logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Preşedinta Georgiei face o paralelă între alegerile din Georgia şi cele din România şi Republica Moldova

Image

Demonstraţiile masive din Georgia sunt rezultatul unei fraude electorale masive, urmată de o încercare a celor de la guvernare de a folosi aceste alegeri falsificate pentru a deturna atenţia de la Uniunea Europeană, a scris marţi pe X preşedinta Georgiei, Salome Zurabişvili, făcând o paralelă cu situaţia din România, unde au avut loc cele mai recente alegeri din regiune, precum şi cu cele din Republica Moldova.

"Înainte de România au fost Moldova (salvată de diaspora sa) şi Georgia", a scris Zurabişvili.

Luni, mii de manifestanţi s-au adunat la Tbilisi, capitala georgiană, pentru a cincea zi a unei mobilizări de amploare împotriva politicii guvernului, acuzat de derivă autoritară şi de simpatii proruse. Protestele sunt un răspuns la suspendarea până în 2028 de către Partidul Visul Georgian, la putere din 2012, a negocierilor de aderare cu Uniunea Europeană - obiectiv înscris în Constituţia acestei foste republici sovietice.

În acest context, preşedinta Georgiei a redistribuit pe contul său o postare a deputatului francez Frédéric Petit, despre "destabilizarea electorală din România".

"Faptul că puteri străine se amestecă în alegeri prin exploatarea de ferme de troli şi prin creşterea numărului de abonaţi ai unui candidat, astfel încât acesta să fie mai sus în algoritmi şi mai vizibil pe ecranele utilizatorilor, reprezintă un pericol real pentru democraţiile noastre şi pentru liberul arbitru al oamenilor", a scris Petit, reprezentant al diasporei franceze pentru Germania, Europa Centrală şi Balcani şi membru al Comisiei pentru afaceri externe din camera inferioară a parlamentului Franţei, referindu-se la campania desfăşurată de TikTok de Călin Georgescu, un candidat "necunoscut", care a câştigat primul tur al prezidenţialelor şi va intra în turul al doilea.

Potrivit politicianului francez, "aceste reţele şi aceste sunt surse de fragilitate democratică. Ele întunecă şi tulbură conştiinţa cetăţenilor, în timp ce democraţia se bazează în primul rând pe cetăţeni informaţi şi responsabili".

"Acum s-a dovedit că Tik Tok nu şi-a respectat angajamentele faţă de legislaţia românească şi europeană şi a participat din plin la promovarea unui mesaj de sfidare a statului român şi a instituţiilor democratice, precum şi a unui discurs extrem de favorabil imperialismului Moscovei". "Trebuie să reacţionăm nu numai la interferenţele străine, ci şi la abrutizarea pe care comunicarea politică o impune în timpul campaniilor", a mai comentat Frédéric Petit.

Comisia pentru Piaţa Internă şi Protecţia Consumatorului din Parlamentul European (PE) audiază marţi doi reprezentanţi ai TikTok asupra modului în care această companie aplică regulile digitale ale UE, în contextul alegerilor desfăşurate recent în Europa. AGERPRES/(AS - autor: Mariana Ionescu, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 148

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Romania in lume 14-07-2026 12:01

Anul Cultural România-Italia/Concert de gală la Festivalul Ravello,încheiere simbolică a semestrului românesc al Anului Cultural România-Italia 2026

Concertul de Gală susținut duminică seara de Orchestra Operei Naționale București pe scena Festivalului Ravello din Italia a marcat încheierea semestrului românesc al Anului Cultural România-Italia 2026, program desfășurat în ultimele șase luni și dedicat promovării culturii române în Italia prin diplomație culturală.

Romania in lume 14-07-2026 10:04

Militari francezi desfășurați în România și Estonia, prezenți la parada militară de Ziua Națională a Franței

Militari francezi desfășurați pe flancul estic al Europei, în special în România și Estonia, vor lua parte la parada militară organizată la Paris marți, cu ocazia Zilei Naționale a Franței, transmite France Presse. Șeful statului francez Emmanuel Macron prezidează marți pentru ultima oară tradiționala paradă militară de 14 iu

Romania in lume 13-07-2026 16:51

Doi români au murit după ce au căzut într-o crevasă în Gran Paradiso, Alpii italieni (ANSA)

Doi alpiniști de naționalitate română și-au pierdut viața în masivul Gran Paradiso din Italia după ce au căzut într-o crevasă, au anunțat luni echipele de salvatori italieni, potrivit agenției ANSA. Trupurile neînsuflețite au fost recuperate de echipa salvamont din Valle d'Aosta, care îi căuta din data de 9 iulie, când a

Romania in lume 12-07-2026 13:16

UPDATE ÎPS Antonie a fost întronizat mitropolit al Basarabiei

Înaltpreasfințitul părinte Antonie a fost întronizat duminică în funcția de arhiepiscop al Chișinăului, mitropolit al Basarabiei și exarh al plaiurilor, în cadrul unei ceremonii solemne desfășurate la Biserica 'Sfinții Trei Ierarhi' din Chișinău, relatează Deschide.md, IPN și Radio Chișinău. Evenimentul a început cu sf&aci

Romania in lume 10-07-2026 17:21

Vicepreședinta executivă a CE Roxana Mînzatu participă la reuniunea UNESCO privind promovarea educației la nivel mondial

Vicepreședinta executivă a Comisiei Europene (CE) pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire, Roxana Mînzatu, va ține un discurs în cadrul reuniunii liderilor Comitetului director la nivel înalt pentru obiectivul de dezvoltare durabilă nr. 4, găzduită de UNESCO, care va avea loc la Paris, informează vineri un com

Romania in lume 10-07-2026 10:07

Putin probabil va escalada războiul din Ucraina, în pofida eforturilor de pace ale lui Trump (Reuters)

Președintele rus Vladimir Putin respinge apelurile de a negocia pacea cu Kievul, au declarat pentru Reuters trei surse apropiate Kremlinului, potrivit cărora recentele atacuri cu drone ale Ucrainei asupra rafinăriilor și porturilor din Rusia i-au întărit convingerea că trebuie să continue războiul, cel puțin pentru moment. Două dintre surse, vorbind sub

Romania in lume 09-07-2026 15:14

Liderii UE intenționează să depoziteze în siguranță pistoalele primite cadou de la Erdogan

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa, au declarat joi că pistoalele primite cadou din partea președintelui turc Recep Tayyip Erdogan, în urma vizitei lor la Ankara pentru summitul NATO, vor fi depozitate în siguranță, informează EFE. 'Arma va fi transportată și

Romania in lume 08-07-2026 19:35

Coreea de Sud speră să extindă cooperarea cu România dincolo de sectorul apărării, afirmă președintele sud-coreean

Președintele sud-coreean Lee Jae Myung a avut miercuri la Ankara o întâlnire cu președintele român Nicușor Dan și a afirmat că Seulul dorește să extindă cooperarea bilaterală dincolo de industria de apărare, a consemnat agenția de presă sud-coreeană Yonhap. Întâlnirea a avut loc în marja summitului Organizației Tratatului Atlanticu

Romania in lume 07-07-2026 21:45

Marea Britanie a convocat un diplomat iranian de rang înalt în legătură cu înjunghierea unui jurnalist iranian la Londra

Marea Britanie l-a convocat marți pe însărcinatul cu afaceri al Iranului - cel mai înalt diplomat al Teheranului la Londra - după ce doi cetățeni români au primit pedepse grele cu închisoarea pentru înjunghierea unui jurnalist care lucra pentru un grup media de limbă persană din capitala britanică, informează Reuters.

Romania in lume 07-07-2026 13:25

Destructurarea unei rețele care a distribuit 200.000 de prezervative contrafăcute în Europa, unele confiscate în România (OLAF)

O rețea care a distribuit peste 200.000 de prezervative contrafăcute în Europa, punând în pericol sănătatea cumpărătorilor, a fost destructurată, a anunțat marți Oficiul European de Luptă Antifraudă (OLAF), precizând că produsele 'confiscate în România, Serbia și Spania' proveneau de la același furnizor din China, relatează AFP.

Romania in lume 04-07-2026 20:59

VIDEO SUA250/Nava școală Mircea, la Parada Velierelor din New York

Nava școală Mircea a participat sâmbătă la Parada Velierelor din New York, potrivit paginii oficiale de Facebook a Navei Școală 'Mircea', cunoscută și ca 'Bricul Mircea'. Velierul 'Mircea' va rămâne andocat timp de patru zile înainte de a-și continua drumul spre ultima oprire, portul Boston, și va părăsi coasta america

Romania in lume 04-07-2026 20:17

SUA250/ Ambasada României în SUA: Suntem mândri să fim alături de America în calitate de aliat, prieten și partener

Ambasada României în SUA a transmis sâmbătă un mesaj de felicitare cu prilejul împlinirii a 250 de ani de independență a Statelor Unite, în care apreciază, între altele, că, românii sunt mândri să fie alături de America în calitate de aliat, prieten și partener dedicat valorilor care ne unesc peste Atlantic.

Romania in lume 04-07-2026 18:33

Avioane de luptă ale misiunii de reacție rapidă a NATO interceptează un avion de linie chinez la granița româno-ungară

Avioane de luptă ungare ale NATO din cadrul zborurilor de serviciu și de patrulare în alertă cu reacție rapidă (Quick Reaction Alert, QRA - nr.) au fost ridicate de la sol la granița româno-ungară după ce un avion de pasageri înmatriculat în China nu a stabilit contactul cu controlorii de trafic aerian din România, a anunțat sâmbăt

Romania in lume 04-07-2026 08:57

Școli din Austria oferă și în anul școlar viitor cursuri de română ca limbă maternă

Elevii români care frecventează sistemul public de învățământ din Austria au posibilitatea să participe la cursuri de limba română ca limbă maternă, reamintește vineri ambasada României la Viena. În prezent, româna este predată în Austria ca limbă maternă în școli primare (Volksschule) și g

Romania in lume 03-07-2026 19:25

UPDATE Marea Britanie: Cei doi români acuzați că au înjunghiat un jurnalist iranian la Londra au fost condamnați la închisoare

Doi bărbați români, despre care procurorii britanici au afirmat că acționau ca intermediari pentru guvernul iranian, au fost condamnați vineri la închisoare pentru că au înjunghiat la Londra un jurnalist care lucra pentru o organizație media în limba persană, informează Reuters. Pouria Zaratifoukolaei, cunoscut ca Pouria Zeraati, un jur