SUA: Întrevedere a consilierului prezidenţial Bogdan Aurescu cu John Bolton, consilier al preşedintelui Donald Trump
Consilierul prezidenţial pentru politică externă, Bogdan Aurescu, a avut joi, la Casa Albă, o întrevedere cu ambasadorul John Bolton, consilier pentru securitate naţională al preşedintelui Statelor Unite, la întâlnire participând şi George Cristian Maior, ambasadorul României în SUA, informează Ambasada României la Washington pe site-ul său.
În cadrul întrevederii cu ambasadorul John Bolton au fost discutate aspectele cele mai importante ale cooperării dintre România şi SUA în cadrul Parteneriatului Strategic, cu accent pe cooperarea în domeniul securităţii şi apărării. Bogdan Aurescu a transmis mesajul preşedintelui României, Klaus Iohannis, către preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, cu privire la angajamentul României şi al sau personal pentru soliditatea Parteneriatului Strategic dintre cele două state şi dorinţa fermă a României de a pune în practică toate deciziile luate cu prilejul întrevederii excelente a celor doi preşedinţi de la Casa Albă din iunie 2017, când a fost convenită aprofundarea tuturor dimensiunilor Parteneriatului Strategic, potrivit sursei.
Consilierul preşedintelui SUA a exprimat aprecierea Administraţiei americane pentru mesajul preşedintelui Klaus Iohannis şi pentru tot ceea ce face România în cadrul NATO, respectiv la nivel regional, ţinând seama de poziţia strategică a ţării noastre şi provocările existente în regiunea Mării Negre.

Sursa foto: Ambasada României în Statele Unite ale Americii
Bogdan Aurescu a prezentat modul responsabil în care România a înţeles să îşi asume, la nivel aliat şi regional, rolul de partener strategic al SUA, inclusiv prin alocarea a 2% din PIB pentru cheltuieli de apărare. În acest context, el a evocat atenţia deosebită pe care România o acordă securităţii şi responsabilităţilor ce ţin de asigurarea ei, inclusiv în ceea ce priveşte împărtăşirea responsabilităţilor la nivel aliat (burden sharing), creşterea capacităţii de apărare fiind în primul rând în interesul naţional al României, mai ales în actualul mediu de securitate regional faţă de provocările provenind din vecinătatea estică. De asemenea, a subliniat ca România este în 2017 pe primul loc între aliaţii NATO în privinţa creşterii cheltuielilor de apărare (45%), 33% dintre acestea fiind alocate achiziţiilor de echipamente.
Cei doi interlocutori au discutat despre pregătirea summitului NATO din iulie, de la Bruxelles, şi au căzut de acord că este necesar ca în cadrul acestei reuniuni la vârf să fie acordată o atenţie sporită situaţiei de securitate din regiunea Mării Negre.
Bogdan Aurescu a mai prezentat viziunea promovată de România privind coerenţa şi coeziunea flancului estic al NATO, cu accent pe abordarea unitară şi integrată între nordul şi sudul flancului estic şi necesitatea creşterii capacităţii de reacţie a Alianţei.
Consilierul prezidenţial Bogdan Aurescu a accentuat că, în viziunea României, este necesară consolidarea relaţiei transatlantice şi a subliniat angajamentul României în favoarea Parteneriatului Strategic UE-SUA, Preşedinţia Consiliului UE, pe care România o va deţine în 2019, fiind o oportunitate de a acţiona pentru întărirea acesteia.
Ambasadorul John Bolton a exprimat aprecierea Statelor Unite pentru contribuţia României în Afganistan, ţara noastră fiind în prezent cel de al patrulea cel mai mare contributor la misiunea NATO.
De asemenea, au fost abordate stadiul şi perspectivele de dezvoltare ale Iniţiativei celor Trei Mări, Bogdan Aurescu prezentând obiectivele şi rezultatele concrete preconizate pentru summit-ul care va avea loc la Bucureşti în luna septembrie. John Bolton a exprimat sprijinul Administraţiei americane pentru iniţiativă şi summitul de la Bucureşti.
Au mai fost discutate, în detaliu, şi alte teme de interes de pe agenda internaţională, precum situaţia din Republica Moldova şi Ucraina, Balcanii de Vest. Bogdan Aurescu a subliniat importanţa sprijinirii de către UE şi SUA a drumului european al Republicii Moldova, precum şi a procesului de reforme. De asemenea, a prezentat stadiul procesului de reglementare a dosarului transnistrean, de interes pentru administraţia americană, potrivit site-ului Ambasadei României la Washington.AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza, editor online: Adrian Dădârlat)
Sursa foto: Ambasada României în Statele Unite ale Americii
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Manfred Weber: Vedem că Partidul Social Democrat din România s-a îndepărtat de la angajamentele sale pro-europene
Partidul Social Democrat din România s-a îndepărtat, din nefericire, de la angajamentele sale pro-europene și acum se opune chiar acelor măsuri cu care a fost de acord în cadrul coaliției de la guvernare, afirmă miercuri președintele Partidului Popular European (PPE), Manfred Weber, într-o postare pe rețelele sociale, după o discuție telefonic
Peter Magyar: Viitorul guvern Tisza și UDMR vor conlucra în favoarea comunității maghiare din Transilvania
Liderul partidului Tisza și viitorul prim-ministru al Ungariei, Peter Magyar, a declarat marți, într-o postare pe Facebook, că a primit asigurări din partea liderului Uniunii Democrate a Maghiarilor din România (UDMR), Hunor Kelemen, că UDMR se va abține în viitor de la interferențe în politica de partid din Ungaria, transmite MTI. '
Amnesty International avertizează asupra unei noi ordini mondiale bazate pe logica prădătorului și pe tăcere
Organizația neguvernamentală care militează pentru drepturile omului Amnesty International și-a prezentat marți raportul anual pentru 2025 privind drepturile omului în întreaga lume și a avertizat cu privire la apariția unei noi ordini globale bazate pe logica prădătorului practicată de mai mulți lideri mondiali, între care președintele american Don
Retragerea sprijinului PSD pentru guvernul Bolojan declanșează temeri de instabilitate politică și economică (presă)
Partidul Social Democrat din România (PSD), principala forță parlamentară a țării, a decis luni să își retragă sprijinul politic pentru prim-ministrul liberal Ilie Bolojan, decizie relatată pe larg de agențiile internaționale de presă, care anticipează o perioadă de criză și instabilitate. Reuters: Retragerea sprijinului va declanșa probabil luni d
Românca Anda Filip devine prima femeie secretar general al UIP
Românca Anda Filip a fost aleasă secretar general al Uniunii Interparlamentare (UIP), devenind astfel prima femeie care ocupă acest post în cei 137 de ani de istorie ai organizației, a anunțat duminică UIP într-un comunicat. Alegerea sa a avut loc în cadrul celei de-a 152-a Adunări a UIP, desfășurată la Istanbul î
România, prezentă la ediția 2026 a European Culture Street, eveniment desfășurat în orașul chinez Hangzhou
România a participat la 'European Culture Street', manifestare amplă de diplomație publică organizată anual de către Delegația Uniunii Europene în Republica Populară Chineză, desfășurată în metropola Hangzhou, cu peste 11 milioane locuitori, capitala provinciei Zhejiang, informează un comunicat al ambasadei României în China.
AnulBrâncuși/ Concert dedicat lui Brâncuși, organizat la Madrid
Ambasada României în Regatul Spaniei și Institutul Cultural din Madrid au organizat, la 15 aprilie, cel de-al șaselea concert din cadrul turneului internațional 'BrancuSING', găzduit de Real Casino de Madrid, un reper al vieții culturale madrilene. Evenimentul, dedicat operei lui Constantin Brâncuși, s-a înscris în seria manifest
România, subreprezentată în studiile clinice oncologice în pofida mortalității ridicate (raport ESMO)
România este subreprezentată în studiile clinice oncologice, în pofida amplorii cancerului și a uneia dintre cele mai mari rate de mortalitate din Europa, arată un raport publicat marți de European Society for Medical Oncology (ESMO), în contextul implementării următoarelor etape ale planului european de combatere a cancerului. Raportul a fost prezent
Comitetul anti-tortură al CoE, îngrijorat de deficiențe în centre de detenție din Europa și spitale de psihiatrie din România
Comitetul Consiliului Europei pentru prevenirea torturii și a tratamentelor sau pedepselor inumane sau degradante (CPT) și-a prezentat miercuri, la Strasbourg, raportul anual pentru 2025, în care avertizează asupra unor evoluții îngrijorătoare privind tratamentul și condițiile de detenție în Europa. Documentul include și concluziile unei vizite ad-hoc efect
Roxana Mînzatu: Mobilitățile Erasmus+ trebuie să fie un drept pentru toți, nu doar o șansă pentru cei privilegiați
Mobilitățile Erasmus+ trebuie să fie un drept pentru toți, nu doar o șansă pentru cei privilegiați, a declarat joi vicepreședinta executivă a Comisiei Europene pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire, Roxana Mînzatu, care a salutat măsurile adoptate de România pentru ca mobilitățile Erasmus să devină mai accesibile studenți
România ar putea avea de câștigat de pe urma planului lui Trump de 'pedepsire' a unor țări din NATO (presă)
Președintele american Donald Trump are în vedere un plan de pedepsire a unor aliați din NATO despre care republicanul consideră că nu i-au ajutat țara în războiul de 39 de zile dintre SUA și Israel împotriva Iranului, a relatat miercuri publicația americană The Wall Street Journal (WSJ), care a citat oficiali ai administrației SUA, informează joi Re
Compania israeliană Elbit Systems se pregătește să înceapă livrarea de drone către România după întârzieri (Reuters)
Compania israeliană Elbit Systems se pregătește să înceapă livrarea dronelor Watchkeeper X către România în baza unui contract de 1,89 miliarde de lei (428,75 milioane de dolari), a anunțat compania luni, după ce ministrul apărării român, Radu Miruță, a amenințat săptămâna trecută că va anula acordul din cauza întârzierilor, relateaz
Parchetul olandez: Artefactele românești furate au fost returnate României (FOTO-VIDEO)
Coiful de aur de la Coțofenești și două dintre cele trei brățări dacice din aur furate anul trecut de la Muzeul Drents din Olanda și recuperate au fost returnate României, a anunțat joi Parchetul olandez într-un comunicat de presă publicat pe site-ul său.
VIDEO Autoritățile olandeze au prezentat Coiful de aur de la Coțofenești și două brățări furate în 2025 și recuperate
Autoritățile olandeze au prezentat, joi, Coiful de aur de la Coțofenești din România, de o valoare inestimabilă, vechi de aproape 2.500 de ani, care fusese furat anul trecut în urma unui jaf din Muzeul Drents din Assen, transmite France Presse.
Anul Cultural România-Italia/Ana Blandiana, invitata ultimului eveniment din seria 'Lunii Literaturii Române la Roma'
'Responsabilitatea cuvântului: etică, adevăr și memorie în lumea digitală' a fost tema ultimului eveniment din ciclul 'Luna Literaturii Române la Roma', care a avut-o ca invitată pe poeta Ana Blandiana, voce recunoscută a literaturii europene contemporane, care a dialogat cu profesorul Bruno Mazzoni, eminent românist și traducă








