Siegfried Mureșan/viitorul Cadru Financiar Multianual: Noi solicităm ca PE să dea un vot pe fiecare plan național de reforme
Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Parlamentul European vrea să poată vota asupra planurilor naționale de reforme care vor însoți alocarea fondurilor UE în viitorul Cadru Financiar Multianual pentru perioada 2028-2034, întrucât procesul decizional trebuie adaptat unei PNRR-izări a bugetului UE, a declarat miercuri, la Strasbourg, eurodeputatul PNL Siegfried Mureșan.
Mureșan, care este raportor al PE pentru viitorul CFM, a explicat, în cadrul unui briefing pentru jurnaliști români, că executivul UE 'a propus inițial ca fiecare stat să poată aloca banii cum dorește între coeziune și agricultură' dar 'ca urmare a muncii Parlamentului deja sunt clarificări și sume predefinite și noi, în procesul legislativ, vom introduce reguli clare, obiective, la nivel european, încât practic fiecare stat să nu poate face ce dorește'.
După ce vor fi adoptate la nivel european legile pentru buget în toate domeniile ar urma, la fel ca în cazul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), 'guvernul fiecărui stat membru să prezinte Comisiei Europene modul în care dorește să absoarbă fondurile, conform regulilor pe care noi le vom stabili în procesul legislativ, și pachetul de reforme', a precizat eurodeputatul, care este vicepreședinte al grupului Partidului Popular European în PE.
Acest plan de reforme va trebui aprobat de Comisia Europeană și de Consiliul UE, iar legislativul comunitar consideră este obligatoriu să fie la rândul său implicat în procesul decizional.
'Noi solicităm ca Parlamentul European să dea un vot pe fiecare plan național, de asemenea, fiindcă practic sumele pe coeziune, agricultură pe aceste planuri naționale în ansamblu, reprezintă 44% din bugetul Uniunii Europene, mult, aproape jumătate. Și nu se poate să existe fonduri europene alocate fără legitimitate europeană, fără vot în Parlament. De aceea, poziția noastră, a Parlamentului, este de a stabili clar regulile privind ceea ce pot și ceea ce nu pot face statele membre din buget', a declarat Siegfried Mureșan.
El susține că procesul decizional trebuie astfel adaptat în urma PNRR-izării bugetului UE de către Comisia Europeană, care propune o structură nouă și reguli noi.
'PE nu va accepta niciodată ca statele membre să poată cheltui 44% din bugetul Uniunii Europene după cum doresc ele, fără ca PE să stabilească împreună cu Consiliul, în procesul legislativ, regulile și fără ca PE să voteze practic, în cele din urmă. PNRR-ul nu a fost bugetul Uniunii Europene, a fost un instrument de criză adițional creat în afara bugetului UE. De aceea, rolul Parlamentului a fost oarecum mai mai slab în procesul decizional. Dar aici, fiind vorba de însuși bugetul UE, Parlamentul, cu autoritate bugetară, trebuie să joace un rol', a subliniat Mureșan.
El nu s-a arătat însă îngrijorat de perspectiva unei eventuale blocări a adoptării planurilor de reforme de către eurodeputații din opoziție, declarându-se încrezător că aceștia nu vor reuși să formeze o majoritate.
'Întrebarea cred că e legitimă. Nu vor încerca parlamentari din statul respectiv să facă politică națională la votul pe planul lor național, aici, în Parlamentul European? Și răspunsul este da. Probabil unii vor încerca, mai ales din opoziție, dar nu cred că vor avea succes, fiindcă nu vor reuși să organizeze o majoritate necesară aici pentru a da un vot împotriva unui plan, repet, doar pe chestiuni de politică internă. Dacă un plan e prost făcut de guvern, nu se respectă regulile europene și așa mai departe, atunci sunt convins că PE ar vota împotrivă, dar pe criterii de politică națională, la inițiativa unui partid de opoziție, nu va fi posibilă constituirea unei majorități', a mai spus Mureșan. AGERPRES/(A - editor: Mariana Ionescu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Roxana Mînzatu: Mobilitățile Erasmus+ trebuie să fie un drept pentru toți, nu doar o șansă pentru cei privilegiați
Mobilitățile Erasmus+ trebuie să fie un drept pentru toți, nu doar o șansă pentru cei privilegiați, a declarat joi vicepreședinta executivă a Comisiei Europene pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire, Roxana Mînzatu, care a salutat măsurile adoptate de România pentru ca mobilitățile Erasmus să devină mai accesibile studenți
România ar putea avea de câștigat de pe urma planului lui Trump de 'pedepsire' a unor țări din NATO (presă)
Președintele american Donald Trump are în vedere un plan de pedepsire a unor aliați din NATO despre care republicanul consideră că nu i-au ajutat țara în războiul de 39 de zile dintre SUA și Israel împotriva Iranului, a relatat miercuri publicația americană The Wall Street Journal (WSJ), care a citat oficiali ai administrației SUA, informează joi Re
Compania israeliană Elbit Systems se pregătește să înceapă livrarea de drone către România după întârzieri (Reuters)
Compania israeliană Elbit Systems se pregătește să înceapă livrarea dronelor Watchkeeper X către România în baza unui contract de 1,89 miliarde de lei (428,75 milioane de dolari), a anunțat compania luni, după ce ministrul apărării român, Radu Miruță, a amenințat săptămâna trecută că va anula acordul din cauza întârzierilor, relateaz
Parchetul olandez: Artefactele românești furate au fost returnate României (FOTO-VIDEO)
Coiful de aur de la Coțofenești și două dintre cele trei brățări dacice din aur furate anul trecut de la Muzeul Drents din Olanda și recuperate au fost returnate României, a anunțat joi Parchetul olandez într-un comunicat de presă publicat pe site-ul său.
VIDEO Autoritățile olandeze au prezentat Coiful de aur de la Coțofenești și două brățări furate în 2025 și recuperate
Autoritățile olandeze au prezentat, joi, Coiful de aur de la Coțofenești din România, de o valoare inestimabilă, vechi de aproape 2.500 de ani, care fusese furat anul trecut în urma unui jaf din Muzeul Drents din Assen, transmite France Presse.
Anul Cultural România-Italia/Ana Blandiana, invitata ultimului eveniment din seria 'Lunii Literaturii Române la Roma'
'Responsabilitatea cuvântului: etică, adevăr și memorie în lumea digitală' a fost tema ultimului eveniment din ciclul 'Luna Literaturii Române la Roma', care a avut-o ca invitată pe poeta Ana Blandiana, voce recunoscută a literaturii europene contemporane, care a dialogat cu profesorul Bruno Mazzoni, eminent românist și traducă
Anul Cultural România-Italia/ Constantin Brâncuși, celebrat prin muzică la Roma
Ambasada României în Italia a organizat marți un eveniment muzical susținut de soprana Rodica Vică și pianista Angela Drăghicescu, dedicat marelui sculptor român Constantin Brâncuși, incluzând proiecții cu imagini ale sculpturilor artistului, alături de filmări realizate în atelierul său. Desfășurat sub egida Anului Cultural
Coiful de aur de la Coțofenești a fost găsit, confirmă un detectiv privat olandez (AFP)
Un detectiv privat olandez specializat în artă, Arthur Brand, a confirmat joi pentru AFP recuperarea Coifului de aur de la Coțofenești care fusese furat în ianuarie 2025 în Olanda. 'E incredibil. E cea mai bună veste pe care ne-am fi putut-o dori', s-a bucurat el.
UPDATE Coiful de aur de la Cotofenești a fost recuperat (surse)
Coiful de aur de la Cotofenești a fost recuperat, confirmă joi surse pentru RTV Drenthe. Parchetul va organiza joi după amiază o conferință de presă la Muzeul Drents, în cadrul căreia vor fi prezentate ultimele evoluții ale anchetei. Coiful de aur de la Cotofenești și trei brățări de aur au făcut parte din expoziția Dacia - Tărâmul Aurului
România și Polonia, condamnate în primă instanță să plătească vaccinurile Pfizer comandate și anulate
Un tribunal din Bruxelles a condamnat miercuri, în primă instanță, Polonia și România să plătească un sold restant pentru vaccinurile anti-COVID comandate de la grupul farmaceutic Pfizer/BioNTech, în valoare de 1,3 miliarde de euro și, respectiv, 600 de milioane de euro, potrivit unui comunicat al instanței, transmite AFP. Co
Adrian Axinia cere o dezbatere în plenul PE despre continuitatea aprovizionării cu bunuri esențiale în contextul crizei energetice
Șeful delegației AUR în Parlamentul European, Adrian Axinia, a cerut ca plenul PE să dezbată, în regim de urgență, în viitoarea sesiune plenară din aprilie, modul în care se asigură aprovizionarea neîntreruptă cu bunuri esențiale, în special alimente și medicamente în Uniunea Europeană, în contextul actualei crize energ
Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, efectuează marți o vizită oficială la București
Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, efectuează marți o vizită oficială la București, informează luni, într-un comunicat de presă, direcția de comunicare a executivului de la Chișinău. În cadrul vizitei, Munteanu va participa la Conferința 'Romania Government Roundtable' - eveniment care reunește lideri po
Comisarii europeni Roxana Mînzatu și Apostolos Tzitzikostas vor efectua vizite separate în România luni și marți
Comisarii europeni Roxana Mînzatu și Apostolos Tzitzikostas vor efectua, separat, vizite în România în perioada 30-31 martie 2026, anunță Reprezentanța Comisiei Europene la București. Agenda de luni a vizitei Roxanei Mînzatu include întâlniri cu președintele României, Nicușor Dan, prim-ministrul
Poliția britanică redeschide ancheta privind acuzațiile de abuz sexual aduse împotriva lui Andrew Tate
O structură de poliție care face obiectul unei anchete privind modul în care a gestionat acuzațiile de abuz aduse împotriva influencerului Andrew Tate a redeschis ancheta cu privire la aceste acuzații, informează vineri PA Media/dpa. Hertfordshire Constabulary a decis să reia investigarea presupuselor infracțiuni de viol și agresiu
Unirea Basarabiei cu România, sărbătorită la Chișinău prin evenimente dedicate promovării patrimoniului istoric comun
Mai multe evenimente culturale și științifice dedicate promovării patrimoniului istoric și valorilor comune ale poporului român sunt organizate vineri la Chișinău cu prilejul împlinirii a 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România, relatează MOLDPRES. Astfel, în Aula 'Regina Maria' a Universitatea de Stat din Mo









