Prezidenţiale2024/ Nicolae Ciucă: Este un eşec pe care trebuie să îl asumăm toată echipa de conducere a PNL

Candidatul PNL la alegerile prezidenţiale, Nicolae Ciucă, a declarat că rezultatul obţinut în primul tur al alegerilor prezidenţiale este un "eşec" care trebuie asumat de el şi de întreaga echipă de conducere a partidului.
"Noi ne asumăm responsabilitatea acestui rezultat. Eu îmi asum responsabilitatea acestui rezultat. Se pare că românii au avut o cu totul şi cu totul altă opţiune politică, motiv pentru care o respectăm ca atare. (...) Nu este o dezamăgire. Este un eşec pe care trebuie să îl asumăm cu toţii, începând cu mine şi cu toată echipa de conducere a partidului. (...) Mâine vedem rezultatele finale şi atunci vom lua o decizie. (...) Este normal să avem rezultatele finale. Fiecare dintre noi, şi dumneavoastră şi eu şi oricare dintre cei care suntem prezenţi aici, trebuie să aşteptăm rezultatele finale şi după aceea luăm o decizie, iar demisia mai întâi de toate trebuie formalizată în faţa partidului şi apoi în ...", a afirmat Nicolae Ciucă, în noaptea de duminică spre luni, la sediul central al PNL.
Întrebat dacă îşi dă demisia din funcţia de preşedinte al PNL, Ciucă a răspuns: "Vă rog să aşteptăm în seara aceasta decizia şi rezultatul final al votului, după care vom lua o decizie".
El a precizat, în legătură cu faptul că pe primul loc, conform rezultatelor parţiale, s-a clasat candidatul independent Călin Georgescu, că este opţiunea românilor şi trebuie respectată.
Ciucă a susţinut că nu se aştepta nimeni ca pe primul loc în opţiuni să fie Călin Georgescu.
"Ne-am întrebat şi noi în seara aceasta dacă a fost măsurat în exit-poll-uri. Nu a fost măsurat sau a fost măsurat cumva pe final. (...) Nu cred că trebuie să analizăm şi să înţelegem mai mult decât ceea ce s-a întâmplat în seara aceasta. Este un vot care trebuie doar respectat şi cu atât mai puţin noi ca politicieni trebuie să vedem care este cu adevărat relevanţa lui", a spus Ciucă.
Liderul PNL a afirmat că este "un moment în care toate partidele mainstream trebuie să analizeze modalitatea în care au dus campania şi ceea ce a însemnat percepţia pentru români".
Nicolae Ciucă a susţinut că, în cazul rezultatului obţinut de el, nu poate fi vorba de sabotaj din partea filialelor de partid.
"Dacă ar fi fost vorba de două - trei filiale aş fi zis că este vorba de o astfel de abordare, dar nu a fost vorba despre acest lucru", a declarat el.
Întrebat dacă este de părere că PNL a rămas prea mult timp lipit de preşedintele Klaus Iohannis, liderul PNL a răspuns: "Nu pot să spun chestiunea aceasta. Noi am fost într-o coaliţie. Suntem de cinci ani la guvernare, poate fi interpretat şi ca un vot al românilor pentru tot ceea ce s-a întâmplat în această perioadă".
Totodată, chestionat dacă va rămâne în politică în viitor, Nicolae Ciucă a subliniat că prin statutul partidului orice preşedinte al formaţiunii rămâne membru al BPN.
"Cred că nu trebuie să dezertăm din această situaţie. Este un moment dificil care trebuie rezolvat cu toţi liderii partidului să vedem ce putem să facem împreună să redresăm situaţia", a afirmat el.
Întrebat dacă este de părere că trebuia să fie un candidat unic al dreptei, el a spus că a iniţiat discuţii în acest sens, dar nu au avut niciun fel de rezultat.
"Cred că aşa cum arată rezultatele din seara aceasta orice formulă politică nu cred că ar fi avut un altfel de rezultat", a susţinut Nicolae Ciucă.
Potrivit unor surse liberale, Biroul Politic Naţional al PNL urmează să se reunească luni după-amiază în şedinţă. În cadrul acestei şedinţe Nicolae Ciucă îşi va anunţa demisia de la conducerea Partidului Naţional Liberal în urma rezultatelor de la primul tur al alegerilor prezidenţiale. AGERPRES/(A - autor: Florentina Peia, editor: Andreea Rotaru, editor online: Andreea Preda)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Ministrul Emil Hurezeanu - luni, la Consiliul Afaceri Externe
Ministrul Emil Hurezeanu va participa luni la reuniunea miniștrilor afacerilor externe din statele membre ale Uniunii Europene (Consiliul Afaceri Externe), care se va desfășura la Bruxelles. Potrivit unui comunicat al MAE, transmis AGERPRES, agenda reuniunii include agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, evoluțiile din Iran, Orientul Mijl
Prezidențiale2025/ CCR a respins contestațiile privind candidaturile lui George Simion și Victor Ponta
Curtea Constituțională a respins, duminică, două contestații referitoare la candidaturile lui George Simion și Victor Ponta, în ședință mai fiind discutate alte 13 sesizări. Potrivit unui comunicat de presă, în urma deliberărilor, cu unanimitate de voturi, membrii CCR au respins contestațiile formulate împotriva 'deciziei
Prezidențiale2025/ Elena Lasconi: Avem nevoie de oameni curajoși și neșantajabili pentru a avansa
Președinta USR, Elena Lasconi, candidat la alegerile prezidențiale, a declarat, duminică, la Pitești, că nu se retrage din cursa electorală pentru că România are nevoie de oameni curajoși, care nu trădează și care nu sunt șantajabili și intimidabili pentru a se moderniza. Întrebată dacă se va retrage pe ultima sută de metri a campaniei electorale &
Nicușor Dan: Fără o disciplină bugetară mai mare, România se va împrumuta din ce în ce mai scump
Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, afirmă că, fără o disciplină bugetară ''mai mare'' care să țină sub control cheltuielile, România se va împrumuta din ce în ce mai scump și va ''eșua'' în atragerea de noi investiții care să crească numărul locurilor de muncă bine plătite. '
Iuliu Winkler: NATO va supraviețui, chiar dacă se va transforma oarecum și Statele Unite se vor retrage puțin
Europarlamentarul UDMR Iuliu Winkler a declarat, pentru AGERPRES, că, în opinia sa, ''NATO va supraviețui'', chiar dacă ar urma să se modifice oarecum și chiar dacă Statele Unite ''se vor retrage puțin'' din planul geopolitic global. ''Ceea ce se va întâmpla în viitor este foarte
Bolojan: România este solidară cu poporul nord-macedonean în aceste momente tragice
Președintele interimar Ilie Bolojan a subliniat duminică, într-un mesaj, solidaritatea României cu poporul nord-macedonean ca urmare a incendiului din orașul Kocani, Macedonia de Nord, soldat cu zeci de morți. ''Suntem foarte întristați de incendiul devastator din orașul Kocani, Macedonia de Nord. Transmitem
Prezidențiale2025/ Diana Șoșoacă contestă la CCR decizia BEC de respingere a candidaturii sale la alegerile prezidențiale
Președintele S.O.S. România, europarlamentarul Diana Iovanovici-Șoșoacă, a depus, duminică, la CCR, o contestație la decizia Biroul Electoral Central (BEC) de respingere a candidaturii sale la alegerile prezidențiale din luna mai, informează formațiunea politică.
Premierul Ciolacu transmite condoleanțe celor afectați de tragedia din Kocani, Macedonia de Nord
Premierul Marcel Ciolacu transmite condoleanțe celor afectați de incendiul din orașul Kocani, Macedonia de Nord, soldat cu zeci de morți și susține că România este pregătită să își ofere sprijinul. ''Sunt îndurerat de știrile despre tragicul incendiu din orașul Kocani din Macedonia de Nord care a curmat viețile multor
Bolojan se întâlnește cu reprezentanți ai instituțiilor și autorităților publice responsabile cu organizarea alegerilor prezidențiale, luni, la Palatul Cotroceni
Președintele interimar Ilie Bolojan se va întâlni, luni, de la ora 10.00, cu reprezentanți ai instituțiilor și autorităților publice responsabile cu organizarea alegerilor prezidențiale, la Palatul Cotroceni, informează Administrația Prezidențială. La întâlnire vor fi prezenți premierul Marcel Ciolacu, vicepremierii Mar
Conducerea Romsilva, invitată, marți, de USR la Comisia pentru mediu din Camera Deputaților
Președintele Comisiei pentru Mediu din Camera Deputaților, Diana Buzoianu (USR), invită conducerea Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva, pe 18 martie, în Parlament, pentru a da explicații despre situația financiară a regiei. ''Este inacceptabil ca zeci de milioane de lei prevăzute pentru împăduriri, pentru întrețin
Prezidențiale2025/ Antonescu: România poate merge înainte doar prin muncă, prin exporturi, prin fabrici
Candidatul Alianței ''România înainte'' la alegerile prezidențiale, Crin Antonescu, susține că România poate merge înainte doar prin muncă, prin exporturi, prin fabrici care trag țara înainte și nu ''prin povești și sloganuri din anii '90''. ''România nu produce ma
Prezidențiale2025/ S-a încheiat perioada de depunere a candidaturilor la BEC
Perioada de depunere la Biroul Electoral Central a candidaturilor pentru alegerile prezidențiale din luna mai s-a încheiat. Termenul limită a fost 15 martie, ora 24:00. 21 de candidaturi s-au aflat pe masa membrilor BEC pentru validare. Până în prezent, Biroul Electoral C
Prezidențiale2025/ BEC: Remus Pricopie (independent) și Sebastian Constantin Popescu (PNR) și-au depus candidaturile
Rectorul SNSPA, Remus Pricopie, și Sebastian Constantin Popescu din partea Partidului Noua Românie (PNR) și-au depus, sâmbătă seara, candidaturile pentru alegerile prezidențiale la Biroul Electoral Central. Biroul Electoral Central pentru alegerea Președintelui României din anul 2025 informează că, în data de 15 martie,
Prezidențiale2025/ Rectorul SNSPA anunță că își depune candidatura: Dosarul meu nu e însoțit de liste de semnături
Rectorul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA), Remus Pricopie, anunță, sâmbătă seară, că își va depune candidatura la alegerile prezidențiale, precizând că dosarul său nu este însoțit de liste de semnături. 'Dragi români, după o matură chibzuință am decis să-mi depun în această s
Prezidențiale2025/Două contestații privind candidaturile lui George Simion și Victor Ponta - duminică, în dezbaterea CCR
Curtea Constituțională se reunește duminică în ședință pentru a dezbate contestațiile depuse privind candidaturile la prezidențiale. Ședința de judecată a Curții Constituționale privind contestațiile înregistrate în temeiul Legii nr.370/2004 va avea loc duminică, 16 martie, ora 17:00 - pe baza sesizărilor și a celorlalte docu