Simpozion în domeniul oncologiei/ Delegaţia României a avut o întrevedere cu preşedintele Subcomisiei pentru sănătate din PE
Delegaţia României participantă la Simpozionul privind cooperarea în domeniul oncologiei - o perspectivă româno-belgiană, care se desfăşoară miercuri şi joi la Bruxelles, a avut miercuri, în marja evenimentului, o întrevedere cu preşedintele Subomisiei pentru sănătate (SANT) din Parlamentul European, Bartosz Arlukowicz, la care a participat şi Dan Nica, membru al Parlamentului European, coordonatorul S&D al Comisiei pentru cercetare, industrie şi energie şi fost raportor pentru Orizont Europa, Programul cadru pentru cercetare şi inovare, informează Ambasada României în Regatul Belgiei într-un comunicat de presă.
Din delegaţia română fac parte Diana Loreta Păun, consilier prezidenţial în cadrul Administraţiei Prezidenţiale din România; senatoarea Nicoleta Pauliuc, preşedinta Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională; senatorul Attila Laszlo, membru al Grupului pentru combaterea cancerului din cadrul Parlamentului României; deputatul Nelu Tătaru, preşedintele Comisiei pentru sănătate şi familie; deputatul Patriciu-Andrei Achimaş-Cadariu, preşedintele Grupului pentru combaterea cancerului din Parlamentul României; Leonard Azamfirei, rectorul Universităţii de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie "George Emil Palade" din Târgu Mureş; Puiu Lucian Georgescu, rectorul Universităţii "Dunărea de Jos", Galaţi; Costin-Teodor Streba, prodecanul Facultăţii de Medicină şi Farmacie din Craiova; Mihai Marinca, şef lucrări la Universitatea de Medicină şi Farmacie "Grigore T. Popa" din Iaşi; Adriana Mihalaş, secretarul Colegiului Medicilor din Municipiul Bucureşti.
Delegaţiei, însoţită de Andreea Păstârnac, ambasadoarea României în Regatul Belgiei, i s-a alăturat şi Oxana Domenti, reprezentanta Biroului regional al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) pe lângă Uniunea Europeană.

Foto: (c) Ioana Rauta/AGERPRES
În cadrul întrevederii au fost abordate subiecte specifice domeniului sănătăţii publice, preşedintele Arlukowicz prezentând aspecte relevante şi de actualitate ale politicilor europene în domeniul sănătăţii, care fac obiectul activităţii SANT.
Preşedintele Arlukowicz a amintit că Subcomisia pentru sănătate publică a Parlamentului European, din care fac parte 30 de membri, a fost înfiinţată printr-o decizie din luna februarie 2023 a legislativului european, când europarlamentarii au convenit asupra creării unei noi subcomisii permanente pentru probleme de sănătate publică. Principalele obiective ale subcomisiei vizează programe şi acţiuni specifice în domeniul sănătăţii publice, al produselor farmaceutice şi cosmetice, al aspectelor de sănătate legate de bioterorism, al Agenţiei Europene pentru Medicamente şi al Centrului European de Prevenire şi Control al Bolilor.
În cadrul dezbaterii, s-a subliniat că sănătatea cetăţenilor europeni este un subiect major, care trebuie discutat şi analizat cu prioritate. De asemenea, s-a convenit că rolul Parlamentului European în domeniul sănătăţii, ca autoritate de codecizie, dar şi al parlamentelor naţionale, vizează crearea de proceduri standardizate între servicii, stabilirea de noi reguli în acest domeniu, dar şi dialogul cu societatea civilă şi experţii. Alături de alte agenţii europene, se urmăreşte consolidarea şi implementarea programelor privind sănătatea publică la nivel european.

Foto: (c) Ioana Rauta/AGERPRES
Simpozionul privind cooperarea în domeniul oncologiei - o perspectivă româno-belgiană este organizat de către Ambasada României în Regatul Belgiei, Biroul regional European al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii şi Reţeaua europeană pentru prevenirea fumatului şi a tutunului, cu susţinerea Atenor, Transuniverse Forwarding şi a Centrul Medical Gribaumont.
Până recent, sănătatea publică fusese inclusă în competenţele Comisiei de mediu (ENVI) a Parlamentului European. Aceasta, pe lângă politica de mediu, este responsabilă şi de problemele legate de siguranţa alimentelor, inclusiv de legislaţia veterinară şi cea privind substanţele chimice. Grupurile politice au spus de mai multe ori că domeniul de responsabilitate al ENVI era prea larg pentru un singur comitet, având în vedere accentul sporit pus de UE asupra sănătăţii şi sistemelor de sănătate, în urma pandemiei de COVID-19. SANT, noua subcomisie de sănătate, va fi în continuare legată de ENVI, conform regulamentului de procedură al Parlamentului European.AGERPRES/(AS - editor: Mariana Ionescu, editor online: Irina Giurgiu)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Rutte apără sprijinul militar european pentru SUA și dă drept exemplu România
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marți că este de acord cu criticile președintelui american Donald Trump la adresa NATO, dar a insistat că, în ciuda unor frustrări din cadrul alianței, membrii europeni ai acesteia au oferit sprijin operațiunilor militare conduse de SUA și, în acest sens, a dat drept exemplu România, potrivit Fox News.
Peter Magyar: Grupul de la Vișegrad nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți
Prim-ministrul ungar, Peter Magyar, a declarat marți că Grupul de la Vișegrad (V4) nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți, deși, în cadrul unui format 'V4-plus', ar putea invita ocazional oaspeți, inclusiv țări din afara UE, relatează miercuri agenția de știri croată HINA, care citează MTI. Grupul de la Vișegrad a fost
România în continuare fără premier, criza politică se adâncește (agenții de presă)
România rămâne fără un nou prim-ministru după eșecul de luni seară al liberalului Adrian Veștea de a fi ales de către Parlament, la aproape două luni de la demiterea lui Ilie Bolojan, scrie AFP. Veștea, desemnat la jumătatea lunii iunie de către președintele Nicușor Dan pentru a forma noul guvern, avea nevoie de 233 de voturi favor
Interpol avertizează asupra creșterii traficului de persoane prin utilizarea platformelor digitale de plată
Organizația internațională de poliție Interpol a desfășurat o operațiune în șapte țări europene, menită să identifice un nou sistem de recrutare a victimelor traficului de persoane, în mare parte din America de Sud, prin intermediul platformelor digitale de plată care oferă conținut sexual explicit, informează vineri EFE. Misiunea, denumită CyberPr
UE: 19 țări, între care și România, solicită progrese în crearea de centre pentru migranți în străinătate
Nouăsprezece șefi de stat sau de guvern ai Uniunii Europene au cerut vineri, într-o scrisoare, 'progrese cât mai curând posibil' în crearea de centre pentru migranți în țări terțe pentru 'eliminarea stimulentelor pentru migrația ilegală' și 'repatrierea celor care nu au dreptul legal de a rămâne în Europa&
Liderii statelor UE discută despre bugetul multianual 2028-2034, în a doua zi a Consiliului European
Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Liderii statelor membre ale Uniunii Europene, reuniți în cadrul Consiliului European de vară, discută vineri despre bugetul multianual al blocului comunitar pentru perioada 2028 - 2034. Este de așteptat ca șefii de stat și de guvern să își prezinte punctele de vedere despre
Un cetățean român, condamnat definitiv la 15 ani de închisoare în Rusia pentru spionaj în favoarea Ucrainei (agenție)
O instanță rusă a condamnat definitiv un cetățean român la 15 ani de închisoare, într-o colonie penală de maximă securitate, pentru furnizarea către Ucraina de informații despre amplasarea sistemelor de apărare aeriană din Soci, a relatat vineri Centrul de Relații Publice (PRC) al FSB, citat de agenția Interfax. 'Verdictu
Germania: Cea de-a cincea Conferință de Securitate are loc vineri la Kiel
Cea de-a cincea Conferință anuală de securitate, care servește drept platformă la nivel înalt pentru dialog între factorii de decizie politică, liderii militari, experții și reprezentanții societății civile cu privire la provocările presante de securitate internațională, se desfășoară vineri la Kiel, în Germania, informează Fundația Konrad Adenauer
Ziua Iei 2026, celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare
Ziua Iei 2026 va fi celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare, sâmbătă, 20 iunie, informează un comunicat de presă publicat joi de Ambasada României în Republica Portugheză. Lisabona se îmbracă din nou în straie de sărbătoare tradiționale românești în cadrul unui spectacol extraordinar dedicat iei. C
Parlamentul European condamnă incursiunile cu drone ale Rusiei în UE
Uniunea Europeană nu se va lăsa intimidată de campania de destabilizare a Rusiei și este hotărâtă să-și apere securitatea, potrivit unei rezoluții adoptate joi de eurodeputați, informează Parlamentul European într-un comunicat de presă. Incursiunile cu drone și încălcările spațiului aerian de pe teritoriul UE nu sunt incident
PE votează joi o rezoluție privind incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda
Parlamentul European, reunit în această săptămână în sesiune plenară la Strasbourg, va supune la vot joi o rezoluție care condamnă 'acțiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei' și incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda, după o dezbatere desfășurată marți pe această temă. Textul rezoluției, dat pu
Eurobarometru: 44% dintre adolescenții români petrec prea mult timp în fața ecranelor
Aproape jumătate dintre adolescenții din România consideră că petrec prea multe ore în fața ecranelor, iar peste o treime spun că utilizarea rețelelor sociale este excesivă, arată datele unui nou Eurobarometru privind impactul utilizării excesive a ecranelor și al rețelelor sociale asupra sănătății mintale a tinerilor, publicat marți. Fenomenul est
Ia românească a fost sărbătorită la Nicosia într-o ediție dedicată tradițiilor și comunității românești
Alianța Românilor din Cipru a primit Ordinul 'Meritul pentru promovarea drepturilor omului și angajament social', în grad de Cavaler, conferit de Președintele României, în cadrul Festivalului Iei Românești desfășurat duminică la Nicosia. Evenimentul a reunit comunitatea românească din insulă într-o celebrare a tradițiilor, ed
România și Republica Moldova l-au comemorat pe Mihai Eminescu la Viena
România și Republica Moldova au adus un omagiu poetului național Mihai Eminescu la Viena, la împlinirea a 137 de ani de la trecerea sa în eternitate. Reprezentanții celor două state au depus, luni 15 iunie, coroane de flori la bustul lui Eminescu amplasat în fața Parohiei Ortodoxe Române din capitala austriacă. La
Tradiția românească a dantelei, prezentată la Zagreb
Meșteșugul tradițional al confecționării dantelei din regiunea Mândra, inclus recent în patrimoniul cultural imaterial al României și propus pentru recunoaștere UNESCO, a fost prezentat sâmbătă publicului din Zagreb cu prilejul expoziției itinerante ''Dantela Mândrei'', informează agenția HINA. Ediția din Zagreb urmează










