logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

VIDEO Ciucă despre aderarea la Schengen cu graniţele terestre: Avem speranţa că vom avea o decizie finală

Imagine din galeria Agerpres

Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, luni, că a convenit, la Viena, cu cancelarul austriac, Karl Nehammer, ca analiza tehnică să stabilească măsurile ce vor fi implementate şi urmărite în viitor cu privire la aderarea României la Schengen cu frontierele terestre, precizând că există speranţe pentru o decizie finală.

"Am avut discuţii legate de tot ceea ce s-a întâmplat în această perioadă şi faptul că România şi-a îndeplinit toate standardele asumate pentru îndeplinirea aquis-ului Schengen. Au fost, de asemenea, scoase în evidenţă cifrele cu care Austria s-a confruntat în ceea ce priveşte numărul de migranţi, este vorba de 126.000 pe an şi din momentul în care s-a trecut la implementarea acestor măsuri la nivelul Ministerului de Interne din România plus colaborarea care există între ministerele de Interne din ţara noastră, Bulgaria şi Austria s-a reuşit o scădere considerabilă a acestor cifre, motiv pentru care în acest moment s-a trecut la discuţiile tehnice între miniştrii de Interne, între instituţiile Poliţiei de Frontieră din cele trei ţări şi am convenit cu cancelarul austriac să urmeze această analiză tehnică, să se stabilească în continuare care sunt măsurile ce vor fi implementate şi urmărite în viitor. Acest lucru se va întâmpla pe data de 22 (noiembrie - n.r.) la Budapesta, când va avea loc o întâlnire a miniştrilor de Interne din România, Austria, Bulgaria, Ungaria şi comisarul pentru Afaceri Interne al Comisiei Europene. Este un pas important şi lucrul acesta ne dă speranţă că vom avea o decizie finală", a afirmat Nicolae Ciucă, pe Aeroportul Otopeni, la întoarcerea din vizita efectuată în Austria.

 


El a arătat că discuţiile au vizat şi relaţiile bilaterale dintre România şi Austria.

"I-am explicat (cancelarului austriac - n.r.) că nu este vorba doar despre frontiera UE, este vorba despre frontiera României, iar responsabilitatea noastră în acest sens este foarte puternică", a spus Ciucă.

Liderul PNL a susţinut că oficialul austriac a recunoscut că România a îndeplinit atribuţiile asumate prin Acordul de la Dublin.

Ciucă le-a mulţumit miniştrilor de Externe şi de Interne, precum şi ambasadorului României de la Viena pentru eforturile privind aderarea ţării noastre la Spaţiul Schengen.


Cât priveşte faptul că nu a fost prezent luni seara la "Dezbaterea preşedinţilor", organizată de Digi 24, liderul liberalilor a declarat că întâlnirea cu oficialul austriac era stabilită dinainte.

Nicolae Ciucă a precizat că "nu ar fi corect faţă de ceilalţi candidaţi" să intre în dezbatere după începerea acesteia, dând asigurări că va participa, pe viitor, la dezbateri cu contracandidaţii săi.

"Vom participa la orice fel de dezbatere", a declarat liderul PNL. AGERPRES/(A - autor: Florentina Peia, editor: Andreea Rotaru, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 12

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Viata Parlamentara 28-04-2025 14:40

Senat - moțiune/ Plenul a adoptat moțiunea simplă privind sistemul de pensii

Moțiunea simplă privind sistemul de pensii a fost aprobată, luni, de plenul Senatului, cu 61 de voturi ''pentru'' și 59 de voturi ''împotrivă''.

Viata Parlamentara 28-04-2025 14:37

Senat - moțiune/ Fenechiu (PNL): Moțiunea simplă a opoziției privind pensiile este neîntemeiată

PNL consideră că moțiunea simplă a opoziției privind pensiile este neîntemeiată, a declarat, luni, senatorul liberal Daniel Fenechiu, susținând că în anul 2024 pensiile au crescut în medie cu 40%.

Viata Parlamentara 28-04-2025 14:29

Senat - moțiune/ Cerva (S.O.S. România), critici la adresa ministrului Muncii

Senatoarea S.O.S. România Nadia-Cosmina Cerva a susținut luni că ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, ''batjocorește pensionarii români'', nevoiți să meargă la ''sute de kilometri'' de casă pentru a obține adeverințe de recalculare a pensiilor, care conțin informații existente deja la dosare. Lun

Viata Parlamentara 28-04-2025 14:21

Senat - moțiune/ Kondor Agota (UDMR): Respingem caracterizarea tendențioasă a guvernării de dispreț față de pensionari

Senatoarea UDMR Kondor Agota a declarat, luni, la dezbaterea asupra moțiunii simple împotriva ministrului Muncii, Simona Bucura-Oprescu, că măsurile adoptate de Guvern au obiectivul de a garanta predictibilitatea pensiilor, echitatea între generații, respectarea angajamentelor internaționale, menționând că Uniunea respinge ''caracterizarea t

Viata Parlamentara 28-04-2025 14:04

Senat - moțiune/ Votul împotriva ministrului Muncii - secret cu bile

Plenul Senatului a decis, luni, ca votul asupra moțiunii simple împotriva ministrului Muncii să fie secret cu bile. Înainte de votul asupra moțiunii simple, senatorii au avut o dispută privind procedura de vot, după ce senatoarea S.O.S. România Nadia Cerva a propus ca votul să se facă cu bile și nu electronic, argumentâ

Viata Parlamentara 28-04-2025 13:55

Senat - moțiune/ Stelea: Cei ce au condus destinele României doresc probabil să fim un copac fără rădăcini

Senatoarea AUR Niculina Stelea a declarat luni că pensionarii sunt buni pentru guvernanți atunci când votează, dar sunt și mai buni între ciclurile electorale, 'dacă nu încasează pensia prea mult timp'.

Viata Parlamentara 28-04-2025 13:53

Senat - moțiune/ Vela (POT): Pensii mărite, praf aruncat în ochi

Pensiile nu s-au majorat pentru că puterea de cumpărare a scăzut, iar pensionarii au sărăcit, a afirmat luni liderul grupului senatorilor POT, Gheorghe Vela, în plenul Senatului, la dezbaterea moțiunii simple p

Viata Parlamentara 28-04-2025 13:48

Senat - moțiune/ Păun (USR): Puterea refuză să desființeze pensiile speciale și să facă dreptate

Senatoarea USR Ana-Cynthia-Ioana Păun a declarat, luni, la dezbaterea moțiunii simple împotriva ministrului Muncii, că în Parlament s-au dat legi timp de 35 de ani pentru privilegierea unor pensionari

Politic 28-04-2025 12:33

Prezidențiale2025/ Lasconi: Ponta a ales să nu vină luni la dezbatere; un gest de lașitate politică

Președinta USR, Elena Lasconi, consideră că decizia lui Victor Ponta, candidat independent la alegerile prezidențiale, de a nu participa la dezbaterea electorală de luni reprezintă 'un gest de laș

Viata Parlamentara 28-04-2025 12:30

VIDEO Senat: A început dezbaterea moțiunii simple privind sistemul de pensii

Plenul Senatului a început, luni, dezbaterea moțiunii simple privind sistemul de pensii, la care participă ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Simona Bucura-Oprescu.  

Viata Parlamentara 28-04-2025 12:03

Senat/ Comisia de muncă: Raportul pentru proiectul privind pensiile magistraților, amânat două săptămâni

Comisia pentru muncă a amânat, luni, pentru două săptămâni, raportul pentru proiectul privind pensiile magistraților inițiat de liderii coaliției de guvernare. În calitate de for legislativ decizional, Senatul se va pronunța asupra acestui proiect amendat în Camera Deputaților, unde au fost eliminate tabelele prin care se eșalona p&acir

Politic 28-04-2025 11:30

Legea privind cooperarea polițienească internațională, promulgată

Legea privind cooperarea polițienească internațională și pentru modificarea unor acte normative în domeniu a fost promulgată, luni, de președintele interimar Ilie Bolojan. Actul normativ prevede crearea unui cadru legislativ și instituțional pentru prevenirea și investigarea infracțiunilor, conform reglementărilor naționale sau tratatelor la care Rom&aci

Politic 28-04-2025 10:19

Prezidențiale2025/ Ponta: Voi participa la orice dezbatere care tratează în mod egal toți candidații

Victor Ponta, candidat independent la alegerile prezidențiale, a declarat luni că va respecta și va participa la orice dezbatere care tratează în mod egal toți candidații înscriși în cursa electorală și toți votanții și că va fi prezent la confruntarea electorală organizată marți de Televiziunea Română. 'Poziția mea față de dezbater

Politic 28-04-2025 07:00

Prezidențiale2025/ Începe ultima săptămână de campanie electorală

Ultima săptămână de campanie electorală începe luni, la finalul ei, pe data de 4 mai, românii fiind chemați la urne să își aleagă viitorul președinte al țării. Turul I al alegerilor prezidențiale este programat pentru data de 4 mai, iar cel de-al doilea pe 18 mai. Campania electorală pentru alegerile prez

Viata Parlamentara 28-04-2025 05:15

Proiectul privind pensiile magistraților - luni, în plenul Senatului

Plenul Senatului va dezbate, luni, în calitate de for legislativ decizional, proiectul privind pensiile magistraților inițiat de liderii coaliției de guvernare. Raportul Comisiei de muncă, sesizată pe fond, va fi acordat luni dimineață, după ce vineri Comisia juridică a Senatului s-a pronunțat prin aviz asupra proiectului. Camera Deputațil