logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Consiliul Europei: România trebuie să îmbunătățească protecția grupurilor vulnerabile în fața traficului de ființe umane

Imagine din galeria Agerpres

Autoritățile române au luat măsuri semnificative pentru combaterea traficului de ființe umane, dar sunt necesare eforturi suplimentare pentru a proteja grupurile vulnerabile de riscurile de trafic, a identifica și asista victimele și a-i pedepsi pe făptași, conform unui nou raport publicat miercuri de Grupul de experți privind acțiunea împotriva traficului de ființe umane (GRETA) al Consiliului Europei.

Raportul evaluează măsurile luate de România din 2021 pentru a preveni vulnerabilitățile în fața traficului de ființe umane, a detecta și sprijini victimele și a-i pedepsi pe infractori, acordând o atenție deosebită modului în care aceștia din urmă utilizează tehnologia informației și comunicațiilor (TIC) pentru a-și identifica și exploata victimele și modului în care organele de aplicare a legii folosesc o astfel de tehnologie pentru a combate această infracțiune, se arată într-un comunicat de presă.

GRETA salută recentele modificări legislative care sporesc sancțiunile pentru traficul de ființe umane și îmbunătățesc accesul victimelor la asistență juridică și despăgubiri. Alte măsuri pozitive sunt adoptarea unei noi Strategii naționale împotriva traficului de ființe umane (2024-2028) și înființarea unui Comitet interministerial pentru coordonarea strategică intersectorială a luptei împotriva traficului de ființe umane.

România rămâne predominant o țară de origine pentru victimele traficului de persoane, dar devine din ce în ce mai mult și o țară de destinație, se mai arată în raport. Între 2020 și 2024, autoritățile române au identificat 2.662 de victime ale traficului de persoane, dintre care aproape jumătate erau copii. Principala formă de exploatare a victimelor identificate a fost exploatarea sexuală, urmată de munca forțată, cerșetoria forțată și exploatarea în activități criminale. Majoritatea victimelor identificate erau cetățeni români traficați în interiorul țării sau în țări precum Regatul Unit, Germania, Italia, Franța și Spania.

Conform raportului, copiii din comunitățile de romi, copiii aflați în plasament instituțional și copiii aflați pe stradă sunt deosebit de vulnerabili la traficul de persoane. Întrucât multe victime identificate fuseseră anterior în plasament instituțional, GRETA subliniază necesitatea ca autoritățile române să sporească resursele serviciilor de protecție a copilului și să implementeze măsuri și programe sociale și economice menite să sprijine copiii aflați în situații vulnerabile.

GRETA evidențiază, de asemenea, lacune grave în protejarea persoanelor cu dizabilități care locuiesc în centre rezidențiale și solicită autorităților să asigure o monitorizare regulată, eficientă și independentă a acestor centre.

GRETA își exprimă îngrijorarea cu privire la riscurile de trafic și exploatare cu care se confruntă numărul tot mai mare de lucrători migranți, în special din Asia de Sud, ale căror vulnerabilități sunt sporite din cauza barierelor lingvistice, a practicilor de recrutare înșelătoare și a protecției inadecvate. Prin urmare, solicită autorităților să consolideze protecția muncii, să introducă licențierea agențiilor de recrutare care acționează ca intermediari pentru lucrătorii migranți și să monitorizeze anunțurile de angajare online frauduloase.

Salutând adoptarea unui nou Mecanism Național pentru Identificarea și Sesizarea Victimelor Traficului de Persoane în 2023, GRETA își exprimă îngrijorarea cu privire la barierele persistente în calea detectării proactive a victimelor, inclusiv instruirea insuficientă a profesioniștilor și lipsa inspectorilor de muncă. Raportul subliniază, de asemenea, necesitatea îmbunătățirii asistenței acordate victimelor traficului de persoane prin garantarea unei locuințe adecvate și sigure, a unei finanțări adecvate și a accesului la asistență medicală.

În ultimii ani, autoritățile române au detectat o utilizare sporită a platformelor online pentru recrutarea și exploatarea victimelor, inclusiv prin activități de video-chat sexual. Pentru a aborda acest risc, au desfășurat campanii de conștientizare cu privire la riscurile exploatării online și programe de formare pentru ofițeri de poliție și procurori. Mai mult, Poliția Română utilizează software criminalistic pentru a detecta exploatarea sexuală online. GRETA salută aceste măsuri și încurajează autoritățile să continue să investească în formare și instrumente digitale pentru a desfășura investigații proactive și să consolideze cooperarea cu companiile TIC și furnizorii de servicii de internet.

Raportul menționează că, în perioada 2020-2024, 764 de persoane au fost condamnate pentru infracțiuni de trafic de persoane. Pentru a evita recalificarea cazurilor de trafic de persoane drept infracțiuni mai puțin grave, GRETA subliniază necesitatea unei formări și specializări suplimentare a anchetatorilor, procurorilor și judecătorilor. Alte aspecte de îngrijorare evidențiate în raport sunt durata excesivă a procedurilor penale în cazurile de trafic de persoane și implicarea funcționarilor publici în traficul de persoane.

Numărul victimelor traficului de persoane cărora li s-au acordat despăgubiri de către instanțe a crescut, dar puține dintre aceste victime primesc efectiv despăgubiri, deoarece activele confiscate de la autori nu sunt întotdeauna destinate despăgubirii victimelor. GRETA solicită autorităților să revizuiască legislația pentru a permite victimelor traficului în scopul exploatării sexuale să solicite despăgubiri de la traficanții lor pentru veniturile din exploatarea în prostituție care le-au fost reținute de către traficanți.

Grupul de experți privind lupta împotriva traficului de ființe umane (GRETA) este un organism independent care monitorizează modul în care țările implementează Convenția Consiliului Europei privind lupta împotriva traficului de ființe umane. Toate cele 46 de state membre ale Consiliului Europei sunt obligate să respecte Convenția, precum și statele nemembre Belarus și Israel.AGERPRES/(AS - redactor: Ionuț Mareș, editor: Mariana Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 463

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Romania in lume 13-05-2026 13:37

Georgia: Au început manevrele militare internaționale 'Trojan Footprint', la care participă și România

Manevrele militare ale forțelor de trupe speciale intitulate 'Trojan Footprint' au început miercuri în Georgia cu participarea unor militari din Spania, Statele Unite, Polonia, Regatul Unit, România și țara gazdă, conform Ministerului georgian al Apărării, informează EFE. Potrivit comandamentului militar al Georgiei, exercițiile se de

Romania in lume 11-05-2026 14:49

Concert extraordinar de Ziua Europei la Reggia di Caserta, organizat de Ambasada României în Italia

Cu prilejul Zilei Europei, sărbătorită la 9 mai, Ambasada României în Italia a organizat, în cadrul Anului Cultural România-Italia, un recital extraordinar desfășurat în magnificul cadru al Reggia di Caserta și dedicat celebrării valorilor culturale și spirituale care unesc popoarele europene, potrivit paginii de

Romania in lume 06-05-2026 14:46

Comisia Europeană își propune să combată mai bine sărăcia, lipsa de adăpost și excluziunea socială

Comisia Europeană își propune să combată mai bine sărăcia, lipsa de adăpost și excluziunea socială în Uniunea Europeană, în contextul în care blocul comunitar se luptă să depășească efectele economice ale unei serii de crize globale, relatează dpa. 'Europa a fost întotdeauna definită nu doar prin puterea sa economică, ci și pr

Romania in lume 05-05-2026 21:18

Vernisajul expoziției de fotografie 'Natura în imagini - AGERPRES' a avut loc la Bruxelles

Ambasada României în Regatul Belgiei, în parteneriat cu Agenția Națională de Presă AGERPRES, a organizat marți, 5 mai 2026, la sediul Secției Consulare, vernisajul expoziției de fotografie 'Natura în imagini - AGERPRES', potrivit unui

Romania in lume 05-05-2026 18:48

Socialiștii europeni le cer partenerilor români ca noul guvern să fie pro-european

Partidul Socialiștilor Europeni (PSE) și-a manifestat marți sprijinul față de 'formarea rapidă a unui guvern pro-european cu o nouă conducere' în România, în urma demiterii guvernului condus de Ilie Bolojan după o moțiune de cenzură, relatează agenția EFE. 'PES se menține ferm alături de partidul său membru român, Partidul S

Romania in lume 05-05-2026 15:37

Căderea guvernului Bolojan deschide o perioadă de incertitudine pentru România (agenții de presă)

Moțiunea de cenzură inițiată de parlamentarii PSD, AUR și PACE - Întâi România împotriva guvernului condus de liberalul Ilie Bolojan a fost adoptată marți de parlament, decizie relatată pe larg de agențiile internaționale de presă, care anticipează o perioadă de incertitudine pentru țara noastră. EFE notează că adoptarea moțiunii de cen

Romania in lume 03-05-2026 20:21

VIDEO Președintele României, Nicușor Dan, a sosit la Erevan pentru a participa la summitul CPE și la summitul UE-Armenia

Președintele României, Nicușor Dan, a sosit în Armenia pentru a participa la cea de-a 8-a ediție a summitului Comunității Politice Europene (CPE) și la primul summit UE-Armenia. Președintele Parlamentului armean, Alen Simonyan, l-a întâmpinat pe președintele Dan la Aeroportul Zvartnots, transmite Armenpress. La summitul

Romania in lume 30-04-2026 17:32

Victor Negrescu/Combaterea hărțuirii online: Comisia Europeană ar trebui să vină cu o propunere până la finalul anului

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Eurodeputatul PSD Victor Negrescu a declarat joi, la Strasbourg, că se așteaptă ca executivul UE să vină cu o propunere până la finalul anului pentru înăsprirea măsurilor împotriva hărțuirii cibernetice, care ar putea fi adoptată în procedură de urgență de Parlamentul Eu

Romania in lume 30-04-2026 10:50

Ungaria: Tisza nu se va implica în înființarea de partide în afara țării, declară un responsabil al viitoarei formațiuni guvernamentale

Partidul Tisza, care va prelua în curând guvernarea în Ungaria, lucrează 'pentru unitate și reconciliere națională', nu va contribui la formarea niciunui nou partid în țările vecine și nu va sprijini inițiative 'care ar putea diviza comunitatea', a afirmat joi Zoltan Tarr, vicepreședinte al Tisza și viitor ministru al relațiilor social

Romania in lume 29-04-2026 16:31

Se încearcă readucerea Pactului verde sub diverse denumiri, afirmă Winkler despre propunerile președintei CE în energie

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Se încearcă readucerea Pactului verde sub diverse denumiri cu ocazia crizei din Orientul Mijlociu, argumentându-se cu necesitatea scăderii dependențelor UE, a declarat miercuri eurodeputatul UDMR Iuliu Winkler, după discursul susținut în plen de Ursula von der Leyen privind o serie

Romania in lume 29-04-2026 11:15

Schimb de replici între liderii principalelor grupuri politice din PE pe tema situației politice din România

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Președintele grupului Partidului Popular European, Manfred Weber, a tras miercuri un semnal de alarmă în plenul Parlamentului European privind situația din România, referindu-se la moțiunea de cenzură comună PSD-AUR, și întrebând-o direct pe lidera grupului S&D, Iratxe Perez Garc

Romania in lume 28-04-2026 18:19

Siegfried Mureșan/bugetul multianual: Mandatul obținut în PE e o victorie; șefii de stat și de guvern trebuie să aibă o gândire europeană

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Eurodeputatul PNL Siegfried Mureșan consideră că adoptarea mandatului de negociere al Parlamentului European pentru viitorul buget multianual al UE cu o majoritate absolută reprezintă o victorie și afirmă că obstacolul principal pe care îl vede în viitoarele discuții este că fiecare preș

Romania in lume 28-04-2026 15:41

Diana Iovanovici Șoșoacă anunță după votul de ridicare a imunității că va da în judecată PE la CJUE

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Eurodeputata Diana Iovanovici Șoșoacă a anunțat marți, după votul din Parlamentul European prin care i s-a ridicat imunitatea pentru zece din cele unsprezece solicitări ale Parchetului General, că va acționa în judecată legislativul comunitar la Curtea de Justiție a Uniunii Europene. În

Romania in lume 28-04-2026 13:23

Parlamentul European a votat pentru ridicarea imunității eurodeputatei Diana Iovanovici Șoșoacă

Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Parlamentul European a votat marți pentru ridicarea imunității eurodeputatei Dianei Iovanovici Șoșoacă pentru toate presupusele infracțiuni pentru care este anchetată în România, cu o singură excepție, cea legată de un discurs susținut în plenul legislativului european în care îl el

Romania in lume 28-04-2026 13:03

Iratxe Garcia Perez spune că a primit asigurări de la liderul PSD că partidul nu va forma un guvern cu extrema dreaptă

Lidera grupului S&D din Parlamentul European, Iratxe Garcia Perez, și-a reiterat marți încrederea deplină în PSD și a afirmat că liderul partidului Sorin Grindeanu i-a spus că nu există niciun acord cu extrema dreaptă din România pentru a forma un guvern. 'Reiterez încrederea deplină în PSD. Ieri (luni -n.r.) au fo