logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Harghita: Centru modern pentru diagnosticarea, prevenţia şi tratarea patologiilor sânului, la SJU Miercurea Ciuc

Image

Un centru modern de senologie a fost înfiinţat în cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă din Miercurea Ciuc, acesta dispunând de aparatură ultraperformantă, care va fi folosită pentru diagnosticarea patologiilor sânului.

Managerul SJU Miercurea Ciuc, dr. Konrad Judit, a vorbit, miercuri, într-o conferinţă de presă, despre importanţa extinderii paletei de servicii medicale oferite, care să fie accesibile tuturor celor care au nevoie. În centrul de senologie, care a fost înfiinţat pentru diagnosticarea, prevenţia şi tratarea patologiilor sânului, a fost pus în funcţiune cel mai performant aparat de mamografie din regiune, care valorează peste 1,6 milioane de lei şi un ecograf ultraperformant, în valoare de 600.000 lei.

 

 

Aparatura a fost achiziţionată cu fonduri din bugetul central şi de la Consiliul Judeţean Harghita.

Centrul de senologie va fi deservit, alături de medicii din Miercurea Ciuc, de doi specialişti din Târgu Mureş, cadre universitare şi medici primari radiologi.

În cadrul conferinţei de presă, dr. Burszán-Barabás Andrei, medicul şef al secţiei de radiologie de la SJU Miercurea Ciuc, a declarat că aparatul de mamografie de care dispune centrul de senologie este unul ultraperformant, pentru că va efectua şi partea de tomosinteză, care aduce o siguranţă în plus în diagnostic.

 


"Acest aparat este prezent în Spitalul Militar Braşov, în Spitalul Militar Bucureşti, în spitalele Suceava, Oradea şi Cluj. Este, într-adevăr, performant pentru că face mai mult decât o simplă mamografie. În primul rând, face o imagine radiografică simplă a sânului, dar nu doar atât, acest braţ rotativ va face partea de tomosinteză, care este un plus al examinării mamografice simple: de la o imagine simplă faţă-spate, practic, acest braţ se va roti şi-ţi face o imagine multiplanară şi îţi ia din mai multe unghiuri aceeaşi leziune, ca să-ţi reproducă în format 3D, ceea ce aduce, practic, o siguranţă în plus în diagnostic", a declarat dr. Burszán-Barabás Andrei.

El a mai subliniat că aparatul va putea efectua, în viitor, şi stereotaxie, respectiv puncţii ale leziunilor microcalcifiate, ajutând, astfel în diagnosticarea rapidă.

 


"Stereotaxie nu se face în România decât la centrul de senologie de la Cluj şi la Bucureşti. Stereotaxia este un device robotizat total care va puncţiona microcalcificări şi le va fi şi aspira într-un mediu steril, într-un mediu total automatizat, le va duce într-o container, care va ajunge la anatomopatologie, unde va fi pus diagnosticul. Practic, se poate face 'single aspiration tumor', asta înseamnă că pacienta nu mai trebuie să facă examinăru suplimentare, să i se facă internarea la chirugie. Practic, microcalcificările, leziunile microcalcificate, micronodulare, care sunt vizibile doar pe mamografia digitală, căci mamografia clasică nu poate oferi această rezoluţie, pot fi aspirate într-o singură şedinţă, cu minim invaziv, pacientul mergând acasă şi scăpând de cancer. Din punctul meu de vedere este un mare pas înainte", a precizat medicul radiolog.

 

 

La rândul său, şeful secţiei de obstetrică-ginecologie de la SJU Miercurea Ciuc, dr. Hompoth Gyorgy, a salutat faptul că va începe un program de screening, care a lipsit până acum din zonă şi a vorbit despre importanţa diagnosticării la timp a cancerului de sân.

"Este foarte important momentul diagnosticului. Adică, dacă se face diagnosticul când avem o tumoră clinică, o tumoră palpabilă, care se poate deja evidenţia clinic şi care este simţită de pacientă, şansele de vindecare sunt destul de slabe, însă dacă se depistează când nu avem încă semne clinice şi aici vine importanţa examinării regulate, adică a screeningului tumorilor de sân, atunci şansele de vindecare şi de supravieţuire sunt mult mai bune", a arătat dr. Hompoth.

 

 

Şi medicul oncolog Csató Szilárd a îndemnat femeile să vină la screening, cele care au predispoziţie, după 40 ani, măcar din doi în doi ani, iar cele fără predispoziţie cu aceeaşi frecvenţă, după vârsta de 50 ani.

Acesta a subliniat importanţa punerii în funcţiune a mamografului ultraperformant, cu care se va putea realiza şi biopsia, reducând timpul în care pacienta începe tratamentul.

 


"Totul, de fapt, depinde de diagnosticare şi perioada care trece de la diagnosticare până ajunge la tratament oncologic. Deci, totul depinde de cât timp "pierde" pacienta, de la medic la medic, cu cât mai repede ajunge la oncologie, noi putem iniţia mai repede tratamentul şi, sigur, supravieţuirea şi scăparea de această boală este mai mare", a spus dr. Csató Szilárd.

El a punctat faptul că incidenţa cancerul mamar este în creştere în judeţul Harghita, existând o pacientă de 20 ani cu acest diagnostic, anual fiind tratate între 100 şi 150 de cazuri noi.

 

 

Preşedintele Consiliului Judeţean Harghita, Borboly Csaba, şi deputatul UDMR Hajdu Gabor au vorbit despre importanţa prevenţiei în aceste patologii şi despre faptul că SJU Miercurea Ciuc este într-o continuă dezvoltare, datorită colaborării interinstituţionale, pentru asigurarea serviciilor medicale, astfel încât locuitorii judeţului să nu fie nevoiţi să plece în alte zone, pentru a-şi trata problemele de sănătate. AGERPRES/(A,AS, autor: Gina Ştefan, editor: Karina Olteanu, editor online: Ada Vîlceanu) 

 

Sursa fotografiilor: Spitalului Judeţean de Urgenţă din Miercurea Ciuc

Afisari: 95

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 30-07-2026 23:35

SANITAS: În niciunul dintre scenarii, Legea salarizării nu este favorabilă salariaților din sistemul sanitar

Reprezentanții SANITAS afirmă că Legea salarizării nu este favorabilă, în niciun scenariu, salariaților din sistemul sanitar, după opt ore de discuții cu specialiști ai Băncii Mondiale, ai Ministerului Muncii și ai Ministerului Sănătății. 'Astăzi, 30 iulie, în a treia zi de grevă generală SANITAS, reprezentanții Federației SANI

Sanatate 30-07-2026 20:16

Proiecte CNAS: Acces mai larg la servicii medicale, mai puțină birocrație, mai multă flexibilitate

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a publicat în transparență decizională proiecte de acte normative pentru modificarea și completarea Contractului-cadru și a Normelor sale metodologice de aplicare care prevăd accesul mai larg la servicii medicale, mai puțină birocrație, mai multă flexibilitate în sistemul medical. Proiectele propun schimbări

Sanatate 30-07-2026 19:34

Federația SANITAS - demers la Bruxelles alături de PSD pentru legea salarizării

Federația SANITAS a transmis joi că în loc să aleagă calea negocierii, autoritățile au preferat presiunile asupra salariaților și ignorarea propunerilor formulate de organizațiile sindicale, de aceea a considerat necesar ca această problemă să fie adusă și în atenția instituțiilor europene, pentru a demonstra că obiectivele PNRR pot fi îndeplinite fără sacr

Sanatate 30-07-2026 14:09

Pacienții vor putea utiliza de la 1 septembrie platforma națională 'E-Sănătatea Mea'

Pacienții vor putea utiliza de la 1 septembrie platforma digitală națională 'E-Sănătatea Mea', a anunțat, joi, președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Horațiu-Remus Moldovan. 'Portalul 'E-Sănătatea mea' este, dacă vreți, portofelul digital de sănătate al pacientului în România. Fiecare dintre cei 20 de milioane de

Sanatate 30-07-2026 13:22

Iași: Sindicaliștii Sanitas din județ, în a treia zi de grevă

Aproximativ 2.000 de angajați din sistemul sanitar ieșean, afiliați Federației Sanitas, au intrat în cea de-a treia zi de grevă, principala nemulțumire fiind forma actuală a proiectului legii salarizării. Președintele Sanitas Iași, Iulian Cozianu, a declarat joi, pentru AGERPRES, că aproximativ 2.000 de membri Sanitas di

Sanatate 30-07-2026 12:07

Colegiul Medicilor Stomatologi solicită fundamentarea pe date a cifrei de școlarizare în medicina dentară

Colegiul Medicilor Stomatologi din România (CMSR) a solicitat joi ca cifrele de școlarizare în medicina dentară să se bazeze pe date obiective, precum numărul real de stomatologi necesari, distribuția lor în țară și capacitatea pieței muncii de a absorbi noi absolvenți. ''CMSR solicită constituirea unui grup de lucru

Sanatate 30-07-2026 09:40

Sibiu: Spitalul Municipal, singurul din județ care nu a primit niciun post prin Memorandumul Guvernului

Spitalul Municipal Sibiu este singura unitate sanitară din județ care nu a primit niciun post prin Memorandumul aprobat de Guvern, a anunțat, joi, managerul instituției, dr. Ștefania Șerban. ''Spitalul Municipal Sibiu este singurul spital din județ care a primit zero posturi prin Memorandumul Guvernului'', a transmis managerul,

Sanatate 30-07-2026 09:10

Bacău: Peste 700 de pacienți au beneficiat de servicii medicale la SJU, de la începutul grevei generale

Peste 700 de pacienți au beneficiat de servicii medicale la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Bacău, de la începutul grevei generale, a anunțat, joi, președintele Consiliului Județean (CJ), Cristina Breahnă-Pravăț. Aceasta a precizat că a monitorizat în permanență situația de la SJU Bacău și a ținut legătura cu managerul unității

Sanatate 29-07-2026 20:03

Sindicaliștii de la Sanitas continuă greva

Sindicaliștii de la Sanitas au anunțat că vor continua greva și joi, ca urmare a nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării și de lipsa personalului din unitățile medicale. Federația Sanitas a declanșat, marți, grevă generală în spitale, în semn de protest față de proiectul legii salarizării. Potrivit federației sindi

Sanatate 29-07-2026 14:58

Vaslui: Opt fete cu vârsta sub 15 ani au devenit mame, în primele șase luni ale anului

Un număr de opt fete din județul Vaslui cu vârsta mai mică de 15 ani au devenit mame în primul semestru al acestui an, potrivit datelor furnizate AGERPRES de Direcția de Sănătate Publică (DSP). În aceeași perioadă, au născut în spitalele din județ și 55 de adolescente cu vârsta cuprinsă între 15 și 17 ani. 

Sanatate 29-07-2026 14:35

Olt: Greva din sistemul sanitar a continuat; greviștii au lucrat purtând banderole

Greva angajaților din sistemul de sănătate a continuat miercuri, pentru a doua zi consecutiv, în toate spitalele publice din județul Olt, prin purtarea unor ecusoane sau banderole, la locul de muncă, de către personalul participant, a precizat, pentru AGERPRES, liderul județean al Sanitas, Roxana Dumitrescu. 'Greva a continuat doar la locul de muncă,

Sanatate 29-07-2026 13:31

Timiș: Cadrele medicale din Spitalul Județean - grevă de solidaritate față de proiectul legii salarizării

Zeci de cadre medicale au protestat, miercuri, pentru a doua zi, în fața Spitalului Județean Timișoara, alăturându-se colegilor din țară, care sunt nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării. Greva de solidaritate este declanșată în toate unitățile sanitare din județ. Serviciile de urgență din ATI și Bloc

Sanatate 29-07-2026 12:08

Federația 'Solidaritatea Sanitară': Nu transformați criza politică într-o criză a sistemului public de sănătate

Federația 'Solidaritatea Sanitară' din România și-a reafirmat miercuri disponibilitatea de a negocia orice proiect de lege a salarizării, indiferent de autorii tehnici sau de partidele politice care-l inițiază și și-a exprimat solidaritatea cu revendicările 'legitime' ale angajaților care protestează, precizând că în cazul în c

Sanatate 29-07-2026 12:08

Arad: Zece operații și sute de consultații au fost amânate la Spitalul Județean, în prima zi de grevă

Zece intervenții chirurgicale și câteva sute de consultații au fost reprogramate la Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Arad în prima zi de grevă generală, afirmă reprezentanții Sindicatului Sanitas din județ. Președintele Sanitas Arad, Otinel Șandru, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, că pacienții nu au mai venit la cons

Sanatate 28-07-2026 20:58

Ziua Mondială de Luptă împotriva Hepatitei/Colegiul Medicilor încurajează populația să acorde o atenție deosebită măsurilor de prevenție

 Comisia de Boli Infecțioase a Colegiului Medicilor din România atrage atenția, în contextul Zilei Mondiale de Luptă împotriva Hepatitei, marcată anual la 28 iulie, asupra importanței prevenției, depistării precoce și accesului la tratamente eficiente pentru reducerea impactului hepatitelor virale asupra sănătății. ''Hepatitele v