Roxana Mînzatu, la audierea în PE: Europenii se vor confrunta cu numeroase provocări, aşa că trebuie să fim pregătiţi
Bruxelles - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ştefan, transmite: Comisarul desemnat al României, Roxana Mînzatu, a declarat marţi, în cadrul audierii din comisiile competente ale Parlamentului European că europenii se vor confrunta cu numeroase provocări în anii următori, motiv pentru care vor trebui să se pregătească pentru acest lucru, ceea ce reprezintă şi primul pilon al programului ei.
"Astăzi vă cer încrederea. Încrederea că în următorii cinci ani eu, ca vicepreşedinte pentru oameni, competenţe şi pregătire voi putea ghida Europa socială. Pentru a face asta trebuie să ştiţi cine sunt, de unde vin şi care sunt valorile mele", le-a spus Roxana Mînzatu eurodeputaţilor în discursul ei de 15 minute de la începutul audierii.
Roxana Mînzatu a vorbit despre copilăria ei în Braşov şi revolta de la Braşov din noiembrie 1987, prima tentativă eşuată de a scăpa de comunism, eveniment care în cele din urmă s-a produs în decembrie 1989, moment după care "românii au îmbrăţişat democraţia".
Ea a spus că în activitatea ei este inspirată de oameni simpli, nu de scriitori.
"Europa este un atlet într-o competiţie foarte complexă. Este un moment în care securitatea şi autonomia strategică contează mai mult ca oricând", a spus comisarul european desemnat din partea României.
Ea a numit modelul social european "bijuteria proiectului nostru" şi a spus că are aşteptări mari de la ce trebuie făcut în viitor. "De aceea în primul rând vreau să încep prin a asculta oamenii din toate statele membre. Imediat ce voi prelua funcţia voi începe un dialog instituţional. Voi fi prezentă în teren în primul meu an de mandat angajându-mă cu toţi actorii relevanţi şi voi asculta", a promis comisarul european desemnat din partea României.
Ea a spus că îşi va structura mandatul pe trei piloni, dintre care primul va fi pregătirea, "dar într-un sens mai larg".
"Mulţi dintre noi au trecut în viaţa recentă prin mai multe schimbări decât ne-am imaginat. Europenii se vor confrunta cu numeroase provocări în anii care vor urma, aşa că trebuie să fim pregătiţi", a spus Mînzatu.
Ea a spus că Europa trebuie să construiască pe baza a ceea ce a funcţionat deja, dând în acest sens exemplul programului Erasmus +. "Dar nu totul funcţionează bine. Avem deficienţe majore de competenţe în domenii cheie, importante pentru competitivitatea noastră şi mulţi europeni nu au competenţele necesare", a tras ea un semnal de alarmă.
Roxana Mînzatu a spus că se va asigura, dacă va fi confirmată, că lucrători precum bucătari, electricieni sau cei care oferă îngrijire se mişcă liber pe piaţa muncii. "Voi propune o iniţiativă privind portabilitatea competenţelor. De asemenea, voi analiza un sistem ce asigură recunoaşterea europeană a formării profesionale", a dat ea asigurări.
Al doilea pilon, despre care a spus că este unul cheie, este cel al locurilor de muncă de calitate. Mînzatu a vorbit despre "o preocupare profundă privind locurile de muncă de calitate, care oferă salarii decente, condiţii de lucru echitabile şi sigure".
"Lucrând cu partenerii sociali voi crea un cadru puternic în prima parte a mandatului meu şi vom începe cu directiva salariului minim. Mă voi asigura că dreptul la deconectare va fi respectat. Voi consolida Autoritatea Europeană a Muncii", a spus ea în faţa eurodeputaţilor.
Al treilea element al mandatului ar urma să fie justiţia socială. "Mă voi strădui pentru a-i ajuta pe cei care au cea mai mare nevoie, indiferent de mediul în care trăiesc". Ea a menţionat, printre altele, faptul că UE are un milion de cetăţeni fără locuinţe. "Vă asigur că putem elimina acest fenomen. Sunt foarte multe provocări pe care le va aborda această comisie", s-a angajat Roxana Mînzatu.
"Stimaţi deputaţi, viitoarea comisie va fi una a investiţiilor, care va servi nevoilor lucrătorilor şi cetăţenilor noştri. Mă voi asigura că Fondul Social European va avea un impact mai mare de acum încolo", a adăugat ea.
"Ştiu că am o sarcină extrem de ambiţioasă, dar cel mai mare risc este nu că ţintim prea sus, ci că ţintim prea jos", a mai spus Mînzatu, angajându-se să coopereze deplin cu PE în exercitarea activităţii.
Roxana Mînzatu, desemnată vicepreşedintă executivă a Comisiei Europene pentru oameni, competenţe şi pregătire, este audiată, începând cu ora locală 14.30 (15.30 ora României) de eurodeputaţi din două comisii competente, Comisia pentru ocuparea forţei de muncă şi afaceri sociale (EMPL) şi Comisia pentru cultură şi educaţie (CULT).
Alte două comisii - Comisia pentru drepturile femeii şi egalitatea de gen (FEMM) şi Comisia pentru libertăţi civile, justiţie şi afaceri interne (LIBE) - au statutul de invitate la audierea Roxanei Mînzatu, ceea ce înseamnă că vor avea dreptul de a adresa şi ele câte o întrebare comisarului-desemnat al României. AGERPRES/(A - editor: Mariana Ionescu, editor online: Simona Aruştei)
Citeşte şi:
* Şefele comisiilor din PE care au audiat-o pe Roxana Mînzatu, mulţumite de prestaţia acesteia
* Roxana Mînzatu, după audiere: A fost o audiere intensă, cel mai complex examen al vieţii mele
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
România a primit prima plată de 2,5 miliarde de euro în cadrul instrumentului de apărare SAFE
România a primit miercuri prima plată în valoare de 2,5 miliarde de euro în cadrul instrumentului de apărare ''Acțiunea de Securitate pentru Europa'' (SAFE), reprezentând 15% din alocarea sa totală de 16,7 miliarde de euro, indică un comunicat difuzat de Comisia Europeană. SAFE este un instrument financi
MAE rus îl convoacă pentru joi pe însărcinatul cu afaceri al României la Moscova
Însărcinatul cu afaceri al României la Moscova a fost convocat pentru joi la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse, a informat miercuri ministerul rus, transmite agenția de presă Interfax. 'Joi, 27 august, reprezentantul temporar pentru afaceri al României a fost convocat la Ministerul de Externe rus', a in
Claudiu Năsui depune vineri jurământul ca ministru al dezvoltării economice și digitalizării al Republicii Moldova
Deputatul USR Claudiu Năsui, care va prelua funcția de ministru al dezvoltării economice și digitalizării în Republica Moldova, și Eugeniu Osmochescu, desemnat pentru funcția de ministru al agriculturii și industriei alimentare, vor depune vineri jurământul, a anunțat miercuri, la începutul ședinței de guvern, premierul moldovean Vasile Tofan, infor
Ascunzătoare de arme lângă Berlin: Suspectul reținut în România ar fi un ucrainean care lucrează pentru Rusia (presă)
Suspectul arestat în România, pe care autoritățile germane îl leagă de o ascunzătoare de arme găsită la periferia Berlinului, este un cetățean ucrainean care ar fi aparținut unui grup clandestin care, la cererea serviciilor secrete rusești, pregătea atacuri și sabotaje în țări membre ale NATO, a relatat marți săptămânalul Der Spiegel, ci
Comisia Europeană: Legea privind integritatea va fi evaluată în cadrul ultimei cereri de plată a României
Legea privind integritatea va fi evaluată în cadrul celei de a șasea și ultima cerere de plată, care nu a fost încă depusă de autoritățile române, precizează Comisia Europeană într-un răspuns pentru AGERPRES, precizând că serviciile CE sunt angajate cu acestea în discuții tehnice care susțin implementarea PNRR până l
Eurodeputatul Nicu Ștefănuță cere guvernului Ungariei soluții pentru continuarea finanțării culturale în Transilvania
Europarlamentarul român Nicu Ștefănuță, vicepreședinte al Parlamentului European, îi solicită premierului Ungariei, Magyar Peter, și ministrului Culturii, Tarr Zoltan, o întâlnire la Budapesta pentru a discuta situația proiectelor culturale, educaționale și comunitare ale maghiarilor din Transilvania, informează un comunicat al biroului său trimis AGE
PPE și Renew cer CE să transmită fără echivoc României că 'amendamentul Fritz' riscă să ducă la pierderea fondurilor PNRR
Grupurile politice Partidul Popular European (PPE, centru-dreapta) și Renew Europe (liberal) din Parlamentul European îi solicită președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, să transmită fără echivoc României că plata fondurilor din Programul Național de Redresare și Reziliență este condiționată de implementarea reformelor în respectarea deplină a
Interpol anunță o operațiune internațională majoră împotriva rețelelor de crimă organizată din Africa de Vest (GALERIE FOTO)
O operațiune internațională împotriva rețelelor de crimă organizată din Africa de Vest responsabile de escrocherii financiare online s-a soldat cu 58 de arestări și 263 de suspecți identificați, a anunțat Interpol într-un comunicat publicat marți, informează EFE. Operațiunea Jackal IV, coordonată de Organizația Internațională a Pol
Nicușor Dan și Volodimir Zelenski, invitați de Maia Sandu la manifestările dedicate celor 35 de ani de independență a Republicii Moldova
Președinta Maia Sandu i-a invitat pe președintele României, Nicușor Dan, și pe președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, să participe joi, 27 august, la manifestările dedicate împlinirii a 35 de ani de independență a Republicii Moldova, informează marți Radio Chișinău și Deschide.md. Republica Moldova marchează joi 35 de ani de la
Europol avertizează asupra unoi noi tactici de jafuri violente în muzeele europene (raport)
Baroase, topoare, explozibili și chiar arme de foc se numără printre noile tactici detectate în jafurile din muzeele europene, unde Europol observă apariția unor infractori mai puțin specializați, dar mai violenți, care caută aur, bijuterii, pietre prețioase și antichități pentru valoarea lor și pentru ușurința cu care pot fi vândute pe piața neagră, relatează lu
Germania vrea să obțină extrădarea din România a suspectului în cazul armelor descoperite în apropiere de Berlin
Germania este în contact cu autoritățile de la București cu privire la posibila extrădare a unui bărbat reținut în România în legătură cu o ascunzătoare de arme descoperită într-o pădure din apropierea Berlinului anul trecut, a declarat vineri ministrul de interne german, Alexander Dobrindt, informează Reuters.
Germania: Arme de foc descoperite în apropiere de Berlin, serviciile secrete acuzând Moscova; suspect arestat în România (media)
Autoritățile de securitate din Germania au descoperit anul trecut pistoale ascunse într-o pădure din apropierea Berlinului și cred că armele urmau să fie folosite pentru a comite asasinate în numele serviciilor secrete rusești, un suspect fiind arestat în România, a relatat vineri publicația Sueddeutsche Zeitung, citată de Reuters, AFP și dpa.
NATO se declară pregătită 'să răspundă 24/7' la orice potențială amenințare, după o nouă detectare de drone în România
NATO a confirmat joi că cele două avioane de vânătoare spaniole F-18 desfășurate în România în primele ore ale dimineții, după detectarea unei drone în apropierea graniței cu Ucraina, operau sub comanda Alianței Atlantice, care s-a declarat pregătită 'să răspundă oricărei potențiale amenințări, 24 de ore pe zi, șapte zile pe săptăm&a
Avioane militare ale Turciei au participat la un exercițiu NATO de apărare aeriană și antirachetă în spațiul aerian românesc
Avioane ale Forțelor aeriene ale Turciei au luat parte săptămâna trecută la un exercițiu al Apărării aeriene și antirachetă integrate (IAMD) a NATO în spațiul aerian românesc, a informat duminică Ministerul Apărării al Turciei, transmite Anadolu. Într-un comunicat publicat pe platforma turcă de social media NSosyal, min
Purtător de cuvânt al NATO despre drona doborâtă în spațiul aerian românesc: Drona pare să fie rusească
Purtătorul de cuvânt al Cartierului General al Comandamentului Aliat pentru Operații (SHAPE) al NATO, colonelul american Martin O'Donnell, a declarat că drona doborâtă în noaptea de sâmbătă spre duminică în spațiul aerian românesc pare să fie rusească, relatează Reuters. 'Detalii suplimentare privind








