Eveniment româno-belgian pe tema impactului digitalizării asupra medicinei
Simpozionul privind cooperarea în domeniul E-health - o perspectivă româno-belgiană se desfăşoară miercuri, la Bruxelles, în cadrul iniţiativei ''Către o diplomaţie medicală'' a Ambasadei României în Regatul Belgiei.
Iniţiativa, lansată în octombrie 2022, este dedicată consolidării diplomaţiei medicale şi a contribuit, inclusiv prin organizarea unei serii de evenimente specializate, la intensificarea schimbului de bune practici şi la definirea unei agende comune româno-belgiene în domeniul sănătăţii, precizează ambasada într-un comunicat de presă.
Cooperarea în domeniul sănătăţii publice reprezintă o prioritate promovată de Ambasada României la Bruxelles, iar comunitatea medicală românească, bine integrată în Regatul Belgiei, constituie un vector al prioritizării acestui cadru de cooperare, rolul său fiind evidenţiat prin constituirea Platformei medicilor români din această ţară.
Evenimentul din 10 aprilie 2024 este organizat de Ambasada României la Bruxelles în cooperare cu Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) şi Reţeaua Europeană pentru prevenirea fumatului (ENSP) şi se bucură de sprijinul direct al ministerului federal belgian pentru sănătate publică.
Simpozionul este dedicat impactului evoluţiilor tehnologice asupra medicinei, având drept obiectiv să ofere participanţilor o imagine de ansamblu asupra politicilor şi programelor relevante în materie de digitalizare a medicinei şi de aplicare a inteligenţei artificiale în România, Belgia şi la nivel global.
La simpozion, sunt aşteptate prezentări din partea autorităţilor belgiene, Comisiei Europene, OMS, preşedintelui Federaţiei Europene a Academiilor de Medicină.
Din partea română, vor prezenta mesaje sau comunicări ştiinţifice ministrul sănătăţii, consilierul prezidenţial pentru sănătate publică, preşedinţii comisiilor de specialitate ale Senatului şi Camerei Deputaţilor, precum şi conducerile universităţilor şi facultăţilor în domeniul medical din Bucureşti, Cluj-Napoca, Craiova, Iaşi, Timişoara. Vor fi prezenţi şi reputaţi medici români, specialişti medicali şi farmacişti care lucrează în Belgia.
Ambasada României în Belgia organizează, începând cu anul 2022, o suită de evenimente dedicate diplomaţiei medicale, de conferinţe şi dezbateri pe teme legate de cooperarea bilaterală şi de promovare a cercetării în domeniu, precum: iunie 2022 - seminar dedicat prezentării mai multor proiecte destinate sănătăţii; octombrie 2022 - lansarea iniţiativei, prin organizarea unui eveniment destinat diplomaţiei medicale şi cooperării bilaterale româno-belgiene; mai 2023 - simpozion privind cooperarea în domeniul oncologic; octombrie 2023 - eveniment dedicat comunităţii medicale şi farmaceutice româneşti din Belgia. AGERPRES/(AS - editor: Mariana Ionescu, editor online: Simona Aruştei)
Sursa foto: Ambasada României în Regatul Belgiei / Facebook
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Rutte apără sprijinul militar european pentru SUA și dă drept exemplu România
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marți că este de acord cu criticile președintelui american Donald Trump la adresa NATO, dar a insistat că, în ciuda unor frustrări din cadrul alianței, membrii europeni ai acesteia au oferit sprijin operațiunilor militare conduse de SUA și, în acest sens, a dat drept exemplu România, potrivit Fox News.
Peter Magyar: Grupul de la Vișegrad nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți
Prim-ministrul ungar, Peter Magyar, a declarat marți că Grupul de la Vișegrad (V4) nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți, deși, în cadrul unui format 'V4-plus', ar putea invita ocazional oaspeți, inclusiv țări din afara UE, relatează miercuri agenția de știri croată HINA, care citează MTI. Grupul de la Vișegrad a fost
România în continuare fără premier, criza politică se adâncește (agenții de presă)
România rămâne fără un nou prim-ministru după eșecul de luni seară al liberalului Adrian Veștea de a fi ales de către Parlament, la aproape două luni de la demiterea lui Ilie Bolojan, scrie AFP. Veștea, desemnat la jumătatea lunii iunie de către președintele Nicușor Dan pentru a forma noul guvern, avea nevoie de 233 de voturi favor
Interpol avertizează asupra creșterii traficului de persoane prin utilizarea platformelor digitale de plată
Organizația internațională de poliție Interpol a desfășurat o operațiune în șapte țări europene, menită să identifice un nou sistem de recrutare a victimelor traficului de persoane, în mare parte din America de Sud, prin intermediul platformelor digitale de plată care oferă conținut sexual explicit, informează vineri EFE. Misiunea, denumită CyberPr
UE: 19 țări, între care și România, solicită progrese în crearea de centre pentru migranți în străinătate
Nouăsprezece șefi de stat sau de guvern ai Uniunii Europene au cerut vineri, într-o scrisoare, 'progrese cât mai curând posibil' în crearea de centre pentru migranți în țări terțe pentru 'eliminarea stimulentelor pentru migrația ilegală' și 'repatrierea celor care nu au dreptul legal de a rămâne în Europa&
Liderii statelor UE discută despre bugetul multianual 2028-2034, în a doua zi a Consiliului European
Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Liderii statelor membre ale Uniunii Europene, reuniți în cadrul Consiliului European de vară, discută vineri despre bugetul multianual al blocului comunitar pentru perioada 2028 - 2034. Este de așteptat ca șefii de stat și de guvern să își prezinte punctele de vedere despre
Un cetățean român, condamnat definitiv la 15 ani de închisoare în Rusia pentru spionaj în favoarea Ucrainei (agenție)
O instanță rusă a condamnat definitiv un cetățean român la 15 ani de închisoare, într-o colonie penală de maximă securitate, pentru furnizarea către Ucraina de informații despre amplasarea sistemelor de apărare aeriană din Soci, a relatat vineri Centrul de Relații Publice (PRC) al FSB, citat de agenția Interfax. 'Verdictu
Germania: Cea de-a cincea Conferință de Securitate are loc vineri la Kiel
Cea de-a cincea Conferință anuală de securitate, care servește drept platformă la nivel înalt pentru dialog între factorii de decizie politică, liderii militari, experții și reprezentanții societății civile cu privire la provocările presante de securitate internațională, se desfășoară vineri la Kiel, în Germania, informează Fundația Konrad Adenauer
Ziua Iei 2026, celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare
Ziua Iei 2026 va fi celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare, sâmbătă, 20 iunie, informează un comunicat de presă publicat joi de Ambasada României în Republica Portugheză. Lisabona se îmbracă din nou în straie de sărbătoare tradiționale românești în cadrul unui spectacol extraordinar dedicat iei. C
Parlamentul European condamnă incursiunile cu drone ale Rusiei în UE
Uniunea Europeană nu se va lăsa intimidată de campania de destabilizare a Rusiei și este hotărâtă să-și apere securitatea, potrivit unei rezoluții adoptate joi de eurodeputați, informează Parlamentul European într-un comunicat de presă. Incursiunile cu drone și încălcările spațiului aerian de pe teritoriul UE nu sunt incident
PE votează joi o rezoluție privind incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda
Parlamentul European, reunit în această săptămână în sesiune plenară la Strasbourg, va supune la vot joi o rezoluție care condamnă 'acțiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei' și incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda, după o dezbatere desfășurată marți pe această temă. Textul rezoluției, dat pu
Eurobarometru: 44% dintre adolescenții români petrec prea mult timp în fața ecranelor
Aproape jumătate dintre adolescenții din România consideră că petrec prea multe ore în fața ecranelor, iar peste o treime spun că utilizarea rețelelor sociale este excesivă, arată datele unui nou Eurobarometru privind impactul utilizării excesive a ecranelor și al rețelelor sociale asupra sănătății mintale a tinerilor, publicat marți. Fenomenul est
Ia românească a fost sărbătorită la Nicosia într-o ediție dedicată tradițiilor și comunității românești
Alianța Românilor din Cipru a primit Ordinul 'Meritul pentru promovarea drepturilor omului și angajament social', în grad de Cavaler, conferit de Președintele României, în cadrul Festivalului Iei Românești desfășurat duminică la Nicosia. Evenimentul a reunit comunitatea românească din insulă într-o celebrare a tradițiilor, ed
România și Republica Moldova l-au comemorat pe Mihai Eminescu la Viena
România și Republica Moldova au adus un omagiu poetului național Mihai Eminescu la Viena, la împlinirea a 137 de ani de la trecerea sa în eternitate. Reprezentanții celor două state au depus, luni 15 iunie, coroane de flori la bustul lui Eminescu amplasat în fața Parohiei Ortodoxe Române din capitala austriacă. La
Tradiția românească a dantelei, prezentată la Zagreb
Meșteșugul tradițional al confecționării dantelei din regiunea Mândra, inclus recent în patrimoniul cultural imaterial al României și propus pentru recunoaștere UNESCO, a fost prezentat sâmbătă publicului din Zagreb cu prilejul expoziției itinerante ''Dantela Mândrei'', informează agenția HINA. Ediția din Zagreb urmează










