logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ VIDEO Mărturia unui doctor ATI, coordonator COVID-19: Plângem şi de fericire şi de tristeţe

Imagine din galeria Agerpres

Medicul coordonator pentru bolnavii cu COVID-19 din cea mai mare secţie ATI din judeţul Sibiu, dr. Ioana Codru, a declarat joi, pentru AGERPRES, că în secţia de Terapie Intensivă, de la infirmieră la medici, toată lumea plânge alături de pacienţi, în anumite momente, şi nu doar de tristeţe, ci şi de fericire, pentru că aici este locul unde ajung persoanele infectate aflate în stare critică.

"Cu toţii plângem. Plângem şi de fericire şi de tristeţe. Din păcate au fost pacienţi, nu neapărat mai dragi ca alţii, dar ne-am ataşat mai mult ca de alţii şi am plâns cu toţii, cu asistenţii noştri, cu rezidenţii noştri, cu infirmierele noastre. Pacienţi care au avut evoluţii extrem de bune şi care s-au sfârşit fulminant, pacienţi pe care i-am strâns în braţe, deşi pare incredibil de crezut că facem şi lucrurile acestea, deşi un pic este personal, echipaţi fiind, dar poate că, pe undeva, îi ajută şi lucrurile acestea. Am plâns în fund pe gresia din Reanimare, am plâns sub duş după ce ne-am dezechipat, am plâns acasă, dar am şi râs. Nu există numai tristeţe", a mărturisit coordonatoarea pacienţilor COVID-19 din ATI-ul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Sibiu, dr. Ioana Codru.

 

 

Aceasta recunoaşte că 2020 este cel mai greu an al ei, ca medic de ATI, "nu neapărat ca şi volum de muncă, ca şi psihic, da."

Întrebată care a fost cel mai dificil lucru cu care s-a confruntat legat de bolnavii cu COVID-19, coordonatoarea din cel mai mare ATI din judeţul Sibiu a răspuns: "Cel mai greu? Să le spun oamenilor că lucrurile merg prost şi probabil se vor sfârşi. Cel mai greu? Să afli nenumărate detalii personale din viaţa pacienţilor, pe care apoi să îi pierzi. Până anul trecut încercam să mă detaşez cât se poate de mult de orice înseamnă viaţă de acasă a pacienţilor şi să fiu sau să încerc să fiu cât de mult medical lângă ei şi atât. Anul acesta nu s-a putut face treaba aceasta, am aflat diverse detalii despre copii, despre nepoţi, despre fii şi fiice, care mai de care plecate, despre necazuri, despre bucurii şi, practic, acestea sunt lucrurile pe care le-am transmis din afara COVID-ului pacienţilor care sunt la COVID. Cumva trebuia să fie lucrurile personale, care să ajungă la pacienţi, astfel încât să îşi primească doza zilnică de speranţă de acasă".

Ioana Codru este printre cei mai tineri medici care îngrijesc pacienţi COVID-19 în judeţul Sibiu. A terminat Facultatea de Medicină în 2007 şi a copilărit în apropierea secţiei unde azi lucrează şi este cu adevărat în linia întâi în lupta cu pandemia, ea fiind fiica unei asistente medicale de Terapie Intensivă.

"Am terminat facultatea în 2007, deci din 2007 până acum, cu o pauză mică (...) sunt anestezist, rezident de anestezie şi de anul trecut mi-am promovat şi primariatul. De fapt şi de drept, cred că nu ştiu (de ce a ales Terapia Intensivă - n.r.). Maică-mea este asistentă de anestezie şi pe vremuri lucra în Terapie Intensivă, cred că o parte din copilărie mi-a fost şi pe aici. Nu ştiu neapărat dacă acesta este motivul principal, dar în facultate îmi trebuia acţiune şi adrenalină şi cred că, cumva, un pacient care este la capătul de jos al aţei şi poate îl pot face să urce, acela este cel mai impresionant", spune medicul Ioana Codru.

 


Foto: (c) ISABELA PAULESCU / AGERPRES



ATI-ul înseamnă o rată de mortalitate foarte mare în România, deci şi la Sibiu, însă există şi pacienţi cu COVID-19 care au câştigat lupta cu boala şi trăiesc, unii spre suprinderea doctorilor.

"Au fost (pacienţi cu COVID-19 salvaţi - n.r.). Au fost şi tineri nenumăraţi, au fost şi vârstnici, au fost şi pacienţi cărora credeam că, mai mult decât să le uşurăm ultimele zile, nu o să fim în stare să le facem mare lucru, şi pentru fericirea noastră şi a părinţilor lor sau a copiilor lor, au plecat acasă de la noi", a arătat Ioana Codru.

Munca de zi cu zi în ATI cu pacienţii COVID-19 o face pe Ioana Codru să recunoască faptul că nu îşi mai doreşte să mai repete experienţa din 2020.

Despre tot ce face în ATI, Ioana Codru spune că este "o experienţă, în primul rând, o experienţă care sper că este unicat în viaţa asta, că nu o să mai trecem niciunii printr-o pandemie din orice neam ar fi ea".


În fiecare dimineaţă când pleacă de acasă la serviciu, Ioana îşi propune să facă totul ca să salveze viaţa bolnavilor, împreună cu toată echipa din ATI-ul sibian.

"Ne străduim să facem lucrurile să meargă, aşa cum ne-am dori noi să fim îngrijiţi de către cineva şi să îi tratăm pe oameni aşa cum am vrea noi să fim trataţi, egal unde mergem, fie că mergem la Primărie, fie că mergem în orice altă instituţie sau la restaurant. Evident că nu ne iese de fiecare dată, ca fiecare pacient să fie extrem de mulţumit de noi, dar fiecare 'la revedere' şi 'mulţumesc' când se pleacă din Reanimare este lucrul care ne dă un pic de putere", a mai spus medicul.

Potrivit Ioanei Codru, un ATI eficient pentru a salva pacienţii COVID-19 are nevoie, în primul rând, de oameni specializaţi, medicamente, aparatură, în special oxigen, şi saloane care să ofere siguranţă sanitară atât cadrelor medicale, dar şi bolnavilor.

Unul dintre pacienţii cu COVID-19, internat în prezent în ATI-ul unde lucrează şi Ioana Codru, este Sorin Boica, unul dintre cei mai cunoscuţi voluntari sibieni. Acesta a declarat joi, pentru AGERPRES, că le este recunoscător tuturor celor care lucrează la ATI.

"Eu unul cred cu tărie că aşa se prezintă situaţia la nivel naţional, în sensul că munca pe care o prestează medicii, asistenţii, infirmierele, este de aceeaşi calitate oriunde în ţara noastră. Eu am avut şansa ca, în ultimele 16 zile, minut de minut, zi şi noapte, să fiu îngrijit cu alţi pacienţi, la Infecţioase (Secţia Clinică de Boli Infecţioase / n.r.) şi apoi aici la ATI. Sunt unul din cei 12 pacienţi la Terapie Intensivă. Am văzut cu ochii mei cu câtă dăruire vorbesc şi îngrijesc fiecare pacient, fără niciun fel de discriminare", a precizat Sorin Boica.

 


Foto: (c) ISABELA PAULESCU / AGERPRES



Acesta a fost foarte impresionat de mărturia unei asistente medicale din ATI, vindecată de COVID-19, care l-a încurajat să nu cedeze.

"Sunt aşa de mândru că sunt român şi că văd cu ochii mei, oamenii care sunt oameni la locul de muncă şi cuvântul acela din DEX, "abnegaţie", îi descrie absolut perfect. În aceste zile, am avut ocazia să vorbesc cu mulţi dintre ei, dar pe o doamna asistent, am întrebat-o "nu vă supăraţi, cum vă numiţi" şi i-am zis că nu o mai văzusem până atunci ea i-a spus: "Este prima mea tură. Am fost bolnavă cu COVID şi am fost destul de rău, la Infecţioase şi norocul meu a fost că am avut colegă de salon, pentru că la un moment dat, atât de grav am fost, încât am făcut şoc anafilactic şi colega mea, care şi ea era grav, a observat, ea fiind tot asistentă, s-a târât jos din pat şi a ajuns la butonul de panică, aflat între paturi, pe perete şi a apăsat butonul de panică şi au venit la timp, asistentele, medicii", care au stabilizat-o şi i-au salvat viaţa. Atunci i-am spus: "doamnă, am toată admiraţia şi respectul pentru dumneavoastră, aţi revenit la serviciu ştiind că puteţi duce boala aceasta acasă" şi ea mi-a zis că e meseria pe care a ales-o, să-i ajute pe oameni şi asta vrea să facă. România este plină de oameni buni, dar din păcate la oameni le place să audă că nu îşi face nimeni treaba, nu este adevărat", a descris Sorin Boica.

Sorin Boica este unul dintre pacienţii cu COVID-19 care a fost ajutat de alţi sibieni infectaţi, care i-au donat plasmă.

"Le mulţumesc din inimă tuturor celor care au donat plasmă şi astfel a ajuns plasmă pentru mai mulţi, nu doar pentru mine. Plasma mi-a salvat viaţa împreună cu îngrijirea excelentă şi schema de tratament. (...) Oamenii să ştie şi să doneze plasmă, să ştie cât este de important", a mai spus Sorin Boica.

Medicii susţin că boala COVID-19 poate fi foarte gravă, iar recuperarea pe măsură. De aceea, Ioana Codru lansează un avertisment pentru corona-sceptici: "Să nu ajungeţi să ne cunoaşteţi de aproape!". AGERPRES/(A - autor: Isabela Paulescu, editor: Irina Poenaru, imagine: Isabela Paulescu, redactare video: Marilena Gheorghiță, montaj: Traian Arsenescu, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 97

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 01-07-2026 11:30

Ministerul Sănătății: Peste 400 de persoane - evaluate medical în cazul centrelor din județul Bihor

Ministerul Sănătății a transmis, miercuri, că peste 400 de persoane au fost evaluate medical și logistic în urma acțiunii procurorilor DIICOT într-un dosar privind exploatarea unor persoane vulnerabile în scopul obținerii de foloase materiale, sub paravanul unei asociații umanitare și de caritate. Potrivit unui comunicat al M

Sanatate 01-07-2026 09:02

Spitalul Municipal Sibiu obține prima finanțare pentru un proiect de cercetare, în parteneriat cu Politehnica București

Spitalul Municipal Sibiu a obținut prima finanțare din istoria sa, prin platforma STEP, pentru proiectul de cercetare 'Platformă portabilă pentru analiza in vitro a unui număr mare de antigeni, anticorpi și secvențe de material genetic', a anunțat miercuri, pe Facebook, managerul unității medicale, Ștefania Șerban. 'Astăzi am bucur

Sanatate 01-07-2026 08:39

Brăila: DSP infirmă suspiciunea de toxiinfecție alimentară de la Creșa nr. 4; trei copii, diagnosticați cu norovirus

Suspiciunea de toxiinfecție alimentară apărută pe 18 iunie la Creșa nr. 4 din municipiul Brăila, după ce 12 copii au ajuns la unități medicale din Brăila și Galați cu simptome digestive, nu s-a confirmat în urma anchetei epidemiologice desfășurate de Direcția de Sănătate Publică (DSP), trei dintre copii fiind diagnosticați cu enteroviroză cu norovirus, informea

Sanatate 30-06-2026 18:22

Iași: Un bărbat aflat în drum spre un consult medical, resuscitat după trei stopuri cardio-respiratorii

Un bărbat în vârstă de 72 de ani, din Bârlad, a fost resuscitat de medici după ce a suferit trei stopuri cardio-respiratorii, primul chiar într-un taxi, în zona Râpa Galbenă din Iași. Coordonatorul UPU-SMURD Iași, doctor Diana Cimpoeșu, a declarat că bărbatul venise cu trenul la Iași pentru o programare la Secția de Gastroen

Sanatate 30-06-2026 15:37

Bihor: Spitalul Județean, dotat cu tehnologia Verti Goggles pentru diagnosticul vertijului

Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a devenit primul și singurul centru medical din județ dotat cu sistemul Verti Goggles, o tehnologie de ultimă generație destinată diagnosticului complex al vertijului și al afecțiunilor vestibulare, a informat, marți, conducerea unității sanitare. Potrivit unui comunicat de presă, noua investiție face parte din procesu

Sanatate 30-06-2026 14:46

Botoșani: Bărbați duși în comă la spital din cauza caniculei

Două persoane au fost duse în comă la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a Spitalului Județean Mavromati Botoșani, ca urmare a hipertermiei cauzate de temperaturile caniculare, a declarat, marți, purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Botoșani, Carmen Răgoșcă. Potrivit oficialului SJA, cei doi bărbați aveau o temperatură a c

Sanatate 30-06-2026 13:33

Neamț: Conducerea SJU Piatra-Neamț vrea să reintroducă pontajul angajaților și accesul electronic în spital

Conducerea Spitalului Județean de Urgență (SJU) Piatra-Neamț vrea să reintroducă pontajul pentru toți angajații și accesul electronic în spital, un sistem care a funcționat în urmă cu câțiva ani, dar care a fost întrerupt în urma nemulțumirii unor salariați. Mangerul SJU Piatra-Neamț, conf. dr. Alexandru Patrașcu,

Sanatate 30-06-2026 12:19

Sibiu: Tot mai mulți tineri și copii cu diabet pe fondul alimentației de tip fast-food, sedentarismului și obezității

Tot mai mulți tineri și copii din județul Sibiu și județele învecinate sunt diagnosticați cu diabet, în cel mai mare spital public sibian, din cauza alimentației de tip fast-food, al sedentarismului și al obezității, avertizează coordonatorul Compartimentului de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Si

Sanatate 30-06-2026 08:03

Iași: Aproape 20 de persoane din județul Iași au avut nevoie de îngrijiri medicale din cauza caniculei

19 persoane au solicitat ajutor medical după ce au suferit stări lipotimice pe fondul caniculei, asociate cu alte afecțiuni, informează, marți, Inspectoratului pentru Situații de Urgență 'Mihail Sturdza'. Cele mai multe intervenții, respectiv 16, au fost asigurate de echipajele Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Iași, în tim

Sanatate 30-06-2026 07:56

Timiș: Echipamente și investiții pentru reducerea riscului de infecții nosocomiale, la Spitalul Județean

Spitalul Județean Timișoara a finalizat un proiect privind reducerea riscului de infecții nosocomiale, printr-o investiție de 35 de milioane de lei, din care aproape 30 de milioane de lei provin din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Proiectul a demarat în septembrie 2023, cu termen de finalizare la 30 iunie 2026.

Sanatate 29-06-2026 14:11

O pasarelă din Gara Fluvială Călărași a cedat sub greutatea oamenilor; șapte persoane - la spital

Doi adulți și cinci copii au fost transportați la spital, după ce o pasarelă din Gara Fluvială Călărași, care făcea legătura cu un ponton la brațul Borcea, ar fi intrat în balans și s-a îndoit, iar oamenii au alunecat în gol. Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Călărași, Ovidiu Tătăran, a precizat lu

Sanatate 29-06-2026 13:05

Dietetician: Hidratarea nu este suficientă pe timp de caniculă. Alimentația trebuie adaptată temperarturilor extreme

Canicula afectează organismul mult mai mult decât senzația de disconfort, iar simplul consum de apă nu este întotdeauna suficient pentru a preveni problemele de sănătate, a declarat, pentru AGERPRES, Adina Rusu, președintele Colegiului Teritorial al Dieteticienilor Iași. Adina Rusu atrage atenția că temperaturile extreme determină

Sanatate 29-06-2026 13:01

Sibiu: Medicii recomandă folosirea responsabilă a aerului condiționat; diferența față de exterior să nu depășească 10 grade

Aerul condiționat ne poate ajuta când este caniculă, însă trebuie utilizat cu prudență, iar diferența dintre temperatura din interior și cea de afară nu ar trebui să depășească 10 grade Celsius, avertizează directorul medical al Spitalului de Pneumoftiziologie din Sibiu, pneumologul Lavinia Danciu. 'Aerul condiționat poate fi u

Sanatate 29-06-2026 12:42

Iași: 'Suflete în armonie' - spectacol organizat de Institutul de Psihiatrie 'Socola' pentru pacienți

Institutul de Psihiatrie 'Socola' Iași organizează, marți, spectacolul 'Suflete în armonie' dedicat pacienților cu afecțiuni psihiatrice internați în cadrul unității medicale. Managerul institutului, dr. Cristina-Elena Dobre, a declarat, pentru AGERPRES, că artiști precum Bobi Dumitraș, Eliza Spiridon, Cătăl

Sanatate 29-06-2026 08:51

Buzău: Spitalul Județean, amendat de ITM pentru un număr mai mare de ore lucrate în timpul gărzilor

Spitalul Județean de Urgență (SJU) Buzău a fost sancționat de către inspectorii de muncă cu o amendă în valoare de 30.000 de lei, în urma unui control care a scos la iveală faptul că o parte dintre salariați ar fi lucrat în timpul gărzilor mai multe ore decât numărul prevăzut în contractele individuale de muncă. P