logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ciolacu, la Gala CONAF: Femeile de afaceri din România reprezintă un model de excelenţă în afaceri

Imagine din galeria Agerpres

Femeile sunt un catalizator social inepuizabil, iar femeile de afaceri din România sunt un model de excelenţă în afaceri, în contextul în care firmele cu acţionariat exclusiv feminin au o rată a profitului aproape dublă faţă de companiile deţinute în totalitate de bărbaţi, a declarat prim-ministrul Marcel Ciolacu, preşedinte al PSD.

Şeful Guvernului a participat, marţi seară, la Gala CONAF - 'Women in Economy' alături de preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, preşedintele Senatului, Nicolae Ciucă, liderul PNL, şi de liderul Parlamentului de la Chişinău, Igor Grosu.

Premierul şi-a început discursul prin a-i mulţumi preşedintei Maia Sandu pentru dârzenia de care dă dovadă ca om politic.

"Aş începe şi eu să-i mulţumesc unei doamne speciale, cu adevărat o doamnă dârză, puternică, care îşi apără poporul supus unui război, nu armat, unui război hibrid. Da, doamna preşedinte Maia Sandu, sunteţi cea mai dârză femeie pe care am cunoscut-o, cum este şi normal, după mama mea", a declarat Ciolacu.

El a punctat, apoi, că potrivit unui recent studiu realizat în România, firmele cu acţionariat exclusiv feminin sunt mai profitabile decât cele în care sunt acţionari doar bărbaţi.

"Mă bucur că sunt din nou alături de dumneavoastră. Şi chiar am un motiv în plus în acest an - şi rog domnii să fie atenţi - conform ultimului studiu realizat în România, firmele cu acţionariat exclusiv feminin sunt semnificativ mai profitabile decât cele în care sunt acţionari doar bărbaţi. E drept, cu cifre de afaceri mai mici, dar au o rată a profitului aproape dublă faţă de companiile deţinute în totalitate de bărbaţi. Din punctul meu de vedere, am să vorbesc şi cu domnul ministru Boloş, ANAF-ul nu are ce căuta la aceste companii. Ca premier al României, asta este una dintre cele mai bune veşti. Dacă am avea încă pe atâtea companii înfiinţate şi administrate de românce, cred că ţara noastră ar avea şansa să producă cea mai mare creştere economică din Europa", a afirmat premierul Ciolacu.

El a anunţat că la viitoarele consultări pe care le va avea la Guvern cu reprezentanţii mediului de afaceri va cere ca femeile să fie reprezentate în proporţie de 50%.

"Vă sunt, aşadar, recunoscător pentru că în această seară am şansa de a fi alături de adevărata mină de aur a economiei româneşti şi de aceea vreau să vă anunţ că de azi înainte, la toate consultările pe care le voi avea cu reprezentanţii mediului de afaceri, voi cere ca femeile să fie reprezentate în proporţie de 50%. Mi se pare corect, dacă femeile antreprenor fac profituri mai mari decât bărbaţii, să aibă şi drept de reprezentare egală", a declarat Ciolacu.

În context, premierul a punctat faptul că este o decizie corectă cea care a fost luată în coaliţia de guvernare, alături de preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, ca în fruntea listei comune de la alegerile europarlamentare a social democraţilor şi liberalilor să fie o femeie cu o carieră solidă în spate construită în afara lumii politice.

"Mă bucur, sincer, că prin ce faceţi în ultima vreme ne obligaţi pe noi, bărbaţi, care suntem vremelnic decidenţi politici, după cum ne-a arătat doamna Maia Sandu, să construim o altă masă, o masă mai mare, mai primitoare şi mai echitabilă, în care nu există femei şi bărbaţi, o masă la care să fie doar parteneri egali în realizarea unor politici sociale şi economice vitale pentru dezvoltarea României. Ştiu că atunci când tratezi cu respect şi acorzi încredere, răspunsul şi mai ales rezultatul muncii sunt impresionante. De aceea ştiu că am luat decizia corectă atunci când am propus, împreună cu preşedintele Nicolae Ciucă, ca în fruntea listei de la alegerile europarlamentare a Partidului Social Democrat şi a Partidului Naţional Liberal să fie o femeie cu o carieră solidă, construită în afara lumii politice", a declarat Ciolacu.

Liderul social-democrat a subliniat că el crede cu tărie în această alegere.

"Chiar dacă sunt cu siguranţă mulţi cărora asta li se va pare un moft, eu cred cu tărie. Este un semnal important pentru România. Este un pas concret pentru viitor, în care egalitatea de gen şi de şanse să nu mai fie deziderate, ci realităţi. Şi avem toate motivele să fim optimişti. Zilele trecute citeam o analiză potrivit căreia România are cele mai mici diferenţe salariale din Uniunea Europeană, aşa cum s-a mai spus în seara aceasta, între bărbaţi şi femei, de doar 4,5% Şi-mi spunea doamna preşedinte Cristina Chiriac (a CONAF n.r.) că în Germania este de 25%. Aceasta este calea de urmat pentru a avea o societate mai dreaptă şi mai echilibrată, în care coeziunea socială să reprezinte o valoare fundamentală. Stimate doamne antreprenor, ca lider al unui partid politic românesc, sunt convins că femeile sunt un catalizator social inepuizabil, iar dumneavoastră, femeile din această sală, sunteţi un model de excelenţă în afaceri", a declarat Ciolacu.

El a punctat şi faptul că reprezentantele CONAF reprezintă un model şi pentru implicarea în cauzele sociale importante, precum sănătatea şi educaţia, dând ca exemplu programul CONAF 'Pactul pentru Tineri', una dintre cele mai ample şi mai serioase iniţiative privind reducerea abandonului şcolar din România.

"Este încă o dovadă că în firmele fondate de femei există mai multă empatie faţă de angajaţi şi faţă de problemele acestora, dincolo de profesie, din viaţa de zi cu zi, mai multă empatie faţă de adevăratele probleme ale României. Închei cu vorbele uneia dintre femeile ajunse la conducerea marilor companii americane de tehnologie, dominate până atunci de bărbaţi: 'În viitor, nu vor mai fi femei lider, vor fi doar lideri'. Vă mulţumesc şi vă admir pentru tot ceea ce faceţi zi de zi atât în companiile dumneavoastră, cât şi în proiectele sociale derulate. Aşa arată adevăraţii lideri de care România are nevoie", a mai declarat premierul Marcel Ciolacu. AGERPRES / (A, AS - autor: Daniel Florea, editor: Marius Frăţilă, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 44

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 03-05-2026 19:59

Nicușor Dan - mesaj pentru elevii participanți la campionatul de robotică din SUA: România e mândră de voi

Președintele Nicușor Dan a felicitat duminică elevii români din lotul de robotică care au participat la Campionatul Mondial 'FIRST Tech Challenge' din Houston, SUA, și au câștigat primele patru locuri ale competiției. ''Felicitări elevilor români din lotul național de robotică care au participat la Campionatul

Politic 03-05-2026 19:46

VIDEO Bihor: În jur de patru mii de bihoreni la mitingul de susținere pentru premierul Ilie Bolojan (GALERIE FOTO)

În jur de patru mii de bihoreni, potrivit organizatorilor, s-au adunat duminică seara în Piața Unirii din Oradea, la un miting de susținere pentru premierul Ilie Bolojan, eveniment organizat prin intermediul unei pagini de Facebook. Participanții au venit cu pancarde și au scandat în repetate rânduri mesaje de susținere

Politic 03-05-2026 14:24

Oana Țoiu: O democrație are nevoie de presă liberă pentru a supraviețui

O democrație are nevoie de presă liberă pentru a supraviețui, iar informația corectă este oxigenul democrației, a afirmat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 'Astăzi este Ziua Internațională a Libertății Presei și, de douăzec

Politic 03-05-2026 13:57

Nicușor Dan participă la reuniunea Comunității Politice Europene din Armenia

Președintele Nicușor Dan va participa, în cadrul reuniunii Comunității Politice Europene din Armenia, la Grupul pentru Republica Moldova, înființat în 2024, la inițiativa comună a României și Franței. 'În drum spre Armenia, unde voi participa, alături de doamna Președintă, Maia Sandu, la Grupul pentru Republica Moldova, care s

Politic 03-05-2026 13:02

AUR propune înființarea Ghișeului Unic pentru Diaspora, proiect de sprijinire a revenirii românilor în țară

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) anunță depunerea în Parlament a unei propuneri legislative privind înființarea Ghișeului Unic pentru Diaspora, un instrument național destinat sprijinirii românilor din străinătate care doresc să revină în țară. Potrivit inițiatorilor, proiectul vine în contextul plecării celor cât

Politic 03-05-2026 12:55

Președintele Senatului: Jurnaliștii sunt partenerii firești ai politicii sănătoase

Jurnaliștii sunt partenerii firești ai politicii sănătoase, a afirmat duminică președintele Senatului, Mircea Abrudean, care consideră că libertatea presei este garanția libertății tuturor. 'Libertatea presei este garanția libertății noastre, a tuturor.

Politic 03-05-2026 11:51

Raluca Turcan (PNL): Am ajuns să avem o imagine publică de 'breloc' al PSD

PNL a ajuns să aibă 'o imagine publică de 'breloc' al PSD', susține deputata Raluca Turcan, președinta filialei liberale Sibiu, care adaugă că au mai rămas două zile în care social-democrații pot decide dacă respectă direcția de care România are nevoie. 'AMR: 2 zile. Două zile în care PSD poate decide dacă respectă direcți

Viata Parlamentara 02-05-2026 20:38

Deputatul AUR Ramona Lovin a inițiat o propunere legislativă de instituire a Medaliei 'Ilie Ilașcu'

Deputatul AUR Ramona Lovin a depus la Parlament o propunere legislativă privind instituirea Medaliei 'Ilie Ilașcu', o distincție onorifică destinată recunoașterii contribuțiilor la apărarea identității românești, promovarea culturii și susținerea comunităților românești din diaspora și din comunitățile istorice. Inițiativa

Politic 02-05-2026 16:31

Președintele Nicușor Dan va participa la cea de-a opta reuniune a Comunității Politice Europene, la Erevan

Președintele Nicușor Dan va participa la cea de-a opta reuniune a Comunității Politice Europene (CPE), care va avea loc la Erevan, în Republica Armenia, în perioada 3-4 mai. Reuniunea de la Erevan se desfășoară sub egida temei 'Construind împreună viitorul: unitate și stabilitate în Europa' și continuă tradiția

Politic 02-05-2026 12:50

Sondaj CURS: 58 % dintre români spun că premierul Bolojan ar trebui să demisioneze; AUR - 34 % în intenția de vot

Peste jumătate dintre români (58 %) consideră că premierul Ilie Bolojan ar trebui să demisioneze, iar AUR conduce detașat în intenția de vot la alegerile parlamentare, potrivit unui sondaj realizat de Centrul de Sociologie Urbană și Regională - CURS în perioada 28 aprilie - 1 mai.

Politic 02-05-2026 11:40

Oana Țoiu, despre incidentele cu drone rusești căzute pe teritoriul României: Am semnalat în Consiliul de Securitate al ONU

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a declarat că România a semnalat în Consiliul de Securitate al NATO incidentele legate de dronele rusești care au intrat pe teritoriul țării noastre. ''Am avut o intervenție în Consiliul de Securitate al Organizației Națiunilor Unite - a fost la începutul săptămânii

Politic 01-05-2026 16:33

1 Mai/ Oana Țoiu: Mulțumesc tuturor celor care nu fug de muncă atunci când devine grea

Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a transmis vineri un mesaj de 1 Mai, în care le mulțumește ''tuturor celor care nu fug de muncă atunci când devine grea''.

Politic 01-05-2026 16:18

PSD, PACE și AUR - reacții la scrisoarea vicepremierului Oana Gheorghiu: Votăm moțiunea de cenzură

Parlamentarii social-democrați vor vota fără ezitare moțiunea de cenzură, fără excepții, a anunțat vineri liderul deputaților PSD, Ștefan Ovidiu Popa, ca răspuns la scrisoarea transmisă de vicepremierul Oana Gheorghiu. În scrisoare, Oana Gheorghiu a adresat fiecărui deputat și senator al României un apel la înțelepciune și cu

Politic 01-05-2026 15:18

Bolojan, despre rămânerea la șefia partidului dacă moțiunea trece: PNL are un președinte ales la congres

Premierul Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat că, în cazul în care moțiunea de cenzură la adresa Guvernului va trece, aspectele legate de rămânerea sa la șefia partidului vor fi discutate intern de conducerea liberală, subliniind că Partidul Național Liberal are un președinte ales prin congres și nu există niciun fel de probleme pe această te

Politic 01-05-2026 14:56

Bolojan: Grupurile PNL din Parlament vor decide modalitatea de vot a liberalilor la moțiunea de cenzură

Președintele Partidului Național Liberal (PNL), Ilie Bolojan, susține că nu a fost stabilită o procedură privind votul parlamentarilor liberali la moțiunea de cenzură de săptămâna viitoare. El a declarat, vineri, la Suceava, că grupurile parlamentare PNL din Senat și Camera Deputaților vor decide dacă liberalii vor participa sau nu la vo