#Romania2019.eu/ Dăncilă: Viziunea noastră asupra proiectului european, structurată în jurul ideii de coeziune ca valoare comună europeană
Viziunea Preşedinţiei române a Consiliului UE asupra proiectului european este structurată în jurul ideii de coeziune ca valoare comună europeană declinată în toate dimensiunile sale, coeziune politică ilustrată de nevoia de unitate între statele membre, coeziune economică şi teritorială în vederea reducerii decalajelor de dezvoltare între statele membre şi între regiuni, coeziune socială importantă prin prisma prezervării celor patru libertăţi ale pieţei interne a Uniunii Europene, a declarat, marţi la Strasbourg, premierul Viorica Dăncilă, care a prezentat în plenul Parlamentului European priorităţile Preşedinţiei române a Consiliului Uniunii Europene.
''Această accepţiune a conceptului de coeziune este transpusă de o manieră transversală în cadrul priorităţilor noastre tematice care se desprinde pe patru piloni principali de acţiune - Europa convergenţei, Europei siguranţei, Europa actor-global, Europa valorilor comune'', a spus şefa executivului român.
Potrivit acesteia, Europa a ştiut mereu să depăşească obstacolele şi să renască după episoadele mai puţin faste ale istoriei şi însuşi proiectul european în forma sa actuală a fost modelat de multiplele crize prin care a trecut. ''Astăzi ne aflăm din nou într-un moment complex al procesului de construcţie europeană. Dar după cum bine ştiţi orice situaţie de acest gen poate fi transformată într-o oportunitate, într-un nou început'', a continuat Viorica Dăncilă.
Primul pilon de acţiune al Preşedinţiei române a Consiliului UE este 'Europa convergenţei', ce are în vedere asigurarea creşterii economice, dezvoltarea socială, reducerea decalajelor, competitivitatea, conectivitatea şi sustenabilitatea. ''Piaţa unică este, desigur, cea mai mare realizare a Uniunii, nucleul construcţiei europene. Drept urmare, unul din obiectivele Preşedinţiei României este de a avansa agenda legislativă în domeniul pieţei interne, în scopul definitivării cadrului necesar unei bune funcţionări a acesteia. Trebuie să consolidăm baza ştiinţifică şi tehnologică a industriei europene, prin care putem stimula competitivitatea noastră la nivel internaţional şi, totodată putem genera creştere economică şi locuri de muncă. Vom continua să promovăm digitalizarea, inclusiv în domeniul industriei europene. Ofensiva digitală a fost promovată deja de anterioarele Preşedinţii, estonă şi austriacă, ale Consiliului UE şi noi vom urmări, la rândul nostru, să continuăm să lucrăm în acelaşi ritm susţinut'', a continuat premierul român.
Viorica Dăncilă a menţionat că Preşedinţia română a Consiliului UE va avea în vedere dezvoltarea legăturilor funcţionale dintre Est şi Vest, dintre Nord şi Sud, care să faciliteze conexiunile de toate tipurile, pentru operaţionalizarea celor patru libertăţi de circulaţie şi pentru creşterea competitivităţii economiei europene şi a nivelului de trai în regiunile mai puţin dezvoltate. ''Vă spuneam despre necesitatea unei politici pe termen lung în domeniul industrial, iar la fel de importantă este reglementarea Uniunii Energetice. Aceste două teme vor ocupa un loc important pe agenda preşedinţiei noastre'', a afirmat şefa guvernului de la Bucureşti.
Al doilea pilon al Preşedinţiei române a Consiliului UE îl va reprezenta 'Europa siguranţei', a spus premierul român în plenul PE. ''Suntem în faţa unor provocări de securitate ce ameninţă siguranţa cetăţeanului. Uniunea Europeană se confruntă cu o paletă largă de riscuri şi ameninţări care pot să submineze valorile şi prosperitatea societăţilor noastre deschise. Într-o lume a digitalizării accelerate, trebuie să avansăm în ceea ce priveşte protejarea cetăţenilor în spaţiul virtual. Este necesar să consolidăm rezilienţa Uniunii la atacuri cibernetice. Aşadar, securitatea cibernetică va reprezenta o condiţie necesară pentru orice proiect referitor la societatea informaţională'', a menţionat ea.
Un alt aspect referitor la securitatea UE căruia România, ca Preşedinţie a Consiliului UE, îi va acorda atenţie îl vor constitui, potrivit Vioricăi Dăncilă, negocierea şi finalizarea iniţiativelor privind gestionarea coerentă a fluxurilor migratorii, întărirea graniţelor externe ale UE, intervenţiile de urgenţă, lupta împotriva terorismului, protejarea siguranţei cetăţenilor în spaţiul virtual, operaţionalizarea şi extinderea mandatului Parchetului european către infracţiunile de terorism, precum şi consolidarea cooperării judiciare în materie civilă şi penală. ''Ne dorim să contribuim la formularea de soluţii viabile în aceste domenii legate de migraţie şi să promovăm cooperarea dintre statele de origine şi de tranzit, inclusiv în ceea ce priveşte combaterea traficului de fiinţe umane'', a afirmat premierul român.
Cel de-al treilea pilon al activităţii Preşedinţiei române a Consiliului UE este 'Europa, actor global', în viziunea guvernului român direcţia principală de acţiune în acest domeniu trebuind să pornească de la angajamentele comune asumate prin Strategia Globală de Politică Externă şi de Securitate a Uniunii Europene.
''În materie de politică de securitate, vom promova întărirea capacităţilor de apărare şi securitate ale Uniunii Europene, în strânsă complementaritate cu procesele similare din cadrul NATO. În acelaşi timp trebuie să ne orientăm atenţia în vecinătatea noastră imediată, ceea ce presupune avansarea politicii de extindere a Uniunii. Aniversarea, anul acesta, a 10 ani de la lansarea Parteneriatului Estic va reprezenta un moment important în acest sens. O atenţie deosebită însă trebuie acordată Balcanilor de Vest'', a dat asigurări premierul Dăncilă.
În fine, al patrulea pilon al exercitării Preşedinţiei române a Consiliului UE va fi 'Europa valorilor comune'. În această privinţă, şefa executivului de la Bucureşti a apreciat că, ''pentru a stimula coeziunea politică europeană, ne propunem să promovăm intens principiile şi valorile ce ne unesc''. ''Totodată, trebuie să combatem cu fermitate o serie de probleme cu care se confruntă încă societăţile din cadrul Uniunii, cum ar fi rasismul, intoleranţa, xenofobia, populismul, antisemitismul sau discursul bazat pe ură. Ne dorim o Uniune mai democratică, deci vom promova egalitatea de tratament la care aspiră toate statele membre şi toţi cetăţenii europeni. Acest aspect este esenţial pentru încrederea cetăţenilor faţă de proiectul european. Vă spun acest lucru din perspectiva cetăţenilor români pe care îi reprezint în calitate de prim-ministru şi care, în pofida ataşamentului lor foarte puternic faţă de Uniune, resimt un tratament inegal faţă de România, în special atunci când ţara noastră este criticată pentru aspecte care sunt fireşti în alte state membre sau când României i se impun anumite condiţionalităţi care nu există în alte state ale UE'', a mai afirmat premierul român în faţa eurodeputaţilor reuniţi la Strasbourg. AGERPRES/(AS - autor: Tudor Martalogu, editor: Gabriela Ionescu, redactor video: Sergiu Olteanu, grafician: Ioana Matei, editori online: Irina Giurgiu, Alexandru Cojocaru)
Citiţi şi:
* #Romania2019.eu/ Viorica Dăncilă: Proiectul european, modelat de multiplele crize prin care a trecut
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
UPDATE Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE rus
Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, a anunțat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax. 'Ambasadorul român a fost chemat la Ministerul Afacerilor Externe, unde va fi informat despre măsurile de represal
Rutte apără sprijinul militar european pentru SUA și dă drept exemplu România
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marți că este de acord cu criticile președintelui american Donald Trump la adresa NATO, dar a insistat că, în ciuda unor frustrări din cadrul alianței, membrii europeni ai acesteia au oferit sprijin operațiunilor militare conduse de SUA și, în acest sens, a dat drept exemplu România, potrivit Fox News.
Peter Magyar: Grupul de la Vișegrad nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți
Prim-ministrul ungar, Peter Magyar, a declarat marți că Grupul de la Vișegrad (V4) nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți, deși, în cadrul unui format 'V4-plus', ar putea invita ocazional oaspeți, inclusiv țări din afara UE, relatează miercuri agenția de știri croată HINA, care citează MTI. Grupul de la Vișegrad a fost
România în continuare fără premier, criza politică se adâncește (agenții de presă)
România rămâne fără un nou prim-ministru după eșecul de luni seară al liberalului Adrian Veștea de a fi ales de către Parlament, la aproape două luni de la demiterea lui Ilie Bolojan, scrie AFP. Veștea, desemnat la jumătatea lunii iunie de către președintele Nicușor Dan pentru a forma noul guvern, avea nevoie de 233 de voturi favor
Interpol avertizează asupra creșterii traficului de persoane prin utilizarea platformelor digitale de plată
Organizația internațională de poliție Interpol a desfășurat o operațiune în șapte țări europene, menită să identifice un nou sistem de recrutare a victimelor traficului de persoane, în mare parte din America de Sud, prin intermediul platformelor digitale de plată care oferă conținut sexual explicit, informează vineri EFE. Misiunea, denumită CyberPr
UE: 19 țări, între care și România, solicită progrese în crearea de centre pentru migranți în străinătate
Nouăsprezece șefi de stat sau de guvern ai Uniunii Europene au cerut vineri, într-o scrisoare, 'progrese cât mai curând posibil' în crearea de centre pentru migranți în țări terțe pentru 'eliminarea stimulentelor pentru migrația ilegală' și 'repatrierea celor care nu au dreptul legal de a rămâne în Europa&
Liderii statelor UE discută despre bugetul multianual 2028-2034, în a doua zi a Consiliului European
Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Liderii statelor membre ale Uniunii Europene, reuniți în cadrul Consiliului European de vară, discută vineri despre bugetul multianual al blocului comunitar pentru perioada 2028 - 2034. Este de așteptat ca șefii de stat și de guvern să își prezinte punctele de vedere despre
Un cetățean român, condamnat definitiv la 15 ani de închisoare în Rusia pentru spionaj în favoarea Ucrainei (agenție)
O instanță rusă a condamnat definitiv un cetățean român la 15 ani de închisoare, într-o colonie penală de maximă securitate, pentru furnizarea către Ucraina de informații despre amplasarea sistemelor de apărare aeriană din Soci, a relatat vineri Centrul de Relații Publice (PRC) al FSB, citat de agenția Interfax. 'Verdictu
Germania: Cea de-a cincea Conferință de Securitate are loc vineri la Kiel
Cea de-a cincea Conferință anuală de securitate, care servește drept platformă la nivel înalt pentru dialog între factorii de decizie politică, liderii militari, experții și reprezentanții societății civile cu privire la provocările presante de securitate internațională, se desfășoară vineri la Kiel, în Germania, informează Fundația Konrad Adenauer
Ziua Iei 2026, celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare
Ziua Iei 2026 va fi celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare, sâmbătă, 20 iunie, informează un comunicat de presă publicat joi de Ambasada României în Republica Portugheză. Lisabona se îmbracă din nou în straie de sărbătoare tradiționale românești în cadrul unui spectacol extraordinar dedicat iei. C
Parlamentul European condamnă incursiunile cu drone ale Rusiei în UE
Uniunea Europeană nu se va lăsa intimidată de campania de destabilizare a Rusiei și este hotărâtă să-și apere securitatea, potrivit unei rezoluții adoptate joi de eurodeputați, informează Parlamentul European într-un comunicat de presă. Incursiunile cu drone și încălcările spațiului aerian de pe teritoriul UE nu sunt incident
PE votează joi o rezoluție privind incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda
Parlamentul European, reunit în această săptămână în sesiune plenară la Strasbourg, va supune la vot joi o rezoluție care condamnă 'acțiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei' și incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda, după o dezbatere desfășurată marți pe această temă. Textul rezoluției, dat pu
Eurobarometru: 44% dintre adolescenții români petrec prea mult timp în fața ecranelor
Aproape jumătate dintre adolescenții din România consideră că petrec prea multe ore în fața ecranelor, iar peste o treime spun că utilizarea rețelelor sociale este excesivă, arată datele unui nou Eurobarometru privind impactul utilizării excesive a ecranelor și al rețelelor sociale asupra sănătății mintale a tinerilor, publicat marți. Fenomenul est
Ia românească a fost sărbătorită la Nicosia într-o ediție dedicată tradițiilor și comunității românești
Alianța Românilor din Cipru a primit Ordinul 'Meritul pentru promovarea drepturilor omului și angajament social', în grad de Cavaler, conferit de Președintele României, în cadrul Festivalului Iei Românești desfășurat duminică la Nicosia. Evenimentul a reunit comunitatea românească din insulă într-o celebrare a tradițiilor, ed
România și Republica Moldova l-au comemorat pe Mihai Eminescu la Viena
România și Republica Moldova au adus un omagiu poetului național Mihai Eminescu la Viena, la împlinirea a 137 de ani de la trecerea sa în eternitate. Reprezentanții celor două state au depus, luni 15 iunie, coroane de flori la bustul lui Eminescu amplasat în fața Parohiei Ortodoxe Române din capitala austriacă. La









