logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Vlad Gheorghe, despre aderarea la Schengen: Cea mai pesimistă variantă este să rămânem în situaţia de acum în 2024

Image

Luxemburg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ştefan, transmite: Cea mai pesimistă variantă în privinţa aderării la spaţiul Schengen este să nu existe un vot favorabil până la sfârşitul preşedinţiei spaniole a Consiliului UE, iar România să rămână în situaţia de acum până în 2024, an electoral la nivel european şi în multe state membre, inclusiv în ţara noastră, a declarat eurodeputatul Vlad Gheorghe, miercuri, pentru AGERPRES.

Eurodeputatul USR din grupul Renew Europe susţine că românii nu trebuie să aibă niciun fel de aşteptări de la ultimul Consiliu Justiţie şi Afaceri Interne (JAI) din preşedinţia suedeză a UE, care începe joi la Luxemburg.

"De altfel, am şi avertizat anul trecut că în timpul preşedinţiei suedeze nu ne puteam aştepta să avem un nou vot pentru intrarea României şi Bulgariei în Schengen, preşedinţia spaniolă fiind mult mai favorabilă ţării noastre atât la nivel de relaţii bilaterale, cât şi al timpilor procedurali, pe calendar", a afirmat Vlad Gheorghe.

El afirmă că un vot favorabil în cadrul preşedinţiei spaniole a Consiliului UE este "cel mai bun" scenariu posibil pentru România, în condiţiile în care aderarea ar avea loc efectiv de la 1 ianuarie 2024.

"Cea mai pesimistă variantă este să nu existe acest vot până la finalul preşedinţiei spaniole şi să rămânem în situaţia de acum până în 2024, an electoral la nivel european şi în multe state membre, inclusiv România. Deci discuţia s-ar relua din 2025, atenţie, cu o majoritate schimbată în Parlamentul European, cu noi partide şi coaliţii la guvernare în România şi alte state favorabile aderării în acest moment", a afirmat eurodeputatul din grupul Renew Europe.

El a atras atenţia că nu trebuie ignorat faptul că migraţia, "această falsă problemă ridicată de Austria lui (Karl) Nehammer în dreptul României, va fi o importantă temă electorală, iar după cum arată acum sondajele, există riscul ca în balanţa de putere la nivel european şi nu numai, partidele anti-UE şi extremismul să încline mult peste ce vedem acum".

Vlad Gheorghe afirmă că vina pentru situaţia în care se află acum România, din punctul de vedere al amânării aderării la Schengen, aparţine şi guvernului României, după ce în a 2-a parte a anului trecut s-au făcut mulţi paşi în acest sens.

"Comisia, Parlamentul European şi Consiliul, cât şi preşedinţia cehă au fost mereu în favoarea extinderii spaţiului unic european cu România, Bulgaria şi Croaţia. Este de înţeles, este interesul comun, mai ales în condiţiile războiului din Ucraina", a afirmat el.

"Pe de altă parte, să revedem declaraţiile ministrului Lucian Bode, care pe 8 decembrie 2022, când deja era clar că nu vom intra în Schengen, spunea plin de emfază: 'Lucrurile pot evolua într-o direcţie sau alta'. Uitându-ne la activitatea asiduă a ministrului Bode şi a colegilor săi din guvernul PSD-PNL-UDMR pentru aderarea la spaţiul Schengen a României după eşecul de anul trecut, da, afirmaţia se susţine, fiind în ton cu efortul depus de guvernanţi - sublim, dar lipseşte cu desăvârşire, vorba lui Caragiale", a adăugat Vlad Gheorghe.

În acelaşi timp, a mai afirmat eurodeputatul USR, "din păcate pentru România, sunt slabe şanse ca aderarea la Schengen - dacă nu va fi obţinută anul acesta - să mai fie o prioritate în 2024 pentru partidele aflate la guvernare".

Vlad Gheorghe este co-raportor al rezoluţiei bazate pe petiţia depusă în Parlamentul European de societatea civilă din România prin care se cere contestarea legalităţii veto-ului Austriei împotriva aderării României la spaţiul Schengen de la Consiliului JAI din decembrie anul trecut, care urmează a fi supusă la vot în plenul PE în sesiunea din iulie. AGERPRES/(A: editor: Irina Cristea, editor online: Simona Aruştei)

 

Sursa foto: Vlad Gheorghe / facebook.com

Afisari: 51

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Romania in lume 15-04-2026 12:04

România, subreprezentată în studiile clinice oncologice în pofida mortalității ridicate (raport ESMO)

România este subreprezentată în studiile clinice oncologice, în pofida amplorii cancerului și a uneia dintre cele mai mari rate de mortalitate din Europa, arată un raport publicat marți de European Society for Medical Oncology (ESMO), în contextul implementării următoarelor etape ale planului european de combatere a cancerului. Raportul a fost prezent

Romania in lume 15-04-2026 10:30

Comitetul anti-tortură al CoE, îngrijorat de deficiențe în centre de detenție din Europa și spitale de psihiatrie din România

Comitetul Consiliului Europei pentru prevenirea torturii și a tratamentelor sau pedepselor inumane sau degradante (CPT) și-a prezentat miercuri, la Strasbourg, raportul anual pentru 2025, în care avertizează asupra unor evoluții îngrijorătoare privind tratamentul și condițiile de detenție în Europa. Documentul include și concluziile unei vizite ad-hoc efect

Romania in lume 09-04-2026 18:06

Roxana Mînzatu: Mobilitățile Erasmus+ trebuie să fie un drept pentru toți, nu doar o șansă pentru cei privilegiați

Mobilitățile Erasmus+ trebuie să fie un drept pentru toți, nu doar o șansă pentru cei privilegiați, a declarat joi vicepreședinta executivă a Comisiei Europene pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire, Roxana Mînzatu, care a salutat măsurile adoptate de România pentru ca mobilitățile Erasmus să devină mai accesibile studenți

Romania in lume 09-04-2026 09:43

România ar putea avea de câștigat de pe urma planului lui Trump de 'pedepsire' a unor țări din NATO (presă)

Președintele american Donald Trump are în vedere un plan de pedepsire a unor aliați din NATO despre care republicanul consideră că nu i-au ajutat țara în războiul de 39 de zile dintre SUA și Israel împotriva Iranului, a relatat miercuri publicația americană The Wall Street Journal (WSJ), care a citat oficiali ai administrației SUA, informează joi Re

Romania in lume 06-04-2026 17:54

Compania israeliană Elbit Systems se pregătește să înceapă livrarea de drone către România după întârzieri (Reuters)

Compania israeliană Elbit Systems se pregătește să înceapă livrarea dronelor Watchkeeper X către România în baza unui contract de 1,89 miliarde de lei (428,75 milioane de dolari), a anunțat compania luni, după ce ministrul apărării român, Radu Miruță, a amenințat săptămâna trecută că va anula acordul din cauza întârzierilor, relateaz

Romania in lume 02-04-2026 16:09

Parchetul olandez: Artefactele românești furate au fost returnate României (FOTO-VIDEO)

Coiful de aur de la Coțofenești și două dintre cele trei brățări dacice din aur furate anul trecut de la Muzeul Drents din Olanda și recuperate au fost returnate României, a anunțat joi Parchetul olandez într-un comunicat de presă publicat pe site-ul său.  

Romania in lume 02-04-2026 15:34

VIDEO Autoritățile olandeze au prezentat Coiful de aur de la Coțofenești și două brățări furate în 2025 și recuperate

Autoritățile olandeze au prezentat, joi, Coiful de aur de la Coțofenești din România, de o valoare inestimabilă, vechi de aproape 2.500 de ani, care fusese furat anul trecut în urma unui jaf din Muzeul Drents din Assen, transmite France Presse.  

Romania in lume 02-04-2026 14:14

Anul Cultural România-Italia/Ana Blandiana, invitata ultimului eveniment din seria 'Lunii Literaturii Române la Roma'

'Responsabilitatea cuvântului: etică, adevăr și memorie în lumea digitală' a fost tema ultimului eveniment din ciclul 'Luna Literaturii Române la Roma', care a avut-o ca invitată pe poeta Ana Blandiana, voce recunoscută a literaturii europene contemporane, care a dialogat cu profesorul Bruno Mazzoni, eminent românist și traducă

Romania in lume 02-04-2026 13:48

Anul Cultural România-Italia/ Constantin Brâncuși, celebrat prin muzică la Roma

Ambasada României în Italia a organizat marți un eveniment muzical susținut de soprana Rodica Vică și pianista Angela Drăghicescu, dedicat marelui sculptor român Constantin Brâncuși, incluzând proiecții cu imagini ale sculpturilor artistului, alături de filmări realizate în atelierul său. Desfășurat sub egida Anului Cultural

Romania in lume 02-04-2026 13:16

Coiful de aur de la Coțofenești a fost găsit, confirmă un detectiv privat olandez (AFP)

Un detectiv privat olandez specializat în artă, Arthur Brand, a confirmat joi pentru AFP recuperarea Coifului de aur de la Coțofenești care fusese furat în ianuarie 2025 în Olanda. 'E incredibil. E cea mai bună veste pe care ne-am fi putut-o dori', s-a bucurat el.

Romania in lume 02-04-2026 11:47

UPDATE Coiful de aur de la Cotofenești a fost recuperat (surse)

Coiful de aur de la Cotofenești a fost recuperat, confirmă joi surse pentru RTV Drenthe. Parchetul va organiza joi după amiază o conferință de presă la Muzeul Drents, în cadrul căreia vor fi prezentate ultimele evoluții ale anchetei. Coiful de aur de la Cotofenești și trei brățări de aur au făcut parte din expoziția Dacia - Tărâmul Aurului

Romania in lume 01-04-2026 16:54

România și Polonia, condamnate în primă instanță să plătească vaccinurile Pfizer comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a condamnat miercuri, în primă instanță, Polonia și România să plătească un sold restant pentru vaccinurile anti-COVID comandate de la grupul farmaceutic Pfizer/BioNTech, în valoare de 1,3 miliarde de euro și, respectiv, 600 de milioane de euro, potrivit unui comunicat al instanței, transmite AFP. Co

Romania in lume 01-04-2026 16:28

Adrian Axinia cere o dezbatere în plenul PE despre continuitatea aprovizionării cu bunuri esențiale în contextul crizei energetice

Șeful delegației AUR în Parlamentul European, Adrian Axinia, a cerut ca plenul PE să dezbată, în regim de urgență, în viitoarea sesiune plenară din aprilie, modul în care se asigură aprovizionarea neîntreruptă cu bunuri esențiale, în special alimente și medicamente în Uniunea Europeană, în contextul actualei crize energ

Romania in lume 30-03-2026 15:00

Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, efectuează marți o vizită oficială la București

Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, efectuează marți o vizită oficială la București, informează luni, într-un comunicat de presă, direcția de comunicare a executivului de la Chișinău. În cadrul vizitei, Munteanu va participa la Conferința 'Romania Government Roundtable' - eveniment care reunește lideri po

Romania in lume 29-03-2026 16:34

Comisarii europeni Roxana Mînzatu și Apostolos Tzitzikostas vor efectua vizite separate în România luni și marți

Comisarii europeni Roxana Mînzatu și Apostolos Tzitzikostas vor efectua, separat, vizite în România în perioada 30-31 martie 2026, anunță Reprezentanța Comisiei Europene la București. Agenda de luni a vizitei Roxanei Mînzatu include întâlniri cu președintele României, Nicușor Dan, prim-ministrul