gerota', fiind vorba despre proceduri de chimioterapie intraperitoneală presurizată (PIPAC - Pressurized Intraperitoneal Aerosol Chemotherapy), o metodă modernă, minim invazivă, utilizată în tratamentul pacienților di
MAI: Predoiu - discuții cu reprezentanții Băncii Mondiale; a subliniat scăderea migrației ilegale cu aproximativ 70%
Ministrul interimar al Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a avut o întrevedere miercuri cu o delegație a Băncii Mondiale, în cadrul căreia a evidențiat scăderea migrației ilegale înregistrate la granițele României, de aproximativ 70% față de anii anteriori. Discuțiile au urmărit prezentarea unor elemente preliminare ale documentului &
Colegiul Medicilor Stomatologi lansează o platformă dedicată depistării precoce a cancerului oral
Colegiul Medicilor Stomatologi din România (CMSR) lansează platforma OralOncoCheck, prima inițiativă națională dedicată depistării precoce a cancerului oral, informează un comunicat transmis, miercuri, AGERPRES. Platforma include informații pentru pacienți și resurse practice pentru medicii stomatologi: ghid de identificare a leziunilor
Timiș: OncoHelp Summer School reunește 400 de specialiști care vor aborda medicina personalizată în cancer
Aproape 400 de medici oncologi, radioterapeuți, urologi, pneumologi, gastroenterologi, imagiști, anatomopatologi și specialiști în îngrijiri paliative se vor reuni la Timișoara, în perioada 19-21 iunie, în cadrul celei de-a IX-a ediții a Conferinței OncoHelp Summer School, care va avea ca principală temă 'Imunoterapia cancerului, medicina
Galați: A început turnarea fundației Centrului Integrat de Îngrijiri Paliative, construit în cadrul Spitalului Județean
Lucrările la viitorul Centru Integrat de Îngrijiri Paliative al Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ap. Andrei' Galați, investiție în valoare de aproape 30 de milioane de lei destinată pacienților cu boli grave și incurabile, au intrat într-o nouă etapă, pe șantier fiind turnată fundația noii unități medicale, a anunțat, marți, președintele C
Medic oftalmolog de la Spitalul Județean din Sibiu: Înotul cu lentile de contact poate duce la infecții severe
Persoanele care poartă lentile de contact ar trebui să evite înotul cu acestea în piscine sau în mare, deoarece riscă să dezvolte infecții oculare severe, inclusiv unele care pot duce la pierderea vederii, avertizează medicul primar oftalmolog Elena Mihai, din cadrul Compartimentului Clinic de Oftalmologie al Spitalului Clinic Județean de Urgență Si
Constanța: Deficit de 35 de medici de familie în județ, în special în mediul rural; CAS deschide o nouă sesiune de contractare
Un deficit de 35 de medici de familie există în județul Constanța, în special în mediul rural, Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) deschizând o a treia sesiune de contractare din acest an pentru asigurarea asistenței medicale primare. CAS Constanța a informat, marți, că a deschis noua sesiune de contractare pentru asist
Bistrița-Năsăud: Un nou accident pe scările rulante ale pasajului subteran din Bistrița; victima, o persoană vârstnică
O femeie de 83 de ani s-a accidentat, marți, pe scările rulante ale pasajului pietonal subteran din municipiul Bistrița, fiind cea de-a patra persoană în vârstă care a suferit un accident folosind aceste scări de la darea lor în folosință, în luna februarie a acestui an. Potrivit purtătorului de cuvânt al Spitalul
UPDATE Bistriţa-Năsăud: Fata de 12 ani, accidentată de o maşină pe trotuar în Mureşenii Bârgăului, a murit
Fata de 12 ani din Mureșenii Bârgăului, județul Bistrița-Năsăud, care luni a fost lovită de o mașină condusă de un botoșănean, în timp ce se afla pe trotuar, a decedat, marți, la spitalul din Târgu Mureș unde fusese transportată cu un elicopter SMURD. Informația a fost confirmată pentru AGERPRES de purtătorul de cuvânt
Asociația Inima Copiilor a inaugurat noua Secție de Chirurgie Cardiovasculară Pediatrică de la Spitalul 'Marie Curie'
Asociația Inima Copiilor a inaugurat, luni, noua Secție de Chirurgie Cardiovasculară Pediatrică de la Spitalul 'Marie Curie' din Capitală, un proiect care contribuie la creșterea accesului la tratament pentru copiii născuți cu malformații cardiace congenitale. Președintele Asociației Inima Copiilor, Alexandru Popa, a declarat cu prilejul inaugurării că
Horațiu Moldovan (CNAS): Bugetul asigurărilor de sănătate se va prăbuși, piața trebuie să fie decidă prețurile medicamentelor
Președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Horațiu Moldovan, a declarat luni că este nevoie de o reformă a modalității de stabilire a prețurilor medicamentelor în România, pentru a asigura un acces mai rapid la inovație și pentru a face sistemul de sănătate sustenabil pe termen mediu. Moldovan a participat la Conferința PRIA '
Iași: Copil de cinci ani, în comă profundă după ce s-a înecat la ștrand
Un copil în vârstă de cinci ani se află internat în stare gravă la Spitalul ''Sf. Maria'' din Iași, după ce, în cursul zilei de duminică, s-a înecat la ștrandul municipal. Potrivit reprezentanților unității medicale, copilul este internat la terapie intensivă în comă grad IV. &
Program de guvernare/ Reforma sistemului de sănătate - prin digitalizare și infrastructură modernizată
Reforma profundă a sistemului de sănătate, bazată pe digitalizare, infrastructură modernizată, prevenție și servicii integrate, cu accent pe echitate, accesibilitate și calitate, pentru a crește speranța de viață și a asigura un sistem sanitar sustenabil și performant sunt priorități ale programului de guvernare al premierului desemnat, Eugen Tomac, care va fi depus
Procedurile pentru finanțarea finalizării Centrului de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi, aprobate de Guvern
Guvernul a aprobat vineri, prin memorandum, procedurile pentru asigurarea finanțării necesare finalizării ''Centrului de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi, București - spital nou'', destinat Institutului de Pneumoftiziologie ''Marius Nasta''. Potrivit unui comunicat al Executivului, proiectul, fin













