După alegerile parlamentare din R. Moldova, Rusia speră să desfășoare 10.000 de soldați în Transnistria (premierul moldovean)
Rusia intenționează să instaleze la Chișinău un guvern care să-i fie favorabil și care să-i permită să aducă 10.000 de soldați în regiunea transnistreană, la frontiera cu Ucraina, a declarat miercuri premierul Dorin Recean pentru Financial Times, potrivit portalului Deschide.md.
Moscova are în prezent un număr redus de militari în Transnistria și nici nu are în acest moment posibilitatea de a trimite noi trupe în teritoriul separatist, blocat între Ucraina și Republica Moldova.
Dar Rusia speră într-o schimbare a situației după alegerile parlamentare din septembrie din Republica Moldova, în care va încerca să se amestece, în ideea că viitorul guvern îi va fi mai favorabil și i-ar putea permite să-și extindă prezența militară în regiunea transnistreană, susține premierul moldovean.
'Este un efort uriaș de subminare a democrației moldovene', afirmă Recean, insistând: 'Ei (rușii) vor să-și consolideze prezența militară în regiunea transnistreană!'.
În afară de contracararea imixtiunii ruse în viitorul proces electoral, guvernul se concentrează pe obiectivul strategic de aderare la Uniunea Europeană, a spus el.
Eforturile Rusiei de a influența situația politică din Republica Moldova se axează pe propaganda online și transferuri ilegale de bani către partidele proruse și alegătorii moldoveni. Potrivit lui Recean, în 2024, Rusia a cheltuit echivalentul a 1% din PIB-ul R. Moldova pentru campanii de influență.
'Vă puteți imagina ce pârghie și presiune ar însemna 10.000 de soldați la frontiera de sud-vest a Ucrainei, dar și aproape de România, care este stat membru NATO?', a întrebat retoric premierul moldovean.
Kremlinul nu a răspuns deocamdată la o solicitare din partea Financial Times.
După conflictul din 1992, Rusia a staționat un număr mare de soldați în Transnistria, în sprijinul regiunii care își proclamase independența față de R. Moldova. De atunci, prezența militară rusă s-a redus considerabil. În prezent, se estimează că ar exista circa 1.500 de militari, majoritatea fiind însă localnici, doar câțiva provenind efectiv din Federația Rusă, conform Deschide.md.
'În prezent, forțele lor din regiune sunt aproape irelevante. Dar cu o prezență militară sporită, permisă de un guvern moldovean prorus, ei și-ar putea consolida controlul' în zonă, a spus Recean, precizând că cifra de 10.000 de soldați provine din evaluări ale serviciilor de informații.
Cea mai mare parte a contingentului rus din Transnistria are ca obiectiv paza depozitului de armament sovietic din regiune (Cobasna). Chișinăul a cerut în repetate rânduri retragerea acestor trupe, considerând staționarea lor o încălcare a suveranității naționale.
'Suntem foarte precauți, pentru că propaganda lor, mecanismele lor de comunicare sunt extrem de puternice. Iar banii pe care îi cheltuie sunt mulți', a spus premierul moldovean.
Potrivit acestuia, polițiști de frontieră moldoveni au reținut cetățeni care se întorceau din Rusia cu sume de până la 1,2 milioane de dolari în numerar, iar în alegerile prezidențiale de anul trecut circa 130.000 de alegători au fost identificați ca beneficiari ai unor finanțări din surse rusești.
'În consecință, trebuie să ne întărim apărarea. Dar trebuie, în același timp, să livrăm rezultate în direcția agendei noastre europene', a concluzionat Dorin Recean. AGERPRES/(AS-redactor: Lilia Traci, editor: Ionuț Mareș, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Anul Cultural România-Italia/Concert de gală la Festivalul Ravello,încheiere simbolică a semestrului românesc al Anului Cultural România-Italia 2026
Concertul de Gală susținut duminică seara de Orchestra Operei Naționale București pe scena Festivalului Ravello din Italia a marcat încheierea semestrului românesc al Anului Cultural România-Italia 2026, program desfășurat în ultimele șase luni și dedicat promovării culturii române în Italia prin diplomație culturală.
Militari francezi desfășurați în România și Estonia, prezenți la parada militară de Ziua Națională a Franței
Militari francezi desfășurați pe flancul estic al Europei, în special în România și Estonia, vor lua parte la parada militară organizată la Paris marți, cu ocazia Zilei Naționale a Franței, transmite France Presse. Șeful statului francez Emmanuel Macron prezidează marți pentru ultima oară tradiționala paradă militară de 14 iu
Doi români au murit după ce au căzut într-o crevasă în Gran Paradiso, Alpii italieni (ANSA)
Doi alpiniști de naționalitate română și-au pierdut viața în masivul Gran Paradiso din Italia după ce au căzut într-o crevasă, au anunțat luni echipele de salvatori italieni, potrivit agenției ANSA. Trupurile neînsuflețite au fost recuperate de echipa salvamont din Valle d'Aosta, care îi căuta din data de 9 iulie, când a
UPDATE ÎPS Antonie a fost întronizat mitropolit al Basarabiei
Înaltpreasfințitul părinte Antonie a fost întronizat duminică în funcția de arhiepiscop al Chișinăului, mitropolit al Basarabiei și exarh al plaiurilor, în cadrul unei ceremonii solemne desfășurate la Biserica 'Sfinții Trei Ierarhi' din Chișinău, relatează Deschide.md, IPN și Radio Chișinău. Evenimentul a început cu sf&aci
Vicepreședinta executivă a CE Roxana Mînzatu participă la reuniunea UNESCO privind promovarea educației la nivel mondial
Vicepreședinta executivă a Comisiei Europene (CE) pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire, Roxana Mînzatu, va ține un discurs în cadrul reuniunii liderilor Comitetului director la nivel înalt pentru obiectivul de dezvoltare durabilă nr. 4, găzduită de UNESCO, care va avea loc la Paris, informează vineri un com
Putin probabil va escalada războiul din Ucraina, în pofida eforturilor de pace ale lui Trump (Reuters)
Președintele rus Vladimir Putin respinge apelurile de a negocia pacea cu Kievul, au declarat pentru Reuters trei surse apropiate Kremlinului, potrivit cărora recentele atacuri cu drone ale Ucrainei asupra rafinăriilor și porturilor din Rusia i-au întărit convingerea că trebuie să continue războiul, cel puțin pentru moment. Două dintre surse, vorbind sub
Liderii UE intenționează să depoziteze în siguranță pistoalele primite cadou de la Erdogan
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa, au declarat joi că pistoalele primite cadou din partea președintelui turc Recep Tayyip Erdogan, în urma vizitei lor la Ankara pentru summitul NATO, vor fi depozitate în siguranță, informează EFE. 'Arma va fi transportată și
Coreea de Sud speră să extindă cooperarea cu România dincolo de sectorul apărării, afirmă președintele sud-coreean
Președintele sud-coreean Lee Jae Myung a avut miercuri la Ankara o întâlnire cu președintele român Nicușor Dan și a afirmat că Seulul dorește să extindă cooperarea bilaterală dincolo de industria de apărare, a consemnat agenția de presă sud-coreeană Yonhap. Întâlnirea a avut loc în marja summitului Organizației Tratatului Atlanticu
Marea Britanie a convocat un diplomat iranian de rang înalt în legătură cu înjunghierea unui jurnalist iranian la Londra
Marea Britanie l-a convocat marți pe însărcinatul cu afaceri al Iranului - cel mai înalt diplomat al Teheranului la Londra - după ce doi cetățeni români au primit pedepse grele cu închisoarea pentru înjunghierea unui jurnalist care lucra pentru un grup media de limbă persană din capitala britanică, informează Reuters.
Destructurarea unei rețele care a distribuit 200.000 de prezervative contrafăcute în Europa, unele confiscate în România (OLAF)
O rețea care a distribuit peste 200.000 de prezervative contrafăcute în Europa, punând în pericol sănătatea cumpărătorilor, a fost destructurată, a anunțat marți Oficiul European de Luptă Antifraudă (OLAF), precizând că produsele 'confiscate în România, Serbia și Spania' proveneau de la același furnizor din China, relatează AFP.
VIDEO SUA250/Nava școală Mircea, la Parada Velierelor din New York
Nava școală Mircea a participat sâmbătă la Parada Velierelor din New York, potrivit paginii oficiale de Facebook a Navei Școală 'Mircea', cunoscută și ca 'Bricul Mircea'. Velierul 'Mircea' va rămâne andocat timp de patru zile înainte de a-și continua drumul spre ultima oprire, portul Boston, și va părăsi coasta america
SUA250/ Ambasada României în SUA: Suntem mândri să fim alături de America în calitate de aliat, prieten și partener
Ambasada României în SUA a transmis sâmbătă un mesaj de felicitare cu prilejul împlinirii a 250 de ani de independență a Statelor Unite, în care apreciază, între altele, că, românii sunt mândri să fie alături de America în calitate de aliat, prieten și partener dedicat valorilor care ne unesc peste Atlantic.
Avioane de luptă ale misiunii de reacție rapidă a NATO interceptează un avion de linie chinez la granița româno-ungară
Avioane de luptă ungare ale NATO din cadrul zborurilor de serviciu și de patrulare în alertă cu reacție rapidă (Quick Reaction Alert, QRA - nr.) au fost ridicate de la sol la granița româno-ungară după ce un avion de pasageri înmatriculat în China nu a stabilit contactul cu controlorii de trafic aerian din România, a anunțat sâmbăt
Școli din Austria oferă și în anul școlar viitor cursuri de română ca limbă maternă
Elevii români care frecventează sistemul public de învățământ din Austria au posibilitatea să participe la cursuri de limba română ca limbă maternă, reamintește vineri ambasada României la Viena. În prezent, româna este predată în Austria ca limbă maternă în școli primare (Volksschule) și g
UPDATE Marea Britanie: Cei doi români acuzați că au înjunghiat un jurnalist iranian la Londra au fost condamnați la închisoare
Doi bărbați români, despre care procurorii britanici au afirmat că acționau ca intermediari pentru guvernul iranian, au fost condamnați vineri la închisoare pentru că au înjunghiat la Londra un jurnalist care lucra pentru o organizație media în limba persană, informează Reuters. Pouria Zaratifoukolaei, cunoscut ca Pouria Zeraati, un jur













