logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Parchetul European, noua armă antifraudă a UE ameninţată de întârzieri (AFP)

Imagine din galeria Agerpres

Acţiunea Parchetului European (EPPO), instituţie creată pentru a combate deturnarea fondurilor europene, este ameninţată de întârzieri într-un moment în care Bruxellesul are în vedere să acorde zeci de miliarde de euro ţărilor afectate de pandemie, cu riscuri de fraude, relatează vineri agenţia France Presse, căreia Laura Codruţa Kovesi i-a acordat un interviu.

Numită în anul 2019 la conducerea acestei noi autorităţi judiciare cu sediul la Luxemburg, Kovesi a depus jurământul la sfârşitul lunii septembrie împreună cu colegiul său de 22 de procurori proveniţi din statele membre ale UE care participă la această cooperare consolidată.

Însă începutul activităţii, prevăzut iniţial pentru luna noiembrie, este amânat de desemnarea celor 140 de procurori delegaţi. Aceştia vor avea ca atribuţii desfăşurarea la nivel naţional a investigaţiilor care vor fi supervizate de la Luxemburg de către cei 22 de procurori.

''Atât timp cât ei nu sunt aici, nu putem investiga. Sperăm că vor fi propuşi cât mai repede posibil'' de către statele membre, afirmă Kovesi în interviu, precizând că aceşti magistraţi ''vor fi plătiţi de parchet (EPPO n.red) şi vor fi independenţi faţă de guvernele lor''.

Desemnările s-au poticnit mai ales din cauza unor chestiuni practice legate de statutul procurorilor delegaţi.

Acelaşi sentiment al urgenţei îl manifestă comisarul european pentru justiţie Didier Reynders, care săptămâna aceasta le-a scris statelor membre pentru a le grăbi să acţioneze. El le-a rugat de asemenea pe cele circa zece state membre care nu şi-au adaptat încă procedura naţională de aderare la Parchetul European să accelereze procesul.

''Dorinţa mea este să începem anul acesta, şi ca în orice caz să fim pregătiţi să începem'' imediat ce bugetul european pentru perioada 2021-2027 şi planul de relansare ''vor putea fi mobilizate'', a subliniat comisarul Reynders.

''Vom cheltui mai mulţi bani, mai rapid şi cu mai multă flexibilitate, aşadar cu atât mai mult vom avea nevoie de un instrument performant de investigare şi de urmărire la nivel european, pentru că riscurile de fraudă, de delincvenţă financiară legată de buget sunt mult mai importante'', argumentează el.

O altă dificultate este că, pentru a funcţiona corect, Parchetul European are nevoie să-i fie alocat un buget mai consistent, consideră Kovesi, adăugând că ''propunerea Comisiei Europene pentru 2021 este de 37,7 milioane de euro, dar noi avem nevoie de 55 de milioane de euro''.

''Avem nevoie de personal la Luxembourg. Ne lipsesc analişti, investigatori financiari, consilieri juridici. Ne lipsesc în continuare 80 de posturi'', explică şefa EPPO, al cărei obiectiv este să dispună de o echipă de peste 200 de persoane la Luxemburg. ''Costul pentru Parchetul European reprezintă un mărunţiş în comparaţie cu beneficiile investigaţiilor'', susţine Kovesi.

Totuşi, comisarul Didier Reynders remarcă faptul că bugetul Parchetului European pentru anul 2021 a fost deja ''aproape triplat''. Pentu a-l creşte şi mai mult, ''vom încerca să vedem cu Parlamentul şi cu Consiliul până unde putem merge. Dar la un moment dat va trebui să demarăm (activitatea EPPO n.red), acesta este singurul mod de a dovedi nevoia'', subliniază comisarul european, care s-a întâlnit joi cu colegiul procurorilor EPPO.

Instalat deocamdată într-un sediu provizoriu, noul parchet se va muta în decembrie în birouri aflate în prezent în renovare, foarte aproape de Curtea de Justiţie a UE.

''Activitatea mea constă în a mă asigura că toţi procurorii sunt independenţi şi vor lucra într-o manieră imparţială, că nu vor urma consemne de la guvernele lor'', insistă procuroarea şefă în interviul acordat AFP.

Spre deosebire de organele actuale de combatere a fraudei şi delincvenţei transfrontaliere, Eurojust şi Olaf, Parchetul European (EPPO) va putea să desfăşoare investigaţii penale pe baza unor plângeri, să iniţieze acţiuni de urmărire penală şi să pună sechestru pe active, notează France Presse.

În competenţa acestei instituţii intră fraudele cu fonduri europene ce depăşesc suma de 10.000 de euro, fraude de TVA de peste 10 milioane de euro, fapte de corupţie şi spălare de bani. Sunt delicte ce reprezintă între 30 şi 60 de miliarde de euro pe an, estimează Kovesi, care speră că va ''recupera o mare parte'' din aceste prejudicii.

Limba de lucru a EPPO va fi engleza, spre marele regret al apărătorilor francofoniei, aceasta fiind o alegere a colegiului procurorilor motivată ''de raţiuni de eficienţă''. Dar, ''vom folosi franceza în relaţia noastră cu Curtea de Justiţie a UE'', a mai precizat şefa EPPO în interviul acordat agenţiei franceze de presă.AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Mihaela Toth, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 30

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Romania in lume 05-06-2026 18:07

Siegfried Mureșan: 'Rusia folosește agresiunea hibridă în România așa cum a făcut și în Republica Moldova'

Rusia 'încearcă să intimideze România' și 'vedem drone trimise de Rusia sau bruiate de Rusia tocmai pentru a alimenta presiunea de a vota rapid un guvern, chiar dacă acesta este unul slab', a susținut vineri pe Facebook eurodeputatul PNL Siegfried Mureșan, după explozia în portul Constanța a unei drone maritime ucrainene care, conform Marine

Romania in lume 05-06-2026 16:25

Marina ucraineană a informat-o la timp pe cea română că a pierdut controlul asupra dronei explodate la Constanța (MAE ucrainean)

Marina ucraineană a informat-o 'la timp' pe cea română că 'o dronă maritimă a fost scăpată de sub control din cauza interferențelor rusești', a afirmat vineri purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe ucrainean, Heorhii Tykhyi, referindu-se la drona ucraineană explodată mai devreme în portul Constanța, relatează agenția EFE.

Romania in lume 05-06-2026 15:27

Coiful de la Coțofenești: Cei trei inculpați, condamnați la câte 47 luni de închisoare de un tribunal olandez

Un tribunal olandez i-a găsit vinovați pe cei trei bărbați acuzați de furtul Coifului de la Coțofenești și a trei brățări dacice de aur, obiecte din patrimoniul României împrumutate unui muzeu olandez, transmite vineri AFP. Cei trei inculpați au fost condamnați la câte 47 luni de închisoare. 'Ținând cont de natu

Romania in lume 05-06-2026 15:07

NATO 'urmărește îndeaproape' situația din România după explozia unei drone maritime la Constanța

NATO 'urmărește îndeaproape' și în coordonare cu autoritățile locale situația din România în urma exploziei, vineri, a unei drone maritime în portul Constanța de la Marea Neagră, au transmis surse aliate citate de agenția EFE. 'România a informat NATO despre incidentul cu dronă survenit la Constanța și urmărim &i

Romania in lume 05-06-2026 14:57

#Ucraina afirmă că drona explodată la Constanța îi aparține și că a fost perturbată de sistemele de război electronic rusești

Drona maritimă care a explodat vineri în Portul Civil Constanța este o dronă ucraineană scăpată de sub control în urma bruiajului exercitat de sistemele de război electronic rusești, au anunțat Forțele Navale ucrainene, potrivit Reuters și AFP. În urma acestui bruiaj, drona a deviat de la traiectorie și a plutit în derivă către coasta R

Romania in lume 05-06-2026 14:40

Antonio Costa și Roberta Metsola își exprimă solidaritatea cu România după incidentul cu dronă de la Constanța

Președintele Consiliului European, Antonio Costa, și președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, și-au exprimat solidaritatea cu România după ce o dronă maritimă a explodat vineri în portul Constanța, și au condamnat incidentul. 'Solidaritate și sprijin deplin pentru România în urma exploziei unei drone în portul Const

Romania in lume 05-06-2026 13:55

Ursula von der Leyen își exprimă solidaritatea cu România după un nou incident cu dronă

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și-a exprimat solidaritatea cu România după incidentul de vineri din portul Constanța, unde o dronă a explodat. ''Solidaritate cu România!

Romania in lume 05-06-2026 13:39

Macron: Franța își menține sprijinul militar pentru România și își adaptează postura în funcție de amenințări

Președintele Franței, Emmanuel Macron, a declarat vineri că securitatea României are ''o importanță extrem de mare'' pentru Paris și a reafirmat angajamentul militar francez pe flancul estic al NATO, în contextul tensiunilor din regiunea Mării Negre. ''Securitatea României are o importanță extrem de ma

Romania in lume 05-06-2026 10:11

A treia ediție a Simpozionului Iei Românești în Belgia: Manifestări dedicate patrimoniului cultural, diplomației culturale și dialogului european

Cea de-a treia ediție a Simpozionului Iei Românești în Belgia, cu tema ''IA: Identitate, Dialog, Viitor'', va avea loc în zilele de 6 și 7 iunie, la Château de Rixensart, reunind personalități culturale, cercetători, artiști, meșteșugari și reprezentanți ai diasporei românești din Europa. Deschiderea oficială va avea loc

Romania in lume 05-06-2026 09:44

Ungaria: Este timpul să examinăm organizațiile maghiare din afara granițelor, declară ministrul relațiilor sociale și culturii

Ministrul ungar al relațiilor sociale și culturii, Zoltan Tarr, a declarat joi că a sosit timpul ca guvernul de la Budapesta să examineze organizațiile maghiare din afara granițelor, precum și sprijinul pentru ''media de propagandă'' în țările vecine Ungariei, informează MTI. ''Nu putem rămâne tăcuți î

Romania in lume 04-06-2026 14:49

Ambasada României lansează la Viena volumul 'Români de seamă din Viena de altădată'

Ambasada României în Republica Austria organizează la 11 iunie, la sediul misiunii diplomatice, lansarea volumului 'Români de seamă din Viena de altădată (1683-1918)', ediția a doua revăzută și adăugită, un eveniment special dedicat memoriei marilor români care au trecut prin Viena imperială și continuității prezenței intelectuale române

Romania in lume 03-06-2026 19:51

Dronă căzută la Galați: Regatul Unit l-a convocat pe ambasadorul rus

Ministerul britanic de Externe a anunțat miercuri că l-a convocat pe ambasadorul Rusiei după ce o dronă rusească a lovit săptămâna trecută o clădire rezidențială în România, transmite Reuters. Ministrul de externe britanic, Yvette Cooper, a condamnat incidentul, care a survenit în timpul unui atac aerian rusesc asupra Ucrainei și a răni

Romania in lume 03-06-2026 15:22

Oana Țoiu la Paris: România trebuie să își consolideze apărarea antiaeriană (AFP)

România trebuie să își consolideze apărarea antiaeriană, cu ajutorul aliaților săi, a declarat miercuri, la Paris, ministrul român de Externe, Oana Țoiu, la cinci zile după ce o presupusă dronă rusească a rănit două persoane într-o regiune de la frontiera cu Ucraina, relatează agenția France Presse. Țoiu a spus că, deși în prezent

Romania in lume 03-06-2026 09:19

Reuniune la Ambasada României la Canberra privind cooperarea dintre România și Australia în domeniul IT și al inteligenței artificiale

Ambasada României în Australia a organizat, miercuri, o reuniune dedicată oportunităților de cooperare dintre România și Australia în domeniile IT și inteligenței artificiale. Evenimentul, desfășurat la sediul misiunii diplomatice, a reunit peste 20 de participanți, inclusiv reprezentanți ai Parlamentului Federal austra

Romania in lume 02-06-2026 14:19

Securitatea la Marea Neagră, în centrul unui simpozion organizat de România și Belgia

Securitatea la Marea Neagră, combaterea amenințărilor hibride și consolidarea Flancului Estic al NATO s-au aflat în centrul unui simpozion organizat la Bruxelles de Ambasada României în Belgia, Ministerul belgian al Afacerilor Externe și Institutul Regal Egmont pentru Relații Internaționale. Evenimentul, desfășurat luni în contextul ani