VIDEO Eurodeputaţi români nu cred în soluţia concedierilor în sectorul public, dar sunt de acord că este necesară o reformă
Eurodeputaţi români din cele mai importante trei grupuri politice din Parlamentul European nu cred că eventuale concedieri în sectorul bugetar din România în contextul crizei provocate de pandemia de COVID-19 ar reprezenta o soluţie potrivită, dar sunt de acord că în rândul personalului de la stat este necesară o reformă, iar actuala situaţie oferă un prilej ca ea să înceapă să fie discutată.
Cristian Buşoi, din grupul Partidului Popular European (PPE), Victor Negrescu (grupul Alianţei Progresiste a Socialiştilor şi Democraţilor, S&D) şi Ramona Strugariu (grupul Renew Europe) au participat miercuri la o discuţie online organizată de Biroul Parlamentului European în România referitoare la acţiunile Uniunii Europene şi rolul PE în lupta împotriva pandemiei de COVID-19.
Una dintre întrebările la care au fost invitaţi să răspundă cei trei eurodeputaţi se referă la eventualitatea necesităţii unor concedieri masive în România în sectorul public, ca soluţie la criza economică generată de noul coronavirus.
Eurodeputatul Cristian Buşoi a reamintit că a existat o discuţie în spaţiul public, care a plecat de la guvern, dar nu referitoare la concedieri, ci la o reducere a activităţii care ar fi implicat o oarecare reducere a veniturilor bugetarilor în timpul stării de urgenţă.
"S-a renunţat, pentru că ieşim, se pare, în câteva săptămâni, în câteva zile, din starea de urgenţă. Şi pentru că, până la urmă, dacă ne uităm foarte atent, tot economia ar avea de suferit. Reducerea veniturilor sau concedierile masive în sectorul bugetar ar reduce puterea de cumpărare a românilor, ar crea probleme economice serioase unor familii, de asemenea ar reduce consumul şi ar contracta anumite sectoare economice", a spus Buşoi în cadrul webinarului organizat de Biroul PE în România.
"Soluţia este mai multă transparenţă, mai multă digitalizare, mai multă corectitudine şi toleranţă zero la acte de corupţie în administraţia publică centrală şi locală şi evident ca oamenii să-şi facă mai atent şi mai eficient treaba şi să aibă o atitudine mult mai bună şi mai corectă faţă de cetăţean. Pentru că în foarte multe instituţii publice există o anumită aroganţă sau nepăsare în relaţia cu cetăţeanul", a spus eurodeputatul PNL.
El a afirmat că nu ar spune că întreaga administraţie publică este supradimensionată, chiar dacă există anumite instituţii din zona administraţiei locale care se confruntă cu această problemă.
"Dar sunt instituţii, cum e Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, DSP-urile (Direcţiile de Sănătate Publică - n.r.) în perioada de pandemie, Casele de pensii, unde oamenii stau şi aşteaptă şi din lipsă de personal. De exemplu, concediile medicale la Casa de Sănătate din lipsă de personal nu pot fi procesate la timp, nu numai din lipsă de buget, pentru că acum problema bugetară s-a mai ameliorat. Deci ar trebui cumva redimensionat poate aparatul bugetar. Evident că avem nevoie de mai mulţi medici, mai multe asistente, mai multe infirmiere, profesorii sunt foarte importanţi", a mai spus Cristian Buşoi.
În concluzie, el vede mai degrabă "o regândire şi nu neapărat concedieri masive cel puţin pentru următoarele săptămâni, luni", pentru că acestea ar fi contraproductive şi "ar creşte şi mai mult tensiunea socială şi ar scădea economia".
Ramona Strugariu, din grupul Renew Europe, a răspuns şi ea tranşant la această întrebare. "Nu avem nevoie de concedieri colective la nivelul statului român şi nu cred că ar trebui să se întâmple asta. Ceea ce ar trebui să se întâmple este o analiză foarte serioasă, criză sau nu, asupra eficienţei administraţiei publice în sensul de alocare a resurselor acolo unde este nevoie, în sensul de simplificare administrativă, la cel mai curat mod, luând în calcul şi transparenţă şi digitalizare şi ce presupune asta ca resursă umană", a declarat ea.
De asemenea, ea a precizat că România ar trebui să se gândească foarte serios dacă este necesar să menţină pensiile speciale.
"Avem nevoie să ne uităm foarte serios şi la pensiile speciale şi să ne întrebăm de ce le mai avem şi care este rolul lor în ansamblu, nu doar în perioadă de criză. Şi avem nevoie să prioritizăm performanţa ca să putem să avem răspunsuri eficiente în administraţie. Contextul de criză ne prilejuieşte această discuţie, dar cred că şi dincolo de criză trebuie să ne uităm foarte serios la aceste lucruri", a mai spus Ramona Strugariu.
La rândul său, eurodeputatul PSD Victor Negrescu a afirmat că "sectorul public trebuie să fie puternic pentru a asigura lucrurile de care avem nevoie" deşi sugerează că nu există consens în privinţa politicilor aplicate.
"Acum avem nevoie de medici, dar acum câteva luni spuneam că le-a mărit PSD-ul salariile prea mult, acum avem nevoie de oameni la DSP, şi înainte spuneam că avem prea mulţi angajaţi în sectorul public. Cred că trebuie găsit un echilibru şi cred că într-adevăr sectorul public trebuie să treacă printr-un proces de reformă, inclusiv printr-o calificare adecvată şi pe bune a personalului din sectorul public, inclusiv în ceea ce înseamnă procesul de digitalizare", a spus Negrescu.
El a subliniat că şi românii din sectorul public trebuie să fie adaptaţi la noul context şi că acest lucru presupune un efort suplimentar, dar că "există resurse financiare, există programul operaţional Capital administrativ. Ar trebui să folosim aceste resurse europene disponibile, inclusiv în această perioadă".
Victor Negrescu a spus şi el că nu trebuie să existe pensii speciale pentru politicieni şi că trebuie ca celelalte pensii speciale să fie impozitate, măsură prevăzută de un proiect în lucru în Parlamentul României, dar şi că nu trebuie să existe "salarii nesimţite".
"Cred că trebuie să dăm dovadă de solidaritate şi noi, cei din mediul politic. Eu cel puţin am decis ca o parte semnificativă din resursele pe care le am ca europarlamentar să le aloc către acţiuni sociale. (...) Trebuie într-adevăr să arătăm că şi cei din sectorul public sau aleşii participă la efortul comun pentru a trece peste această criză cât mai repede. Nu cred că ar trebui să punem povara pe sectorul privat, şi nici pe sectorul public, trebuie ca împreună că găsim soluţii pentru a ne reveni din această criză", a mai spus eurodeputatul din grupul S&D. AGERPRES/(A - autor: Florin Ştefan, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Zelenski, la Chișinău: #Ucraina este pregătită să contribuie la dezvoltarea capacităților de apărare ale României și Republicii Moldova
Ucraina este pregătită să contribuie la dezvoltarea capacităților de apărare ale României și Republicii Moldova, a declarat joi, la Chișinău, președintele ucrainean Volodimir Zelenski, într-o conferință de presă comună cu președinta moldoveană Maia Sandu și președintele român Nicușor Dan. 'Ucraina este pregătită să contri
VIDEO Maia Sandu salută legăturile strânse cu România și #Ucraina, alături de Nicușor Dan și Volodimir Zelenski
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a salutat joi legăturile strânse ale țării sale cu România și Ucraina, într-o conferință de presă comună la Chișinău alături de omologii săi român Nicușor Dan și ucrainean Volodimir Zelenski, cu ocazia marcării a 35 de ani de independență a Republicii Moldova. 'În 35 de ani am î
Sandu, după parada militară: O Moldovă pașnică are nevoie de o Moldovă capabilă să-și apere pacea
Chișinăul continuă să investească în securitate și să își întărească parteneriatele, pentru că 'o Moldovă pașnică are nevoie de o Moldovă capabilă să-și apere pacea', a transmis joi președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, după ce a participat alături de președintele României, Nicușor Dan, la parada militară dedicată celor 35 de ani de indep
Nicușor Dan: 'România nu cere SUA mai mult, România se oferă să facă mai mult' (articol de opinie)
România nu cere SUA mai mult, ci se oferă să facă mai mult, afirmă președintele Nicușor Dan într-un articol de opinie publicat joi pe site-ul Fox News, în care mai transmite, printre altele, că înțelege că recunoștința pentru ajutorul american trebuie însoțită de responsabilitate și dă asigurări că țara noastră 'nu va aștepta să fie testată
Rusia dezminte că în spatele unei ascunzători de arme de lângă Berlin s-ar afla o rețea de agenți ruși
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, a respins joi informațiile publicate recent de revista germană Der Spiegel, conform căruia o ascunzătoare de arme și muniție găsită în apropierea Berlinului ar avea legătură cu o rețea de agenți controlată de Rusia, informează Reuters. Zaharova a numit relatarea, care citează surs
Un angajat al Ambasadei României la Moscova a fost declarat persona non grata
Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova persona non grata, a anunțat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax. ''La 27 august, însărcinatul cu afaceri al României în Rusia, Liliana Burda, a fost convocat la Departamentul de Protocol de Stat al Ministerului de Externe rus și i s-a p
VIDEO Republica Moldova sărbătorește 35 de ani de la proclamarea Independenței: Nicușor Dan și Volodimir Zelenski, așteptați la Chișinău
Republica Moldova sărbătorește joi 35 de ani de la proclamarea Independenței, iar la Chișinău sunt așteptați președinții României și Ucrainei, Nicușor Dan și Volodimir Zelenski, invitați de președinta Maia Sandu să participe la manifestările consacrate acestei zile, informează Moldpres.
România a primit prima plată de 2,5 miliarde de euro în cadrul instrumentului de apărare SAFE
România a primit miercuri prima plată în valoare de 2,5 miliarde de euro în cadrul instrumentului de apărare ''Acțiunea de Securitate pentru Europa'' (SAFE), reprezentând 15% din alocarea sa totală de 16,7 miliarde de euro, indică un comunicat difuzat de Comisia Europeană. SAFE este un instrument financi
MAE rus îl convoacă pentru joi pe însărcinatul cu afaceri al României la Moscova
Însărcinatul cu afaceri al României la Moscova a fost convocat pentru joi la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse, a informat miercuri ministerul rus, transmite agenția de presă Interfax. 'Joi, 27 august, reprezentantul temporar pentru afaceri al României a fost convocat la Ministerul de Externe rus', a in
Claudiu Năsui depune vineri jurământul ca ministru al dezvoltării economice și digitalizării al Republicii Moldova
Deputatul USR Claudiu Năsui, care va prelua funcția de ministru al dezvoltării economice și digitalizării în Republica Moldova, și Eugeniu Osmochescu, desemnat pentru funcția de ministru al agriculturii și industriei alimentare, vor depune vineri jurământul, a anunțat miercuri, la începutul ședinței de guvern, premierul moldovean Vasile Tofan, infor
Ascunzătoare de arme lângă Berlin: Suspectul reținut în România ar fi un ucrainean care lucrează pentru Rusia (presă)
Suspectul arestat în România, pe care autoritățile germane îl leagă de o ascunzătoare de arme găsită la periferia Berlinului, este un cetățean ucrainean care ar fi aparținut unui grup clandestin care, la cererea serviciilor secrete rusești, pregătea atacuri și sabotaje în țări membre ale NATO, a relatat marți săptămânalul Der Spiegel, ci
Comisia Europeană: Legea privind integritatea va fi evaluată în cadrul ultimei cereri de plată a României
Legea privind integritatea va fi evaluată în cadrul celei de a șasea și ultima cerere de plată, care nu a fost încă depusă de autoritățile române, precizează Comisia Europeană într-un răspuns pentru AGERPRES, precizând că serviciile CE sunt angajate cu acestea în discuții tehnice care susțin implementarea PNRR până l
Eurodeputatul Nicu Ștefănuță cere guvernului Ungariei soluții pentru continuarea finanțării culturale în Transilvania
Europarlamentarul român Nicu Ștefănuță, vicepreședinte al Parlamentului European, îi solicită premierului Ungariei, Magyar Peter, și ministrului Culturii, Tarr Zoltan, o întâlnire la Budapesta pentru a discuta situația proiectelor culturale, educaționale și comunitare ale maghiarilor din Transilvania, informează un comunicat al biroului său trimis AGE
PPE și Renew cer CE să transmită fără echivoc României că 'amendamentul Fritz' riscă să ducă la pierderea fondurilor PNRR
Grupurile politice Partidul Popular European (PPE, centru-dreapta) și Renew Europe (liberal) din Parlamentul European îi solicită președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, să transmită fără echivoc României că plata fondurilor din Programul Național de Redresare și Reziliență este condiționată de implementarea reformelor în respectarea deplină a
Interpol anunță o operațiune internațională majoră împotriva rețelelor de crimă organizată din Africa de Vest (GALERIE FOTO)
O operațiune internațională împotriva rețelelor de crimă organizată din Africa de Vest responsabile de escrocherii financiare online s-a soldat cu 58 de arestări și 263 de suspecți identificați, a anunțat Interpol într-un comunicat publicat marți, informează EFE. Operațiunea Jackal IV, coordonată de Organizația Internațională a Pol









