logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Maratonul vaccinării/ Dr Cătălin Cîrstoiu: La 400-500 de decese pe zi, România pierde o comunitate; oprim prin vaccinare

Imagine din galeria Agerpres

Managerul Spitalului Universitar de Urgenţă Bucureşti, prof. dr. Cătălin Cîrstoiu, a atras atenţia, sâmbătă, că România pierde în fiecare zi o comunitate de dimensiunile unui sat în condiţiile în care numărul de decese de COVID-19 este de 400-500 de oameni zilnic şi a făcut apel la vaccinarea anti-COVID-19.

"Este un număr foarte mare de decese, mai mare decât în valurile precedente. Gândiţi-vă că România, astăzi, la 400-500 de decese pe zi, pierde în fiecare zi un sat. 400-500 de oameni înseamnă o comunitate. Într-o săptămână România va ajunge să piardă o comună - 3.000-3.500 de oameni - şi aşa raţionamentul poate merge mai departe. Cum oprim lucrul acesta? Îl oprim prin vaccinare. Momentul că această depopulare prin indiferenţă, prin necunoaşterea unor neadevăruri corecte, ştiinţifice trebuie să ia sfârşit. Noi trebuie să susţinem vaccinarea ca o modalitate de a ne bucura alături de cei din jurul nostru, dar mai mult decât atât, cred că a venit momentul să înţelegem că în felul acesta îi protejăm şi pe cei nevinovaţi care sunt în jurul nostru, care sunt vaccinaţi şi care pot să interacţioneze în felul acesta cu un virus care nu este unul deloc blând, ci unul imprevizibil. Cred că este momentul să realizăm că vaccinarea este singura dovadă de a fi un bun cetăţean", a spus Cătălin Cîrstoiu, într-o conferinţă de presă organizată la Biblioteca Naţională.

 



Un număr de 1.600 de persoane s-au vaccinat până în prezent, sâmbătă, la centrul de vaccinare de la Biblioteca Naţională organizat în cadrul Maratonului Vaccinării pentru Viaţă.

 

 

 

 

 

 

"Aici s-a ajuns la 1.600 de administrări de vaccin. Nu este prea mult, dar nu avem un target. Avem nevoie ca fiecare persoană care vine să se vaccineze", a declarat rectorul UMF "Carol Davila", prof. dr. Viorel Jinga, într-o conferinţă de presă.

 



El a arătat că la centrul de testare COVID-19, 12% dintre cei care au venit au ieşit pozitivi.

Preşedintele Societăţii Române de Anestezie şi Terapie Intensivă, prof. dr. Şerban Bubenek, a precizat că nu au existat niciun fel de incidente sau accidente.

 



"Fiecare persoană care vine să se vaccineze va proteja celelalte persoane care încă sunt nevaccinate şi se va proteja pe el în aşa fel încât să nu ajungă să aibă de-a face cu terapia intensivă. (...) Din fericire, nu am avut niciun fel de incidente sau accidente, nici la maratoanele trecute, nici până în clipa de faţă, iar statistica astăzi ne spune că sunt miliarde de oameni vaccinaţi, dar reacţiile adverse severe sunt extrem de neîntâlnite în această campanie de vaccinare", a spus Şerban Bubenek, care a făcut apel la vaccinare.

Medicul cardiolog, prof. dr. Dragoş Vinereanu, a subliniat că pacienţii cu boli cardiovasculare trebuie să se vaccineze anti-COVID-19.

 



"Din punct de vedere al cardiologului, ultimele trei-patru-cinci săptămâni s-au caracterizat prin trei cuvinte: dezastru, deces şi epuizare. De ce dezastru? Fiindcă am avut peste 100 de pacienţi pozitivi şi, aşa cum ştiţi, bolile cardiovasculare cresc riscul de infecţie şi riscul de forme severe. Din cei peste 100 de pacienţi pozitivi, doar doi au fost vaccinaţi. Atât, doi pacienţi vaccinaţi care au făcut COVID. Toţi ceilalţi au fost nevaccinaţi, iar cei care au fost vaccinaţi au făcut formă uşoară şi au plecat acasă repede. De ce deces? Fiindcă din cei 100 rata de deces a fost imensă şi, aşa cum ne aşteptăm la pacienţii cu comorbidităţi carvio-vasculare, rata de deces este foarte mare, iar aceşti pacienţi este obligatoriu să se vaccineze", a explicat medicul.

Medicii au mai făcut un apel şi ca acele persoane care se testează acasă şi ies pozitive să raporteze acest lucru, conform legii. AGERPRES / (A - autor: Florentina Peia, editor: Marius Frăţilă, editor online: Ady Ivaşcu)

 

Foto: (c)  LIVIU ŞOVA/ AGERPRES FOTO

 

Citeşte şi:

 

UPDATE GCS: 15.261 cazuri noi de COVID-19; peste 72.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore

 

GCS: 466 de decese la bolnavi de COVID-19, dintre care nouă anterioare intervalului de referinţă

 

GCS: 1.854 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; dintre aceştia 41 sunt copii

 

GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID - în Capitală (2.817), Prahova, Iaşi, Constanţa

Afisari: 38

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 30-07-2026 20:16

Proiecte CNAS: Acces mai larg la servicii medicale, mai puțină birocrație, mai multă flexibilitate

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a publicat în transparență decizională proiecte de acte normative pentru modificarea și completarea Contractului-cadru și a Normelor sale metodologice de aplicare care prevăd accesul mai larg la servicii medicale, mai puțină birocrație, mai multă flexibilitate în sistemul medical. Proiectele propun schimbări

Sanatate 30-07-2026 19:34

Federația SANITAS - demers la Bruxelles alături de PSD pentru legea salarizării

Federația SANITAS a transmis joi că în loc să aleagă calea negocierii, autoritățile au preferat presiunile asupra salariaților și ignorarea propunerilor formulate de organizațiile sindicale, de aceea a considerat necesar ca această problemă să fie adusă și în atenția instituțiilor europene, pentru a demonstra că obiectivele PNRR pot fi îndeplinite fără sacr

Sanatate 30-07-2026 14:09

Pacienții vor putea utiliza de la 1 septembrie platforma națională 'E-Sănătatea Mea'

Pacienții vor putea utiliza de la 1 septembrie platforma digitală națională 'E-Sănătatea Mea', a anunțat, joi, președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Horațiu-Remus Moldovan. 'Portalul 'E-Sănătatea mea' este, dacă vreți, portofelul digital de sănătate al pacientului în România. Fiecare dintre cei 20 de milioane de

Sanatate 30-07-2026 13:22

Iași: Sindicaliștii Sanitas din județ, în a treia zi de grevă

Aproximativ 2.000 de angajați din sistemul sanitar ieșean, afiliați Federației Sanitas, au intrat în cea de-a treia zi de grevă, principala nemulțumire fiind forma actuală a proiectului legii salarizării. Președintele Sanitas Iași, Iulian Cozianu, a declarat joi, pentru AGERPRES, că aproximativ 2.000 de membri Sanitas di

Sanatate 30-07-2026 12:07

Colegiul Medicilor Stomatologi solicită fundamentarea pe date a cifrei de școlarizare în medicina dentară

Colegiul Medicilor Stomatologi din România (CMSR) a solicitat joi ca cifrele de școlarizare în medicina dentară să se bazeze pe date obiective, precum numărul real de stomatologi necesari, distribuția lor în țară și capacitatea pieței muncii de a absorbi noi absolvenți. ''CMSR solicită constituirea unui grup de lucru

Sanatate 30-07-2026 09:40

Sibiu: Spitalul Municipal, singurul din județ care nu a primit niciun post prin Memorandumul Guvernului

Spitalul Municipal Sibiu este singura unitate sanitară din județ care nu a primit niciun post prin Memorandumul aprobat de Guvern, a anunțat, joi, managerul instituției, dr. Ștefania Șerban. ''Spitalul Municipal Sibiu este singurul spital din județ care a primit zero posturi prin Memorandumul Guvernului'', a transmis managerul,

Sanatate 30-07-2026 09:10

Bacău: Peste 700 de pacienți au beneficiat de servicii medicale la SJU, de la începutul grevei generale

Peste 700 de pacienți au beneficiat de servicii medicale la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Bacău, de la începutul grevei generale, a anunțat, joi, președintele Consiliului Județean (CJ), Cristina Breahnă-Pravăț. Aceasta a precizat că a monitorizat în permanență situația de la SJU Bacău și a ținut legătura cu managerul unității

Sanatate 29-07-2026 20:03

Sindicaliștii de la Sanitas continuă greva

Sindicaliștii de la Sanitas au anunțat că vor continua greva și joi, ca urmare a nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării și de lipsa personalului din unitățile medicale. Federația Sanitas a declanșat, marți, grevă generală în spitale, în semn de protest față de proiectul legii salarizării. Potrivit federației sindi

Sanatate 29-07-2026 14:58

Vaslui: Opt fete cu vârsta sub 15 ani au devenit mame, în primele șase luni ale anului

Un număr de opt fete din județul Vaslui cu vârsta mai mică de 15 ani au devenit mame în primul semestru al acestui an, potrivit datelor furnizate AGERPRES de Direcția de Sănătate Publică (DSP). În aceeași perioadă, au născut în spitalele din județ și 55 de adolescente cu vârsta cuprinsă între 15 și 17 ani. 

Sanatate 29-07-2026 14:35

Olt: Greva din sistemul sanitar a continuat; greviștii au lucrat purtând banderole

Greva angajaților din sistemul de sănătate a continuat miercuri, pentru a doua zi consecutiv, în toate spitalele publice din județul Olt, prin purtarea unor ecusoane sau banderole, la locul de muncă, de către personalul participant, a precizat, pentru AGERPRES, liderul județean al Sanitas, Roxana Dumitrescu. 'Greva a continuat doar la locul de muncă,

Sanatate 29-07-2026 13:31

Timiș: Cadrele medicale din Spitalul Județean - grevă de solidaritate față de proiectul legii salarizării

Zeci de cadre medicale au protestat, miercuri, pentru a doua zi, în fața Spitalului Județean Timișoara, alăturându-se colegilor din țară, care sunt nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării. Greva de solidaritate este declanșată în toate unitățile sanitare din județ. Serviciile de urgență din ATI și Bloc

Sanatate 29-07-2026 12:08

Federația 'Solidaritatea Sanitară': Nu transformați criza politică într-o criză a sistemului public de sănătate

Federația 'Solidaritatea Sanitară' din România și-a reafirmat miercuri disponibilitatea de a negocia orice proiect de lege a salarizării, indiferent de autorii tehnici sau de partidele politice care-l inițiază și și-a exprimat solidaritatea cu revendicările 'legitime' ale angajaților care protestează, precizând că în cazul în c

Sanatate 29-07-2026 12:08

Arad: Zece operații și sute de consultații au fost amânate la Spitalul Județean, în prima zi de grevă

Zece intervenții chirurgicale și câteva sute de consultații au fost reprogramate la Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Arad în prima zi de grevă generală, afirmă reprezentanții Sindicatului Sanitas din județ. Președintele Sanitas Arad, Otinel Șandru, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, că pacienții nu au mai venit la cons

Sanatate 28-07-2026 20:58

Ziua Mondială de Luptă împotriva Hepatitei/Colegiul Medicilor încurajează populația să acorde o atenție deosebită măsurilor de prevenție

 Comisia de Boli Infecțioase a Colegiului Medicilor din România atrage atenția, în contextul Zilei Mondiale de Luptă împotriva Hepatitei, marcată anual la 28 iulie, asupra importanței prevenției, depistării precoce și accesului la tratamente eficiente pentru reducerea impactului hepatitelor virale asupra sănătății. ''Hepatitele v

Sanatate 28-07-2026 18:15

Iulian Pope (Sanitas), după discuțiile de la Ministerul Sănătății: Puține concluzii bune; greva continuă

Președintele Federației Sanitas, Iulian Pope, a anunțat marți, după discuțiile de la Ministerul Sănătății pe tema legii salarizării, că greva din sistemul de sănătate va continua și miercuri. ''Puține concluzii bune, foarte multe lucruri rămân în continuare în analiză. În opinia noastră, în continuare sunt destule ipoteze