logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Populaţia musulmană din Europa va creşte în continuare, cu sau fără imigraţie (studiu)

Imagine din galeria Agerpres

Populaţia musulmană din Europa va continua să crească în următoarele câteva decenii, chiar dacă imigraţia totală spre continent va înceta, potrivit unui studiu al Pew Research Center publicat miercuri pe pagina sa de internet.

Pew Research Center a elaborat trei scenarii pentru a estima numărul musulmanilor care vor trăi în Europa până în 2050. Scenariile variază în funcţie de viitoarele nivele de imigraţie. Punctul de referinţă în cazul tuturor celor trei scenarii îl reprezintă populaţia musulmană din Europa (Europa fiind definită în cazul studiului drept cele 28 de state membre ale Uniunii Europene, plus Norvegia şi Elveţia - n.r.) la jumătatea anului 2016, estimată la 25,8 milioane de persoane (respectiv 4,9% din întreaga populaţie), o creştere faţă de anul 2010, când numărul total al musulmanilor în aceste ţări era de 19,5 milioane (3,8% din întreaga populaţie).

Conform primului scenariu imaginat de Pew Research Center, chiar dacă imigraţia va înceta imediat şi permanent în Europa - aşa-numitul scenariu "migraţie zero" - populaţia musulmană a Europei tot va continua să crească de la nivelul actual de 4,9% la 7,4% până în anul 2050. Explicaţia este aceea că musulmanii sunt mai tineri (în medie, cu 13 ani) şi au o rată a fertilităţii mai mare (în medie un copil în plus pentru fiecare femeie) decât restul europenilor, ceea ce reflectă de altfel o tendinţă globală.

În cazul celui de-al doilea scenariu, de "migraţie medie", se porneşte de la premisa că toate fluxurile migratorii au încetat undeva la jumătatea anului 2016, dar că tendinţele "normale" de imigraţie către Europa vor continua. În aceste condiţii, populaţia musulmană ar ajunge să reprezinte 11,2% din populaţia Europei până în 2050.

În fine, un scenariu de "migraţie puternică" ia în calcul că afluxul record de refugiaţi către Europa între 2014 şi 2016 va continua pe termen nedefinit cu aceeaşi compoziţie religioasă (în principal musulmani), suplimentar fluxului obişnuit de imigraţie. În acest scenariu, musulmanii vor ajunge să reprezinte 14% din populaţia Europei până în 2050 - aproape triplu faţă de procentul actual - dar chiar şi aşa, numărul musulmanilor va fi sensibil mai mic decât cel al creştinilor şi persoanelor fără religie care vor ajunge în Europa.

Per ansamblu, populaţia Europei (atât musulmani, cât şi nemusulmani) ar urma să scadă considerabil (de la circa 521 de milioane până la 482 de milioane) în cazul unei migraţii zero. Dacă va exista o migraţie medie, atunci populaţia totală a Europei va rămâne în mare aceeaşi, iar în cazul unei migraţii semnificative, populaţia Europei va înregistra o creştere modestă.

Potrivit sursei citate, la nivelul anului 2010, în România trăiau 70.000 de musulmani, iar în 2016 numărul acestora ajunsese la 80.000 (reprezentând 0,4% din populaţia României). În cazul primului scenariu elaborat de Pew, "migraţie zero", populaţia musulmană din România va rămâne la acelaşi nivel la orizontul anului 2050 (estimat de Pew la 70.000 de persoane - n.r.). În cazul unei migraţii medii, procentul musulmanilor ar creşte la 0,8% (110.000 de persoane) până în 2050. În fine, în cazul unei migraţii puternice, numărul musulmanilor ar ajunge la 0,9% (120.000 de persoane) până în 2050.

Impactul acestor trei scenarii este inegal în ţările europene. Ca urmare a politicilor guvernamentale, unele ţări vor fi mai afectate de migraţie decât altele, potrivit autorilor studiului. Ţările care au primit un număr relativ mare de refugiaţi musulmani în ultimii ani se vor confrunta cu cele mai importante schimbări în scenariul unei migraţii puternice. De exemplu, procentul de musulmani din Germania (ţara avea 6% musulmani în 2016) ar urma să ajungă la circa 20% până în 2050 în cazul unei imigraţii puternice, faţă de 11% în cazul unei imigraţii medii şi 9% în cazul migraţiei zero.

Suedia, care a acceptat la rândul ei un număr relativ mare de refugiaţi, va suferi cele mai puternice efecte în cazul în care afluxul migrator din 2014-2016 continuă pe termen nedefinit. Populaţia musulmană din Suedia (o ţară cu 8% musulmani în 2016) ar putea ajunge la 11% până în 2050 în cazul primului scenariu, 21% în al doilea scenariu şi 31% în cazul celui de-al treilea scenariu. AGERPRES/(AS - autor: Gabriela Ionescu)

Afisari: 63

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Romania in lume 27-08-2026 20:33

VIDEO Zelenski, la Chișinău: #Ucraina este pregătită să contribuie la dezvoltarea capacităților de apărare ale României și Republicii Moldova

Ucraina este pregătită să contribuie la dezvoltarea capacităților de apărare ale României și Republicii Moldova, a declarat joi, la Chișinău, președintele ucrainean Volodimir Zelenski, într-o conferință de presă comună cu președinta moldoveană Maia Sandu și președintele român Nicușor Dan. 'Ucraina este pregătită să contribuie la dezvoltarea ca

Romania in lume 27-08-2026 20:20

VIDEO Maia Sandu salută legăturile strânse cu România și #Ucraina, alături de Nicușor Dan și Volodimir Zelenski

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a salutat joi legăturile strânse ale țării sale cu România și Ucraina, într-o conferință de presă comună la Chișinău alături de omologii săi român Nicușor Dan și ucrainean Volodimir Zelenski, cu ocazia marcării a 35 de ani de independență a Republicii Moldova. 'Avem același atașament față de val

Romania in lume 27-08-2026 19:35

Sandu, după parada militară: O Moldovă pașnică are nevoie de o Moldovă capabilă să-și apere pacea

Chișinăul continuă să investească în securitate și să își întărească parteneriatele, pentru că 'o Moldovă pașnică are nevoie de o Moldovă capabilă să-și apere pacea', a transmis joi președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, după ce a participat alături de președintele României, Nicușor Dan, la parada militară dedicată celor 35 de ani de indep

Romania in lume 27-08-2026 18:44

Nicușor Dan: 'România nu cere SUA mai mult, România se oferă să facă mai mult' (articol de opinie)

România nu cere SUA mai mult, ci se oferă să facă mai mult, afirmă președintele Nicușor Dan într-un articol de opinie publicat joi pe site-ul Fox News, în care mai transmite, printre altele, că înțelege că recunoștința pentru ajutorul american trebuie însoțită de responsabilitate și dă asigurări că țara noastră 'nu va aștepta să fie testată

Romania in lume 27-08-2026 14:12

Rusia dezminte că în spatele unei ascunzători de arme de lângă Berlin s-ar afla o rețea de agenți ruși

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, a respins joi informațiile publicate recent de revista germană Der Spiegel, conform căruia o ascunzătoare de arme și muniție găsită în apropierea Berlinului ar avea legătură cu o rețea de agenți controlată de Rusia, informează Reuters. Zaharova a numit relatarea, care citează surs

Romania in lume 27-08-2026 11:21

Un angajat al Ambasadei României la Moscova a fost declarat persona non grata

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova persona non grata, a anunțat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax. ''La 27 august, însărcinatul cu afaceri al României în Rusia, Liliana Burda, a fost convocat la Departamentul de Protocol de Stat al Ministerului de Externe rus și i s-a p

Romania in lume 27-08-2026 09:02

VIDEO Republica Moldova sărbătorește 35 de ani de la proclamarea Independenței: Nicușor Dan și Volodimir Zelenski, așteptați la Chișinău

Republica Moldova sărbătorește joi 35 de ani de la proclamarea Independenței, iar la Chișinău sunt așteptați președinții României și Ucrainei, Nicușor Dan și Volodimir Zelenski, invitați de președinta Maia Sandu să participe la manifestările consacrate acestei zile, informează Moldpres.

Romania in lume 26-08-2026 13:19

România a primit prima plată de 2,5 miliarde de euro în cadrul instrumentului de apărare SAFE

România a primit miercuri prima plată în valoare de 2,5 miliarde de euro în cadrul instrumentului de apărare ''Acțiunea de Securitate pentru Europa'' (SAFE), reprezentând 15% din alocarea sa totală de 16,7 miliarde de euro, indică un comunicat difuzat de Comisia Europeană. SAFE este un instrument financi

Romania in lume 26-08-2026 11:22

MAE rus îl convoacă pentru joi pe însărcinatul cu afaceri al României la Moscova

Însărcinatul cu afaceri al României la Moscova a fost convocat pentru joi la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse, a informat miercuri ministerul rus, transmite agenția de presă Interfax. 'Joi, 27 august, reprezentantul temporar pentru afaceri al României a fost convocat la Ministerul de Externe rus', a in

Romania in lume 26-08-2026 11:03

Claudiu Năsui depune vineri jurământul ca ministru al dezvoltării economice și digitalizării al Republicii Moldova

Deputatul USR Claudiu Năsui, care va prelua funcția de ministru al dezvoltării economice și digitalizării în Republica Moldova, și Eugeniu Osmochescu, desemnat pentru funcția de ministru al agriculturii și industriei alimentare, vor depune vineri jurământul, a anunțat miercuri, la începutul ședinței de guvern, premierul moldovean Vasile Tofan, infor

Romania in lume 26-08-2026 09:25

Ascunzătoare de arme lângă Berlin: Suspectul reținut în România ar fi un ucrainean care lucrează pentru Rusia (presă)

Suspectul arestat în România, pe care autoritățile germane îl leagă de o ascunzătoare de arme găsită la periferia Berlinului, este un cetățean ucrainean care ar fi aparținut unui grup clandestin care, la cererea serviciilor secrete rusești, pregătea atacuri și sabotaje în țări membre ale NATO, a relatat marți săptămânalul Der Spiegel, ci

Romania in lume 25-08-2026 17:57

Comisia Europeană: Legea privind integritatea va fi evaluată în cadrul ultimei cereri de plată a României

Legea privind integritatea va fi evaluată în cadrul celei de a șasea și ultima cerere de plată, care nu a fost încă depusă de autoritățile române, precizează Comisia Europeană într-un răspuns pentru AGERPRES, precizând că serviciile CE sunt angajate cu acestea în discuții tehnice care susțin implementarea PNRR până l

Romania in lume 25-08-2026 16:59

Eurodeputatul Nicu Ștefănuță cere guvernului Ungariei soluții pentru continuarea finanțării culturale în Transilvania

Europarlamentarul român Nicu Ștefănuță, vicepreședinte al Parlamentului European, îi solicită premierului Ungariei, Magyar Peter, și ministrului Culturii, Tarr Zoltan, o întâlnire la Budapesta pentru a discuta situația proiectelor culturale, educaționale și comunitare ale maghiarilor din Transilvania, informează un comunicat al biroului său trimis AGE

Romania in lume 25-08-2026 16:20

PPE și Renew cer CE să transmită fără echivoc României că 'amendamentul Fritz' riscă să ducă la pierderea fondurilor PNRR

Grupurile politice Partidul Popular European (PPE, centru-dreapta) și Renew Europe (liberal) din Parlamentul European îi solicită președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, să transmită fără echivoc României că plata fondurilor din Programul Național de Redresare și Reziliență este condiționată de implementarea reformelor în respectarea deplină a

Romania in lume 25-08-2026 11:52

Interpol anunță o operațiune internațională majoră împotriva rețelelor de crimă organizată din Africa de Vest (GALERIE FOTO)

O operațiune internațională împotriva rețelelor de crimă organizată din Africa de Vest responsabile de escrocherii financiare online s-a soldat cu 58 de arestări și 263 de suspecți identificați, a anunțat Interpol într-un comunicat publicat marți, informează EFE. Operațiunea Jackal IV, coordonată de Organizația Internațională a Pol