George Maior: Relaţia româno-americană a depăşit provocările istorice şi geopolitice, devenind un parteneriat strategic strâns şi o prietenie autentică
Relaţia dintre SUA şi România a depăşit provocările istorice şi geopolitice formidabile ale Secolului XX şi parteneriatul dintre România şi SUA este ancorat ferm într-o viziune strategică comună pe termen lung, menţionează ambasadorului României în Statele Unite ale Americii, George Cristian Maior, într-un mesaj cu ocazia aniversării a 140 de ani de relaţii diplomatice între România şi SUA, remis duminică AGERPRES, salutând totodată declaraţia cu această ocazie susţinută în faţa Camerei Reprezentanţilor a SUA de către congresmenul republican Devin Nunes.
Cu 140 de ani în urmă, la 14 iunie 1880, Statele Unite ale Americii şi România stabileau relaţii diplomatice, prin numirea primului agent diplomatic american în România în persoana renumitului savant şi explorator Eugene Schuyler, aminteşte ambasadorul român în mesajul său.
În mod simbolic, unul dintre primele mesaje transmise în acest nou cadru a fost recunoaşterea oficială, la 20 noiembrie 1880, a Independenţei României. Pentru o ţară care, la fel ca Statele Unite un secol înainte, şi-a câştigat independenţa pe câmpul de luptă, această recunoaştere avea o deosebită importanţă şi reprezenta o mare speranţă pentru viitor.
În următorii 140 de ani, relaţia dintre SUA şi România a depăşit provocările istorice şi geopolitice formidabile ale Secolului XX, devenind una de parteneriat strategic strâns şi prietenie autentică. Ea avea să joace un rol vital în momente istorice cheie, precum Marea Unire de la 1918, care a fost posibilă prin susţinerea de către SUA a principiilor libertăţii, democraţiei şi autodeterminării popoarelor.
Dinamica naturală a relaţiilor dintre SUA şi România, cea a prieteniei şi cooperării, a încercat să se reafirme chiar şi în perioada impusă artificial a "îngheţului geopolitic" din timpul Războiului Rece, evocă în continuare George Cristian Maior.
În 1964 relaţiile diplomatice dintre cele două ţări au fost ridicate la nivel de ambasadă, iar în anii care au urmat, doi preşedinţi ai SUA aveau să viziteze România, în timp ce legăturile comerciale şi economice bilaterale continuau să se dezvolte.
În 1989, când poporul român s-a ridicat împotriva regimului comunist opresiv, recâştigându-şi libertatea cu mari sacrificii şi curaj, România a găsit încă o dată un prieten şi aliat în Statele Unite. SUA au sprijinit pe deplin eforturile României de a reintra în comunitatea democratică, iar Parteneriatul Strategic SUA-România avea să fie lansat oficial în 1997.
Astăzi, cele două ţări se află împreună, în calitate de aliaţi, în NATO şi împărtăşesc un parteneriat bilateral de o profunzime şi vitalitate extraordinare. Militarii români şi americani au luptat umăr la umăr în Irak, Afganistan şi în alte teatre de operaţii pentru aproape 20 de ani. România rămâne angajată în lupta împotriva terorismului, inclusiv ca membru al Coaliţiei globale împotriva ISIS.
România şi-a demonstrat angajamentul faţă de NATO prin respectarea îndatoririlor ce îi revin ca aliat, alocând 2 la sută din PIB pentru sectorul apărării şi modernizarea forţelor armate şi asumându-şi un rol proeminent în iniţiativele Alianţei din regiunea Mării Negre, menţionează George Cristian Maior în mesajul transmis.
În acelaşi timp, Statele Unite şi România şi-au crescut exponenţial cooperarea în domeniile comerţului, investiţiilor şi tehnologiei. Lucrăm împreună în domenii strategice, precum securitatea, securitatea cibernetică şi implementarea reţelelor 5G sau a infrastructurii de interconectare în Europa Centrală şi de Est, în cadrul Iniţiativei celor Trei Mări.
Cooperarea noastră bilaterală şi-a dovedit puterea şi în contextul actual al provocării fără precedent cauzate de criza pandemică Covid-19. Statele Unite şi România şi-au unit eforturile pentru a-şi îmbunătăţi capacităţile de protejare a sănătăţii şi vieţii oamenilor. De asemenea, în cadrul acestui parteneriat strâns, sunt sprijinite şi stimulate redresarea şi creşterea economică.
Comunitatea româno-americană reprezintă unul dintre cei mai puternici piloni ai relaţiei bilaterale, ea aducându-şi, de-a lungul a peste un secol, contribuţia de talent, muncă asiduă şi ingeniozitate la prosperitatea Statelor Unite.
La 140 de ani după stabilirea formală a relaţiilor diplomatice, parteneriatul dintre România şi SUA este ancorat ferm într-o viziune strategică comună pe termen lung, în valori democratice comune şi în afinitatea autentică dintre cele două popoare. Le mulţumim partenerilor noştri americani pentru prietenia şi sprijinul constant arătat, având încredere că în viitor cooperarea noastră va deveni tot mai strânsă, conchide George Cristian Maior.
De asemenea, Ambasada României în Statele Unite ale Americii salută declaraţia dedicată aniversării a 140 de ani de relaţii diplomatice între România şi Statele Unite ale Americii susţinută, la 11 iunie 2020, în faţa Camerei Reprezentanţilor a SUA, de către congresmenul republican Devin Nunes, în numele mai multor congresmani: Mike Conaway, Michael Turner, Brad Wenstrup, Chris Stewart, Rick Crawford, Elise Stefanik, şi Will Hurd.
În document se arată că Statele Unite şi România au dezvoltat un parteneriat strategic construit pe o prietenie de lungă durată, legături istorice şi angajamentul comun de promovare a securităţii şi prosperităţii în folosul cetăţenilor.
Declaraţia subliniază faptul că Statele Unite recunosc şi apreciază eforturile de durată ale României pentru modernizarea forţelor armate şi respectarea îndatoririlor ce îi revin ca aliat NATO prin alocarea a două procente din Produsul Intern Brut pentru sectorul apărării.
Documentul scoate în evidenţă faptul că Forţele Armate Române au sprijinit NATO şi Statele Unite în Irak, Afganistan şi alte teatre de operaţii timp de aproape două decenii, participând cu peste 30.000 de militari la aceste misiuni, luptând alături de militarii americani şi contribuind la protejarea intereselor vitale de securitate.
"Salut declaraţia grupului de congresmeni, vechi prieteni ai României, susţinută de domnul Devin Nunes, de celebrare a 140 de ani de la stabilirea relaţiilor diplomatice între România şi Statele Unite ale Americii. Reprezintă o dovadă de respect pentru ţara noastră şi un semnal de sprijin important privind dezvoltarea viitoare a relaţiilor bilaterale, a Parteneriatului Strategic dintre România şi Statele Unite ale Americii", a declarat cu această ocazie ambasadorul George Cristian Maior.
De asemenea, ambasadorul George Cristian Maior a subliniat faptul că declaraţia evocă eforturile remarcabile ale României în lupta împotriva terorismului, inclusiv ca membru al Coaliţiei globale împotriva ISIS şi prin furnizarea de sprijin către NATO şi aliaţi în domeniul securităţii cibernetice, fiind şi una dintre primele ţări contribuitoare la Fondul de Investiţii al Iniţiativei celor Trei Mări prin care se urmăreşte creşterea independenţei energetice şi interconectarea infrastructurii în Europa Centrală, consolidând astfel securitatea europeană şi a Statelor Unite.
Documentul mai menţionează faptul că România a trimis în SUA o echipă medicală şi de experţi pentru a ajuta la eforturile de gestionare a epidemiei COVID-19 în statul Alabama, într-o perioadă plină de provocări fără precedent generate de pandemia noului coronavirus. Este un semn de solidaritate şi prietenie între poporul român şi cel american care consolidează capacităţile noastre reciproce de a combate pandemia şi de a proteja sănătatea şi viaţa cetăţenilor noştri, se mai arată în declaraţie.AGERPRES/(AS - editor: Sorin Popescu, editor online: Andreea Preda)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
UPDATE Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE rus
Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, a anunțat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax. 'Ambasadorul român a fost chemat la Ministerul Afacerilor Externe, unde va fi informat despre măsurile de represal
Rutte apără sprijinul militar european pentru SUA și dă drept exemplu România
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marți că este de acord cu criticile președintelui american Donald Trump la adresa NATO, dar a insistat că, în ciuda unor frustrări din cadrul alianței, membrii europeni ai acesteia au oferit sprijin operațiunilor militare conduse de SUA și, în acest sens, a dat drept exemplu România, potrivit Fox News.
Peter Magyar: Grupul de la Vișegrad nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți
Prim-ministrul ungar, Peter Magyar, a declarat marți că Grupul de la Vișegrad (V4) nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți, deși, în cadrul unui format 'V4-plus', ar putea invita ocazional oaspeți, inclusiv țări din afara UE, relatează miercuri agenția de știri croată HINA, care citează MTI. Grupul de la Vișegrad a fost
România în continuare fără premier, criza politică se adâncește (agenții de presă)
România rămâne fără un nou prim-ministru după eșecul de luni seară al liberalului Adrian Veștea de a fi ales de către Parlament, la aproape două luni de la demiterea lui Ilie Bolojan, scrie AFP. Veștea, desemnat la jumătatea lunii iunie de către președintele Nicușor Dan pentru a forma noul guvern, avea nevoie de 233 de voturi favor
Interpol avertizează asupra creșterii traficului de persoane prin utilizarea platformelor digitale de plată
Organizația internațională de poliție Interpol a desfășurat o operațiune în șapte țări europene, menită să identifice un nou sistem de recrutare a victimelor traficului de persoane, în mare parte din America de Sud, prin intermediul platformelor digitale de plată care oferă conținut sexual explicit, informează vineri EFE. Misiunea, denumită CyberPr
UE: 19 țări, între care și România, solicită progrese în crearea de centre pentru migranți în străinătate
Nouăsprezece șefi de stat sau de guvern ai Uniunii Europene au cerut vineri, într-o scrisoare, 'progrese cât mai curând posibil' în crearea de centre pentru migranți în țări terțe pentru 'eliminarea stimulentelor pentru migrația ilegală' și 'repatrierea celor care nu au dreptul legal de a rămâne în Europa&
Liderii statelor UE discută despre bugetul multianual 2028-2034, în a doua zi a Consiliului European
Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Liderii statelor membre ale Uniunii Europene, reuniți în cadrul Consiliului European de vară, discută vineri despre bugetul multianual al blocului comunitar pentru perioada 2028 - 2034. Este de așteptat ca șefii de stat și de guvern să își prezinte punctele de vedere despre
Un cetățean român, condamnat definitiv la 15 ani de închisoare în Rusia pentru spionaj în favoarea Ucrainei (agenție)
O instanță rusă a condamnat definitiv un cetățean român la 15 ani de închisoare, într-o colonie penală de maximă securitate, pentru furnizarea către Ucraina de informații despre amplasarea sistemelor de apărare aeriană din Soci, a relatat vineri Centrul de Relații Publice (PRC) al FSB, citat de agenția Interfax. 'Verdictu
Germania: Cea de-a cincea Conferință de Securitate are loc vineri la Kiel
Cea de-a cincea Conferință anuală de securitate, care servește drept platformă la nivel înalt pentru dialog între factorii de decizie politică, liderii militari, experții și reprezentanții societății civile cu privire la provocările presante de securitate internațională, se desfășoară vineri la Kiel, în Germania, informează Fundația Konrad Adenauer
Ziua Iei 2026, celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare
Ziua Iei 2026 va fi celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare, sâmbătă, 20 iunie, informează un comunicat de presă publicat joi de Ambasada României în Republica Portugheză. Lisabona se îmbracă din nou în straie de sărbătoare tradiționale românești în cadrul unui spectacol extraordinar dedicat iei. C
Parlamentul European condamnă incursiunile cu drone ale Rusiei în UE
Uniunea Europeană nu se va lăsa intimidată de campania de destabilizare a Rusiei și este hotărâtă să-și apere securitatea, potrivit unei rezoluții adoptate joi de eurodeputați, informează Parlamentul European într-un comunicat de presă. Incursiunile cu drone și încălcările spațiului aerian de pe teritoriul UE nu sunt incident
PE votează joi o rezoluție privind incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda
Parlamentul European, reunit în această săptămână în sesiune plenară la Strasbourg, va supune la vot joi o rezoluție care condamnă 'acțiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei' și incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda, după o dezbatere desfășurată marți pe această temă. Textul rezoluției, dat pu
Eurobarometru: 44% dintre adolescenții români petrec prea mult timp în fața ecranelor
Aproape jumătate dintre adolescenții din România consideră că petrec prea multe ore în fața ecranelor, iar peste o treime spun că utilizarea rețelelor sociale este excesivă, arată datele unui nou Eurobarometru privind impactul utilizării excesive a ecranelor și al rețelelor sociale asupra sănătății mintale a tinerilor, publicat marți. Fenomenul est
Ia românească a fost sărbătorită la Nicosia într-o ediție dedicată tradițiilor și comunității românești
Alianța Românilor din Cipru a primit Ordinul 'Meritul pentru promovarea drepturilor omului și angajament social', în grad de Cavaler, conferit de Președintele României, în cadrul Festivalului Iei Românești desfășurat duminică la Nicosia. Evenimentul a reunit comunitatea românească din insulă într-o celebrare a tradițiilor, ed
România și Republica Moldova l-au comemorat pe Mihai Eminescu la Viena
România și Republica Moldova au adus un omagiu poetului național Mihai Eminescu la Viena, la împlinirea a 137 de ani de la trecerea sa în eternitate. Reprezentanții celor două state au depus, luni 15 iunie, coroane de flori la bustul lui Eminescu amplasat în fața Parohiei Ortodoxe Române din capitala austriacă. La









