logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

UPDATE/Raport CE privind statul de drept în România: Progrese în justiție, dar persistă probleme privind corupția, presa și procesul legislativ

Image

Aplicarea legilor justiției a continuat și a contribuit la îmbunătățirea cadrului legislativ privind independența și funcționarea sistemului judiciar, însă Comisia Europeană constată că au rămas nerezolvate o serie de probleme în justiție, dar și în domenii precum combaterea corupției, libertatea presei și predictibilitatea procesului legislativ, potrivit capitolului dedicat României din Raportul privind statul de drept pe 2026, publicat vineri.

În ceea ce privește justiția, Comisia semnalează însă că procesul de analiză a unor aspecte privind funcționarea sistemului judiciar a fost suspendat în urma unei decizii a Înaltei Curți de Casație și Justiție.

Raportul notează că au fost făcute mai multe numiri în funcții de procuror de rang înalt, dar nu au fost adoptate măsuri pentru consolidarea garanțiilor privind independența acestora și nici pentru organizarea și funcționarea poliției judiciare. De asemenea, unii magistrați continuă să resimtă presiuni din interiorul sistemului judiciar, iar Comisia menționează cazuri în care judecători au fost recuzați pentru că intenționau să sesizeze instanțele europene.

Gradul de ocupare a posturilor din magistratură a crescut în 2025, fiind adoptate măsuri pentru reducerea deficitului de personal, însă lipsa de judecători și grefieri continuă să afecteze activitatea instanțelor. Sistemul de asistență judiciară a fost îmbunătățit, dar rămâne subfinanțat, iar digitalizarea justiției reprezintă una dintre prioritățile Guvernului. Raportul consemnează și o îmbunătățire a eficienței instanțelor, care soluționează mai rapid dosarele civile, comerciale și administrative și soluționează un număr mai mare de cauze decât în anii precedenți.

În domeniul anticorupției, Comisia arată că evaluarea Strategiei naționale anticorupție 2021-2025 a fost finalizată, iar noua strategie pentru perioada 2026-2030 este în pregătire. Bilanțul urmăririi penale în cazurile de mică și mare corupție a rămas similar celui din anul precedent, însă instanțele au continuat să dispună încetarea unor procese și anularea unor condamnări, inclusiv în dosare de corupție la nivel înalt, ca efect al hotărârilor ÎCCJ privind prescripția răspunderii penale.

Raportul menționează că au fost adoptate noi reguli privind practica 'ușilor turnante', care introduc restricții înainte și după ocuparea funcțiilor publice, iar un nou Cod de etică pentru membrii Guvernului, care interzice primirea cadourilor, este în curs de implementare. O propunere legislativă privind declarațiile de avere elaborată de Agenția Națională de Integritate se află în dezbatere, iar pentru parlamentari au fost introduse reguli privind activitățile de lobby. Totodată, ANI dezvoltă un sistem informatic destinat avertizorilor de integritate.

În privința mass-media, Comisia constată că autoritatea de reglementare în audiovizual funcționează cu resurse umane insuficiente, iar procesul de digitalizare avansează lent. Actorii din sector nu au ajuns la un consens privind autoreglementarea, iar reforma menită să consolideze independența conducerii televiziunii și radioului public se află încă într-o fază incipientă. Raportul arată că transparența proprietății mass-media rămâne limitată și persistă probleme privind accesul la informații. Noul Cod al audiovizualului a îmbunătățit marcarea conținutului finanțat de partide și autorități, însă anumite practici continuă să ridice probleme. Comisia notează, de asemenea, că este în pregătire o lege anti-SLAPP, în contextul unor noi cazuri de amenințări și hărțuire a jurnaliștilor.

Raportul arată că Guvernul a utilizat mai puține ordonanțe de urgență în 2025 decât în 2024 și au fost făcuți pași pentru îmbunătățirea consultărilor publice, însă acestea rămân adesea formale. În același timp, modificările frecvente ale legislației și numărul mare de proiecte aflate în Parlament continuă să afecteze predictibilitatea legislativă, iar mediul de afaceri și organizațiile societății civile consideră aceasta una dintre principalele probleme.

Comisia mai arată că nu au fost înregistrate progrese în acreditarea instituțiilor naționale pentru drepturile omului, că acțiunile prevăzute în Strategia pentru o guvernare deschisă 2025-2030 nu au fost încă puse în aplicare și că organizațiile societății civile reclamă restrângerea spațiului civic și intensificarea presiunilor asupra activității lor.

În recomandările adresate României, Comisia solicită continuarea evaluării aplicării legilor justiției și îmbunătățirea eficienței și guvernanței sistemului judiciar, consolidarea independenței procurorilor de rang înalt și a organizării poliției judiciare, măsuri pentru eficientizarea cercetării și urmăririi penale a infracțiunilor din sistemul judiciar, inclusiv a celor de corupție, finalizarea reformei privind declarațiile de avere, limitarea utilizării ordonanțelor de urgență și asigurarea unor consultări publice efective, precum și continuarea demersurilor pentru acreditarea instituțiilor naționale pentru drepturile omului.

Raportul privind statul de drept pe 2026 analizează evoluțiile din toate statele membre ale UE în domenii precum sistemul judiciar, combaterea corupției, libertatea și pluralismul mass-media, precum și funcționarea instituțiilor democratice.

Comisia a formulat în acest an 57 de recomandări adresate statelor membre, dintre care șapte vizează România. Executivul european apreciază că recomandarea formulată anul trecut privind introducerea unor reguli de lobby pentru deputați și senatori a fost îndeplinită integral. AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 947

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Romania in lume 06-08-2026 19:10

Bulgaria, România și Spania au semnat un acord pentru misiuni comune de poliție aeriană

Forțele aeriene din Bulgaria, România și Spania au semnat un acord tehnic trilateral pentru desfășurarea de operațiuni transfrontaliere de poliție aeriană în cadrul NATO, afirmă joi Ministerul bulgar al Apărării într-un comunicat, relatează agenția EFE. Conform anunțului, înțelegerea a fost încheiată în virt

Romania in lume 06-08-2026 18:54

Comisia Europeană va evalua impactul amendamentelor adoptate de Parlament la legea decarbonizării din România

Comisia Europeană va evalua dacă modificările aduse de Parlamentul României la legea decarbonizării pot afecta îndeplinirea jalonului 114 din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), privind reforma sectorului energetic și eliminarea treptată a capacităților de producție pe bază de cărbune și lignit, a declarat joi pentru AGERPRES un purtător de

Romania in lume 05-08-2026 16:33

Român reținut în Italia pentru uciderea fostei partenere, o româncă stabilită la Torino

Daniel Trandafir, un român în vârstă de 45 de ani, a fost reținut miercuri de polițiștii din Torino în ancheta privind moartea fostei sale partenere Daniela Florea, în vârstă de 35 de ani, găsită fără viață pe 20 iulie în apartamentul său din orașul italian. Procurorii îl acuză de femicid, ascunderea cadavrului și violență dome

Romania in lume 05-08-2026 15:37

Miniștrii de externe ai României și Serbiei au discutat despre restabilirea legăturii feroviare transfrontaliere (Tanjug)

Ministrul român de externe, Oana Țoiu, și omologul său sârb, Marko Djuric, au abordat marți posibilitatea restabilirii legăturii feroviare transfrontaliere dintre România și Serbia, în cadrul unei convorbiri telefonice în care au analizat situația de pe Dunăre, afectată de nivelul excepțional de scăzut al apei. Potrivit unui comun

Romania in lume 04-08-2026 15:40

Secretarul adjunct al apărării SUA Elbridge Colby apreciază abordarea proactivă a României în NATO

Secretarul adjunct al apărării din SUA Elbridge Colby a afirmat marți că apreciază abordarea proactivă a României în ceea ce privește împărțirea responsabilităților în cadrul Alianței Nord-Atlantice, în urma întâlnirii avute la Pentagon cu consilierul prezidențial pentru securitate națională, Marius Lazurca.

Romania in lume 04-08-2026 14:46

Valurile de caniculă din Italia au ucis cinci lucrători agricoli, inclusiv un tânăr român

Valurile de caniculă care au asfixiat Italia în ultimele luni au provocat decesul a cinci lucrători agricoli, cel mai recent caz survenind duminica trecută, când un tânăr român în vârstă de 19 ani a murit din cauza căldurii sufocante în timp ce culegea roșii în apropiere de Cremona, potrivit sindicatului Flai Cgil, rela

Romania in lume 03-08-2026 15:57

Tribunalul UE respinge cererea de suspendare a deciziei privind ridicarea parțială a imunității Dianei Șoșoacă

Tribunalul Uniunii Europene a respins cererea eurodeputatei Diana Iovanovici Șoșoacă de suspendare a deciziei prin care Parlamentul European i-a ridicat parțial imunitatea parlamentară. În Ordonanța pronunțată de vicepreședintele Tribunalului Uniunii Europene, Savvas Papasavvas, în cauza T-283/26 R, instanța a apreciat că nu sunt &

Romania in lume 03-08-2026 15:37

''Suntem uniți împotriva discriminării, rasismului și urii'', se menționează într-o declarație a Comisiei Europene de Ziua europeană de comemorare a Holocaustului romilor

''Suntem uniți împotriva discriminării, rasismului și urii în toate formele lor'', iar confruntarea cu această moștenire este un pilon fundamental al Cadrului strategic pentru romi 2020-2030, care promovează incluziunea acestora în toate aspectele vieții, se menționează într-o declarație comună a președintei Comisiei Europene,

Romania in lume 31-07-2026 19:48

Italia: Patru români sunt acuzați de exploatarea unor lucrători agricoli migranți

Patru români sunt acuzați de autoritățile italiene pentru exploatarea în Sicilia a unor lucrători străini fără acte, pe care i-au constrâns să lucreze 70 de ore pe săptămână și să locuiască în spații lipsite de electricitate și apă, au anunțat vineri carabinierii, relatează AFP. Procurorii din Enna, o regiune cu platouri îna

Romania in lume 30-07-2026 20:19

Ambasadoarea României în Italia, Gabriela Dancău, a primit Ordinul Patriarhal 'Sfânta Doamnă Maria Brâncoveanu'

Ambasadoarea României în Italia, Gabriela Dancău, a fost distinsă, joi, cu Ordinul Patriarhal 'Sfânta Doamnă Maria Brâncoveanu', acordat de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pentru activitatea desfășurată în sprijinul comunității românești din Italia și contribuția la promovarea dialogului in

Romania in lume 30-07-2026 15:56

BTA/ Ambasadorul Bulgariei și primarul Craiovei discută despre numirea unui consul onorific

Ambasadorul Bulgariei în România, Radko Vlaikov, și primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, au discutat modalități de consolidare a cooperării bilaterale în cadrul unei întâlniri desfășurate în orașul românesc, a anunțat Ambasada Bulgariei la București pe Facebook. Cei doi oficiali s-au concentrat asupra numirii unui

Romania in lume 29-07-2026 15:43

Recursul împotriva extrădării formulat de prințul Paul al României a fost examinat de justiția franceză

Cea mai înaltă instanță a Franței a examinat miercuri recursul formulat de prințul Paul al României, a cărui extrădare către România a fost autorizată recent de justiția franceză pentru a executa o pedeapsă cu închisoarea într-un caz de trafic de influență, transmite AFP. 'Curtea de Casație are astăzi întâlnire cu

Romania in lume 29-07-2026 13:51

Autoritățile moldovene pregătesc multiple evenimente de Ziua Independenței, dar renunță la un concert de Ziua Limbii Române

Autoritățile de la Chișinău au anunțat miercuri organizarea a peste 20 de acțiuni culturale, educaționale, comemorative și festive dedicate Zilei Independenței Republicii Moldova, însă au renunțat la concertul inclus inițial în program pentru Ziua Limbii Române, marcată câteva zile mai târziu, pe 31 august. Progra

Romania in lume 29-07-2026 08:57

Rusia susține că acuzațiile României privind încălcarea spațiului său aerian de drone rusești sunt neîntemeiate

Ministerul de Externe de la Moscova a afirmat marți seară că afirmațiile României că drone rusești i-au violat spațiul aerian sunt lipsite de temei și a promis să răspundă la expulzarea de către autoritățile de la București a unui diplomat rus, relatează Reuters. Purtătoarea de cuvânt a MAE rus, Maria Zaharova, a scris într-o

Romania in lume 28-07-2026 18:04

Prima vizită externă a premierului Republicii Moldova, Vasile Tofan, de la preluarea mandatului va avea loc la București

Prima vizită externă a premierului Republicii Moldova, Vasile Tofan, de la preluarea mandatului va avea loc joi, la București, unde acesta va avea întrevederi cu președintele României, Nicușor Dan, premierul interimar Ilie Bolojan și conducerea Parlamentului României, a anunțat marți Guvernul de la Chișinău. În cadrul vizitei, Vasile To