logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Comisia Europeană va fi brutală în evaluarea României dacă va fi necesar, a asigurat Frans Timmermans în plenul PE

Imagine din galeria Agerpres

Prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, a dat asigurări, miercuri, în plenul Parlamentului European reunit la Strasbourg, că executivul comunitar va fi brutal în evaluarea pe care o va face României dacă va fi necesar, menţionând însă că aceasta nu reprezintă o "ameninţare", ci doar o menţionare a rolului CE în calitate de gardian al tratatelor.

Frans Timmermans a luat cuvântul la sfârşitul dezbaterii despre situaţia din România şi a început prin a vorbi despre corupţia morală cu care s-a confruntat ţara noastră după căderea comunismului.

"Dacă ţii cont cum erau lucrurile în urmă cu 30 de ani şi te uiţi unde este România astăzi, s-a făcut un progres uriaş. (...) Dar de ce sunt atât de îngrijorat astăzi? Pentru că pe ultima sută de metri a acestui lung maraton dureros riscăm acum să nu ajungem la linia de finiş - pentru ca lupta împotriva corupţiei să nu poată fi dată înapoi, pentru ca statul de drept să fie ireversibil - ci să o luăm în cealaltă direcţie, ceea ce ar anula unele dintre cele mai importante realizări" care i-ar permite poporului român "să scape de acest trecut oribil", a spus Timmermans.

 


"Cineva care provine dintr-o ţară ca a mea nici măcar nu-şi poate imagina cât de dificil a fost asta pentru poporul român. Deci dacă acum vorbim despre asta, o facem pentru poporul român, care vrea să-şi împlinească destinul european, asigurându-ne că sistemul şi ţara în care trăiesc este o democraţie bazată pe statul de drept, în care corupţia este combătută eficient şi dezrădăcinată din societate", a dat asigurări înaltul oficial european.

El le-a reamintit eurodeputaţilor reuniţi la Strasbourg că, deşi recomandările Comisiei de la Veneţia sunt importante şi vor fi analizate, la fel de importante sunt şi recomandările din raportul din cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV) de anul trecut sau care urmează a fi făcute luna viitoare. "Cred că ele reprezintă un bun plan de acţiune pentru a ne asigura că reformele sunt ireversibile", a mai spus prim-vicepreşedintele CE.

El a precizat că va continua dialogul cu guvernul român şi că va fi "foarte meticulos şi precis în adresarea întrebărilor către guvernul român şi în a-i oferi posibilitatea de a răspunde acestor întrebări şi a continua dialogul pentru a putea rezolva aceste chestiuni."

"Permiteţi-mi să fiu foarte clar. Miza este de uriaşă importanţă pentru viitorul UE şi (...) pentru viitorul României. Dacă Comisia va trebui să fie brutală în evaluarea ei, atunci va fi, dacă trebuie să folosim alte instrumente aflate la dispoziţia noastră, le vom folosi. Asta nu este o ameninţare, este vorba despre a menţiona care este rolul nostru în calitate de gardian al tratatelor şi trebuie să ne luăm acest rol foarte în serios", a subliniat Frans Timmermans în plenul PE de la Strasbourg.

În ceea ce priveşte dezbaterea din plenul PE, politicianul olandez a spus că îşi permite "o remarcă politică" şi a numit situaţia "un deja vu".

"De fiecare dată când există critici apar mereu două lucruri: dublul standard şi afirmaţia că nu este un atac asupra guvernului, ci asupra ţării sau a poporului. Sper că am transmis clar astăzi că am făcut o analiză 'clinică' asupra situaţiei şi am analizat precis schimbările propuse la legislaţie şi că facem asta pentru poporul român şi nu împotriva lui, şi că ne uităm la fiecare stat membru exact la fel, analizând faptele şi recunoscând că fiecare situaţie este diferită", a spus Timmermans, în aplauzele unei părţi a eurodeputaţilor.

"Vreau cu adevărat să avem succes aici şi fac apel la guvernul României, din nou, să menţină dialogul deschis, şi să asculte recomandările noastre, sunt 'puse pe hârtie' în spiritul cooperării şi al menţinerii României pe făgaşul european potrivit", a conchis Timmermans. AGERPRES/(AS - autor: Florin Ştefan, editor: Gabriela Ionescu; redactor video: Marilena Stănescu, grafician: Andrei Cârlan, editor online: Magdalena Tănăsescu, Irina Giurgiu)

Afisari: 52

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Romania in lume 25-06-2026 09:50

UPDATE Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE rus

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, a anunțat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax. 'Ambasadorul român a fost chemat la Ministerul Afacerilor Externe, unde va fi informat despre măsurile de represal

Romania in lume 24-06-2026 12:37

Rutte apără sprijinul militar european pentru SUA și dă drept exemplu România

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marți că este de acord cu criticile președintelui american Donald Trump la adresa NATO, dar a insistat că, în ciuda unor frustrări din cadrul alianței, membrii europeni ai acesteia au oferit sprijin operațiunilor militare conduse de SUA și, în acest sens, a dat drept exemplu România, potrivit Fox News.

Romania in lume 24-06-2026 10:58

Peter Magyar: Grupul de la Vișegrad nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți

Prim-ministrul ungar, Peter Magyar, a declarat marți că Grupul de la Vișegrad (V4) nu intenționează în prezent să admită noi membri permanenți, deși, în cadrul unui format 'V4-plus', ar putea invita ocazional oaspeți, inclusiv țări din afara UE, relatează miercuri agenția de știri croată HINA, care citează MTI. Grupul de la Vișegrad a fost

Romania in lume 23-06-2026 02:00

România în continuare fără premier, criza politică se adâncește (agenții de presă)

România rămâne fără un nou prim-ministru după eșecul de luni seară al liberalului Adrian Veștea de a fi ales de către Parlament, la aproape două luni de la demiterea lui Ilie Bolojan, scrie AFP. Veștea, desemnat la jumătatea lunii iunie de către președintele Nicușor Dan pentru a forma noul guvern, avea nevoie de 233 de voturi favor

Romania in lume 19-06-2026 13:31

Interpol avertizează asupra creșterii traficului de persoane prin utilizarea platformelor digitale de plată

Organizația internațională de poliție Interpol a desfășurat o operațiune în șapte țări europene, menită să identifice un nou sistem de recrutare a victimelor traficului de persoane, în mare parte din America de Sud, prin intermediul platformelor digitale de plată care oferă conținut sexual explicit, informează vineri EFE. Misiunea, denumită CyberPr

Romania in lume 19-06-2026 13:22

UE: 19 țări, între care și România, solicită progrese în crearea de centre pentru migranți în străinătate

Nouăsprezece șefi de stat sau de guvern ai Uniunii Europene au cerut vineri, într-o scrisoare, 'progrese cât mai curând posibil' în crearea de centre pentru migranți în țări terțe pentru 'eliminarea stimulentelor pentru migrația ilegală' și 'repatrierea celor care nu au dreptul legal de a rămâne în Europa&

Romania in lume 19-06-2026 11:17

Liderii statelor UE discută despre bugetul multianual 2028-2034, în a doua zi a Consiliului European

Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Liderii statelor membre ale Uniunii Europene, reuniți în cadrul Consiliului European de vară, discută vineri despre bugetul multianual al blocului comunitar pentru perioada 2028 - 2034. Este de așteptat ca șefii de stat și de guvern să își prezinte punctele de vedere despre

Romania in lume 19-06-2026 10:21

Un cetățean român, condamnat definitiv la 15 ani de închisoare în Rusia pentru spionaj în favoarea Ucrainei (agenție)

O instanță rusă a condamnat definitiv un cetățean român la 15 ani de închisoare, într-o colonie penală de maximă securitate, pentru furnizarea către Ucraina de informații despre amplasarea sistemelor de apărare aeriană din Soci, a relatat vineri Centrul de Relații Publice (PRC) al FSB, citat de agenția Interfax. 'Verdictu

Romania in lume 19-06-2026 10:02

Germania: Cea de-a cincea Conferință de Securitate are loc vineri la Kiel

Cea de-a cincea Conferință anuală de securitate, care servește drept platformă la nivel înalt pentru dialog între factorii de decizie politică, liderii militari, experții și reprezentanții societății civile cu privire la provocările presante de securitate internațională, se desfășoară vineri la Kiel, în Germania, informează Fundația Konrad Adenauer

Romania in lume 18-06-2026 15:40

Ziua Iei 2026, celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare

Ziua Iei 2026 va fi celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare, sâmbătă, 20 iunie, informează un comunicat de presă publicat joi de Ambasada României în Republica Portugheză. Lisabona se îmbracă din nou în straie de sărbătoare tradiționale românești în cadrul unui spectacol extraordinar dedicat iei. C

Romania in lume 18-06-2026 13:53

Parlamentul European condamnă incursiunile cu drone ale Rusiei în UE

Uniunea Europeană nu se va lăsa intimidată de campania de destabilizare a Rusiei și este hotărâtă să-și apere securitatea, potrivit unei rezoluții adoptate joi de eurodeputați, informează Parlamentul European într-un comunicat de presă. Incursiunile cu drone și încălcările spațiului aerian de pe teritoriul UE nu sunt incident

Romania in lume 17-06-2026 14:22

PE votează joi o rezoluție privind incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda

Parlamentul European, reunit în această săptămână în sesiune plenară la Strasbourg, va supune la vot joi o rezoluție care condamnă 'acțiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei' și incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda, după o dezbatere desfășurată marți pe această temă. Textul rezoluției, dat pu

Romania in lume 16-06-2026 20:39

Eurobarometru: 44% dintre adolescenții români petrec prea mult timp în fața ecranelor

Aproape jumătate dintre adolescenții din România consideră că petrec prea multe ore în fața ecranelor, iar peste o treime spun că utilizarea rețelelor sociale este excesivă, arată datele unui nou Eurobarometru privind impactul utilizării excesive a ecranelor și al rețelelor sociale asupra sănătății mintale a tinerilor, publicat marți. Fenomenul est

Romania in lume 16-06-2026 14:37

Ia românească a fost sărbătorită la Nicosia într-o ediție dedicată tradițiilor și comunității românești

Alianța Românilor din Cipru a primit Ordinul 'Meritul pentru promovarea drepturilor omului și angajament social', în grad de Cavaler, conferit de Președintele României, în cadrul Festivalului Iei Românești desfășurat duminică la Nicosia. Evenimentul a reunit comunitatea românească din insulă într-o celebrare a tradițiilor, ed

Romania in lume 16-06-2026 10:45

România și Republica Moldova l-au comemorat pe Mihai Eminescu la Viena

România și Republica Moldova au adus un omagiu poetului național Mihai Eminescu la Viena, la împlinirea a 137 de ani de la trecerea sa în eternitate. Reprezentanții celor două state au depus, luni 15 iunie, coroane de flori la bustul lui Eminescu amplasat în fața Parohiei Ortodoxe Române din capitala austriacă. La