logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Republica Moldova: Alegeri prezidenţiale pentru întărirea Maiei Sandu în faţa Moscovei (France Presse)

Imagine din galeria Agerpres

Republica Moldova va avea de ales între consolidarea parcursului european sau reluarea legăturilor cu Moscova, la scrutinul prezidenţial decisiv de duminică, într-un context tulburat de războiul din Ucraina vecină, comentează luni France Presse.

Lidera Maia Sandu, care a întors cu hotărâre această fostă republică sovietică spre Occident, este favorită, în cursă fiind înscrişi 11 candidaţi.

Dar autorităţile avertizează împotriva încercărilor de destabilizare din partea Rusiei, care este acuzată că vrea să submineze referendumul privind aderarea la Uniunea Europeană organizat în acelaşi timp.

Ea a produs o surpriză prin amploarea succesului său din 2020. De data aceasta, Maia Sandu, o fostă economistă în vârstă de 52 de ani, începe cu un avantaj clar.

Ea este creditată cu 36% din intenţiile de vot în primul tur, conform unui sondaj recent realizat de think tank-ul moldovenesc WatchDog, experţii mizând pe victoria ei "probabilă" în turul al doilea pe 3 noiembrie.

În opinia preşedintei, care şi-a creat o statură internaţională în patru ani şi a obţinut deschiderea negocierilor cu UE, "nu trebuie să ne oprim la jumătatea drumului".

Ieşită de sub oligarhii corupţi, "generaţia noastră are misiunea de a integra o Moldovă liberă şi democratică în marea familie europeană", insistă ea.

De cealaltă parte, Alexandr Stoianoglo, un fost procuror în vârstă de 57 de ani susţinut de socialiştii pro-ruşi, este cu mult în urmă, fiind cotat cu 10% din intenţiile de vot.

El cere "restabilirea justiţiei" în faţa "intimidării" exercitate de autorităţi, dispuse, conform opoziţiei, să încalce drepturile în numele luptei împotriva ameninţării ruseşti.

Problema puterii de cumpărare ar putea fi şi ea o temă decisivă în alegeri, pe fondul inflaţiei record din ultimii ani.

În ceea ce priveşte referendumul care vizează înscrierea în Constituţie a obiectivului european, aproape 54% se declară favorabili, iar 35% sunt împotrivă, aproximativ jumătate percepând Rusia ca pe o ameninţare, conform aceluiaşi sondaj.

"Există o mulţime de minciuni şi ştim că Rusia investeşte mulţi bani în propagandă aici", a declarat pentru AFP Augustina Dogot, o alegătoare de 23 de ani în trecere prin Chişinău. Mutată în Belgia, ea " vede condiţiile de viaţă din UE" şi vrea "acelaşi lucru" pentru ţara ei natală.

De la informaţii false şi până la un sistem masiv de cumpărare de voturi, "interferenţa rusă a atins un nivel fără precedent", notează un studiu al New Strategy Center, cu sediul în România.

Rusia "şi-a schimbat strategia folosind un şir de candidaţi, dintre care unii pretind că sunt pro-europeni, pentru a desfăşura o campanie complexă de dezinformare" care vizează în principal referendumul, a cărui rată de participare la vot va fi atent analizată.

Partidele pro-ruse au lansat o campanie de boicot şi, dacă nu se atinge pragul de 33% din alegătorii înregistraţi necesar pentru validarea rezultatelor, traseul european al Moldovei ar fi fragilizat.

"Bătălia finală sunt alegerile legislative din 2025", care sunt foarte incerte în acest moment, comentează Valeriu Paşa, analist la WatchDog.

În fruntea acestei campanii de boicot se află oligarhul exilat Ilan Şor, condamnat anul trecut în lipsă pentru fraudă. Pe reţeaua de socializare Telegram, el critică în mod regulat, de la Moscova, "statul poliţienesc" moldovenesc, care a devenit o "marionetă supusă" Occidentului.

Pe lângă acest "război hibrid" denunţat de la Washington şi până la Paris, Republica Moldova se confruntă cu prezenţa de decenii a trupelor ruse în regiunea separatistă Transnistria.

După începerea ofensivei ruse în Ucraina în februarie 2022, temerile privind o prelungire a conflictului au fost mari.

Republica Moldova, o ţară mică şi săracă de 2,6 milioane de locuitori, a suferit din plin consecinţele, în special în ceea ce priveşte energia.

"Războiul a fost atât o sursă de îngrijorare fundamentală pentru moldoveni, dar, în mod paradoxal, şi un accelerator semnificativ al istoriei", notează politologul francez Florent Parmentier, specialist în această regiune.

De atunci, Republica Moldova şi-a redus dependenţa de Moscova şi a ieşit în evidenţă.

Secretarul de stat american Antony Blinken a vizitat din nou Chişinăul în luna mai, iar recent preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, s-a aflat în Republica Moldova pentru a anunţa un ajutor record de 1,8 miliarde de euro.

Acest lucru va întări rezistenţa Republicii Moldova în faţa "agitaţiei" permanente create de Moscova, spune Parmentier, care a exclus scenariul unei lovituri de stat.AGERPRES/(AS - editor: Ionuţ Mareş, editor online: Anda Badea)

Afisari: 65

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Romania in lume 13-05-2026 13:37

Georgia: Au început manevrele militare internaționale 'Trojan Footprint', la care participă și România

Manevrele militare ale forțelor de trupe speciale intitulate 'Trojan Footprint' au început miercuri în Georgia cu participarea unor militari din Spania, Statele Unite, Polonia, Regatul Unit, România și țara gazdă, conform Ministerului georgian al Apărării, informează EFE. Potrivit comandamentului militar al Georgiei, exercițiile se de

Romania in lume 11-05-2026 14:49

Concert extraordinar de Ziua Europei la Reggia di Caserta, organizat de Ambasada României în Italia

Cu prilejul Zilei Europei, sărbătorită la 9 mai, Ambasada României în Italia a organizat, în cadrul Anului Cultural România-Italia, un recital extraordinar desfășurat în magnificul cadru al Reggia di Caserta și dedicat celebrării valorilor culturale și spirituale care unesc popoarele europene, potrivit paginii de

Romania in lume 06-05-2026 14:46

Comisia Europeană își propune să combată mai bine sărăcia, lipsa de adăpost și excluziunea socială

Comisia Europeană își propune să combată mai bine sărăcia, lipsa de adăpost și excluziunea socială în Uniunea Europeană, în contextul în care blocul comunitar se luptă să depășească efectele economice ale unei serii de crize globale, relatează dpa. 'Europa a fost întotdeauna definită nu doar prin puterea sa economică, ci și pr

Romania in lume 05-05-2026 21:18

Vernisajul expoziției de fotografie 'Natura în imagini - AGERPRES' a avut loc la Bruxelles

Ambasada României în Regatul Belgiei, în parteneriat cu Agenția Națională de Presă AGERPRES, a organizat marți, 5 mai 2026, la sediul Secției Consulare, vernisajul expoziției de fotografie 'Natura în imagini - AGERPRES', potrivit unui

Romania in lume 05-05-2026 18:48

Socialiștii europeni le cer partenerilor români ca noul guvern să fie pro-european

Partidul Socialiștilor Europeni (PSE) și-a manifestat marți sprijinul față de 'formarea rapidă a unui guvern pro-european cu o nouă conducere' în România, în urma demiterii guvernului condus de Ilie Bolojan după o moțiune de cenzură, relatează agenția EFE. 'PES se menține ferm alături de partidul său membru român, Partidul S

Romania in lume 05-05-2026 15:37

Căderea guvernului Bolojan deschide o perioadă de incertitudine pentru România (agenții de presă)

Moțiunea de cenzură inițiată de parlamentarii PSD, AUR și PACE - Întâi România împotriva guvernului condus de liberalul Ilie Bolojan a fost adoptată marți de parlament, decizie relatată pe larg de agențiile internaționale de presă, care anticipează o perioadă de incertitudine pentru țara noastră. EFE notează că adoptarea moțiunii de cen

Romania in lume 03-05-2026 20:21

VIDEO Președintele României, Nicușor Dan, a sosit la Erevan pentru a participa la summitul CPE și la summitul UE-Armenia

Președintele României, Nicușor Dan, a sosit în Armenia pentru a participa la cea de-a 8-a ediție a summitului Comunității Politice Europene (CPE) și la primul summit UE-Armenia. Președintele Parlamentului armean, Alen Simonyan, l-a întâmpinat pe președintele Dan la Aeroportul Zvartnots, transmite Armenpress. La summitul

Romania in lume 30-04-2026 17:32

Victor Negrescu/Combaterea hărțuirii online: Comisia Europeană ar trebui să vină cu o propunere până la finalul anului

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Eurodeputatul PSD Victor Negrescu a declarat joi, la Strasbourg, că se așteaptă ca executivul UE să vină cu o propunere până la finalul anului pentru înăsprirea măsurilor împotriva hărțuirii cibernetice, care ar putea fi adoptată în procedură de urgență de Parlamentul Eu

Romania in lume 30-04-2026 10:50

Ungaria: Tisza nu se va implica în înființarea de partide în afara țării, declară un responsabil al viitoarei formațiuni guvernamentale

Partidul Tisza, care va prelua în curând guvernarea în Ungaria, lucrează 'pentru unitate și reconciliere națională', nu va contribui la formarea niciunui nou partid în țările vecine și nu va sprijini inițiative 'care ar putea diviza comunitatea', a afirmat joi Zoltan Tarr, vicepreședinte al Tisza și viitor ministru al relațiilor social

Romania in lume 29-04-2026 16:31

Se încearcă readucerea Pactului verde sub diverse denumiri, afirmă Winkler despre propunerile președintei CE în energie

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Se încearcă readucerea Pactului verde sub diverse denumiri cu ocazia crizei din Orientul Mijlociu, argumentându-se cu necesitatea scăderii dependențelor UE, a declarat miercuri eurodeputatul UDMR Iuliu Winkler, după discursul susținut în plen de Ursula von der Leyen privind o serie

Romania in lume 29-04-2026 11:15

Schimb de replici între liderii principalelor grupuri politice din PE pe tema situației politice din România

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Președintele grupului Partidului Popular European, Manfred Weber, a tras miercuri un semnal de alarmă în plenul Parlamentului European privind situația din România, referindu-se la moțiunea de cenzură comună PSD-AUR, și întrebând-o direct pe lidera grupului S&D, Iratxe Perez Garc

Romania in lume 28-04-2026 18:19

Siegfried Mureșan/bugetul multianual: Mandatul obținut în PE e o victorie; șefii de stat și de guvern trebuie să aibă o gândire europeană

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Eurodeputatul PNL Siegfried Mureșan consideră că adoptarea mandatului de negociere al Parlamentului European pentru viitorul buget multianual al UE cu o majoritate absolută reprezintă o victorie și afirmă că obstacolul principal pe care îl vede în viitoarele discuții este că fiecare preș

Romania in lume 28-04-2026 15:41

Diana Iovanovici Șoșoacă anunță după votul de ridicare a imunității că va da în judecată PE la CJUE

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Eurodeputata Diana Iovanovici Șoșoacă a anunțat marți, după votul din Parlamentul European prin care i s-a ridicat imunitatea pentru zece din cele unsprezece solicitări ale Parchetului General, că va acționa în judecată legislativul comunitar la Curtea de Justiție a Uniunii Europene. În

Romania in lume 28-04-2026 13:23

Parlamentul European a votat pentru ridicarea imunității eurodeputatei Diana Iovanovici Șoșoacă

Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Parlamentul European a votat marți pentru ridicarea imunității eurodeputatei Dianei Iovanovici Șoșoacă pentru toate presupusele infracțiuni pentru care este anchetată în România, cu o singură excepție, cea legată de un discurs susținut în plenul legislativului european în care îl el

Romania in lume 28-04-2026 13:03

Iratxe Garcia Perez spune că a primit asigurări de la liderul PSD că partidul nu va forma un guvern cu extrema dreaptă

Lidera grupului S&D din Parlamentul European, Iratxe Garcia Perez, și-a reiterat marți încrederea deplină în PSD și a afirmat că liderul partidului Sorin Grindeanu i-a spus că nu există niciun acord cu extrema dreaptă din România pentru a forma un guvern. 'Reiterez încrederea deplină în PSD. Ieri (luni -n.r.) au fo