logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Siegfried Mureşan, ales raportor al PE privind finanţarea Pactului Ecologic European în valoare de 1.000 de miliarde de euro

Imagine din galeria Agerpres

Deputatul european Siegfried Mureşan (PPE/PNL), vicelider al Grupului PPE responsabil pentru bugete, a fost ales raportor al Parlamentului European privind finanţarea Pactului Ecologic European, a informat miercuri eurodeputatul român într-un comunicat de presă.

În calitate de raportor, Siegfried Mureşan va coordona poziţia Parlamentului European privind planul de investiţii al Pactului Ecologic European propus de Comisia Europeană. Aceste plan ar urma să genereze investiţii de 1.000 de miliarde de euro în următorii 10 ani.

"Succesul viitorului Pact Ecologic European va depinde de finanţarea lui. De aceea, ca raportor al Parlamentului European, mă voi asigura că planul de investiţii al pactului va duce la creştere economică în paralel cu obiectivul de a ajunge la o economie neutră din punct de vedere al emisiilor. Oamenii vor să locuiască în oraşe verzi, nepoluante, dar în care să poată găsi şi locuri de muncă. Prin acest pact, trebuie să le oferim oamenilor ambele lucruri", a declarat deputatul european Siegfried Mureşan.

"Un alt obiectiv este să sprijinim cu prioritate ţările şi regiunile mai puţin dezvoltate, care au cea mai mare nevoie de finanţare europeană pentru a ajunge la o economie verde. Acest lucru este foarte important pentru noi fiindcă în România sunt regiuni carbonifere, precum Oltenia şi Valea Jiului, care nu vor putea face trecerea la o economie verde decât cu sprijin consistent de la bugetul Uniunii Europene. De aceea, este foarte bine că, în planul de investiţii al pactului, Comisia Europeană a inclus un Mecanism European al Tranziţiei Juste dedicat tocmai acestor ţări şi regiuni. Mecanismul va genera investiţii în valoare de 100 de miliarde de euro în următorii 7 ani şi de 143 de miliarde de euro în următorii 10 ani, prin intermediul fonduri europene nerambursabile, dar şi prin linii de creditare special create'', a explicat Mureşan, care a menţionat că se va lupta ca fondurile europene nerambursabile din acest mecanism să fie investite în dezvoltarea economică durabilă a acestor regiuni. ''Trebuie să sprijinim întreprinzătorii şi întreprinderile mici şi mijlocii care, mai departe, să creeze noi locuri de muncă. Nu trebuie să mergem doar pe vechile programe de recalificare profesională care, am văzut cu toţii, nu au avut efecte de durată în trecut'', a declarat europarlamentarul român.

În ceea ce priveşte accesul la liniile de creditare, Mureşan a anunţat că va cere ca România şi celelalte regiuni cu nevoie ridicată de finanţare să beneficieze de sprijin tehnic de la Comisia Europeană, de la Banca Europeană de Investiţii şi de la experţi europeni. ''Experienţa ne-a arătat că ţările care vor avea cea mai mare nevoie de finanţare au cea mai mică experienţă în a atrage împrumuturi prin aceste tipuri de instrumente financiare. De aceea este nevoie de sprijin tehnic pentru a ne asigura că banii ajung acolo unde într-adevăr este nevoie de ei", a mai spus eurodeputatul Siegfried Mureşan.

"Va conta foarte mult şi ce fel de surse de energie vom putea finanţa în următorii ani. Eu voi cere la nivel european ca proiectele privind producţia de energie pe gaz să fie eligibile a fi finanţate din fonduri europene. Energia pe gaz ne poate ajuta în tranziţia spre o economie verde, ceea ce este un lucru bun pentru noi fiindcă România are resurse mari de gaz. De asemenea, trebuie să se recunoască la nivel european rolul pe care energia nucleară îl joacă în atingerea obiectivelor climatice. Nu voi accepta ca rolul energiei nucleare să fie pus sub semnul întrebării în planurile Comisiei Europene", a completat eurodeputatul român.

Planul de Investiţii al Pactului Ecologic European, propus de Comisia Europeană, urmăreşte să mobilizeze investiţii de 1.000 de miliarde de euro în următorii 10 ani în Uniunea Europeană pentru a atinge obiectivele climatice. Cele 1.000 de miliarde de euro vor proveni din fonduri nerambursabile de la bugetul Uniunii Europene, împrumuturi ale Băncii Europene de Investiţii garantate de bugetul UE, dar şi din cofinanţarea naţională pentru proiectele europene sau alte tipuri de împrumuturi. Pe lângă componenta financiară, Planul de Investiţii urmăreşte simplificarea regulilor europene pentru a crea un cadru uşor accesibil celor care doresc să facă investiţii durabile. AGERPRES/(AS - autor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 61

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Romania in lume 25-06-2026 09:50

UPDATE Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE rus

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, a anunțat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax. 'Ambasadorul român a fost chemat la Ministerul Afacerilor Externe, unde va fi informat despre măsurile de represal

Romania in lume 24-06-2026 12:37

Rutte apără sprijinul militar european pentru SUA și dă drept exemplu România

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marți că este de acord cu criticile președintelui american Donald Trump la adresa NATO, dar a insistat că, în ciuda unor frustrări din cadrul alianței, membrii europeni ai acesteia au oferit sprijin operațiunilor militare conduse de SUA și, în acest sens, a dat drept exemplu România, potrivit Fox News.

Romania in lume 24-06-2026 10:58

Peter Magyar: Grupul de la Vișegrad nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți

Prim-ministrul ungar, Peter Magyar, a declarat marți că Grupul de la Vișegrad (V4) nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți, deși, în cadrul unui format 'V4-plus', ar putea invita ocazional oaspeți, inclusiv țări din afara UE, relatează miercuri agenția de știri croată HINA, care citează MTI. Grupul de la Vișegrad a fost

Romania in lume 23-06-2026 02:00

România în continuare fără premier, criza politică se adâncește (agenții de presă)

România rămâne fără un nou prim-ministru după eșecul de luni seară al liberalului Adrian Veștea de a fi ales de către Parlament, la aproape două luni de la demiterea lui Ilie Bolojan, scrie AFP. Veștea, desemnat la jumătatea lunii iunie de către președintele Nicușor Dan pentru a forma noul guvern, avea nevoie de 233 de voturi favor

Romania in lume 19-06-2026 13:31

Interpol avertizează asupra creșterii traficului de persoane prin utilizarea platformelor digitale de plată

Organizația internațională de poliție Interpol a desfășurat o operațiune în șapte țări europene, menită să identifice un nou sistem de recrutare a victimelor traficului de persoane, în mare parte din America de Sud, prin intermediul platformelor digitale de plată care oferă conținut sexual explicit, informează vineri EFE. Misiunea, denumită CyberPr

Romania in lume 19-06-2026 13:22

UE: 19 țări, între care și România, solicită progrese în crearea de centre pentru migranți în străinătate

Nouăsprezece șefi de stat sau de guvern ai Uniunii Europene au cerut vineri, într-o scrisoare, 'progrese cât mai curând posibil' în crearea de centre pentru migranți în țări terțe pentru 'eliminarea stimulentelor pentru migrația ilegală' și 'repatrierea celor care nu au dreptul legal de a rămâne în Europa&

Romania in lume 19-06-2026 11:17

Liderii statelor UE discută despre bugetul multianual 2028-2034, în a doua zi a Consiliului European

Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Liderii statelor membre ale Uniunii Europene, reuniți în cadrul Consiliului European de vară, discută vineri despre bugetul multianual al blocului comunitar pentru perioada 2028 - 2034. Este de așteptat ca șefii de stat și de guvern să își prezinte punctele de vedere despre

Romania in lume 19-06-2026 10:21

Un cetățean român, condamnat definitiv la 15 ani de închisoare în Rusia pentru spionaj în favoarea Ucrainei (agenție)

O instanță rusă a condamnat definitiv un cetățean român la 15 ani de închisoare, într-o colonie penală de maximă securitate, pentru furnizarea către Ucraina de informații despre amplasarea sistemelor de apărare aeriană din Soci, a relatat vineri Centrul de Relații Publice (PRC) al FSB, citat de agenția Interfax. 'Verdictu

Romania in lume 19-06-2026 10:02

Germania: Cea de-a cincea Conferință de Securitate are loc vineri la Kiel

Cea de-a cincea Conferință anuală de securitate, care servește drept platformă la nivel înalt pentru dialog între factorii de decizie politică, liderii militari, experții și reprezentanții societății civile cu privire la provocările presante de securitate internațională, se desfășoară vineri la Kiel, în Germania, informează Fundația Konrad Adenauer

Romania in lume 18-06-2026 15:40

Ziua Iei 2026, celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare

Ziua Iei 2026 va fi celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare, sâmbătă, 20 iunie, informează un comunicat de presă publicat joi de Ambasada României în Republica Portugheză. Lisabona se îmbracă din nou în straie de sărbătoare tradiționale românești în cadrul unui spectacol extraordinar dedicat iei. C

Romania in lume 18-06-2026 13:53

Parlamentul European condamnă incursiunile cu drone ale Rusiei în UE

Uniunea Europeană nu se va lăsa intimidată de campania de destabilizare a Rusiei și este hotărâtă să-și apere securitatea, potrivit unei rezoluții adoptate joi de eurodeputați, informează Parlamentul European într-un comunicat de presă. Incursiunile cu drone și încălcările spațiului aerian de pe teritoriul UE nu sunt incident

Romania in lume 17-06-2026 14:22

PE votează joi o rezoluție privind incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda

Parlamentul European, reunit în această săptămână în sesiune plenară la Strasbourg, va supune la vot joi o rezoluție care condamnă 'acțiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei' și incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda, după o dezbatere desfășurată marți pe această temă. Textul rezoluției, dat pu

Romania in lume 16-06-2026 20:39

Eurobarometru: 44% dintre adolescenții români petrec prea mult timp în fața ecranelor

Aproape jumătate dintre adolescenții din România consideră că petrec prea multe ore în fața ecranelor, iar peste o treime spun că utilizarea rețelelor sociale este excesivă, arată datele unui nou Eurobarometru privind impactul utilizării excesive a ecranelor și al rețelelor sociale asupra sănătății mintale a tinerilor, publicat marți. Fenomenul est

Romania in lume 16-06-2026 14:37

Ia românească a fost sărbătorită la Nicosia într-o ediție dedicată tradițiilor și comunității românești

Alianța Românilor din Cipru a primit Ordinul 'Meritul pentru promovarea drepturilor omului și angajament social', în grad de Cavaler, conferit de Președintele României, în cadrul Festivalului Iei Românești desfășurat duminică la Nicosia. Evenimentul a reunit comunitatea românească din insulă într-o celebrare a tradițiilor, ed

Romania in lume 16-06-2026 10:45

România și Republica Moldova l-au comemorat pe Mihai Eminescu la Viena

România și Republica Moldova au adus un omagiu poetului național Mihai Eminescu la Viena, la împlinirea a 137 de ani de la trecerea sa în eternitate. Reprezentanții celor două state au depus, luni 15 iunie, coroane de flori la bustul lui Eminescu amplasat în fața Parohiei Ortodoxe Române din capitala austriacă. La