logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Ghinea: Alegerile prezintă un pericol ridicat de fraudă sistematică; Dreapta Unită va folosi o aplicaţie de monitorizare

Imagine din galeria Agerpres

Coordonatorul Departamentului de Politici Publice al USR, Cristian Ghinea, susţine că alegerile din 9 iunie prezintă "un pericol ridicat de fraudă sistematică" şi anunţă că delegaţii Dreapta Unită vor folosi o aplicaţie de monitorizare în secţiile de votare.

Ghinea a menţionat marţi, în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la sediul USR, că aplicaţia a fost realizată în scopul prevenirii fraudării alegerilor, în contextul în care PSD şi PNL "fac tot ce pot" pentru ca alegerile din 9 iunie să nu ofere o "oglinda corectă, nedistorsionată" a voinţei românilor.

Potrivit acestuia, orice neregulă sau suspiciune va fi semnalată imediat Poliţiei şi procurorilor. În acest sens, Cristian Ghinea a făcut un apel către delegaţii PSD şi PNL din secţiile de votare "să nu-şi rişte libertatea angrenându-se în maşinăria de partid de fraudare" a alegerilor.

"Bode, ăla cu doctoratul de la PNL, organizează împreună cu Toni Greblă, preşedintele PSD de la Autoritatea Electorală Permanentă, un tip de fraudă la modul: 10-15 voturi furate de la alianţa Dreapta Unită pe secţie. Adică, aproximativ 300.000 de voturi. Nu e foarte complicat. Când vor ajunge să numere europarlamentarele, mult după miezul nopţii, USR-istul va fi frânt, trezit de la 5 dimineaţa. Ăilalţi vor face cu rândul. Reţineţi, la alegerile din 9 iunie vom avea 1 delegat de la opoziţie vs. 5 delegaţi de la putere ", a precizat Cristian Ghinea.

Conform USR, pentru alegerile de duminică au fost amenajate 19.870 de secţii de votare în România şi în străinătate, iar Uniunea Salvaţi România va avea câte un reprezentant în fiecare dintre aceste secţii.

"Fiecare partid are câte un delegat în secţii, doar că PSD şi PNL au schimbat, prin Ordonanţa de comasare a alegerilor, ce înseamnă 'partid', astfel încât să se asigure că PMP nu va avea reprezentanţi, în contrapartidă primind dreptul la delegaţi grupul minorităţilor naţionale. Ca urmare a modificării legislative operate de PSD şi PNL, grupul parlamentar al minorităţilor naţionale ar trebui să găsească 19.780 de oameni care să-i reprezinte în secţii. Or, realitatea ne arată că delegaţii acestora sunt invariabil PSD sau PNL. La aceştia se adaugă faptul că UDMR a cedat, în cele mai multe judeţe, delegaţii la PSD-PNL", reiese dintr-un comunicat transmis de USR.

Delegaţii Dreapta Unită îşi vor instala pe telefon aplicaţia în care vor trebui bifate, în urma verificării, mai multe aspecte: de la faptul că ferestrele sunt sigilate la faptul că urnele vin goale şi nu cu voturi deja introduse. În acest fel, delegaţii Dreapta Unită vor putea semnala în timp real eventuale probleme sau suspiciuni şi vor vor putea documenta foto şi trimite instant sesizări.

"Avem echipe de jurişti care vor sta pe sesizări şi vor alerta procuratura şi Poliţia. Alegerile din 9 iunie prezintă un pericol ridicat de fraudă sistematică. Oamenii care sunt pregătiţi să participe la asta mai au timp să se gândească de două ori dacă merită să-şi rişte libertatea pentru aşa ceva. Aş vrea să ajungă acest mesaj la cei 79.480 delegaţi PNLSD şi anexe şi la cei 19.870 x 2 preşedinţi de secţii şi adjuncţi, teoretic independenţi: Oameni buni, nu vă riscaţi pentru Bode şi Greblă! Ştiu că voi credeţi că ăştia sunt eterni, dar aşa s-au crezut şi Ceauşescu, şi Năstase, şi Dragnea. Şi chiar dacă v-au promis imunitate, au mai promis şi alţii", a precizat Cristian Ghinea.

El a reamintit că după fiecare rând de alegeri au fost condamnaţi membri ai secţiilor de votare. De exemplu, în februarie 2021, au fost condamnaţi pentru fraudă electorală trei foşti membri ai unor secţii de votare din Ovidiu şi Lumina (judeţul Constanţa), dar şi şapte membri PSD din Vrancea. AGERPRES/(AS - autor: Irinela Vişan, editor: Mihai Simionescu, editor online: Gabriela Badea)

 

* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO 

 

** Citiţi şi:

 

Ghinea: Acuzaţiile la adresa lui Nicuşor Dan, un fake ordinar; ''măcelărit'' de televiziuni, fără intervenţia CNA 

 

USR acuză PSD şi PNL că ar fi lansat peste 100 de reclame false la adresa Alianţei Dreapta Unită 

Afisari: 12

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 19-02-2025 06:00

Miercuri - ședință a coaliției; alianța electorală pentru prezidențiale, pe agendă

Coaliția de guvernare se va reuni miercuri pentru discuții politice privind finalizarea demersurilor în vederea constituirii alianței electorale pentru alegerile prezidențiale, a precizat premierul Marcel Ciolacu. Prim-ministrul, lider al PSD, a precizat că alianța electorală PSD, PNL, UDMR, care îl susține pe candidatul Crin Anton

Viata Parlamentara 18-02-2025 22:09

Senat/Președintele Comisiei de cultură: Traficul de persoane - o realitate dureroasă; am propus amendarea Legii audiovizualului

Senatorul Cristian Niculescu Țâgârlaș, președinte al Comisiei pentru cultură și media, a anunțat că a propus, marți, în ședința forului, amendamente la Legea audiovizualului care să permită difuzarea de mesaje de informare asupra amenințării pe care o reprezintă traficul de persoane și care să pună pe agenda publică acest subiect.

Politic 18-02-2025 21:57

MApN: Ministrul Apărării - întrevedere cu omologul sud-coreean, în contextul Conferinței IDEX & NAVDEX 2025 de la Abu Dhabi

Ministrul Apărării, Angel Tîlvăr, a avut marți, la Abu Dhabi, o întrevedere cu ministrul apărării în exercițiu din Republica Coreea, Kim Seon Ho, în contextul vizitei pe care oficialul român o efectuează în Emiratele Arabe Unite, în perioada 17 - 19 februarie. Potrivit unui comunicat al MApN, în

Politic 18-02-2025 20:40

Lasconi: Pe platforme de socializare circulă liste cu nume de oameni; să spunem stop unei mizerii cu iz fascist

Președinta USR, Elena Lasconi, consideră inadmisibil faptul că pe platformele de socializare circulă liste cu nume de oameni despre care se consideră că ar trebui 'puși la colțul rușinii' și îi solicită public ministrului Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, să ia măsuri și să oprească 'această mizerie'. De asemenea, Elen

Politic 18-02-2025 19:51

Senat: Abrudean a reconfirmat susținerea României față de obiectivul Republicii Moldova de a deveni stat membru UE

Președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, a evidențiat, marți, în cadrul întrevederii avute cu ambasadorul moldovean, Victor Chirilă, că România susține obiectivul ca Republica Moldova să devină stat membru al Uniunii Europene până în anul 2030, acționând prin demersuri în interiorul UE și în plan bilateral,

Politic 18-02-2025 19:40

#Ucraina/ Președintele interimar Ilie Bolojan va reprezenta România la noua reuniune organizată de Franța (surse)

România va fi reprezentată, miercuri, la a doua reuniune dedicată Ucrainei, organizată de Franța, de președintele interimar Ilie Bolojan, au declarat, pentru AGERPRES, surse politice. Franța intenționează să găzduiască, miercuri, o a doua reuniune consacrată Ucrainei și securității europene, însă de această dată a invitat țări euro

Politic 18-02-2025 19:33

Prezidențiale2025/Crin Antonescu: I-aș spune lui Elon Musk că România este deja un stat suveran și independent

Candidatul comun al PSD, PNL și UDMR în alegerile prezidențiale din 18 mai, Crin Antonescu, a declarat, marți, la Timișoara, că primul lucru pe care l-ar face în calitatea de președinte ales al României ar fi să-l sune pe Elon Musk și să-i spună că România este deja un stat suveran și independent și nu este nevoie ca cineva să ne dea acest luc

Politic 18-02-2025 19:09

USR a cerut explicații în Parlament de la Autoritatea pentru Digitalizare și CNAS pentru 'colapsul' platformelor digitale

Parlamentarii USR au cerut marți explicații oficiale de la conducerea Autorității pentru Digitalizarea României (ADR) și Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS) cu privire la colapsul recent al unor platforme digitale esențiale pentru cetățeni - Ghișeul.ro, SEAP, Punctul de Contact Unic Electronic - PCUE, Sistemul Informatic de Atribuire Electronică &ic

Politic 18-02-2025 18:48

Abrudean: Ucraina luptă pentru securitatea și stabilitatea întregului continent european

Președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, a avut, marți, o întrevedere cu ambasadorul Ucrainei la București, Ihor Prokopchuk, în cadrul căreia au fost discutate aspecte 'esențiale' privind 'sprijinul continuu' al României pentru Ucraina, în contextul actualelor provocări de securitate. Potriv

Politic 18-02-2025 18:31

Prezidențiale2025/ Crin Antonescu: Proiectul nostru de țară este 'România Occidentală'

Candidatul comun al PSD, PNL și UDMR în alegerile prezidențiale din 18 mai, Crin Antonescu, a declarat marți, la Timișoara, că în momentul de față el și partidele care îl susțin au un proiect de țară intitulat 'România Occidentală', iar cea mai mare dificultate actuală a țării este că nu are un președinte ales.

Politic 18-02-2025 18:13

Ciolacu: SUA nu au făcut nicio solicitare cu privire la situația juridică a unor influenceri investigați de autoritățile române

SUA nu au făcut nicio solicitare către România cu privire la situația juridică a unor cunoscuți influenceri străini investigați de autoritățile române, a afirmat, marți, prim-ministrul Marcel Ciolacu. 'SUA nu au făcut nicio solicitare către România cu privire la situația juridică a unor cunoscuți influenceri străini inves

Politic 18-02-2025 16:28

Bolojan: România susține ferm menținerea unității și coordonării la nivelul UE în abordarea provocărilor actuale

Președintele interimar Ilie Bolojan a participat, marți, la summitul extraordinar informal al Partidului Popular European (PPE), desfășurat în format de videoconferință, în cadrul căruia principala temă de discuție a fost situația din Ucraina și coordonarea la nivel european pentru asigurarea securității pe termen lung a continentului.

Politic 18-02-2025 16:27

Dan Tanasă (AUR): CSAT trebuie să ofere răspunsuri clare despre anularea prezidențialelor

Deputatul Dan Tanasă, purtătorul de cuvânt al AUR, este de părere că CSAT 'trebuie să ofere răspunsuri clare' despre anularea alegerilor prezidențiale din toamna anului trecut. 'Marcel Ciolacu s-a trezit în sfârșit și a cerut convocarea CSAT. Dar degeaba îl convoacă dacă tot ce vor livra este un nou comunica

Politic 18-02-2025 15:44

Senat - Comisia juridică: Proiectul de OUG privind organizarea și desfășurarea alegerilor prezidențiale, amânat o săptămână

Comisia juridică din Senat a amânat marți, pentru o săptămână, dezbaterea proiectului de lege pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 1/2025 privind unele măsuri pentru organizarea și desfășurarea alegerilor prezidențiale, motivul invocat fiind imposibilitatea studierii numărului mare de amendamente la proiectul de act normativ, care au fo

Politic 18-02-2025 15:11

Camera Deputaților - Comisia de sănătate respinge propunerea ca minorii cu vârsta de minim 17 ani să poată dona sânge

Comisia pentru sănătate a Camerei Deputaților a respins, marți, un proiect de lege care propunea ca minorii cu vârsta de minim 17 ani să poată fi donatori de sânge, cu acordul scris al părinților. Potrivit propunerii legislative, donatorul de sânge este o persoană majoră cu vârsta cuprinsă între 18 și 65 de ani sa