logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Culegătorii europeni, printre care mulţi români, evită Marea Britanie din cauza Brexit-ului (BBC)

Imagine din galeria Agerpres

Agenţiile de recrutare avertizează că nu vor mai putea asigura numărul necesar de lucrători sezonieri pentru fermele din Marea Britanie, în condiţiile în care culegătorii est-europeni, printre care mulţi români, evită această ţară din cauza Brexit-ului, notează BBC News, într-un comentariu difuzat miercuri.

Conform Asociaţiei furnizorilor de forţă de muncă (ALP), peste jumătate din firmele de recrutare nu au putut găsi mână de lucru în primele luni din acest an.

Uniunea naţională a fermierilor a raportat că, anul trecut, numărul muncitorilor sezonieri care au sosit în Marea Britanie a scăzut cu 17%, ceea ce a făcut ca unele recolte valoroase să fie lăsate să putrezească pe câmp.

Sectorul horticol are nevoie de 80.000 de lucrători sezonieri în fiecare an. În fermele britanice, 99% din muncitori sezonieri vin din Europa de Est, iar două treimi dintre ei din România şi Bulgaria.

Firma AG Recruitment and Management, cu sediul în comitatul Kent, lucrează în România pentru a furniza mână de lucru pentru 80 de fermieri din Marea Britanie.

În lunile următoare trebuie să găsească 4.000 de persoane care să culeagă căpşuni, zmeură, mere şi pere, însă este foarte departe de această ţintă.

Potrivit unuia din directori, Estera Amesz, numărul celor care vor să vină să muncească în Marea Britanie a scăzut drastic după decizia de Brexit. O cauză majoră a fost devalorizarea lirei sterline. O altă cauză este incertitudinea, oamenii nefiind siguri ce documente le sunt necesare, explică Estera Amesz.

'Înainte aveam cozi în afara biroului nostru din Bucureşti. Zilnic veneau 30 până la 40 de persoane. Acum, într-o zi bună, doar câţiva. Obişnuiam să luăm crema cremei. Acum, ne mulţumim cu ce găsim', spune ea.

Candidaţilor le sunt verificate cazierul judiciar şi îndemânarea, dar Amesz spune că firma a fost nevoită să-şi extindă aria de căutare la cei care 'au două mâini şi două picioare'.

'Înainte căutam oameni care ştiau ceva engleză, acum e dificil să mai recrutăm pe cineva cu cunoştinţe de engleză', adaugă Doug Amesz, soţul şi partenerul de afaceri al Esterei.

În loc ca oamenii să vină la birourile firmei, aceasta este nevoită să se deplaseze în zonele rurale din România. La o prezentare în Bârlad, au venit 30 de persoane, dar numai cinci au semnat.

Alina Stan, de 31 de ani, a decis să plece în Marea Britanie la cules de flori şi fructe. Cu banii strânşi, îşi construieşte o casă pentru familie. Dar, de îndată ce va putea, va renunţa să mai plece. 'Sperăm că în doi ani vom putea să ne terminăm casa. Dar mi-e foarte greu să-mi las copii acasă', spune ea.

România, una din cele mai sărace ţări din Uniunea Europeană, are însă o creştere de 6,9%, de aproape trei ori mai mare decât a Marii Britanii.

În Iaşi, tinerii spun că nu au nicio intenţie să culeagă fructe. 'Englezii pot alege ce vor să facă şi lasă muncile mai grele în seama străinilor', spune Puiu Ionuţ, student la geografie, pentru BBC News. 'Sunt mulţi englezi care ar putea lucra la câmp şi să nu lase fructele să putrezească. De-asta mie Brexit-ul mi s-a părut foarte ciudat, pentru că străinii vin să facă muncile grele şi muncile prost plătite - bineînţeles că ai vrea ca ei să rămână', adaugă el.

Şi fermierii din România au probleme în a găsi culegători. 'E într-adevăr dificil să găseşti lucrători care să ne strângă recoltele, în principal pentru că aceştia sunt atraşi spre alte ţări europene. Oamenii tind să meargă să culeagă usturoi în Spania, apoi culeg cireşe în România şi pe urmă culeg căpşuni în Grecia', spune Gelu Corneanu, directorul Staţiunii Pomicole Iaşi.

În Marea Britanie, fermierii au avertizat anul trecut că se confruntă cu probleme de recrutare, şi potrivit ALP, trei sferturi din firmele agricole şi horticole anticipează pentru 2018 un deficit de mână de lucru necalificată.

Unii fermieri au mărit salariile, bonusurile, au îmbunătăţit condiţiile de cazare şi alte beneficii pentru a atrage mai mulţi străini la muncă.

Guvernul a promis să examineze dacă să introducă sau nu un program prin care muncitorii sezonieri să primească permise speciale de muncă în Marea Britanie, similar programului SAWS încheiat în 2013. Până acum, nu a fost propusă nicio alternativă.

Nouăzeci la sută dintre fermierii britanici se aşteaptă să aibă probleme în acest an să găsească forţă de muncă sezonieră.

Un comunicat emis de Departamentul pentru Mediu, Alimentaţie şi Afaceri Rurale (Defra) precizează că 'Defra şi Ministerul de Interne colaborează strâns pentru a face astfel încât necesarul de forţă de muncă al sectorului agricol să fie asigurat după ce vom ieşi din UE'. 'Am spus foarte clar că, până în decembrie 2020, angajaţii din sectoarele agricol şi de procesare a alimentelor vor avea libertatea de a recruta cetăţeni UE pentru a umple locurile vacante şi că cei care sosesc pentru a munci vor putea să rămână în Marea Britanie ulterior', subliniază comunicatul Defra. AGERPRES/(AS - autor: Irina Cristea, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 50

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Romania in lume 16-05-2026 14:13

Trei candidați africani și unul român la postul de secretar general al Organizației Internaționale a Francofoniei

Patru candidați s-au înscris pentru alegerea în postul de secretar general al Organizației Internaționale a Francofoniei (OIF) prevăzute în noiembrie, respectiv rwandeza la final de mandat Louise Mushikiwabo, congoleza Juliana Amato Lumumba, mauritaniana Coumba Bâ și românul Dacian Cioloș, relatează sâmbătă AFP. Depunerea ca

Romania in lume 15-05-2026 12:35

Republica Democrată Congo și Rwanda se îndreaptă spre o confruntare diplomatică pentru șefia Francofoniei (Reuters)

Republica Democrată Congo și Rwanda se îndreaptă spre o confruntare diplomatică pentru conducerea Organizației Internaționale a Francofoniei (OIF), ambele țări având candidate rivale, relatează Reuters, care reamintește că celelalte state reprezentate în această cursă sunt Mauritania și România. Vineri este termenul limită pentru depune

Romania in lume 15-05-2026 11:10

Majoritatea țărilor europene au susținut, la Chișinău, crearea unui tribunal împotriva agresiunii ruse în Ucraina

Majoritatea țărilor europene au susținut vineri, în cadrul unei reuniuni a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei, desfășurată la Chișinău, capitala Republicii Moldova, crearea Tribunalului Special pentru Crima de Agresiune împotriva Ucrainei, relatează agențiile de presă EFE și MOLDPRESS. Ministrul moldovean de Externe, Mihai Popșoi, a anu

Romania in lume 15-05-2026 10:05

Sesiune ministerială a Comitetului de Miniștri al CoE la Chișinău: Oana Țoiu susține accelerarea integrării europene a R. Moldova

România își reafirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova și solicită accelerarea procesului de aderare la Uniunea Europeană, inclusiv prin deschiderea capitolelor de negociere, a afirmat vineri ministrul român interimar al Afacerilor Externe, Oana Țoiu, în debutul celei de-a 135-a sesiuni ministeriale a Comitetului de Miniștri al

Romania in lume 13-05-2026 13:37

Georgia: Au început manevrele militare internaționale 'Trojan Footprint', la care participă și România

Manevrele militare ale forțelor de trupe speciale intitulate 'Trojan Footprint' au început miercuri în Georgia cu participarea unor militari din Spania, Statele Unite, Polonia, Regatul Unit, România și țara gazdă, conform Ministerului georgian al Apărării, informează EFE. Potrivit comandamentului militar al Georgiei, exercițiile se de

Romania in lume 11-05-2026 14:49

Concert extraordinar de Ziua Europei la Reggia di Caserta, organizat de Ambasada României în Italia

Cu prilejul Zilei Europei, sărbătorită la 9 mai, Ambasada României în Italia a organizat, în cadrul Anului Cultural România-Italia, un recital extraordinar desfășurat în magnificul cadru al Reggia di Caserta și dedicat celebrării valorilor culturale și spirituale care unesc popoarele europene, potrivit paginii de

Romania in lume 06-05-2026 14:46

Comisia Europeană își propune să combată mai bine sărăcia, lipsa de adăpost și excluziunea socială

Comisia Europeană își propune să combată mai bine sărăcia, lipsa de adăpost și excluziunea socială în Uniunea Europeană, în contextul în care blocul comunitar se luptă să depășească efectele economice ale unei serii de crize globale, relatează dpa. 'Europa a fost întotdeauna definită nu doar prin puterea sa economică, ci și pr

Romania in lume 05-05-2026 21:18

Vernisajul expoziției de fotografie 'Natura în imagini - AGERPRES' a avut loc la Bruxelles

Ambasada României în Regatul Belgiei, în parteneriat cu Agenția Națională de Presă AGERPRES, a organizat marți, 5 mai 2026, la sediul Secției Consulare, vernisajul expoziției de fotografie 'Natura în imagini - AGERPRES', potrivit unui

Romania in lume 05-05-2026 18:48

Socialiștii europeni le cer partenerilor români ca noul guvern să fie pro-european

Partidul Socialiștilor Europeni (PSE) și-a manifestat marți sprijinul față de 'formarea rapidă a unui guvern pro-european cu o nouă conducere' în România, în urma demiterii guvernului condus de Ilie Bolojan după o moțiune de cenzură, relatează agenția EFE. 'PES se menține ferm alături de partidul său membru român, Partidul S

Romania in lume 05-05-2026 15:37

Căderea guvernului Bolojan deschide o perioadă de incertitudine pentru România (agenții de presă)

Moțiunea de cenzură inițiată de parlamentarii PSD, AUR și PACE - Întâi România împotriva guvernului condus de liberalul Ilie Bolojan a fost adoptată marți de parlament, decizie relatată pe larg de agențiile internaționale de presă, care anticipează o perioadă de incertitudine pentru țara noastră. EFE notează că adoptarea moțiunii de cen

Romania in lume 03-05-2026 20:21

VIDEO Președintele României, Nicușor Dan, a sosit la Erevan pentru a participa la summitul CPE și la summitul UE-Armenia

Președintele României, Nicușor Dan, a sosit în Armenia pentru a participa la cea de-a 8-a ediție a summitului Comunității Politice Europene (CPE) și la primul summit UE-Armenia. Președintele Parlamentului armean, Alen Simonyan, l-a întâmpinat pe președintele Dan la Aeroportul Zvartnots, transmite Armenpress. La summitul

Romania in lume 30-04-2026 17:32

Victor Negrescu/Combaterea hărțuirii online: Comisia Europeană ar trebui să vină cu o propunere până la finalul anului

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Eurodeputatul PSD Victor Negrescu a declarat joi, la Strasbourg, că se așteaptă ca executivul UE să vină cu o propunere până la finalul anului pentru înăsprirea măsurilor împotriva hărțuirii cibernetice, care ar putea fi adoptată în procedură de urgență de Parlamentul Eu

Romania in lume 30-04-2026 10:50

Ungaria: Tisza nu se va implica în înființarea de partide în afara țării, declară un responsabil al viitoarei formațiuni guvernamentale

Partidul Tisza, care va prelua în curând guvernarea în Ungaria, lucrează 'pentru unitate și reconciliere națională', nu va contribui la formarea niciunui nou partid în țările vecine și nu va sprijini inițiative 'care ar putea diviza comunitatea', a afirmat joi Zoltan Tarr, vicepreședinte al Tisza și viitor ministru al relațiilor social

Romania in lume 29-04-2026 16:31

Se încearcă readucerea Pactului verde sub diverse denumiri, afirmă Winkler despre propunerile președintei CE în energie

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Se încearcă readucerea Pactului verde sub diverse denumiri cu ocazia crizei din Orientul Mijlociu, argumentându-se cu necesitatea scăderii dependențelor UE, a declarat miercuri eurodeputatul UDMR Iuliu Winkler, după discursul susținut în plen de Ursula von der Leyen privind o serie

Romania in lume 29-04-2026 11:15

Schimb de replici între liderii principalelor grupuri politice din PE pe tema situației politice din România

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Președintele grupului Partidului Popular European, Manfred Weber, a tras miercuri un semnal de alarmă în plenul Parlamentului European privind situația din România, referindu-se la moțiunea de cenzură comună PSD-AUR, și întrebând-o direct pe lidera grupului S&D, Iratxe Perez Garc